Servus, neriesil som to este, kedze ma to neobmedzuje pri inych cinnostiach tak nebeham :D
08.09.2021 - 14:20:12
00
Mayky napísal:
Lakko a ktorý pol Ironman máš v pláne ísť?
Ako kombinuješ beh+bike+plávanie mne robí problém hlavne regenerácia aby som napr. druhý deň po ťažkom behu bol schopný odtrenivat sľube aj bike

Idem full Ironman 140.6 (3,8 km swim+180 km bike+42,2 km run) v Barcelone 3.10.2021. Polovicnych mam za sebou uz devat. Toho roku som siel Swansmana v Piestanoch a pred troma tyzdnami IM 70,3 Graz. Venujem sa tomu cca 5 rokov takze nejake skusenosti uz mam. Hlavne treningove plany mi robi profi triatlonovy coach. Nastastie je to moj brat, takze ho za to nemusim platit. Zije v zahranici a trenovanim triatlonistov sa zivy. Sam je aktivny pretekar (napr. v r. 2019 startoval na Hawaii na Majstrovstvach sveta). Pozna moje silnejsie discipliny (bike) ale hlavne slabiny (beh), takze vie mi naplanovat treningy, ktore by som mal zvladnut a nemali by ma "zabit". Ku kazdemu z 20-tich ludi ktorych ma v teame pristupuje individualne t.j treningy na mieru. Plavem priemerne (ak sa plave v neoprene, bez neoprenu katastrofalne) na biku som vo svojej AG v TOP 5 a v behu sa prepadavam poradim. Minuly rok v Gdynii na half IM som po biku bol prvy v AG s 5 min. naskokom a nakoniec som skoncil na 5.mieste koli slabemu behu. Regeneracia je hlavne v mojom veku (56 r.) velmi dolezita. Po behoch a biku si sprchujem nohy ladovou vodou, natiahnem si kompresne navleky niekedy aj na noc a najnovsie pouzivam kompresne gereneracne nohavice REBOOTS. Mne velmi pomahaju. Co sa tyka kombinacie treningov to som uz pisal 3x beh+3 krat bike a 2x plavanie t.j. cca 10-14 hod za 6 dni+ 1 den volna podla obdobia a zamerania treningov. Moje treningy minuly tyzden + tento tyzden vid obrazok.

lapaloma samozrejme hlavne dva-tri tyzdne pred pretekom uz mam "brick run" cize bezecky trening hned po bikovom aby si nohy zvykali na prechod. Mne tiez trva cca 1-2 km pokial sa rozbehnem po biku potom to uz ako tak ide aj ked som slaby bezec half maraton 1:40hod a cely maraton 3:40hod.

Prílohy:

treningy.JPG
treningy.JPG 155.69 KiB thumb_up0thumb_down

08.09.2021 - 14:21:08
010
Lakko slušný tréning nech ti to vyjde podľa predstáv, obdivujem tie dve fázy v jeden deň to sa mne nedá popri práci časovo stíhať, ja som si preložil Oravaman na budúci rok, proste som nebol schopný za dva mesiace natrénovať na 2 km plávanie, a vonku bola dlho zima tu na severe
Lapaloma to sú špeciály tréningu prechodov beh+ bike ja to robním tak, že vezmem cyklokrosku dám tam pedále s košíkmi a idem nejakú dlhú dolinu pár km krútim, potom zoskočim a bežím a snažim sa čo najrýchlejšie dostať do tempa závodu cca 4:00/km, hlavne aby si nohy zvykli na tú zmenu.
08.09.2021 - 20:04:24
00
lapaloma napísal:
vidíš toto aj mňa zaujíma, kombinuješ v tréningu aj beh a bicykel? Ja som si nedávno skúsil len tak orientačne svoj prvý olympijský triatlon ... pričom som šiel vo štvrtok 17 km beh v teréne, potom v piatok ten triatlon a celkom som mal problém rozbehnúť sa ... asi 3 km nohám trvalo kým sa prestali priečiť. A to som šiel len úplne zľahka, bez snahy o nejaké výkony.

