Aby som to uzavrel ak to bude niekto riesit tiez. Ked som pridal odpor na spojke z 4Nm na 5Nm (max je tusim 5,5Nm) tak to prestalo poriadne radit. Nedokazal som to nastvit, nijako. Bez spojky vsetko na klik so spojkou to na niektorych prevodoch nepreradilo vobec na inych rapotalo aj celu obratku kluk. Musel som to vratit spat na 4Nm. Neviem ci to je kombianacia SRAM PC-1130. sunrace 11-46z a RD-M8000-GS, alebo aky je problem. Kazdopadne som skusal roztocit koleso na montaznom stojane co mi ruky stacili a otocit spat a jedicne co som dosiahol bolo mierne zavlnenie retaze na vrchu. Aj to len na 3 najrychlejsich prevodoch.
Celkovo to musela byt kombiancia viacerych veci, zaspineneho pohonu, listia, blata a este asi aj toho potiahnutia do zadu po sprinte. Budem dufat, ze sa to nezopakuje, lebo na ten moj bike ani voditko nejde dat.
13.11.2021 - 02:29:08
00
:tmi:
1. zmen si podpis v profile na "chrobak Truhlik alebo brouk Pytlik" - je to ovela kratsie a vystiznejsie :)
2. nastuduj si, co je chainsuck, co ho sposobuje a ako vyzera
https://www.mtbr.com/threads/workbench-how-to-un-suck-your-chainsuck.1169608/
https://web.archive.org/web/20150219015324/http://fagan.co.za/Bikes/Csuck/
3. venovat sa seriozne MTB a nestretnu sa s chainsuckom na 2x a 3x systemoch je asi ako stretnut 30rocnu pannu. Ale budiz. Na 1x sa to vyskytuje zriedkavo, lebo nema na klukach situacie (granny-ring , down-shifting) , ktore to sposobuju.

4. myslim si, ze pricina tvojho problemu je chainsuck, co ale nie je to, co popisujes

5. prevencia poskodenia: "oblep" zadnu stavbu v danych miestach pri prevodnikoch plastovymi stahovackami (bowden vloz do kratkej kovovej trubky, aby ho stiahnute pasky "neuskrtili")

6. detekcia hroziceho chainsucku na malom prevodniku z dovodu opotrebenia:
zarad maly vpredu a napr. 3ti najmensi vzadu.
Brzdi a zaroven malo frekvencne a velmi silovo slap na danom prevode. Pozorovatel zboku nech si vsima, ci sa dolu nezatazena cast retaze pri navrate chveje. Ak sa chveje, tak je zarobene na chainsuck. Pricina chvenia je, ze ostava vysiet na prevodniku. Potom uz staci len trochu blata a listov. Mne to robilo, ked som novu retaz daval na stary prevodnik - resp. po vymene retaze pri ich toceni. Casom to sadlo, ale urcite nie je vhodne po vymene retaze ist sa brodit s bikom do blata a drtit pri tom 22z prevodnik.

7. prevencia - teoreticky, neskusal som, uz sa asi nevyraba + nehodi sa pod lisovane stredy.
https://www.tritoncycles.co.uk/components-c9/chain-devices-tensioners-c62/k-edge-acs-anti-chain-suck-device-p9881
13.11.2021 - 15:36:47
33
Cital si vobec to to vlaskno od zaciatku kde som to zacal riesit? Asi nie, precitaj a potom korikuj svoj prispevok.

To co mi pripisujes ako tvrdenia je len to co mi tu skusenejsi poradili. Ak je to hlupost tak nazvi truhlikom ich, ja som sa dopustil len toho, ze som akceptoval ich nazor.

Ako som uz pisal skor, Stalo sa to na 32z N/W prevodniku pri otoceni spat s retazou ktora mala 1000km a predlzenie pod 0.5%. Ostatne komponenty maju rovnaky nabeh. Prevodnik nema este ani farbu zosuchanu. Cize opotrebenie mozes z rovnice vynechat. Chainsuck tak ako ho popisujes poznam z neudrziavanych bikov, na mojom sa to nikdy nestalo. Riesil som to na par co mi doniesli na servis. Ale aj to len zo spodu, tak ako to vsetky tie vyrobky riesia. Z vrchu som to v zivote nevidel. Je to nelogicke lebo zuby by museli byt opotrebene z opacnej strany krutenim spat.

