corsair napísal:
Ďalšia vec, niekto by aj chcel kúpiť dom ale vybaviť hypo niečo trvá a nieje záruka, že bude vybavená kladne. Keš je istota

hypo sa da predschvalit a mozes hladat
16.07.2021 - 10:45:23
00
user_id napísal:
Mozno sucasna situacia zmeni myslenie mladych a prestanu mrhat peniazmi na somariny ako napr. 1000 e-ckove dovolenky v zahranici... . Setrit treba na rezervacne bitky o byty/domy/pozemky :rofl:
(asi ironia?)
no praveze si vsimam opak - mladi uz niesu tak ochotny platit statisice za byvanie a viazat sa na cely zivot. v podstate nieco take mame len u nas.
navyze ak mas mat 30-40% vlastnych prostriedkov na kupu byvania to je +/- 45000 hotovost je uz trosku ulet (ja som kupoval byt pred 10 rokmi za 20t a stacilo mi 3t vlastnych.
ono aj ked chces nasetrit tych 45t (bezny clovek) - nebude to za rok. ja som chcel stavat - potreboval som dosetrit par tisic na pozemok - v priebehu 2 rokov vyleteli ceny tak hore ze som to vzdal - z nasetrenych vyplatil byt a kaslem na to. navyse stav. povolenie len na "nulovy" dom = rekuperacia, tep. cerpadlo a pod kraviny ja v dome nechcem. takze som myslienku stavania na teraz uplne zavrhol.
16.07.2021 - 10:49:04
01
Toto je ďalší problém. Dostupnosť a cena nájomného bývania. Za seba napr. poviem, že keby som nemusel tak žiadnu nehnuteľnosť nechcem a radšej za tie prachy chodím na tie dovolenky :)
16.07.2021 - 11:09:41
04
Nevýhoda nájmu je že si to nemôžeš prerobiť podľa svojich predstáv.tak Max omalovat.. ostatné je stále pod palcom majiteľa.a keď je niečo rozflakane .nájomca má na háku.a do cudzieho investovať nebudeš
16.07.2021 - 11:13:42
00
ano vonku to funguje inak - u nas je najom stale horsi ako vlastnit. ja by som vlastnu nehnutelnost tiez nechcel - ale budu stale kydat blbe reci o tom ze mame na pocet obyvatelov najviac nehnutelnosti vo vlastnictve z celej EU = takze sme bohati a treba to zdanit.
ano mame - lebo popredali za zbytkovu cenu tie narychlo posplatane panelaky ktore potrebovali opravit. tento rok sme brali na bytovku rovny milion na komplet obnovu
16.07.2021 - 11:18:19
01
Gusto0 napísal:
(asi ironia?)
no praveze si vsimam opak - mladi uz niesu tak ochotny platit statisice za byvanie a viazat sa na cely zivot. v podstate nieco take mame len u nas.
navyze ak mas mat 30-40% vlastnych prostriedkov na kupu byvania to je +/- 45000 hotovost je uz trosku ulet (ja som kupoval byt pred 10 rokmi za 20t a stacilo mi 3t vlastnych.
ono aj ked chces nasetrit tych 45t (bezny clovek) - nebude to za rok. ja som chcel stavat - potreboval som dosetrit par tisic na pozemok - v priebehu 2 rokov vyleteli ceny tak hore ze som to vzdal - z nasetrenych vyplatil byt a kaslem na to. navyse stav. povolenie len na "nulovy" dom = rekuperacia, tep. cerpadlo a pod kraviny ja v dome nechcem. takze som myslienku stavania na teraz uplne zavrhol.


Tych 1000e som mozno trochu prestrelil, ale tu na zapade to nie je nerealne, aby si to par zaplatil. Ja si zas vsimam, ze sa mladi neboja zavazkov a chcu pokial mozno vsetko rychlo. Nevravim, ze by mali byvat v detskej u rodicov, no hned na zaciatok ist do domu v satelite? Do prace v meste treba dochadza,t takze sup ho, kupuju auto na lizing. ..

