ivan podla mna nehovoris dobre s tymi tempami pri behu. Pri behu tep je ovela ovela lepsi ukazovatel, lebo hovori o zatazi a casom aj o trenovanosti (ked si jednotlive vykony porovnas vzhladom na tep)
20.11.2021 - 15:56:36
02
...a este som zabudol, ze pace je klamlivy ked fuka vietor alebo je beh do kopca/z kopca... Kdezto tep neoseries. Na rovinke ides 5:30/km na 130 ale do kopca na tom istom tepe ~ s tym istym usilim ides 7/km...toto je velka chyba u zaciatocnikov..ze im treningovy plan diktuje tempa a oni napr byvaju vo zvlnenom terene a uz je to rozhasene
20.11.2021 - 15:59:22
00
Ivan ak pôjdem vo výkonovej zóne 2, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjdem v tepovej zóne 2. Mňa by to asi aj viac bavilo. Len nemá zmysel práve to jazdenie v tepovej zóne 2 na vývoj dlhodobej vytrvalosti? Nepokazím si to, ak budem jazdiť vyššie tepy? Ak mám povedzme 2 hodinový výjazd v zóne 2, tak sa snažím nejazdiť stále v strede. Občas ide celý výjazd úplne dole a potom ďalší výjazd úplne hore a niekedy to napríklad po hodine striedam. Inak bavím sa o mne. V tvojom prípade, ak máš dlhodobú vytrvalosť vybudovanú, tak to jazdenie vyššie dáva zmysel, lebo ti ju aj pri kratšom čase výjazdu udržuje, ale už asi moc nezlepšuje.

Tých 7.30 na km som dával ako príklad :) ale čo som kukal, tak niektorí majú pre z2 časy aj 9 až 10min na km :)

Srekac podľa mňa píšeš pravdu lebo napríklad som mal jeden tréning 45min v z2 do kopca. To som mal už fakt problém udržať v z2 krokovým tempom.
20.11.2021 - 17:49:23
00
No pani.. Ked to tak citam a uvazujem, ani tie presmycky medzi zonami sa mi nezdaju. Ja si myslim, ze tie zony su o tom, aby boli vyrovnane. Myslim tym to, ze ked idem "rege" tak mi o tom napovie aj zatazova zona, ale zaroven mam nizky tep. Naopak, ak idem plny kotol tak to logicky musi byt najvyssia zatazova zona (ktoru som schopny vyhecovat - preto mame tie zony kazdy inak) a zaroven aj tep mam taky, ze citim krv v ustach (urcite to poznate).. Proste na odpadnutie. Co je to za nezmysel, ze idem zatazovu zonu 2 a tep mam taky, ze neviem kde je sever? Analogicky.. Co v takto definovanom systeme idem Z3.. Tepom atakujem maxima? A ked prejdem do zataze 4..tak prekonam max HR? To sotva...
Ak aj je viac zatazovych zon ako tych tepovych (aj na to je vela systemov a teorii - kolko zon vlastne existuje.. To je na inu debatu), tak sa jednoducho musia nejak vzajomne vediet "previest" medzi sebou.. Inak to nedava zmysel...
20.11.2021 - 18:15:10
01
Je uplne jedno kde bezis, ked mas bezat v zone 2 a pride stupanie tak spomalis aby si ostal podla tepu v Z2. Podla tempa je to uz ine. A to uz vobec nemozes brat okamzity tep, jasne ze obcas moze vyskocit aj mimo Z2 dolezity je AVG tep. Ak ti nesedia zony podla tepu a tempa tak ich nemas dobre nastavene. Tu su moje zony podla tepu a tempa pre beh. Zona 2 konci pri tepe 138 a to je zaroven koniec zony 2 pri tempe 5:06. Alebo pri stabilnom tempe 5:06 mam tep 138. Mne to sedi a podla tychto udajov mi trener robi treningy v Training Peaks.