Za vecne rady dakujem.
13.11.2021 - 16:21:11
00
Menim nazor, toto nebude retazou. Ale nevidim na fotke dostatocne dobre, co a ako. V pripade, ze by sa tam zasekla retaz tocenim dozadu, tak by to muselo byt citit.
Skor mi to pripada, ako keby sa tam dostal nejaky kamen, alebo nieco podobne nabratim spredu a velice sikovne sa preplietol skrz maly prevodnik /mozno dokonca bol aj aktualne vtedy pouzivany/ a vzadu ho uz prehodilo hore az do stredneho a tam to trochu preoral a odletel. Nemuselo by to byt ani citit, pri slapani. Mozno na prvy pohlad to vyzera divne, ale aj divnejsie veci som videl. Riesenie je zhodit maly prevodnik :lol: Ale nahodit naraznik, od neho taketo veci odletia. nenaberu sa. V kazdom pripade, toto chainsuck byt nemoze.
13.11.2021 - 20:12:29
10
lto napísal:
... V pripade, ze by sa tam zasekla retaz tocenim dozadu, tak by to muselo byt citit.

Aj bolo, len som si to nespojil s tou udalostou. Myslel som ze zase konarik alebo nejaky iny bordel ako uz n krat v dany den. Jazdil som neodhrabany trail a opakovane skoncil mimo neho v lese. Spatne si pamatam ze som zacal tahat pred skokom a zacitil nejaky divny odpor a zvuk zo zadu. Myslel som ze zase konar. Tak som potiahol spat a v tedy tam nieco chruplo. Ale to som uz bol na skoku po dopade vsetko islo normalne. Na konci zjazdu som vytiahol listy, natocene pod retazou, z prevodnika a kazety a isiel domov. Az doma pri umyvani som objavil poskodenie. Cize, ano nieco som citil aj nejaky chrupanec bol. Ale nevedl som zaradit co to bolo.

Samozrejme aj kamen som zvazoval, ale to by som ho opat musel chytit pri toceni spat. Dal som to aj na FB do skupiny ON-ONE a do par min som mal odpoved od chalana co ma tiez Scandal a vraj sa mu stalo presne to iste opakovane. Jazdi v UK blatove traily s listami cize tie iste podmienkyu ako sa to stalo mne. A hovori tiez, ze je to chainsuck a ze to odstranil az hornym voditkom.

Mne osobne pride najpravdepodobnejsie, ze som nalisoval listy na ten NW prevodnik a preto nesla retaz lahko dole a to bolo aj to divne co som citil. Potocil som spat a bolo to tam. Na fotke to nie je 100% vidiet, ale naozaj to vyzera, ako oter od niecoho hladkeho a velmi tvrdeho. Proste nieco zrezalo 2mm hlinika z hrany tej pasoviny. Cisty pekny hladky rez. Presne to by som cakal od ostrej hrany na retazi. Po kameni by som cakal drsny povrch. Jedine ze by som natocil nejky tvrdy kus zeleza, skla ale to je hadam este viac pritiahnute, ako ta retaz.

Dal som tam zipp pasky ako radil Palo TT len opacne aby chranili vrch. Hadam to trocha pomoze. Ak budem mat vela stastia, tak dalsich 30 rokov nic podobne na biku neuvidim. Co celkom dobre moze byt, ze do smrti :-)
13.11.2021 - 21:07:34
00
Kenai napísal:
Aj bolo, len som si to nespojil s tou udalostou. Myslel som ze zase konarik alebo nejaky iny bordel ako uz n krat v dany den. Jazdil som neodhrabany trail a opakovane skoncil mimo neho v lese. Spatne si pamatam ze som zacal tahat pred skokom a zacitil nejaky divny odpor a zvuk zo zadu. Myslel som ze zase konar. Tak som potiahol spat a v tedy tam nieco chruplo.

