Ale akosi nám tej inteligencie ubúda, keď OĽANO už klesli preferencie o polovicu. Žeby sa už začali odoberať tituly? :lol:
21.09.2021 - 14:02:50
00
ivast napísal:
Mam k tomu take male zamyslenie, ktore sa asi nebude pacit, ale v minulosti bol pomer medzi prislusnostou k elitam a masam podobny a napriek tomu elity dokazali masy viest. Ze to dnes nedokazu nie je problem mas...

Tato myslienka sa mi paci, skusim ju rozviest. V minulosti bola elita omnoho sirsie vseobecne vzdelana, ci uz v humanitnych aj prirodnych vedach, dnes su ludia viac specializovane vzdelavani. Zaroven si myslim, ze kazdy vzdelany clovek este netvori elitu naroda, to chce viac osobnostnych predpokladov. A tak mam pocit, ze kvantitativny pomer elit sa zmensuje v neprospech masam. A nedostatok elit vnimam napriec civilizovanym svetom.

A este jeden postreh, ked som sa onoho casu bavil s pravym kniezatom, spominal rodinu spred 500 rokov a plany v horizonte cez 100 rokov. My sa dnes (do jedneho) starame maximalne o jednu generaciu vzad a vpred.
21.09.2021 - 14:38:55
01
darebak napísal:
:facepalm:

thumb_up0thumb_down


Toto je cele zle aj z jednej aj z druhej strany. Na jednej strane otvoria ockovacie centrum v Tescu a pichaju ludi rad za radom pricom nic nevedia o ich zdravotnom stave a na druhej strane ludia, ktori nesuhlasia so slobodnym (i ked ktovie do akej miery slobodnym) rozhodnutim druhych na nich utocia.

To je dalsi problem s ockovanim, ze neskutocne dokazalo rozdelit spolocnost. A podporuju toto rozdelenie politici, media, a pod. Nic dobre to neprinesie a vidiet to "krasne" aj tu na fore, ze kazdy kto ma iny nazor je okamzite ukamenovany, pripadne ked sa tu ocitne nejaky zdravotnik, tak okamzite sa tvari, ze on ma pravdu. Zial, ale takto to vyzera v nemocniciach, takto vyzera odbornost zdravotnikov, a to su v CR na tom este dobre: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vycital-soud-mandle-operace-pardubicka-nemocnice-koma.A210921_083441_pardubice-zpravy_skn
21.09.2021 - 15:08:21
01
Toto je jeden z tvojich mala rozumnych postov, no zle sa pytas. Otazka znie: "Preco stat/politik sa schyluje k tak zufalym cinom, ako je ockovanie v Tescu bez anamnezy?"
21.09.2021 - 15:15:28
00
zomg ty tam niekde vidíš že by niekoho nútili očkovať sa?
Pred samotným očkovaním sa vypíše papier kde sa pýtajú na zdravotný stav. A podpíše si ho každý dobrovolne.
21.09.2021 - 15:21:20
00
Potom tu bude ramonko ejakulovat o tom ze nedovolia vykon povolania napr greckym zdravitnikom

Ale ano nikto nikoho nenuti
21.09.2021 - 15:35:19
01
Samotný očkovací tím nenúti nikoho. On zrejme naráža na nátlak inými prostriedkami.
Tak treba uznať, že nie každý tam ide z presvedčenia. Mnohí sa chcú len vyhnúť obmedzeniam.
21.09.2021 - 15:36:31
00
CyclopathicLaughs napísal:
Toto je cele zle aj z jednej aj z druhej strany. Na jednej strane otvoria ockovacie centrum v Tescu a pichaju ludi rad za radom pricom nic nevedia o ich zdravotnom stave a na druhej strane ludia, ktori nesuhlasia so slobodnym (i ked ktovie do akej miery slobodnym) rozhodnutim druhych na nich utocia.

To je dalsi problem s ockovanim, ze neskutocne dokazalo rozdelit spolocnost. A podporuju toto rozdelenie politici, media, a pod. Nic dobre to neprinesie a vidiet to "krasne" aj tu na fore, ze kazdy kto ma iny nazor je okamzite ukamenovany, pripadne ked sa tu ocitne nejaky zdravotnik, tak okamzite sa tvari, ze on ma pravdu. Zial, ale takto to vyzera v nemocniciach, takto vyzera odbornost zdravotnikov, a to su v CR na tom este dobre: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vycital-soud-mandle-operace-pardubicka-nemocnice-koma.A210921_083441_pardubice-zpravy_skn


no vidis ako to v zdravotnictve funguje, tak preco riskujete a nejdete sa ockovat? chcete sa dostat do takej nemocnice? :)
21.09.2021 - 15:43:42
02
CyclopathicLaughs napísal:
Zial, ale takto to vyzera v nemocniciach, takto vyzera odbornost zdravotnikov, a to su v CR na tom este dobre: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vycital-soud-mandle-operace-pardubicka-nemocnice-koma.A210921_083441_pardubice-zpravy_skn


Nie som zdravotník, ale za takéto blbé reči je „kameňovanie“ v podobe palčeka nadol aj málo, toto by chcelo niečo lepšie :x

Už mi to pripadá ako akútny syndróm neprimeranej generalizácie - z konkrétneho prúseru konkrétnych ľudí vyvodiť uzáver o odborných znalostiach kompletného českého zdravotníckeho personálu je ešte väčší úlet, ako citlivá balada o vysokoškolsky vzdelaných stavebných robotníkoch ...
21.09.2021 - 15:48:05
07
CyclopathicLaughs napísal:
Zial, ale takto to vyzera v nemocniciach, takto vyzera odbornost zdravotnikov, a to su v CR na tom este dobre: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/vycital-soud-mandle-operace-pardubicka-nemocnice-koma.A210921_083441_pardubice-zpravy_skn

Generalizuješ.

