Kenai napísal:
To musim naozaj vyvracat uplne vsetko ? :headbang:


takze zvaznica nad Cerovkou je popularnejsia, asfaltka pod nou tiez, otazka: chces Cerovku vyasfaltovat alebo rozsirit na 3 metre? :rofl:
22.11.2021 - 23:22:49
00
Ja už fakt nechápem, všade budovať nejaké fun a flow prvky. Proste zabiť čaro prírody, miesta, cestičky a chodníka, všetko musí mať veľký sklon, milión klopiek a skokov. Ja sa trailom často vyhýbam, lebo keď idem lesom, tak samozrejme sa nechcem spustiť niekde dolu kopcom a zničiť si výlet. Mnohé traily sú proste jednoúčelove - vyjsť si hore a potom dole a takto dookola do zblbnutia. Do žiadneho výletu sa nedajú zabudovať. A ešte často sú jednosmerné, a je škoda, že mnohé pekné cestičky nemôžem ísť trailom hore. Keď to zhrniem, tak slovenské hory sú v poslednej dobe popretkávané jednoúčelovými, jednosmernými cestičkami, s prekážkami ktoré znepríjemňujú jazdu (skoky, dropy, lavičky a pod...). Takto si ja nepredstavujem cyklistiku. Aspoň naše miestne traily sa dajú využiť oboma smermi na preklenutie hrebeňa z jednej "doliny" do druhej v oboch smeroch.

Tak ako nemám rád zničené cestičky umelými prekážkami, tak nemám rád zničené cesty ťažbou, oboje mi rovnako znepríjemní výlet. Inak Kenai tou mapkou ukazuješ ako CD pekne svieti?

Škoda, že keď som sa tento rok motal popod Cerovku, tak som si ju nedal na cesťáku, podľa niektorých fotiek už aj na cesťáku v pohode :)
23.11.2021 - 00:22:48
15
Minimálne na CX. Keďže som ju raz šiel komplet na starom HT s 26" a niekedy isto vyskúšam na svojej novej CX-ke - sa aspoň naučím ako cez korene :-)
Uz mám nahodené plášte do poriadneho blata, takže keď ešte poriadne poprší, bude ideálnô :-)
23.11.2021 - 11:39:56
00
foobar napísal:
takze zvaznica nad Cerovkou je popularnejsia, asfaltka pod nou tiez, otazka: chces Cerovku vyasfaltovat alebo rozsirit na 3 metre? :rofl:


Ked neakceptujes zavery a nie si schopny/ochotny vyhodnotit zdrojove data, je to tazka debata. Porovnavame tu singel zo singlom, nie asfaltu zo singlom. Pozri este raz a porovnaj s vydrou, alebo s krasnanskym, alebo patbojarom, alebo dva brody.... vlastne s cimkolvek porovnatelnym nie s asfaltom. A ak nevidis rozdiel v tom obrazku, tak ti uz fakt neviem pomoct. Opytaj sa niekoho, kto vie rozoznat farebny ton a hrubku ciary.

milos21 napísal:
Ja už fakt nechápem, všade budovať nejaké fun a flow prvky. Proste zabiť čaro prírody, miesta, cestičky a chodníka, všetko musí mať veľký sklon, milión klopiek a skokov. Ja sa trailom často vyhýbam, lebo keď idem lesom, tak samozrejme sa nechcem spustiť niekde dolu kopcom a zničiť si výlet. Mnohé traily sú proste jednoúčelove - vyjsť si hore a potom dole a takto dookola do zblbnutia. Do žiadneho výletu sa nedajú zabudovať. A ešte často sú jednosmerné, a je škoda, že mnohé pekné cestičky nemôžem ísť trailom hore. Keď to zhrniem, tak slovenské hory sú v poslednej dobe popretkávané jednoúčelovými, jednosmernými cestičkami, s prekážkami ktoré znepríjemňujú jazdu (skoky, dropy, lavičky a pod...). Takto si ja nepredstavujem cyklistiku. Aspoň naše miestne traily sa dajú využiť oboma smermi na preklenutie hrebeňa z jednej "doliny" do druhej v oboch smeroch.