Skoda toho nedostatku najomnych bytov za rozumne ceny (regulovany najom)
16.07.2021 - 11:29:09
01
Zipsik napísal:
navyše majú ešte viac znižovať percentuálnu výšku hypotéky ktorú ti banka dá :D povráva sa dokonca niečo o 60% z ceny nehnuteľnosti... takže aj preto sa to snažíme poriešiť kým sa ešte dá (už 80% je solídne na pikaču keď si človek vezme že pri 150K musí nejakým zázrakom nahrabať 30K keš alebo brať spotrebák so šialeným úrokom) :tmi:

Čo je to šialený úrok? Lebo banka, kde robím dáva klientom 4,50% na spotrebak k hypoteke. Ked si pomyslim, že pred 10 rokmi boli hypoteky za takú US, tak to ma daleko od šialeneho úroku.
16.07.2021 - 11:32:39
01
user_id napísal:
Mozno sucasna situacia zmeni myslenie mladych a prestanu mrhat peniazmi na somariny ako napr. 1000 e-ckove dovolenky v zahranici... . Setrit treba na rezervacne bitky o byty/domy/pozemky :rofl:

Tu by som sa rad pristavil. Ako by si si to sporenie predstavoval? Zacni tym, ze si akurat po vysokej skole, mas 24 rokov a dostal si pracu v Bratislave. Zarobis prvy rok povedzme 800 v cistom, co na absolventa je nadpriemer aj v Bratislave. Za min 400e/mesiac budes byvat, Za min 200e/mesiac budes zrat (dohodnime sa, ze nechces byvat na byte s dalsimi 4 vychodniarmi a nechces cely mesiac zravat ryzu a vifon). Plus povedzme, ze mas konicky, frajerku, pripadne treba nieco opravit, nejake handry kupit, alebo na benzin do felicie. Minus dalsich aspon 100e. Cize za mesiac si odlozis cca. 100eur pocas prveho roku, t.j. 1200e/rok (mozno max). Za rok zamestnavatel vidi, ze si pomerne dobry, tak ti zvysi plat o 25%. Cize si vies odlozit viac, ale mas aj o trochu vyssie naklady. Chces ist s frajerkou aspon do Chorvatska namiesta Zlatych pieskoch z minuleho roku. Dalsi rok sa zopakuje to iste, teda zvysia tie plat, lebo zas makas ako srob v robote, sam sa dovzdelavas atd. Tiez ti porastu vydavky trochu, lebo zistis, ze za klientami by si nemal asi chodit v 1 obleku z promocii/maturity a na felicii. Skratka, tym tempom za do 30ky, kedy by si si rad zalozil rodinu, kupil byt, dostal v beznom pripade na usporu 10 - 15 tis eur. Ako z toho chces zaplatit 20% z ceny z nehnutoelnosti? Ziadne exoticke dovolenky a lizing na auto max fabia, alebo seat leon. Zaroven pocitaj s tym, ze je uzitocne nechat si nejaku rezervu keby nieco. A mal by to byt aspon 3 az 6 nasobok tvojich mesacnych vydavkov. Ked sa pozres na tie odhady, tak hej, tam by si vedel usetrit 10e, hentam 20e. Ale z toho nevytlcies dalsich 10 - 15 tis eur. Navyse potom ides zubarovi a tvoja sporovlivost ide hore kominom chtiac - nechtiac :]. V banke im predostries svoju situaciu a to na co sa zmozu je: "A rodicia Vam nevedia dat?" Bezna situacia pochopitelne je, ze rodicia maju stredoskolske vzdelanie a neboli komunisticki papalasi, cize ich uspory su zanedbatelne a hlavne su to ich uspory nie tvoje.
A k tym rezervacnym bitkam: Bezna situacia je, ze na nehnutelnosti, o ktoru mas zaujem sedi aj 6 realitiek. Realitka ti ten byt nevie rezervovat. Nechas si predschvalit hypo, vypracujes si rezervacnu zmluvu (lebo ani toto nie su spravne tie realitky castokrat schopne urobit) a potom ked ju ides podpisat, tak ti majitel zahlasi, ze chce o 15 tis viac. Alebo, ze uz sa medzicasom dohodol s clovekom, ktory ma cash. A ty musis opat absolvovat kolecko s obhliadkami a bankami atd.
Bonus: Potom vidis smeraka, ktory vie, ze za nim pride v najblizsej dobe policia a aj tak ma 70 tis v sufliku v spalni v bankovkach, 10 tis eur v priehradke v aute, 30 tis v skatuli do bot atd. Dalsi (nastastie aspon docasny obyvatel Leopoldova) kupi dva byty v BA ako nic za cenu, za ktoru nedostanes ani staru garaz. Nehovoriac, ako ma Pelle vyplateny byt za 450 tis eur, hoci jeho prijem nevystaci v jeho veku ani na vyplatenie 2 izbaku v BA. Alebo guverner NBS byvaly minister financii, ktory ma vilku pod Slavinom za smiesne peniaze, tvrdi, ze by vyzil z 300e/mesiach a buducim dochodcom s vaznou tvarou radi, aby sa slusne spravali k svojim detom, pretoze dochodky su nizke :)
16.07.2021 - 11:37:45
09
no nam chceli tad myslim 8 ci az 10 percent k hypo a ta mala tusim 5,4 na zaciatku. Bral som s 5% z PSS a hypo je aktualne uz pod 1%.

