fixska napísal:
Nie úplne... vo vyššej intenzite sa trénuje "kondička". Ak si vyberieš ťažký tréning, teda vo vysokých pulzoch, počas ktorého sa rýchlo zadýchaš, budeš páliť predovšetkým sacharidy, zatiaľ čo pri dlhom tréningu v pomalšom tempe si telo viac siahne do tukových zásob, lebo to takpovediac "má čas" riešiť a sacharidy si necháva na stav núdze. Známy schudol najviac keď začal robiť pravidelne nordic walking :) Na chudnutie je účinné behať max na 70 % maximálnej pulzovej frekvencia aspoň 50 minút, trénovať intervaly a kombinovať to s posilňovaním. To, že to niekoho nudí už podstatné nie je. A to, či schudne sa dá ľahko overiť na meracom zariadení zvanom váha :)

Dovolím si trochu oponovať. Súhlasím s tým, že organizmus v aeróbnej záťaži (nízke tepy) páli prevažne tuky a pri vyššej záťaži (pri vyšších tepoch a v anaeróbnom pásme) spaľuje viac cukry. Avšak aj tak si dovolím tvrdiť, že na chudnutie je najúčinnejší tréning vo vyššej až vysokej intenzite. V aeróbnom pásme pracuje telo prevažne na tuky, avšak pokiaľ by sme to brali ako redukciu hmotnosti tak by tá aktivita musela trvať veľmi veľa hodín. elo má veľké zásoby tuku. Naproti tomu HIIT tréning vo vysokej intenzite síce páli hlavne cukry, ale po aktivite ešte nastáva tzv. dobeh organizmu. Telo síce už necvičí, ale organizmus sa snaží doplniť spálený glykogén pálením tuku (lebo organizmus už pracuje pri oddychu na nízkych tepoch). Tento proces trvá aj niekoľko hodín. Najdlhšie u netrénovaných jedincov, u ktorých môže trvať ešte aj počas spánku.
20.10.2021 - 22:07:18
09
valecek napísal:
mi poradil fakt dohre odpružené botasky a proste behať.

Odporúč aj mne
20.10.2021 - 22:07:48
00
Kristina však tam píšem, že kombinovať s intervalmi... :) ale zas explicitne tu rozpisovať detaily je asi zbytočné lebo po prvé, každý nech si behá ako chce a po druhé ak to niekoho nozaj zaujíma tak si môže rovno študovať na danú tému množstvo článkov a teda prepisovať ich sem asi netreba. Stačí natuknut problematiku :)


Naposledy upravil fixska dňa 20.10.2021 - 22:16:48, celkovo upravené 1 krát.

20.10.2021 - 22:13:27
01
Ja by som namiesto odpruzenych botasiek odporucil maksi teren
20.10.2021 - 22:15:49
01
Jaj, akože s pružinami na botach to má ísť ťažšie? Ja som myslel, že rýchlejšie a ďalej ako "pražský pérák" 😂 aby ma to viac bavilo. Tak nič teda...
20.10.2021 - 23:20:18
00
Corsair ja som začal behavat v rebook crossfit nano , v ktorých ma ale boleli kolená. Tak som si zadovazil hoka One One wide. Kráča sa v tom komicky vďaka klenbe,ale beha super. Doslova ťa nútia rozbehnúť sa,ale s tým by určite pomohol niekto iný. lapaloma ja zatiaľ pocupkavam iba vo fitku na páse ,ale mas pravdu mäkši teren by isto viac pomohol. Tak wi nosím do fitka 2 sady botiek :)
21.10.2021 - 07:29:15
00
Ja som skúšal behať. Mne nejak netreba nejaké zvláštne vybavenie, proste behal som v čom som bol. Ale nejak v tom nič nevidím
21.10.2021 - 07:42:07
01
Corsair ani ja,no dní sa skracujú a mam podozrenie že mi znova zavrú plaváreň,fitko aj zimák a na bajk začne byť zima. Beh fakt ze nemusím, ale to som nemusel ani plávanie. Niekedy keď to nieje vášeň si proste musíš vypestovať zvyk :p
21.10.2021 - 07:53:03
02
ja som tiež pred 3 rokmi tvrdil, že beh je hlúposť a ja behať neviem nechcem a nebudem .... ale potom som skúsil behať v lese a zistil som, že sa mi to páči ... občas je proste treba vhodnú motiváciu začať spojiť s vhodným prostredím
21.10.2021 - 08:09:40
03
Ja napríklad behať vyslovene neviem :) skúšala som, dala som v živote asi 4 okruhy okolo Kuchajdy a nejakým zázrakom 5 km nejaký Fun run lebo bolo treba doplniť štafetu ale bežne zabehnem 200 m a dusím sa :) Keď sme sa bavili o tých zónach pulzu, tak mne aj pri takom "behu" že to už je len cupkanie vyletí pulz do neba (na biku nie) takže ja som skôr typ na tú chôdzu alebo teda nordic walking a tak. To mi vyslovene odporúča aj fyziáčka (ktorá inak behá) ale na môj chrbát a kĺby jednoznačne chôdza, počas ktorej sa sústredím na vzpriamenú pozíciu tela. Posledný cca rok chodím do posilky a tréning ma baví, lebo cvičím cielene na posilnenie svalov aby sa mi zastabilizovali kĺby a super to je, už mi oveľa viac držia ramen :) No aby som nadviazala na tému Zníženie hmotnosti, tak ak niekto nerobí "nič" a začne sa hýbať v akomkoľvek tempe a večer to "nezaje", tak schudne. Tie prepočty a rôzne spôsoby a štúdie sú zaujímavé, no ak to niekoho nebaví študovať a už vôbec nie podľa toho športovať, darmo, nech sa radšej hýbe ako ho baví.
21.10.2021 - 10:57:05
04
Normalne zavidim, ze behat dokazete. Ja to nedokazem, jedine, kedy behat dokazem, je pri futbale a pod., inak ma hlava jednoducho nepusti.
21.10.2021 - 11:16:57
01
Tiež ma vôbec nebaví. Dlhodobo som sa donútil len predtým než som šiel v 2015 na Elbrus a ešte/už sa nedalo skialpovať ale kondičku bolo treba naberať. Zase môžem povedať, že hmotnosť šla vtedy za necelý polrok 10 kg dolu a odvtedy som takú kondičku už nikdy nemal. Väčšinou intervaly a fakt pomalé behy s dodržiavaním tepových zón a u mňa to fungovalo na parádu.

Bola vtedy veľká motivácia, takto sa do toho dokopať moc neviem. Vždy na jeseň pár krát skúsim a rezignujem.
21.10.2021 - 11:20:32
02
Ide zima a ak nechcem nabrať všetko to, čo som zhodil, nemôžem sa prestať hýbať. Je lepšie investovať do stacionárneho bicykla a zostať vo vnútri alebo do zimného oblečenia a pokračovať vonku? Toto je môj prvý rok na bajku, tak zatiaľ neviem, čo ďalej. Nejaké nápady?
21.10.2021 - 13:53:57
00
Fitko
21.10.2021 - 13:57:07
00
valecek podľa situácie s covidom a potenciálnych následných opatreniach by som sa na fitká alebo plavárne veľmi nespoliehal.. nejaký iný tip, ktorý zaručene vydrží celú zimu?
21.10.2021 - 14:04:22
00
keyboard_arrow_up