Ake symbolicke. Uz len to mali slangovo nazvat nie mi ale mee

Nová hrozba pro účinnost vakcín. V Jižní Americe se šíří mutace covidu mí

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/who-mutace-coid-koronavirus-kolumbie-ekvador-mi.A210901_155907_zahranicni_lisv
01.09.2021 - 19:46:24
00
Pre tých čo stále váhajú s vakcinaciou svojich deti

Iniciatíva Veda pomáha zverejnila odporúčania, ktoré môže rodičom pomôcť pri rozhodovaní, či dať dieťa zaočkovať proti covidu-19. Vedci upozorňujú, že so začiatkom školského roka sa výrazne zvýšia kontakty medzi deťmi, a preto by chceli váhajúcim rodičom poradiť.

Pri rozhodovaní považujú za dôležité zvážiť tieto fakty:

Vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú pre vekovú skupinu 12-18 rokov vysoko účinné a bezpečné. Výhody očkovania podľa súčasných poznatkov prevažujú nad rizikami aj v tejto vekovej skupine a deťom/rodičom očkovanie zodpovedne odporúčame.

Celkovo sú zaznamenané nežiaduce účinky po očkovaní proti Covid-19 medzi deťmi mimoriadne zriedkavé, obzvlášť ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní.

Naopak, riziká ťažkého priebehu ochorenia Covid-19 a dlhodobé následky u detí sú síce pomerne malé, avšak nie zanedbateľné.

Očkovanie chráni nielen pred samotným ochorením Covid-19, ale aj pred post-kovidovými následkami ako sú dlhodobá únava, bolesti hlavy, zadýchavanie, búšenie srdca, ale aj závažnými následkami s názvom multisystémový zápal MIS-C (PIMS-TS).

Čistý benefit očkovania je u detí nižší než u dospelých – najmä seniorov a ľudí so závažnými ochoreniami. Verejné inštitúcie by mali sústrediť svoje úsilie na očkovanie práve týchto skupín a ponechať očkovanie detí na rozhodnutie ich rodičov.

Mládež vo veku 12-18 rokov, na rozdiel od menších detí, výrazne prispieva k šíreniu nákazy. Obzvlášť odporúčame očkovanie tínedžerom, ktorí majú súrodencov novorodencov, resp. malé deti, a príbuzných s vážnymi ochoreniami (napr. po transplantácii orgánov, s autoimunitnými poruchami či nádorovými ochoreniami a mnohými ďalšími).

Ministerstvu školstva odporúčame, aby minimalizovalo dopady pandémie na deti a ich vyučovací proces. Nie sú pádne medicínske a epidemiologické dôvody pre dištančné vzdelávanie zaočkovaných žiakov alebo žiakov po prekonaní covidu-19, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými spolužiakmi. Školská dochádzka týchto detí by už nemala byť vážnejšie obmedzovaná.

Denník N
01.09.2021 - 19:50:55
00
Trochu budem oponovať... Aj keď nie som dochtor meducíny a neučil som sa to v škole. Len som trochu prelustroval internet.

Francis Folger Franklin, syn Benjamina Franklina, zomrel ako štvorročný v r. 1736 (zdroj Wikipedia) na kiahne (ang. smollpox).

A wikipedia pri hesle smollpox uvádza:
"In 1796, Edward Jenner, a doctor in Berkeley, Gloucestershire, rural England, discovered that immunity to smallpox could be produced by inoculating a person with material from a cowpox lesion. Cowpox is a poxvirus in the same family as variola. Jenner called the material used for inoculation vaccine from the root word vacca, which is Latin for cow. The procedure was much safer than variolation and did not involve a risk of smallpox transmission. Vaccination to prevent smallpox was soon practiced all over the world."
01.09.2021 - 19:54:28
01
JoKo, nedavno som cital clanok spominajuci Jennera, skusim zreprodukovat. Jenner posunul kiahnovu vakcinaciu (variolizaciu) na vyssi level tym, ze dokazal, publikoval a rozsiril, ze kravske kiahne vytvoria imunitu voci pravym kiahniam. Ale variolizacia sa robila uz dlho predtym (v Cine tusim 16. storocie). A bolo to pekne hnusne- snupanie pomletych chrast, pichanie ihiel infikovanych hnisom atp. Publikoval o tom aj Jan Adam Rayman z Presova, uz v 1721. Ten to pekne skusil na svojich detoch, synovi zobral hnis kiahni a votrel ho to rezu na kozi dcery.
https://www.gjar-po.sk/podweby/rayman/rayman95.htm

