Hosť napísal:
Aj ked sa to drzalo polovnickeho chodnika tak sa tam robilo viac ako len hrablickovanie. Dlho trvalo kym sa to cele spravilo a to tam dost ludi chodilo pomahat. Aj podny kryt siel dolu, cistilo sa to, sekali sa hustiny. Myslim ze su na to i povolenia, malo to koncepciu, podporu slomby. Naviac su tam vybudovane mostiky i osadene tabule. Za mna to je budovany singletrail.

Povolenie vybavil Laco Findl. Nepamätám si že by mala Slomba s Cerovkou niečo spoločné. Pozri si tu vlákno Singletrack Cerová dráha, Bratislava od začiatku a tam uvidíš ako vznikala a ako sa vybudovala.
17.11.2021 - 19:41:02
12
milsu napísal:
ale narobil si sa tam hodne ;)


Ale len druhu cast afaltka-slavin, co vsetko sa robilo je tam, ako si odkazoval, vo vlakne cerovka. Slomba s tym veru nic nemala, tak ako pises, len to, ze tam makal mar_tin, co bol (je?) clen Slomby. Inak slo naozaj len o odhrabanie stareho chodnika, aj ked pravda, boli useky kde sa muselo pekne makat. Bolo zopar brigad, kde bolo 10 ludi. Bolo to super. Skoda, ze sa nedotiahol vydricky singel /este tam v ukryte hniju moje hrable :D/, co vlastne kedysi bol chodnik od Slivu (resp. este skor) az po Kramare. Ale to asi este v casoch, ked tade behali vlci. Samozrejme s Lacom :D

Ale pre zhrnutie asi takto, pre tych, co historiu nepoznaju:
Usek od Veroniky po asfaltku bol funkcny, dalej nic. Laco mal napad, ako cely chodnik potiahnut, ale nad Uhliankou ho chcel viest nejako lesom. Mna vtedy bavilo sa tulat lesom a hladat kadejake zabudnute chodniky, takze som ten stary chodnik (po ktorom Laco behaval za mlada :lol: .. Laco behaval po vsetkych chodnikoch za mlada a ich je jak hadov, kolkokrat jazdite okolo nich kusok a neviete, ze tam je, napr. taky jeden kade ide Rohatka a pokracuje to dalej az dalekooooo, na Kramare. Pred 10 rokmi bolo 90% aj zjazdne, uz teraz nebude nic asi. Na polovnickych chodnikoch je super, ze sa vinu viac menej povrstevnici lesom mimo hlavne tahy. Ale dnes to nie je moderne, nie je to gravity compatible. A nema to klopky :)

Jedina cast, ktora sa robila mimo chodnika bol usek pri Malom Slavine, nad pamatnikom. Povodny chodnik siel okolo neho, to sef ML nechcel, takze sa to muselo pretrasovat. To som cele vyrobil ja, jeden den, ked som si dal nejake LSD a pokrutil som to okolo stromov. Casom si tam zacali budovat KOM hunteri skratky, ale tusim sa tomu zabranilo , pointa je v tom, sa pekne krutit okolo stromov, bez skratiek a klopiek. Od pamatnika k asfatke to bolo zjazdne cele, stacilo odhodit asi 3 konare. Nebolo nutne robit nic.

Usek od Uhlianky po modru (smer Slavin) bol cely zjazdny, cisty, jazdievalo sa tade aj predtym , alebo po zvaznici pod nim. Co ale nebolo, to bol kratky usek asi 10-15m od potoka na napojenie toho chodnika, taky kratky stupacik. To cele sme kopali s RomanX-om a narobili sme sa tam celkom dost. Mam stale kompro fotky :lol:
Usek od modrej cez lesik k uzlabine, tam bolo treba odpratat konare a odhrabat, inak nic , bola tam aj taka pekna narocna jama, uz prakticky neexistuje. Okolo uzlabiny si moc nepamatam, ale tiez to bolo len par konarov ale vnutri, na otocke tam nieco bolo treba spravit, bol tam taky tazko jazditelny najazd. Zbytok az po asfaltku okolo posedu , hlavne pri posede bolo strasne vela konarov, inak nic. Robota to bola, ale ziadne kopanie. Az neskor, ked sa polovnici stazovali, tak sa muselo prekopat chodnik cez les a ten povodny, co siel pekne okolo, ten uz je total zapadany. Skoda.

Usek od Uhlianky smerom na Kacin, az hore, bol jazdeny aj v davnych casoch, chodnik bol ok, dokonca na casti, ktora sa nejazdi boli skoky. Ale strana juzna, tam sa muselo makat, lebo chodnik bol dost chcipnuty, ale nekopalo sa.Nakoniec to cele zaniklo, kvoli polovnikom a muselo sa prekopat (toho som sa neucastnil), napriamo lesom hore na zvaznicu a cely uske vynechat. Skoda.