IMHO: Retaz sa omotala okolo prevodnika az sa dotkla sama seba hore nad zadnou stavbou. Zaroven pri kontakte sa chainsuck uvolnil a tahom napnutej prehadzovacky sa cast uvolnenej retaze nahromadila hore na zadnej stavbe. Slapol si dozadu - pri chrupnuti sa ten nadbytok pretlacil medzi zadnou stavbou a prevodnikom naspat, pricom ju poskodil na hornej strane. Zarovne sa tym vsetko dostalo do bezneho stavu. Skratka typicky "1-ring" chainsuck a jeho dosledky.

S tym ze listy a NW prevodnik mozu byt rizikovy faktor sposobujuci chainsuck aj na vacsom neopotrebovanom prevodniku suhlasim.

Na foto je sice 2-ring chain suck, ale podstata plati.
www.pasta.freemyip.com

Oznacenie chrobak truhlik bola reakcia na tvoj podpis, ktory predpokladam je tvoja reakcia na pripomienky k tvojim prispevkom. Niektore tvoje prispevky (dlhodobo) a najma tvoj podpis mi take pripadaju ("truhlikovske"), takze pri troche snahy spravit si srandu sam zo seba je z mojho pohladu to oznacenie ako tvoj podpis celkom pouzitelne :)


Naposledy upravil Palo TT dňa 13.11.2021 - 21:44:54, celkovo upravené 2 krát.

13.11.2021 - 21:32:25
00
namotavanie reťaze na prevodník, vytahaný prevodník , jasná správa :D najčastejšie to bolo na najmenšom pri šlapaní nejakej stojky, občas aj šalter utrhlo :)
13.11.2021 - 21:37:51
01
Palo TT Ano, to sa moze stat na starych geo s uzkou/dlhou zadnou stavbou. Ja mam medzi prevodnikmi a ramom miesto tak 1.5mm. Aj tie zipp pasky som musel dat len okolo prevodnikov, v mieste kde su prevodniky najblizsie sa ani zipp paska precpat nedala. Ta retaz sa tade neprecpe ani raz, nie to 2x. Tiez by to urobilo aspon skriabanec zo spodu a okolo prevodnika a tam je lek ulne bez chyby. Preto si myslim, ze tento scenar nie je moj pripad. Dal som dole retaz a odfotil som to. Mam to tak na tesno kvoli retazovej linke ktora je takto uplne presne v strede z N/W prevodnika. Maly pouzivam aj tak len na najvacsich 3-4 pastorkoch.
Foto je z vrchu a skriabanec je pod zipp paskami, tak ho nie je vidiet.

Prílohy:

20211113_224035_HDR.jpg
20211113_224035_HDR.jpg 486.55 KiB thumb_up0thumb_down

13.11.2021 - 22:48:39
00
Troska ina delomacia z fb 😬😁

Prílohy:

Screenshot_20211120-122428.png
Screenshot_20211120-122428.png 1.9 MiB thumb_up1thumb_down

20.11.2021 - 12:25:13
012
Dúfam že nebude písať do témy bezdusove systémy, či mu to tmel utesní.
20.11.2021 - 13:49:03
00
Paska vyzera neporusena 😁
20.11.2021 - 18:03:38
00
no hlavne mam pocit ze karbon vyzera inak - nevidim vlakna.
kazdopadne pes co rozhryzol zadne vzpery nebol fake carbon :-)
20.11.2021 - 19:29:01
02
Tiez sa mi to nejako nevidi. Photoshop.
21.11.2021 - 15:55:23
00
https://cyclingtips.com/2021/11/parrot-gets-peckish-destroys-wheel/
22.11.2021 - 06:55:48
14
Čaute, vletel mi do zadnej stavby kamienok a takto mi načal lak, čo stým - je to len kozmetické ci vážne 😜? Prelepiť páskou a jazdiť, či profi oprava do carbonfactory? Vďaka.

Prílohy:

IMG_20211127_125851.jpg
IMG_20211127_125851.jpg 682.4 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20211127_125828.jpg
IMG_20211127_125828.jpg 675.98 KiB thumb_up0thumb_down

27.11.2021 - 13:16:30
10

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up