Pokial si isiel 'bez snahy o nejake vykony', len pre finisersku placku, tak je uplne ale uplne jedno ako kombinujes beh a bicykel v treningu. Tazko sa ti bude rozbiehat aj ked den predtym budes lezat na gauci, alebo zabehnes 17km. Ak si si pred svojim prvym triatlonom dal 17km trail a chcel si ho ist 'orientacne', tak ver mi, ze ti to ziadnu orientcnu hodnutu nedalo. Ak by si ale mal ambiciu odbehnut svoj prvy kratky triatlon za nejaky konkretny cas, tak 17km trail pred zavodom nie je dobry napad a nedopraju si to ani ti najlepsie trenovani jedinci.
Trening prechodu medzi bicyklom a behom sa vola 'brick training'. Na youtube je toho mrte, pozri napriklad nieco na kanali GTN. Pre zaciatok je dobre po dlhsom svihu na bicykli vyklusat - nie vsak na dlhsie ako 15min. Mohol by si si totiz zvyknut na mizernu techniku behu. Idealne je aby ten vybeh bol na boso po trave, ale pochopitelne tato moznost nie je vzdy k dispozicii. Na zavodoch v kratkom triatlone mi na behu pomohlo behat cez spicku v minimalistickej obuvi, kedze som viac zapajal lytko, ktore na bicykli az tak zabrat nedostalo.
08.09.2021 - 20:39:37
00
Len som vyuzil, ze deti aj manzelka boli prec z domu a zaroven bolo vhodne pocasie a som si to vyskusal. A kedze to v podstate fungovalo chcem skusit bike+beh s nejakym cielovym casom :) ale nejake velke ambicie ja nemam ... nebeham ani 4:00 tempo ani polmaraton za 1:40. Kazdopadne ma to bavilo takze v tom budem pokracovat
08.09.2021 - 21:12:14
01
To je uplne v poriadku, ze nebehas 4min/tempo, ked si pozries vysledky lubovolneho behu, takych bezcov medzi hobikmi vela nie je. Ak nebehas polku za 1:40, tak na olympijsky triatlon si mozes dat ciel 3h, alebo 2:45, vzhladom na kvalitu ostatnych disciplin a najma na cas, ktory mas k dispozicii. Kazdopadne den pred zavodom iba kratky rozklus/rozcvicenie. Priamo na preteku zamedzit pocitu tazkych noh po bajku pomaha trosku zvysit kadenciu pred druhym depom, pokial bike konci rovinkou. Obcas sa trochu narovnat a ist zo sedla. Pri dojazde do depa do kopca zvolit co najlahsi prevod a slapat striedavo zo sedla. Kazdopadne gratulujem, nech ti to vydrzi, discipliny sa pekne doplnaju a kompenzuju. Navyse mozes trenovat vzdy to, na co je prave cas, pocasie a chut, lebo pri jednej discipline to nie je vzdy mozne.
08.09.2021 - 21:39:37
03
Kupil som v akcii(sportpursuit) 3-litrovy dres a 6-litrovu vestu(85gramov), maju aj 3L 65gramov.

Prílohy:

IMG_20210912_123018.jpg
IMG_20210912_123018.jpg 656.49 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20210912_123041.jpg
IMG_20210912_123041.jpg 1.04 MiB thumb_up0thumb_down

