Caute, na popud od lapaloma davam svoj doleuvedeny komentar z inej temy sem, kde patri viac. Doteraz som ani nevedel, ze je tu takato duchapovznasajuca samostatna jazykova tema :).

Hovori sa: "rozumiet tomu", "chapat to" alebo "vyznat sa v tom", pripadne "vidiet do toho".
Vyrazy ako "rozumiet/chapat sa do toho" alebo "chapat tomu" su nespravne.
Taktiez sa spravne hovori: "bolo by treba", nie "trebalo".

Tieto nespravne vyrazy su asi najcastejsie pouzivane a nejde o prirodzene zmeny v jazyku, ktore sa casom zavedu ako spisovne. Su to skomoleniny, ktore vela ludom udru do oci/usi. Takze, ked sa snazite zniet mudro a zrazu pouzijete vetu v style: "Trebalo by to ale este viac preskumat, lebo ja sa do toho az tak nerozumiem", tak vas to hned degraduje, pretoze je jasne, ze clovek, ktory pouziva take vyrazy, tak nikdy vela necital a v skole sa tiez nenaucil hovorit spravne. A to som si isty, ze kazda slovencinarka na toto specialne a opakovane upozornuje.
29.09.2021 - 09:06:09
01
Dnes pocas ranneho behu som jazykovedne rozmyslal... Ak si davam predsavzatie, tak si "predsavezmem" nieco? Predsavzal som si v minulom case je jasne...

A este lepsi by bol nedokonavy vid - predsavzavam si prave nieco
29.09.2021 - 09:41:53
00
Áno, v prvej osobe prítomného času sa sloveso predsavziať skloňuje predsavezmem :) vtipný je aj prechodník- predsavezmúc
29.09.2021 - 09:46:56
14
dudo, u teba je to skôr, že si "made commitment" alebo skôr "zusage gemacht" či ako presne to je
29.09.2021 - 10:07:00
01
Mne stále nesedí, že niektoré slovesá sa časujú rovnako v prítomnom aj budúcom čase, pretože to podľa mňa vôbec nevystihuje význam :) Napríklad: Teraz na to nedočiahnem ale keď si dám poobede rebrík tak už budem dočiahnuť. To by som ja tak povedala ale správne je teraz dočiahnem aj zajtra dočiahnem aj o sto rokov. Celé zle :) Toto sa mi nikdy nepozdávalo a ani sa mi to podzávať nebude.
29.09.2021 - 11:38:07
00
teraz docahujem, zajtra dociahnem
teraz dosahujem, zajtra dosiahnem... :lol:
29.09.2021 - 13:09:02
00
budem dočiahnuť je len preložená angličtina a je smutné, že aj slovenčiny znalá žen ako ty Fixska by si to chcela používať ... mne to a napr aj budem (sa) sustrediť mi neskutočne trhá uši, oči a aj všetko ostatné
29.09.2021 - 13:35:44
03
To ja by som zase bol za vsetky slovesa stale v rovnakom tvare bez ohladu na cas, cislo, pad, apod. a urcovat tie ostatne veci dalsimi tiez pevne danymi slovami. Taky strojovy jazyk:

"Ja nedociahnut v minulosti, nedociahnut v pritomnosti, pristavit rebrik a dociahnut v buducnosti."
Alebo napr. zaciatok rozpravok namiesto "Kde bolo tam bolo, bol raz jeden kral, ktory mal tri dcery." by sa pekne povedalo:
"Ono byt, nebyt v minulosti. Jeden kral byt a tri dcery mat v minulosti."

Kvoli dlzke viet by sa iba neopakovali v suvetiach niektore vety ako napr. podmet alebo urcenie casu na konci vety, ak by boli stale rovnake.
29.09.2021 - 14:04:10
00
A ešte aj kombinácia so slovesom ísť je uši trhajúca.
budem ísť, alebo toľko vecí idú stavať, že až 😕

Prílohy:

Screenshot_20210929-150717.png
Screenshot_20210929-150717.png 653.55 KiB thumb_up0thumb_down

29.09.2021 - 15:08:44
01
A druhá vec je, či si to autori po sebe prečítajú.

Prílohy:

IMG_20210929_143953.png
IMG_20210929_143953.png 670.8 KiB thumb_up1thumb_down

29.09.2021 - 15:12:41
08
To je pekny nazor z dvoch uhlov pohladu. Suhlasim aj s tym citanim po sebe, ale hlavne s tou degradaciou pisomneho prejavu v dnesnej dobe. Som trochu zaujaty, lebo ja nie som v slovnom prejave taky pohotovy a mam radsej pomalsiu moznost pisania textu. Ale nespadam ani vekovo a uz vobec nie literarno-umelecko-filozoficky do takej kategorie ako Daniel Hevier, no aj tak aj napr. v praci medzi vysokoskolsky vzdelanymi ludmi to podla mna casto je ohladom pisomneho prejavu na zaplakanie. A moderne "vylepsenia" ako emoji alebo rychla moznost vkladania obrazkov, tu situaciu vobec nevylepsuju. Doteraz nechapem naco je v MS Teams pouzivanom na pracovne ucely moznost lahko pridavat velke GIFy na zaklade klucovych slov. Potom to dopada tak, ze aj pri vaznych pracovnych temach niekto rozumnejsi a schopnejsi vyjadrovania napise zopar viet, dvaja traja vtipalkovia ani nezacnu citat, iba hned vhodia nejake MEME a svoje off-topic dojmy a dalsi ludia uz povodny text ani necitaju iba reaguju na posledne obrazky a dojmy. Nejaku spisovnost samozrejme ani nema zmysel rozoberat.
Ale na druhu stranu asi nejde len o pisomny prejav. Celkovo sa asi iba dnes viac ukazuje ludska hlupost, lebo prakticky kazdy ma jednoduchu moznost verejne sa niekde vyjadrit :).
(Len pre istotu doplnam, ze ja urcite nie som ten, kto vypusta len same spisovne mudrosti.)
29.09.2021 - 17:12:38
02
Dudo napísal:
Dnes pocas ranneho behu som jazykovedne rozmyslal... Ak si davam predsavzatie, tak si "predsavezmem" nieco? Predsavzal som si v minulom case je jasne...

A este lepsi by bol nedokonavy vid - predsavzavam si prave nieco

A ešte daj budúci čas
To ani napísať neviem, nieto ešte vysloviť
29.09.2021 - 21:19:11
01
z temy o cyklomoste od dvoch najhorlivejsich ...:
- starsich ludi, pourazove stavy, ciastocne invalidyty...)
- a brzdove svetla tiez nie su vinimocne
- Líbia atď... (spravne je Libyia..)
30.09.2021 - 06:21:31
00
JoKo predsa si niečo vezmem
30.09.2021 - 07:03:26
01
ddemo napísal:
- Líbia atď... (spravne je Libyia..)

Si si istý? ;)
30.09.2021 - 09:13:48
03
keyboard_arrow_up