Dalej je usek , kde sa sekalo, obcas nieco prekopalo, pililo, lebo to slo cez rubanisko a cele to bolo zaondene. Dalsi kus az zatacku bol v zasade ok , akurat tam, kde je vyhliadka na kamenolom, sa museli hrabat sutre. Hrabali sa mnohokrat, oni sa tam doslova rodili po dazdi :lol:. Dalsia cast, bol kusok ok, potom sa muselo prebijat cez hustinu .. cize brigada viac ludi az po zvaznicu, ktora ide od asfaltky zdola az hore. Od tejto zvaznice bol chodnik v pohode, len ho bolo potrebne precistit, vyhrabat diviakom ich lezovisko a potom dalsia cast az k asfaltke uz bolo dost prace, pretoze tam furt boli napadane veci, hustiny, atd. Nakoniec mostik, ktory bol chcipnuty a ten opraivli (tusim 2x) ML. Pred nim boli take paradne hupiky, ktore ML zrusili mostikmi :/ A este predtym taka pekna obchadzka okolo stromu, bud po korenoch, kto si trufol, alebo technicky ponad.

Nic z toho technickeho chodnika uz dnes neexistuje, je z toho vyhladena dialnica :) V niektorych pripadoch je to k lepsiemu, v niektorych tak zanikli technicke vlozky. Ale tie uz nikoho nezaujimaju dnes. Dnes sa musi valit, skakat a klopit :) Cela ta cast lesa bola kedysi panenska a bolo tam fajn. Teraz je lepsie ist po zvaznici (po asfalte nie, tam uz je automobilova premavka jak pred 20 rokmi v meste, aj kvoli tomu bufetu u Slivu), na zvaznici je klud a malo ludi.

Aby som to zhrnul, okrem dvoch usekov, co sa menilo kvoli polovnikom a zaveru na Slavin je vsetko povodny chodnik, ktory b asi 80% vzdialenosti nemuselo robit nic, max. tak prehrabnut a nieco ustrihnut, sem tam odhodit papek. Zvysnych 20% bola miestami makacka, ale co sa tyka kopania, tak okrem usekov, kde boli padnute velke veci , pri mostiku a pri Uhlianke, tak sa nekopalo. To bolo pred vyse 10 rokmi, odvtedy samozrjeme sa neustale pili, ked padaju stromy, opravuju nejake veci, atd.

Cerovka je to iste ako 5bojar, alebo singel na opacnej strane /aj prva cast bola podobna tej druhej/. Proste stary polovnicky chodnik, ktory sa prebudil k zivotu. Taky je aj singel sv. Vrch od zapadu po modru znacku a eeste kusok dalej (ale nie po zelenu).
Bola to doba nadsenia pre chodniky, doba ked sa na fore dohadovali vyjazdy a brigady. Bez hejtovania, naopak kamaratskych podpichovani. Nezalezalo na tom, kto co jazdil a preco. Chodilo sa do prirody. Tato doba je prec a uz sa nevrati.

Kto chce, si pozrie vlakno o Cerovke, je tam vela fotiek, je to zaujimave. A este dodam, ze ked to bolo cele hotove, dosli sa daky papalasi fotit a potom niekde prezentovali, jak vdaka nim je nieco postavene. Takto to chodi :)
17.11.2021 - 21:53:03
15
Nechcem teraz hejtovat robotu s cistenim cerovky, ale nie je to kontraproduktivne ?
Lebo tie listy v zime kryju povrch. Na jar, ked je mokro a jazdi niekto skoro po traili po listi, tak kolesa nevyryju do trailu take ryhy a neskodia chodniku.
Ked tu ochranu odstranite, tak na jar tam bude zase kopa rigolov po nedockavcoch, co museli skusit cerovku aj ked je este mokra.
Dajte vas nazor. Mozno moj neni spravny.
17.11.2021 - 21:59:17
04
a len tak teoreticky co je lepsie? aby nam voda vsiakla do zeme alebo odtiekla po napadanom listi niekam do prec?
17.11.2021 - 22:03:02
02
Ja som tam zacal jazdit v 2016, na krosovom biku na 4 baroch ? samozrejme pad tesne pred koncom ako je ten odklopeny svah. Za tych 5 rokov viem zhodnotit ze korene su ovela viac nad povrchom, hrana chodniku k dolnemu svahu je stale viac ohoblovana resp asi zvetravana cim sa chodnik viac zosikmuje. 95% trailu je pre deti a tych 5% z toho robi nieco pre co to jazdim minimalne. Viem to prejst ale nebavi ma to. Tym nechcem hanit ten trail, niekomu to mozno vyhovuje a ma z toho radost. Len osobny nazor a skusenosti.
17.11.2021 - 22:07:29
00
Charakter chodnika sa postupne meni. Je prirodny, nema pevny povrch, takze sa bude menit stale.