IMG_20210912_123201.jpg
IMG_20210912_123201.jpg 1.17 MiB thumb_up0thumb_down

12.09.2021 - 12:53:09
00
Ake topanky odporucate na beh(v mojom pripade skor chodza) do kopca a hlavne z kopca? Vhodne pre segmenty :
https://www.strava.com/segments/19598062
https://www.strava.com/segments/9953186
Teda pod lanovkou a Kamenak. Hlavna je trakcia dole kopcom a nizka hmotnost(300g limit) a potom by nebolo zle tlmenie.
Mohol by sa vyjadrit nieko kto beha napr. srekac. Mam vybrate, ale je to len tak co som nahou nasiel:
Saucony Peregrine 11
Asics FujiTrabuco Lyte
Asics Gel-Fuji Trabuco Sky
ASICS GEL-SONOMA 6 TRAIL
Dakujem.
19.09.2021 - 16:01:43
00
Petergeist Na celu tu problematiku - bezecku obuv by som pozeral trochu inak. Tenisiek, znaciek, typov, dropov, kopyt je milion-trilion, tak isto ako aj kazdy z nas ma iny tvar nohy a teda mo moze sediet uplne nieco ine. Skusim ti dat nejake vseobecne hinty a snad ti to pomoze.
- v principe su 2 velke skupiny: cesta/trail. Pre teba v tomto pripade trail, nejake specialne hybridy by som nehladal
- dalsie rozdelenie: treningove/raceove. Treningove su robustnejsie, pohodlnejsie, viac tlmia, su ako papucky, jednoducho maju byt pohodlne aby clovek v nich dokazal trenovat denne. Raceove su tvrdsie, lahsie, menej materialu a zaroven menej odolne, skor sa trhaju. Tuto sice pises, ze chces lahke, ale podla mne je na bezne behanie vhodnejsie pohodlie ako vaha
- ak nemas skusenosti s bezeckou obuvou.. Jednoducho obehaj nejake obchody a skusaj si rozne znacky, rozne velkosti, ab ysi zistil co ti sedi/nesedi a potom ked sa "najdes" tak sa ti bude lahsie vyberat
- co sa znaciek tyka tak najbeznejsie pre trailovy beh su asi: salomon, hoka one one, inov-8, ale postupne sa dostavaju do mody aj rozne ine znacky s bezeckymi modelmi ako dynafit, scott, altra, topo a neviem co vsetko
19.09.2021 - 21:15:45
01
Dolezite je mat dostatocnu rezervu vo velkosti. Obvzlast pri trail teniskach ked ides z kopca. Pol az jedna velkost naviac urcite.
19.09.2021 - 21:43:08
01
Chcem chodit, beham len malo, ked uz tak dole kopcom.
Skusenosti mam:
Stredne tlmene Hoka - mala zivotnost mozno 300-500Km a boli derave
Hoka s eVent membranou - ziadne tlmenie, v druhej sezone premokali
Inov-8 GTX - derave po 3-mesiacoch, bolo v nich mokro uz v rose od novosti
Boost terex 1. verzia - nie je to ziaden boost, boost vseobecne vyborna zivotnost zvrsku
Salomon s GTX, dobra volba do dazda a snehu
19.09.2021 - 22:26:35
00
Petergeist Ak by som sa ti mal vyjadrit co sa tyka toho vyberu, tak ASICS GEL-SONOMA 6 TRAIL su na trailovu botu velmi trvanlive. K ostatnym sa vyjadrit, nosil som este Asics Fuji Pro, co su predchodkyne tych Asics Fuji ktore si uviedol - Fuji Pro bola velmi lahka a pohodlna bota, ale najmenej trvanliva - ani 400km. Resume: Sonomy maju vyborny pomer kvalita/cena, ale su mozno trosku tazsie. Ak ale nepretekas o podium, tak je to jedno. Ak ti prilis vadi premokanie, myslim, ze tie Somony mavaju aj v Gore-Tex verzii. Drahsia bota btw neznamena kvalitnejsia - moze byt iba lahsia a niekomu moze vyhovovat na pretekanie, avsak vydrzi kratko. Mimochodom, Hoky (One M Torrent) sa trhali pomerne zavcasu aj mne, ale nechaval som si ich opravovat a vydrzali tak takmer 1000km. Na Inov-8 sa zvykol trhat zvrsok pomerne rychlo, mozno to uz vychytali.
Ja som ten segment pod lanovkou behal/chodil pomerne casto a osobak pri hmotnosti nieco pod 80kg mam hlbsie pod 9 min. Ak sa chces vyslovene specializovat na tento 'vertikalny' typ behania, volil by som mozno nieco s agresivnejsim dezenom ako maju tie Sonomy, ale nabehas tu lanovku spolahlivo aj v Sonomach. Mozno by som si este na tvojom mieste bezecke macky - zimne mesiace to niekedy je pod lanovkou prilis zladovatele alebo blatove.
Inak uplne plati vsetko to, co pisal srekac aj Hacker. Neexistuje ziadna univerzalna rada, ktora bota a znacka je najlepsia na behanie. Musis vyskusat a noha ti da odpoved sama. Mozno je o maly kusok lepsie skusat boty vecer ked su nohy unavene a mozno viac reaguju na diskomfort. A ano - pri trailovych botach musis mat vpredu rezervu, ak nechces hned prist o nechty. Teda o pol cisla az 1 cislo vacsie, ako tie, v ktorych behas po asfalte.
19.09.2021 - 22:27:47
00
Ja by som volil na trail obuv s nizsim dropom predovsetkym
20.09.2021 - 07:47:07
00
Súhlasím, že treba skúšať, čo ako sadne. Ja mám zatiaľ skúsenosť na trailové behanie iba so Solomon Speedcross 5. Pôvodne som pokukoval po Nike AZ Pegassus trail, nakoľko mi vyhovuje ich cestná verzia a pár krát som v nej bol aj v lese. Nike sú pocitovo papučky, napriek tomu a napriek vzhľadu celkom trvanlivé, po vyše 1500km sa stále netrhajú, akurát podrážka už tak netlmí, ale tých 1000km boli v podstate bezchybné. Salomony sú celkovo tuhšie, výstupky na podrážke cítiť hlavne pri presune do lesa po asfalte, no v teréne do kopca aj pri zbehoch po kameňoch a koreňoch držia spoľahlivo. Menej tlmenia oproti Nikom v lese až tak neprekáža, aj keď to je asi individuálne. Po vyše 800km zatiaľ nebadať známky opotrebenia, ani zvršok, ani štuplíky na podrážke nejako viditeľne neubudli.
20.09.2021 - 07:56:34
00
Petergeist mozno este taka rada za mna: asi by som sa vykaslal na membrany, lebo zbytocne sa pari noha v topanke a voda/pot, ktory sa dostane dovnutra potom ovela tazsie a dlhsie schne. Milionkrat sa mi stalo, ze ma zliala burka a potom vyslo slnko a za 2 hodky som mal opat suchu nohu...s membranou by nebola sanca. Nech tie tenisky radsej dychaju a nie su vo foliovniku...
20.09.2021 - 09:19:00
05
keyboard_arrow_up