Zdravím, na starom horskom bicykli sa nedá klasicky demontovať zapuzdrený stred so štvorhrannou oskou, poškodená je ľavá duralová miska.

Spomínaná ľavá duralová miska má strhané zarážky a nedá sa stiahnuť pomocou sťahováka na štvorhran, rám bicykla je oceľový.

Viete niečo poradiť, čo by mohlo pomôcť, alebo to už je dosť problém a nedá sa veľmi s tým nič robiť?

Vďaka vopred za každú radu.
19.07.2021 - 16:17:23
00
A prava miska je OK? Ta povolit nejde? Treba stahovak pritiahnut o osku, aby si nestrhol aj pravu a vytiahnut to von cez pravu. To nejde? A ked bude stred vonku, tak lavu misku pilovym listom prepilis na dvoch miestach oproti sebe a ona vypadne. Parkrat som to tak riesil :)
A ked nie, tak oska sa da v krajnom pripade vypalit horakom :)
19.07.2021 - 21:03:14
01
sťahováky sú naprd
s týmto som dal dole aj keď niekedy po dlhom boji zatiaľ všetky čo mi prišli pod ruku
19.07.2021 - 22:05:12
00
Bajkonur: Zaujímavý a logický postup...
Pravá miska je v poriadku, neskúšal som ju zatiaľ sťahovať.
Pravá miska má aj hlbšie drážky (sťahovák by sa mal dať hlbšie zasunúť), ta ľavá ich mala veľmi krátke a sťahovák tam veľmi sa nedal nasunúť, len trošku o okraj zaberal, je to fakt blbá tá ľavá miska a ešte z mäkkého duralu...
Len chce to poriadne náradie, také nemám... Inak nepoškodí sa pílením veľmi závit v ráme, chce to asi citlivý pomalý postup...

Srsen: Sú naprd, lebo to vyskakuje, toto vyzerá fakt lepšie.
19.07.2021 - 22:38:49
00
vieš to lepšie nasadiť a rovnomernejšie rozložiť silu na ozubenie,
a nasadil som na to aj oceľovú rúrku aby som mal väčšiu páku a ozubenie prežilo.
19.07.2021 - 22:41:06
00
Takyto som myslel https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-stredy/cyclo-tools-bottom-bracket-cartridge-tool--shimano-fit.html , da sa pritiahnut o osku cez nejaku podlozku. Skusil najprv takto na lavej strane, ci by to neslo povolit.
Pri vypileni vidno kedy uz dost, kedy si uz pri zavite ramu a potom srobovakom/kladivkom misku vytiahnes. Ak je ocelovy ram, riziko je minimalne. Potom sa hodi zavit precistit zavitnikom ak je moznost.
20.07.2021 - 08:29:38
00
Tak nakoniec som to radšej odniesol do servisu.

Tam sa skúšala stiahnuť pravá nepoškodená miska, bol nasadený špeciálny kvalitný mohutný servisný sťahovák za 50 €, má to aj uchytenie do osky, aby sa nevytrhol a páku na jednej a aj druhej strane... strhalo to drážky/výčnelky, pretože tá miska je fakt z mäkučkého duralu, je ako z masla, hneď tie „zuby“ pomlelo na miske (presne tak, ako sa to stalo mne predtým na ľavej miske a to som mal sťahovák tiež upevnený o osku a predtým som tam nastriekal WD40 a nechal pôsobiť deň...).
Pravá miska bola ešte upravená zapílením na protichodných stranách, aby sa dal nasadiť plochý špeciálny kľúč a tak to stiahnuť, ale ani to s tým nepohlo, zvýšila sa aj páka pridaním rúrky a aj klepalo sa kladivom, no beznádejne.

Je to fakt zapečené (duralové misky v oceľovom ráme), buď ten, kto to tam predtým montoval to možno vôbec nenamazal a nakrútil to nasucho, alebo už to veľmi dlho tam tak bolo a nejak sa to úplne časom zapieklo...
Kto vie, možno aj ten čo to montoval tam kydol lepidla, aby potom človek kupoval nový bicykel... :D

Inak na to by mali byť nejaké normy, pravidlá, to nie len tak hocaký materiál použiť na misky na ten štvorhran a ešte také plytké drážky to malo v mojom prípade.

Ten kto navrhuje, vyrába a aj ten, kto montuje také duralové misky, tak by si mal potom skúsiť aj tie stredy sťahovať a za každý taký neúspešný pokus by si zaslúžil poriadny kopanec od každého majiteľa takéhoto bicykla, za to, čo mu spôsobil, samozrejme potom aj zaplatenie škôd...

Keby boli tie misky plastové, alebo oceľové, asi by taký problém nebol, smola je, že je to duralové a fakt s veľmi plytkými drážkami, len som sa na to pozrel ešte pred sťahovaním a už som si kládol otázku, veď to sa nebude dať poriadne ani kľúč tam uchytiť a poriadne o čo zabrať, to nebude dobré... a tak to aj potom dopadlo...

No človek skrátka dopláca na neporiadne a zle vymyslené veci, najhoršie je, že dakto na tom ešte zarába a ide také do predaja...

Keby, keby, to bola aspoň oceľ... žiaľ.

Ďakujem za pomoc a rady, ale už asi nič nepomôže a budem na tom ešte jazdiť, pokiaľ sa to nerozpadne, aj keď ten stred už nejde tak hladko a na jednom mieste sa to trochu aj zadrháva, aj zvykli z toho liezť niekedy nejaké pazvuky... ale funguje to ešte schopne.
23.07.2021 - 19:33:35
01
Možno nech skúsia nahriať plameňom ocelový rám pod/nad ložiskom a potom to stiahnúť, mne nešlo vybrať ložisko z predného náboja a pomohlo až 5 minútové nahrievanie náboja plameňom, samozrejme tak, aby sa nepoškodil lak.
25.07.2021 - 19:02:06
00
Vidim to na to posledne riesenie, vypalit horakom. :) Robil som par rokov v servise vseliake bucory a zazil som to asi iba raz. Mali sme znameho co zvaral, pripadne vyrabal pripravky a raz nam vypaloval stred z ramu. Oska vyhorela a misky sme vypilili. Lak to ani moc nezasiahlo, uz nepamatam. Alebo este priamo k miske privarit nejaku paku, mozno staru duralovu kluku...
26.07.2021 - 08:52:37
00
keyboard_arrow_up