K tomu listiu - voda sa pocas dazda dostava aj pod listie. Ako by inak v lese ostala. Cast z chodnika odtecie a prejde pod list niede inde, cast pritecie zase na chodnik a vsiakne tam. V zime je skor rosa a permanentna vlhkost, tej listy velmi vo vsiakani nebrania.
17.11.2021 - 22:14:38
00
will napísal:
Nechcem teraz hejtovat robotu s cistenim cerovky, ale nie je to kontraproduktivne ?
Lebo tie listy v zime kryju povrch. Na jar, ked je mokro a jazdi niekto skoro po traili po listi, tak kolesa nevyryju do trailu take ryhy a neskodia chodniku.
Ked tu ochranu odstranite, tak na jar tam bude zase kopa rigolov po nedockavcoch, co museli skusit cerovku aj ked je este mokra.
Dajte vas nazor. Mozno moj neni spravny.

neni správny ;)
17.11.2021 - 22:19:18
10
V porovnani s podou okolo trailov je ta trailova utlacenejsia, cize skor z nej stecie voda (resp. v pripade vyjazdenych ryh, v ktorych sa udrzi voda), podobne ako zo zvaznic, takze s listim ci bez, rozdiel tam nebude.
17.11.2021 - 22:20:07
00
Keď sa už tu toľko preberá Cerovka, nestála kedysi pod ňou trampská búda? Pred pár rokmi som tam niečo zazrel (počas jazdy) teraz tam márne hľadám.
17.11.2021 - 22:23:53
00
lto cerovka je fajn, len vzdy ked ju idem vecer, tak musim obist ten usek blizko pri posede, co je pri asfaltke nad Malym Slavinom. Su tam totiz casto flintosi, a raz ked som tadial akurat siel, tak aj vystrelili :) odvtedy to radsej obchadzam (od asfaltky po zvaznici zltou, a potom dole modrou)
Nastastie zvysok celej trate je uz v tomto pohoda, ziadne posedy :) uz tam nehrozi nic, iba... vsak viete co :D

Milan_eS - ano mam taky dojem ze ano, bolo to pod elektrickym vedenim, nad Sanatoriom. Nedavno som tam aj citil vonu spekackov :P ale ziadne svetlo som tam dole nevidel.
--edit - to co dal Lto v prispevku podomnou, som myslel aj ja


Naposledy upravil iron.hide dňa 18.11.2021 - 16:47:49, celkovo upravené 1 krát.

18.11.2021 - 16:31:51
01
scarinko napísal:
Lto a budovat cerovku? Neverim. Nikde som tam nemusel nosit takze tak.


:D
ale minuly rok som tam par metrov nosieval. Bolo vtedy vsade extra blato, a ten usek pri Kacinskej asfaltke bol ozajstny blatovy mordor, kde sa (teda aspon u mna) oplatilo radsej vziat bike na plece a prebehnut to, nez sa s tym mordovat. Som fakt zvedavy ci bude take mega blato aj tuto zimu.
18.11.2021 - 16:43:56
01
Milan_eS: myslis cca tuna niekde https://mapy.dennikn.sk/?x=17.08925&y=48.2041&ref=permalink ? Tuto chatu bolo niekedy vidno na zaciatku jari, ked neboli listy, ale davno som ju nevidel, asi zhorela, alebo co
18.11.2021 - 16:45:57
01
lto vďaka, tiež som si to myslel.
18.11.2021 - 17:06:47
00
Dnes som bol po dlhej dobe (podla Stravy naposledy v 2017 :) ) v Marianke a odtial isiel po modrom Ccku hore. Smutne to tam je. Najskor pomnik toho chlapika, co tam nedavno zomrel a potom trochu vyssie v lese tazba. Hnus na zemi, vrcanie pil, kopec stromov po ceste. Nerad tadial chodim a zase si dam par rokov pauzu.
18.11.2021 - 18:02:47
00
... dnes popracovné BK a nahánačka s elektrikárom od Kačína po Malý Slavín :rofl: Dakujem ťi aj keď neviem komu , na BK 3-4 ludia ale cestou dole cez vydricu a od asfaltom domou , pár nočakou akurat išlo , kamaráDi také lampáše nemám ani na aute ako išli oproti po dlhom čase po tme resp. v šere :tmi:

Prílohy:

20211118_164430-01.jpeg
20211118_164430-01.jpeg 1.1 MiB thumb_up0thumb_down

18.11.2021 - 19:25:52
01
keyboard_arrow_up