Potrebujem skontrolovať teplovodné podlahové kúrenie v dome, z dvoch dôvodov:

1. netuším ktorá vetva vedie do ktorej izby
2. v jednej z izieb mám pocit, že kúri menej, je v nej citeľne chladnejšie, všetky vetvy sú otvorené rovnako.
Napadlo mi to skontrolovať termokamerou, venuje sa niekto tomu, prípadne vlastní niekto v okolí BA, MA? Ak by som si mal nejakú požičať tak akú? Rúrky sú zaliate 5 cm betónovým poterom, na ktorom je vinylova podlaha. Vopred vďaka za tipy a rady.
19.11.2021 - 14:21:18
00
Najlacnejsia moznost ako to zistit je ze nechas otvoreny iba jeden okruh, tym zistis kde to hreje. Je to ale casovo narocnejsie.

Pozri este prietoky, ta chladna izba moze mat najnizsi prietok. Ostatne vetvy uber, aby viac tlacilo do tej chladnej.
19.11.2021 - 15:05:59
00
Vystačíš si s infra teplomerom, napr. môj viem prepnuť na meranie telesnej teploty alebo predmetov.
1. Okruhy zistíš tým, že budeš postupne otvárať ventily a merať teplotu podlahy v jednotlivých izbách, niektoré izby môžu mať viac okruhov.
2. ak máš ventily otvorené, ako sa správajú "tanieriky" v tých "štamperlikoch", plávajú všetky cca v jednej výške? Ak äno, znamená to, že prietoky sú vo všetkých okruhoch rovnaké, Potom odmeraj v rozdeľovači odmeraj teplotu vody na vstupe a vratnej na jednotlivých okruhoch, mali by byť rovnaké rozdiely teploty.
Miestnosť kde sa ti zdá byť chladnejšia, nemá viac ochladzovaných stien oproti ostatným? Napr rohová, alebo na konci domu a je ochladzovaná s troch strán?

Pre začiatok toľko, daj vedieť čo si zistil a pôjdeme ďalej
19.11.2021 - 15:23:55
10
marktomark napísal:
Najlacnejsia moznost ako to zistit je ze nechas otvoreny iba jeden okruh, tym zistis kde to hreje. Je to ale casovo narocnejsie.

Pozri este prietoky, ta chladna izba moze mat najnizsi prietok. Ostatne vetvy uber, aby viac tlacilo do tej chladnej.

Alebo moze mat menej hadice v podlahe
Najlepsie bude asi to meranie . Pripadne po jednom zavierat a sledovat poklesy teploty bya potom si napis nad ventil, 😜
19.11.2021 - 17:52:23
00
Veď práve tejto zdĺhavej metóde som sa chcel vyhnúť použitím termokamery.
19.11.2021 - 18:09:19
00
Čo ti povie kamera ti povie aj teplomer
19.11.2021 - 19:56:27
01
66peter napísal:
Pre začiatok toľko, daj vedieť čo si zistil a pôjdeme ďalej

Podarilo sa mi identifikovať ktorý okruh kam patrí, pár hodín mi to trvalo kým som išiel okruh po okruhu. Na moje prekvapenie mám v obývačkokuchyni až tri okruhy. Teraz už len správne vyregulovať tú jednu chladnejšiu izbu aby nezaostávala za inými.
Tanieriky/prietoky boli viacmenej rovnako pri úplne otvorených ventiloch a tá problémová izba je síce na severovýchodnej strane, ale vedľa nej je ďalšia na severozápad a s tou problém nemám.
22.11.2021 - 15:25:18
00
astro napísal:
Podarilo sa mi identifikovať ktorý okruh kam patrí, okruh po okruhu. Na moje prekvapenie mám v obývačkokuchyni až tri okruhy.