Akurat ak ti pekar upečie zle chleba, nebude ti chutiť a možno ho vyhodiš. Ak sa ti rozpadnu topanky, vyreklamuješ a dostaneš peniaze nazad.
Problem zdravotníctva je v neopakovalnosti tej istej situacie. A nesprávne rozhodnutie má fatálne následky.
Zdravotníctvo určitym spôsobom odráža našu spoločnosť (jej stav).
A osobne by som z hlavneho mesta neodišiel ani za svet na dochodok niekde inde.
Mladých máme v Piešťanoch, tak majú zážitky.
A ja ked som ležal s tym svinstvom na infekčnom pred 13 mesiacmi, tak mi sestra 2x nedala venozne antibiotika a ešte zo mňa urobila toho, čo si to nepamätá.
21.09.2021 - 17:30:29
00
Hosť napísal:
zomg ty tam niekde vidíš že by niekoho nútili očkovať sa?
Pred samotným očkovaním sa vypíše papier kde sa pýtajú na zdravotný stav. A podpíše si ho každý dobrovolne.


Co sa tyka prvej otazky, videl som ako kazdy tyzden neockovani stali na palicku do nosa aby mohli ist do prace. Pripadne par dni dozadu som cital, ze Nad sa vyhraza vojakom, ktori sa nepojdu dat zaockovat, ze ich vyhodi z armady. Zaroven je neskutocny spolocensky, politicky a medialny tlak. Cize ano, clovek si moze slobodne vybrat, ci bude chodit stale na policku do nosa (a riskuje ze to stale strkanie palicky mu poskodi sliznice), tiez si moze slobodne vybrat, ci ostane v armade alebo ho vyhodia. Nie kazdy si takuto slobodu moze dovolit.

K tvojej druhe otazke, ano, papier sa vypise, cita ho vsak kazdy zdravotnik, ktory ockuje? Cital som par dni dozadu clanok ako zena u ktorej sa po ockovani prejavil guillain-barre syndrom, isla na dalsie ockovanie, vyplnila to na papieri, chcela sa na to lekara spytat, ale skor ako stihla cokolvek spravit tak uz bola opichana, lekar sa na dany papier ani nepozrel. Zaroven ockuje kadekto, nielen lekari, zdravotna sestra nedokaze vyhodnotit zdravotny stav, taktiez malokto vobec vie co je to guillain-barre syndrom, skus sa spytat vseobecneho lekara, ci bude vediet.
21.09.2021 - 17:34:09
00
gebula napísal:
Nie som zdravotník, ale za takéto blbé reči je „kameňovanie“ v podobe palčeka nadol aj málo, toto by chcelo niečo lepšie :x

Už mi to pripadá ako akútny syndróm neprimeranej generalizácie - z konkrétneho prúseru konkrétnych ľudí vyvodiť uzáver o odborných znalostiach kompletného českého zdravotníckeho personálu je ešte väčší úlet, ako citlivá balada o vysokoškolsky vzdelaných stavebných robotníkoch ...


Tak ti poviem, ze s ceskym zdravotnictvom mam pomerne vela skusenosti, co sa tyka kvality tak je urcite na tom lepsie ako slovenske, kedze ti najsikovnejsi slovenski studenti radsej idu studovat na Karlovu, pripadne na Masarykovu univerzitu ako na zavsivenu Komenskeho. Casto potom v Cesku ostavaju aj nadalej.

Ale ked teda generalizujem, tak skus ist so svojou zenou rodit a nestrcit lekarovi par stoviek do vrecka, ze ako bude o nu a dieta postarane. Pripadne skus ist v BA na "bezplatne" vysetrenie do niektorej z poliklinik Pro Care. Pripadne ked budes riesit problemy s arytmiou (snad nikdy nebudes), tak skus sa dostat na zakrok (cakacka asi 2 roky, aj viac). Pripadne ked sa budes potrebovat dostat s dietatom na detsku gastroenterologiu tak uvidis kedy dostanes termin. Ale tak, predpokladam, ze si clovek, ktory nema deti, ktory je zdravy a nikdy nemusel nic vaznejsie riesit. Tolko ku generalizacii a kvalite slovenskeho zdravotnictva a lekarov celkovo.
21.09.2021 - 17:39:52
00
Poprosim trochu toho internetoveho bontonu .Double post tu dnes od teba vidim uz druhy krat.
21.09.2021 - 18:14:20
00
zomg ja som zas videl ludí ktorí chceli ísť na hokej a museli si zaplatiť, videl som ludí ktorí chceli výplatu a museli preto chodiť do práce. To je podla tvojej logiky tiež tlak.
A za to zdravotníctvo podakuj SMERU na čele s Ficom.
21.09.2021 - 18:16:47
02
Ako som uz dnes daval info, ze na Ukrajine umiera 90% neockovanych, v Rakusku zas neockovani tvoria 90% osadenstva na JIS.
Rakusania sprisnuju opatrenia, lebo to tam ma dost zly trend..(Ta slaba Delta) Maju o 20% viac ockovanych ako my tu. Tu to bude zrejme dobry masaker.
https://www.aktuality.sk/clanok/3eytrpb/koronavirus-vstup-vo-viedni-do-podnikov-a-na-akcie-budu-mat-len-ockovani-a-vylieceni/
21.09.2021 - 18:39:49
00
keyboard_arrow_up