Prílohy:

zony.png
zony.png 362.56 KiB thumb_up0thumb_down

20.11.2021 - 18:40:52
00
srekac napísal:
ivan podla mna nehovoris dobre s tymi tempami pri behu. Pri behu tep je ovela ovela lepsi ukazovatel, lebo hovori o zatazi a casom aj o trenovanosti (ked si jednotlive vykony porovnas vzhladom na tep)


Može byť. Pri behu je tep ovela ovela lepsi ukazovatel vtedy ked trénuješ len tak. Col sem col tam.
20.11.2021 - 19:01:56
00
dnes som cital super citat ,ale vyznam ma len v anglictine ''When you run and feel pain, remember that it's just a French word for bread.'' a nato sa hodi slogan od nike ''just do it'' pekny den :)
21.11.2021 - 01:15:03
03
srekac napísal:
ivan podla mna nehovoris dobre s tymi tempami pri behu. Pri behu tep je ovela ovela lepsi ukazovatel, lebo hovori o zatazi a casom aj o trenovanosti (ked si jednotlive vykony porovnas vzhladom na tep)


Pozri ako ,,veľa,, hovorí tep o záťaži. Pri takmer rovnakej plánovanej záťaži prvého cyklu sú totálne rozdielne pulzy. Podľa teba ak by sa manažovalo podľa pulzov boli by jednotlivé tempá - záťaže v každom cykle totálny chaos podľa furt rozdielnych pulzov neodpovedajúcich záťaži, žiadna postupnosť, presnosť v zlepšovaní výkonu. Len také skákanie od buka do buka, raz rýchlejšie raz pomalšie a výsledný efekt o 10 - 15 % horší.

Dva tréningy so 7 dňovým odstupom:

Prílohy:

14. november 2021.PNG
14. november 2021.PNG 312.18 KiB thumb_up0thumb_down

21. november 2021.PNG
21. november 2021.PNG 320.03 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil ivan dňa 21.11.2021 - 17:53:05, celkovo upravené 1 krát.

21.11.2021 - 17:42:28
00
Ivan ale aby toto fungovalo:
1. Musíš bežať tú istú trať a mať rovnaké podmienky (žiaden protivietor, prípadne veľké teplotné rozdiely atď.)
2. Byť rovnako unavený (neunavený)


Ja to cítim tak, že máte pravdu obaja, ale chcete rozdielne výsledky :)

Ivanov prístup je správny pri tréningu na ovále alebo tej istej trati. Ak trénujem udržanie tempa, prípadne jeho zlepšovanie.

Srekac píše o budovaní napríklad výdrže a tam je asi dôležité bežať v nejakej určenej zóne (z2). To sa ťažko dosahuje tempom v neznámom teréne a nebodaj v kopcovitom.

Ja napríklad rád mením trať nech nemám psycho, že behám stále to isté. Hlavne pri tých dlhých, pomalých behoch v z2. Intervaly kľudne aj na ovále.
21.11.2021 - 17:52:59
02
Tak. Ak chceš mať tréning objektívny, vedieť takmer presne že trénuješ to čo máš naplánované čo je základ pre dosiahnutie cieľa - výkonu v preteku musíš trénovať v čím viac porovnateľných podmienkach. Samozrejme, že raz fúka viac, raz menej, raz je sucho inokedy sa šmýka ale 80 % nosných tréningov /intervaly + súvislá forma behu na úrovni ANP/ sa dá odtrénovať takmer na 100 % podľa plánu. Ak začneš meniť profily, vzdialenosti, povrchy - tráva, podklady na lesných cestách tak to možeš rovno zabaliť.