Volodja a to je kde taky zamestnavatel co mi da 800 v cistom nastup a kazdy rok mi zvysi o 25-30% ?
asi tam idem robit
16.07.2021 - 11:41:40
01
Volodja zabudol si na to ako rychlo stracaju peniaze hodnotu a ako rychlo letia ceny nehnutelnosti hore. povedzme ze sa neponahlas a setris sposobom ako si pisal 1200 rocne. nikdy nic nekupis - lebo setris menej ako rastu ceny - v podstate ides do minusu.
a to si setrime na dochodok vsakze :!:
16.07.2021 - 11:54:41
07
Volodja Tak sporenie by celkom isto nemalo zacinat v 24r. ale uz pri narodeni. Najprv by rodicia odkladali potomkovi urcitu ciastku v ramci moznosti, potom ho vychovavat k ekonomickej zodpovednosti, viest k snahe o privyrobenie si prostrednictvom brigad, na VS praca popri studiu a pod.

Uznavam vsak, ze nemoze existovat univerzalne riesenie pre vsetkych. :-)
16.07.2021 - 12:02:13
01
Gusto0 napísal:
Volodja zabudol si na to ako rychlo stracaju peniaze hodnotu a ako rychlo letia ceny nehnutelnosti hore. povedzme ze sa neponahlas a setris sposobom ako si pisal 1200 rocne. nikdy nic nekupis - lebo setris menej ako rastu ceny - v podstate ides do minusu.
a to si setrime na dochodok vsakze :!:

Nezabudol, mal som to na pamati, ale nechcel som byt prilis negativny ;). A dalo by sa ist este dalej. Ak si SZCO, tak mas pri hypo o problem navyse. Ak nemas VS (co nema vacsina), mas este menej penazi na odlozenie bokom. Atd. Nehovoriac o pripadoch, aku startovaciu ciaru maju ti, ci sa narodia v osade, a karty postupom dostavaju.
16.07.2021 - 12:04:52
00
user_id napísal:
Volodja Tak sporenie by celkom isto nemalo zacinat v 24r. ale uz pri narodeni. Najprv by rodicia odkladali potomkovi urcitu ciastku v ramci moznosti, potom ho vychovavat k ekonomickej zodpovednosti, viest k snahe o privyrobenie si prostrednictvom brigad, na VS praca popri studiu a pod.

Uznavam vsak, ze nemoze existovat univerzalne riesenie pre vsetkych. :-)

Cize aj ty tvrdis, ze ja mam problem, pretoze mi rodicia z roznych dovodov nenasetrili a aj ked zarabam nasobok medianovej mzdy, tak mam velky problem kupit si vlastne byvanie v lokalite, kde pracujem. A to tu mas aj ludi, ktori sice od rodicov nedostanu nic a ked nieco po nich zdedia, tak su to sialene dlhy. To, kam sa chcem dopracovat je, akym sposobom moze bezny relativne vystudovany pracovity mlady clovek prekrocit hranice svojej socialnej vrstvy konvencnym sposobom - resp aby si len mohol dovolit byvanie pre svoje rodinu :). Ocividne nestaci, aby jednotlivec bol len vzdelanejsi a pracovitejsi ako prostredie v ktorom vyrastal. Ano su rozne success stories (ina ako sportovci ma ale z voleja nenapada), ale na jednu success story ma asi milion failures stories.
Btw, jasne, kazdy student zarabal popri skole, ale sotva si niekto usetril pocas studia taku ciastku, ze by po skole mohol v banke buchat pastou do stola. Ano su vysoke skoly, kde niektori studenti mali hafo casu pomaly aj na full-time job, ale ak si bol bezny student, tak si si zarobil v lepsom pripade na bajk a na leto.
16.07.2021 - 12:16:26
00
Cena peňazí, t.j. úrok má šialeny smer. Na konci bude bič plieskať.
16.07.2021 - 12:29:10
02
cena peňazí naštartovala špirálu rastu cien nehnuteľností, stavebného materálu , stavebných prác a vecí okolo. Myslím že teraz už od 0,3% sa dá zohnať hypotéka. Ak by sa trh nejako pohol smerom hore so sadzbami, tak by to bolo veľmi dramatické, asi tak ako píše duves
16.07.2021 - 12:39:54
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up