Paci sa. Maratonske osobaky znamych amaterskych bezcov.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_non-professional_marathon_runners
Vrcholovi sportovci, s maratonskym osobakom pod 3 hodiny: 13
Vrcholovi sportovci, s maratonskym osobakom nad 3 hodiny: 40 (plus viem o tom, ze bezal napriklad aj Mark Messier v NY a zabehol cez 4 hodiny).

Profi cyklisti su na tom o cosi lepsie ako priemer, ale musel bezat nedavno aj Yates v kontroverznych teniskach a Jalabert si musel zlepsit svoj povodny cas, ktory bol 3h 11min:
Pod 3 hodiny: 6
Nad 3 hodiny: 4.
14.11.2021 - 15:04:13
02
Takže 60% to dá pod tri hodiny, čo sa týka cyklistov. A to tam sú aj časy okolo 02:30:00.
14.11.2021 - 16:32:56
00
Po par dnoch som si precital vlakno "maraton" a uz je to zbytocne slovickarenie. Aby som len nemudroval, skusim aj ja prispiet par poznamkami:
- pohybujem sa najma v bezeckych komunitach (aj stari, aj mladi, aj rychli, aj pomali). Moj postreh: pred 20 rokmi islo o beh + zabavu a dnes je to o instagrame a strave (s nadsazkou samozrejme)
- pred tymi 20 rokmi poznam ludi co behali aj 2:30 (hobby bezci) po robote, s kamosmi atd. proste ludia zmenili casom styl na sedavejsi pohodlnejsi a preto sa cas 3 hod zda intergalakticky (ale urcite nie je)
- co sa tyka profi sportovcov a behu: uz v ramci bezeckych disciplin je to velky rozdiel - napr. Usain Bolt nebude behat maraton lebo je skor kulturista ako vytrvalec... Z atletiky vieme, ze sa to da rozdelit na sprinty, stredne trate a potom vytrvalcov - v mladsom veku 5,10 a neskor maratonci (kipchoge, bekele)... Takto nejak analogicky by som sa snaizl aj na cykliatov pozerat - drahovy spurter co ma 100kilo a vyzera ako hulk nebude az taky dobry vytrvalec, ale v sprinte na 100m je urcite dobry (podobne ako guliari, ci judisti) proste vybuch sily a potom koniec. Vytrvalec v cyklistike ma s najvacsou pravdepodobnostou velku sancu byt aj dobrym vytrvalcom bez bicykla (ak riesime cinnost srdca ci usilie, dychanie atd)
- ak teda profi sport ma nutnost v kardio zaklade (vytrvalost) tak po kratkej adaptacii by ti ludia urcite dali maraton pod 3..ale nemaju dovod to robit, naco?
- ku karbonovej obuvi: na maratone to podla statiatik vychadza tak 3-5sek/km zlepsenie oproti bezeckym teniskam bez strun
14.11.2021 - 16:48:20
07
Volodja napísal:
Paci sa. Maratonske osobaky znamych amaterskych bezcov.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_non-professional_marathon_runners
Vrcholovi sportovci, s maratonskym osobakom pod 3 hodiny: 13
Vrcholovi sportovci, s maratonskym osobakom nad 3 hodiny: 40 (plus viem o tom, ze bezal napriklad aj Mark Messier v NY a zabehol cez 4 hodiny).

Profi cyklisti su na tom o cosi lepsie ako priemer, ale musel bezat nedavno aj Yates v kontroverznych teniskach a Jalabert si musel zlepsit svoj povodny cas, ktory bol 3h 11min:
Pod 3 hodiny: 6
Nad 3 hodiny: 4.


No prosím. Z tisícov vrcholových športovcov 13 zabehlo pod 3 hodiny. Takže veľmi málo. Určite nie skoro každý.
14.11.2021 - 17:54:17
00
stale aktivny profi cyklista Ineos-u, Cameron Wurf beha maratony pod 3 hod s "prstom v nose", ale najprv sa poriadne rozjazdi na biku :P

Prílohy:

Cameron-2.jpg
Cameron-2.jpg 83.92 KiB thumb_up0thumb_down

Cameron-1.jpg
Cameron-1.jpg 87.94 KiB thumb_up0thumb_down

14.11.2021 - 18:05:15
05
lakko sam si velmi solidny triatlonista, tak isto vies, ze Wurf je profi triatlonista, profi vesliar aj profi cyklista. Ako PRO ironman je jeho maraton pod 3h ocakavany, dokonca je dost mozne, ze ak by si Kipchoge dal pred maraton 3,8km plavčo, pomerne intenzivnu bezhakovu 180km cyklistiku, tak je mozne, ze Cameron Wurf by ho v maratone zdolal. Ako som spominal, boli pokusy prerobit Kenskych/Etiopskych maratoncov na ironmanov, ale vysledok bol taky, ze sice sa vytrapili na plavani a cyklistike, za najlepsimi nakoniec zaostali aj v zaverecnom maratone.
14.11.2021 - 19:35:23
01
Chlapci tesme sa ze medzi nie profikmi mame aj naseho Mikulasa Dzurindu a s casom pod 3 hodky :) A tie moderne tenisky su premna ako pouzit e-bike na tour. Proste ludia su lenivi,tak im dajme moznost dosiahnut lepsie casi vdaka technologiam.
14.11.2021 - 19:53:05
02
Ked uz ho spominate, vcera som ho stretol behat po tme na hradzi smerom na obratku a dnes na hradzi pri Lanfranconi ?
14.11.2021 - 19:55:17
00
Volodja napísal:
(plus viem o tom, ze bezal napriklad aj Mark Messier v NY a zabehol cez 4 hodiny).

Mark Messier musel ale vlacit tych svojich cca 100 kg :)
14.11.2021 - 20:07:26
00
rastorb napísal:
...... A tie moderne tenisky su premna ako pouzit e-bike na tour........

ale no tak zase neprehanaj s tym porovnanim s e-bikom. Beham preteky (Ironmany) v tychto "zazracnych" Nike Alphafly a ver mi, ked raz nemas nohy na dobry cas tak ho nezabehnes aj ked mas na nohach zazracne tenisky z carbonovou platnou v podrazke.
14.11.2021 - 20:27:12
03
pre mna je to podobne, snazime sa posuvat ludske hranice za kazdu, cenu. U hobbyka mi to nevadi, ale ze sa k tomu musia znizovat prfici je smutne :)
14.11.2021 - 20:47:14
00
ennio napísal:
Mark Messier musel ale vlacit tych svojich cca 100 kg :)

Ak predtym nezhodil, tak hej, ale vysportovany bol a rozhodne to bol spickovy vrcholovy a profesionalny sportovec. Celkovo som len chcel ilustrovat, ze aj uctovnik aj vrcholovy sportovec potrebuje na cas 3h adekvatnu pripravu a ani bezec svetovej spicky na stredne trate v najlepsich rokoch nema garantovany cas pod 3h. Ani ten Cameron Wurf, pre ktoreho su maratony pod 3h v ramci ironmana chlebicek, zvycajne nevyzera v cieli, ze to zvladol s prstom v riti.
14.11.2021 - 20:48:29
03
rastorb napísal:
pre mna je to podobne, snazime sa posuvat ludske hranice za kazdu, cenu. U hobbyka mi to nevadi, ale ze sa k tomu musia znizovat prfici je smutne :)

A to este mozno netusis, ako brutalne dopuju amateri. Pred par rokmi robili anonymnu studiu na cca 3000 age-group ucastnikov Ironman Frankfurt (majstrovstva europy v ironmane) a 20% opytanych sa priznalo k uzivaniu dopingu ako EPO, testosteron, rastovy hormon atd. a dalsich asi 15% sa priznalo k uzivaniu kognitivneho dopingu (antidepresiva, metylfenidát ci modafinil). A to su len ti, ktori boli ochotni to aspon anonymne priznat.
14.11.2021 - 21:10:54
01
Dzurinda drží slovenský halový rekord v behu na 3 000 m v kat. masters. Bežali sme spolu pred 17 rokmi Košický maratón.

Začiatok prípravy J. C. na novú sezónu. Dnes 11 km beh na úrovni anaeróbneho prahu, pace 3:51,7 min/km
Plán v júni 10 000 m na dráhe za 35:10 min. /vek 58 rokov/

Prílohy:

MMM Košice.jpg
MMM Košice.jpg 352.21 KiB thumb_up0thumb_down

2. týždeň prvého trojtýždňového cyklu.PNG
2. týždeň prvého trojtýždňového cyklu.PNG 69.61 KiB thumb_up0thumb_down

14. 11. 2021.PNG
14. 11. 2021.PNG 443.64 KiB thumb_up0thumb_down

14.11.2021 - 22:02:00
01
Vidis, a ja som ta po 15-tich rokoch nahradil :rofl: :rofl: :rofl:

Prílohy:

MMM.png
MMM.png 171.29 KiB thumb_up0thumb_down

15.11.2021 - 07:24:28
00
keyboard_arrow_up