Ale ved ak beháš v rovnakých podmienkach nebeháš stále to isté - v každom dalšom nosnom tréningu je niečo nové, to najpodstatnejšie čo pri zlepšovaní môže byť - stále o málinko náročnejšia záťaž a to bud rýchlejším tempom alebo väčšou prebehnutou vzdialenosťou. Vhodnou kombináciou pravidelne sa opakujúceho narastania rýchlosti s následným čiastočným miernym presným, pravidelným narastaním a skracovaním prebehnutých vzdialeností v trojtýždňových cykloch sa dá dosiahnuť kontinuálny - lineárny nárast presne kontrolovanej rýchlosti behu od novembra do apríla.
Co hovoríš že píše Srekac - trénovať nejakú výdrž či čo, to neviem na co slúži - možno vydržať dobehnut preteky ? to je dost málo, treba aj efektívne zlepšovať výkon co má nejakým dvoj - troj hodinovým pobehovaním po lesoch, ... podla pocitov, pulzov k efektivite hodne daleko. Takto sa dostaneš na 85 - 90 % svojho životného maxima. Ak s tým budeš neskôr spokojný. ok.

Co si napísal: ,,Ivanov prístup je správny pri tréningu na ovále alebo tej istej trati. Ak trénujem udržanie tempa, prípadne jeho zlepšovanie.,, Ak trénuješ, stačí tam dopísať len dve slová. ,,Ivanov prístup je správny pre najefektívnejšie zlepšovanie.,,


Naposledy upravil ivan dňa 21.11.2021 - 18:38:44, celkovo upravené 1 krát.

21.11.2021 - 18:03:44
00
Tato debata sa dostala do stavu kedy uz nema vyznam presviedcat sa navzajom o lepsom/horsom pristupe.
Zhrnul by som to tak, ze hlavne si to uzivajte a ak chcete system.. Tak skuste dodrziavat a zotrvat v tvom svojom (nech uz je zalozeny na hocicom) ;)
21.11.2021 - 18:37:22
01
Zlepšovanie v behu má daleko do užívania si. Drina jak hovado. :D Aj tak vyzerá úroveň našich vytrvalostných behov posledných 20 rokov - s prístupom mládeže ,,užívajte si,, podľa pocitov, pulzov, ...
21.11.2021 - 18:40:07
00
Vidim, ze ty si naladeny ovela utocnejsie ;) podla pocitov a podla pulzov su dve odlisne veci... Nedavaj to do jednej skupiny
21.11.2021 - 19:00:47
00
ak ti niekto oponuje neni to útočenie, len vtedy potrebuješ obhajovať čo si napísal

ako že odlišné veci, čím vyšší pulz tým nepríjemnejšie pocity - alebo chceš povedať že je to opačne ?
písal si, že pulzami je vhodné - oveľa lepšie manažovať tréning, ak sú pulzy vyššie /nepríjemnejšie pocity/ zrejme je podľa toho potrebné znížiť zaťaženie - rýchlosť, alebo opačne ?

toto si napísal: ,,ivan podla mna nehovoris dobre s tymi tempami pri behu. Pri behu tep je ovela ovela lepsi ukazovatel, lebo hovori o zatazi a casom aj o trenovanosti,,

tep nie je ovela ovela lepsi lebo veľmi nepresne korešponduje so záťažou /pri rovnakej záťaži máš vždy iné pulzy/


Naposledy upravil ivan dňa 21.11.2021 - 19:20:27, celkovo upravené 1 krát.

21.11.2021 - 19:08:20
00
Ano, vsak to presne sa snazim povedat, ze lepsie je riadit sa tepom ako tempami, lebo tep reflektuje zataz.. Resp este lepaie relativny tep (v % voci HR max).. Kdezto tempo nie - nemozes tvrdit ze tempo 4min je tempo vytrvalosti lebo pre niekoho je to bezny beh (kipchoge) a pre ineho je to smrt...ale mozeme tvrdit ze +- cca 70-75% HR max je urcita zataz.. Alebo ze 1500ka na drahe je odbehnutelna na 90-95% HR max... A pod.. A to ze akemu vyalednemu tempu sa jednotlivec dostane.. Tak to uz zalezi na nom
21.11.2021 - 19:20:03
01
keyboard_arrow_up