Bude ti stacit teplovzdusny krb, alebo nejaka piecka, ako alternativa. Ak by sme sli do extremu, tak sa v tom da aj varit :D

Ja mam susedov, ktory pocas leta pilia stare nabytky (bukasove masivy a ine chutovky) a potom to v zime palia. Tu keby robil SHMU statistiky, tak im ich to pekne skrivi :) Podla mna dost ludi ma tie pece ako spalovne odpadu. Neexistuje, aby isiel z kominov taky sajrajt, keby tam palili pelety, alebo kvalitne drevo. Fakt ked je inverzia a idem niekde cez dedinu na bicykli, tak sa niekedy ani neda dychat.
21.10.2021 - 11:02:25
05
ostogiske napísal:
potom mozme porovnat domeceky DK vs RK :D, ja som akurat zacal prerabat :D

no ja to mám skor domisko.. 2 bytové jednotky, 2+1 izbak a 4 izbak :) tu jednu izbičku využijem ako hosťovskú....
21.10.2021 - 11:53:24
00
zihadlo 5 napísal:
tu jednu izbičku využijem ako hosťovskú....

Ďakujem ;)
21.10.2021 - 11:56:31
05
ostogiske napísal:
ja idem dat plyn, ale co dat pre pripad dalsie absolutne netusim

Alternativy Ti povie projektant vykurovania, pripadne spracovatel Energetickeho hodnotenia budovy (EHB), ked budes mat robeny projekt pre stavebne povolenie. Dnes je uz takmer pravidlo, ze nevychadza EHB posudok a napr. bez rekuperacie nevychadza akykolvek konvencny zdroj + krb. Tam doplname do izieb lokalne rekuperacne jednotky kvoli kolaudacii. (hovorim o rekonstrukciach predovsetkym, nie pasivnych novostavbach).
Co sa dymu tyka, presne ako pise volodaj, inverzia + kazdy sused je spalovna odpadu. Akurat žiháč je vyssie ako ostatni, ich dym sa ho nebude tykat, nakolko ten sa drzi max vo vyske kominov + 10m. je celkom pravdepodobne, ze este jeho dym sklesa ku nim do doliny.
Napr. v KE je chodnik od amfiteatra na novu nemocnicu v blizkosti vacsej casti, kde su RD a tam sa clovek tiez zadymi, kym ho prejde
21.10.2021 - 12:14:49
04
hmm dobre vediet :) dik
21.10.2021 - 19:30:07
01
zihadlo 5 napísal:
no ja to mám skor domisko.. 2 bytové jednotky, 2+1 izbak a 4 izbak :) tu jednu izbičku využijem ako hosťovskú....

Tiez sme chceli velky dom, a po par rokoch zenu preslo nadsenie ,ked musi upratovat a umyvat okna atd. Mozno to tvoju bude bavit ,alebo budete mat upratovacku Ale mas vyhodu uz mas relativne velke deti tie nieci poupratuju:-)
21.10.2021 - 19:57:44
00
alebo prilozi aj zihadlo ruku k dielu. okna do ulice radsej zena a okna do dvora zihadlo :D
21.10.2021 - 20:16:32
00
Ak by ľudia kúrili kvalitným drevom, bolo by všetko v cajku. Lenže na vidieku sa nezriedka spaľuje všetko, nasekanými gumami počnúc, a látkami končiac.
Len pre ilustráciu.
https://myorava.sme.sk/c/20901775/sused-spaluje-v-peci-veci-ktore-by-nemal-co-s-tym.html
21.10.2021 - 21:58:20
00
bobris napísal:
Tiez sme chceli velky dom, a po par rokoch zenu preslo nadsenie ,ked musi upratovat a umyvat okna atd. Mozno to tvoju bude bavit ,alebo budete mat upratovacku Ale mas vyhodu uz mas relativne velke deti tie nieci poupratuju:-)

deti tak chliev narobia :D ale dole bude bývať babka......
22.10.2021 - 08:35:57
00
Zvukotesna pivnica je na nezaplatenie :)
22.10.2021 - 11:07:49
01
S tými kotlami je to divoké. Ja by som už kúrenie klasicky drevom neriešil.
Chlapík, u ktorého som v nájme s dielňou kúri päť článkovým Viadrusom a je schopný spáliť 15-20 kubíkov dreva za sezónu. Ešte sa divím, že susedia s vidlami nebúchaju po bráne. To, čo jemu vychádza z komína je horšie ako v spaľovni odpadov. Naproti tomu bratranec kúri takisto drevom v podobnom kotli a spáli max 8 metrov s minimálnym smradom. Ja v bungalove kúrim peletami. Kotol Hapero. Za celý rok (nie sezónu, nakoľko hrejem aj v lete teplú vodu) spálim 2,8 tony. Z komína mi lezie len symbolicky. Pri mínus 20 stupňoch sa toho 80mm komína bez problémov chytím a nepopálim sa. Navyše, fungujem ako s plynom. O tom kotli viem len pri plnení peliet a vynášaní popola, čo je v zime raz za mesiac.
23.10.2021 - 10:25:25
00
Palo TT napísal:
Zvukotesna pivnica je na nezaplatenie :)

Budem tam mat svoj priestor v garazi za 2ma mojimi odhlucnenymi a poziarnymi dverami.
23.10.2021 - 10:31:09
00
neviem, čím a ako dnes do rána kúril niektorý zo susedov, ale auto bolo celé zadrbané od popola
23.10.2021 - 10:50:26
00
bobris napísal:
Tiez sme chceli velky dom, a po par rokoch zenu preslo nadsenie ,ked musi upratovat a umyvat okna atd. Mozno to tvoju bude bavit ,alebo budete mat upratovacku Ale mas vyhodu uz mas relativne velke deti tie nieci poupratuju:-)

Upratovanie je zabijak času. Okná umývam raz za niekoľko rokov (tento rok som už umýval :) ), na vysávanie mám už nejaký ten rok iRobot čo mi prejde ceký byt á 2-3 dni a podlahu umývam tiež nejako obtýždeň (chcel som robota aj na toto, ale neprejde ani cez minimálne prahy, tak sa musím trápť sám, pri prerábke budem myslieť aj na robotizované upratovanie). Ešteže som väčšinu dní a nocí v práci alebo na biku :lol:

A toto ma dosť od domu odrádza, tam by bola ešte nejaká záhrada (ale zas nejaká robotická Husqvarna by to možno vyriešila :) ). No nie, to by som sa musel vzdať biku a len okolo domu počas voľba robiť :lol:
23.10.2021 - 22:57:20
00
ja kurim plynom trojpodlazny dom, cca 240m2..... a prikurujem drevom do tejto piecky v obyvacke/jedalni (jeden priestor) https://www.krby-tuma.sk/p/3537/invicta-mandor-antracit-12kw-teplovzdusne-krbove-kachle .... do -5°C dopohody cely dom .... a ked ktokolvek pojde okolo, ani nebude vediet ze mi hori v peci ...... pravda, kurim suchym bukom.... a suchym myslim nie preschnuty ale suchy stojaci a tak zrezany a dovezeny....
23.10.2021 - 23:37:52
00
keyboard_arrow_up