// a uz som nasiel aj ten moj clanok
https://dennikn.sk/blog/2515573/antivaxeri-nie-su-ziadna-prevratna-novinka/
01.09.2021 - 20:13:11
01
https://echo24.cz/a/SX9Ph/prekotne-se-ockuji-mladi-ale-umrti-na-podzim-hrozi-lidem-60-varuji-epidemiologove
01.09.2021 - 20:21:46
00
Kto sa chcel v danej vekovej kategórii zaočkovať , tak sa zaočkoval … kto nie , ako písal laco” ligne kovid a hotovo” . Zhasla fajka :smoke:
01.09.2021 - 20:26:48
00
budem sa opakovať,dávno mala byť povinnosť očkovať 60+ a nie to ponúkať deťom.a už by mohli aj prestať strašiť rodičov s pims syndrómom.nerobia to ani nemci voči svojim deťom,nikto.
01.09.2021 - 20:30:28
01
triki napísal:
budem sa opakovať,dávno mala byť povinnosť očkovať 60+ a nie to ponúkať deťom.a už by mohli aj prestať strašiť rodičov s pims syndrómom.nerobia to ani nemci voči svojim deťom,nikto.

ty co dristas ? ockovanie deti snad nejako branilo 60+ prist sa zaockovat ? 60+ sa ockovali dáávno pred tym nez zacali 12-18 ... ani odkedy zacali 12-18, ockovacie kapacity nie su vyuzivane na 100%
01.09.2021 - 20:38:13
03
Počet nakažených koronavirem dlouhodobě stagnuje. Statistiky navíc odhalují, jak Češi, kteří mají pozitivní výsledek testu, koronavirus zvládají. Většina z nich, 70 procent, nemá žádné příznaky.

Zhruba tři čtvrtiny lidí zachycených s nákazou jsou neočkovaní, což fakticky znamená, že většina zvládá koronavirus svou přirozenou imunitou, nikoli posílenou vakcínou. Jde ovšem vesměs o mladé.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-pocet-nakazenych-pripady-hospitalizace-ockovani.A210830_122038_domaci_misl
01.09.2021 - 20:50:34
00
Ramon1 nám zatiaľ u malého, ktorý mal PIMS zrejme následkom kovidu neodporúčajú očkovanie, je to stále neprebádané a je riziko, že keď máš nábeh na PIMS, spúšťač môže byť aj očkovanie
01.09.2021 - 20:52:03
00
podla toho co zas predvadzaju na protestoch, by som navrhoval vynat pripadnu liecbu na covid spod preplacanych veci poistovnou. vela veci uz tak poistovne riesia, ze nepreplatia ked si mal moznost predist... ked dakto na covid neveri, nema sa coho bat :)
a druha vec, ked sa kapacity naplnia, uprednostnovat ockovanych, a neockovanych posielat domov - ved to je len covid, coho sa mozu bat
samo este je tu moznost dat ockovanie povinne a bude najmenej problemov :)
01.09.2021 - 21:27:00
01
Žiaľbohu , pretože to dostal tvoj synček by tento príklad mal slúžiť pre iných ako varovný prst , že kovid postihuje aj deti . Nie je to vymyslený fiktívny strašiak , ale skutočná hrozba .Tvojmu synovi by som zmeral protilátky , zhodnotil jeho celkový stav imunity , výkonnosť , nakoľko je jeho telo už zotavené . Následne by som z odstupom niekoľkých mesiacov , keď už budú známe dáta či vakcinovat PIMS deti prehodnotil “ rezervovaný “ postoj k vakcinacii . Vieš lekar keď ti to nedoporuci , nic neriskuje … alibistický postoj zastávajú 90% lekárov z radov konzervatívnych odborov .
01.09.2021 - 21:30:59
00
K očkovaniu 60+: Myslím si, že to zložité prihlasovanie sa na očkovanie zohralo svoju úlohu. Mohli radšej zaplatiť zdravotným poisťovniam, ktoré majú najväčší prehľad o svojich poistencoch, aby ich proaktívne volali na očkovanie. Mohli by ponúknuť aj nejaké benefity. Samozrejme, benefity by im dofinancoval štát.

To je však uvažovanie laika. Možno by to malo úskalia, o ktorých netuším.
01.09.2021 - 22:00:18
01
Tu si tiež myslím, že bola zle zvolená komunikácia a vysvetlovanie ohľadne očkovania...
K malému, je stále sledovany, chodí na kontroly, teraz sa rozhoduje, či ísť s ním na MR pre istotu... Len kovid nemusí byť spúšťač PIMS, len pri ňom sa akosi častejšie začal vyskytovať, tak s očkovaním všeobecne je problém, najmä "živými" vakcinami, o mesiac má klasické pravidelné očkovanie, tak by mal byť sledovaný, keďže môže opäť na protilátky reagovať... Protilátky na kovid mal vysoké, napr. ja taktiež, žena zas minimálne, moja mama, ktorá bola v tom čase u nás tiež vysoké, zvyšné deti sme netestovali... Každá návšteva doktora, čo sa venuje týmto deťom, tak príde s nejakými novými informáciami, tá rezevovanost bola spôsobená kvôli info zo zahraničia, že po očkovaní nastali opäť problémy...
01.09.2021 - 22:14:54
01
Kým ma protilátky ja by som počkal .
01.09.2021 - 22:18:24
00
keyboard_arrow_up