no kua to sa im ako podarilo urobiť :D
22.11.2021 - 15:59:32
00
astro Je to bežné, že izby majú viac okruhov. Je to z dôvodu, že dĺžka jedného hada je limitovaná. Správne sa regulácia robí tak, že biele ventily majú byť otvorené úplne a reguluje sa "štamperlikami". Meral si teplotu jednotlivých okruhou na vstupe a spiatočke? Ako som písal, mali by byť cca rovnaké rozdiely teplôt. Chladná izba má koľko okruhov? Predpokladám, že na hadovi chladnej izby bude rozdiel väčší.
22.11.2021 - 16:17:22
01
zihadlo 5 napísal:
no kua to sa im ako podarilo urobiť :D

Čo je na tom čudné - ja som síce nejaký projekt na kúrenie mal, ale nakoniec som si okruhy podlahovky aj tak sám navrhol ako úplný amatér podľa jednoduchej logiky. V "obývačke" dokonca systémom "had v hadovi". Prízemie som aj sám /s manželkou a otcom/ položil, lebo vodár nemohol prísť a nechcelo sa mi čakať. Nie je to žiadna raketová veda, ak je systém jednoduchý - čiže napr. len čistá podlahovka /rebrík v kúpelni je samostatný- elektrický/.
22.11.2021 - 16:38:37
00
no a potom sa čudujete ,že vam to nejak divne kuri ,nevieto ako a kde su okruhy :) tie si budem niečo na dome robiť sám ,ale určité veci musia byť poriadne a odborne prevedené...
22.11.2021 - 16:44:18
00
Všetko funguje, možno aj prave preto, že som to sám navrhol, čiastočne aj sám realizoval (aj iné veci na dome) a systém je úplne jednoduchý.....čo najmenší (a lacný) kondenzačný kotol s relatívne slušnou modulaciou vykonu, čistá podlahovka, samostatný rebrík v kúpeľni na elektriku na sušenie uterákov (minimálne využívaný), zásobník na TÚV ohrievaný tiež kotlom. Čo som bol u niektorých susedov pozerať (pred 10 rokmi) tak mali totálne komplikované riešenia, kombinácie podlahovky s radiátormi, s veľa čerpadlami a zmiešavaním vody.....za násobky ceny nášho riešenia....
Aj tak najdôležitejšie sú slušné izolácie stropu, stien a podlahy....potom je potreba tepla malá a netreba riešiť komplikované systémy
22.11.2021 - 19:41:07
00
zihadlo 5 napísal:
no a potom sa čudujete ,že vam to nejak divne kuri ,nevieto ako a kde su okruhy :) tie si budem niečo na dome robiť sám ,ale určité veci musia byť poriadne a odborne prevedené...

Ja som nemal veľmi "šťastie" na ľudí, najmä pri hrubej stavbe, aj som do toho vhupol nepripravený (moja chyba) a potom už len minimalizoval straty a "naskakoval na rozbehnutý vlak" a práve preto som veľa veci menil za pochodu a veľa sám radšej potom robil, len sa to samozrejme strašne naťahovalo....Už by som to samozrejme s dnešnými skúsenosťami ináč riešil od začiatku
22.11.2021 - 19:46:57
01
Ja som mal chvalabohu to šťastie, že som začal stavať posledný zo susedov a poučil som sa z ich chýb a chýb, ktoré urobili "odborníci" z firiem za šialené prachy. Vtedy padlo rozhodnutie a celý dom od základov som zbuchol vlastnými rukami. Výnimku som udelil tzv. viditeľným častiam ako obklady, sadrokartón a omietky a už spomínané kúrenie. Pri kúrení som si však dokončil reguláciu na 6 termostatov sám.
22.11.2021 - 20:04:10
01
ja mám partiu čo robí hrubú stavbu, ostatne už bude na mne a na majstroch od remesla....
hrubu stavbu mi ale urobli výborne, boli len male nedostatky ktore hned napravili... ale ta raketa čo za to zobrali... na druhu stranu , rýchlo, presne, manažovali si to cele sami okrem stropu a krovov ktore som objednal ja. zatial som niekde na 45% stavby.

Prílohy:

IMG_20211118_155303_8.jpg
IMG_20211118_155303_8.jpg 597.65 KiB thumb_up0thumb_down

22.11.2021 - 20:04:57
03
keyboard_arrow_up