Tak ako nemám rád zničené cestičky umelými prekážkami, tak nemám rád zničené cesty ťažbou, oboje mi rovnako znepríjemní výlet. Inak Kenai tou mapkou ukazuješ ako CD pekne svieti?

Škoda, že keď som sa tento rok motal popod Cerovku, tak som si ju nedal na cesťáku, podľa niektorých fotiek už aj na cesťáku v pohode :)


Uz lutujem ze som nieco napisal. Takto je to vzdy. Napisem svoj nazor, ze by sa mohla cerovka nejako upravi,t aby bola bud naozaj modry trail (technickejsi po celej dlzke) alebo zeleny (lahky aj pre zaciatocnikov) a vysledok je, ze jeden ma obvini, ze chcem vsetko asfaltovat a ty ze chcem urobit z cerovky flow trail. Pises o vylete. Mam kamosku, ktora je vyletnik, ako sama o sebe hovori. Ale na CD sa boji. A ked uz so mnou ide, tak kopec miest prenasa. To je trail na vylety? Prenasat bike s taskami cez korene ? Trail na vylety je patbojar a na jazdenosti to vidiet.
Zhrniem to tak, kazdy si hlada vyzvu podla svojich schopnosti. Pre niekoho je vyzva asfalt hore kopcom, pre niekoho zvaznica pre niekoho sinhel po rovine, pre ioneho CD a kopec ludi potrebuje DH s 2m skokmi. Kazdy nech jazdi co mu vyhovuje, ja som si presiel vsetky tie etapy. Zacal som na ceste, boli casy ked som sa bal CD, dnes mi pride nudna na pravidelne jazdenie, raz mi mozno bude nudny aj CeRebro. Kazdy si predstavujeme cyklistiku inak a predstava sa este aj casom meni.

Napisem nazor, aby sa niekto kompetentny zamyslel, ci sa z toho nieco neda pouzit, ako ispiracia a hned sa tu niekto musi zacat do mna navazt, ze ako som na to prisiel a co by som tak chcle na rovine budovat.... Pritom dakujem by uplne stacilo. A ked sa mu snazim vysvetlit, ze to nevidim dogmaticky a ze sa tam urcite nieco urobit da (Nie musi, da. To je velky rozdiel) . tak to skonci tak, ze mi date razitko, ze chcem prerabat cerovku a ze ju nemam rad. Pritom opak je pravda, preto sa o nu zaujimam a pisem sem.

Realita je taka, ze jedine co som na nej prerabal, bolo ze som ju po burke presiel peso a pozbieral popadane konare. Ale ja som ten zly. Lebo niekto musi byt a to by inak nebolo internetove forum. Totiz cielom fora je konut si do niekoho co si dovli sa nejako prejavit.


Naposledy upravil Kenai dňa 23.11.2021 - 12:26:23, celkovo upravené 2 krát.

23.11.2021 - 11:40:12
00
A musí byť len modrý alebo zelený? Musí byť zaškatuľkovaný podľa nejakých farieb? Proste nemôže byť obyčajná cestička ale musí za nasilu umelo upraviť aby zapadla do kategórii, ktoré sú same o sebe ďaleko od seba? Ja tiež prenášam miesta kde by iný preletel. Možno by som to dal keby som sa pustil dolu, ale nebudem zbytočne riskovať, a aj to je výlet - ako sa vraví "keď sa bojíš medveďov, tak do lesa nechoď", takže ak sa niekto bojí terénu, koreňov, kopcov, nech do lesa nejde, však dá logiku, že v lese budú korene, skaly, aj kopce. Ale nikoho nežiadam aby to pre mňa vyhladil alebo "vyasfaltoval".
23.11.2021 - 12:17:56
34
Ale argument, ze kamaratka prenasa bike, pripadne ze sa niekto boji ist celu CD nie su potvrdenim toho, ze tam nieco treba menit. Ja napriklad vzdy tlacim Konske Hlavy a rovnako asi 99% ludi, co tadial chodi. Kopec ludi tlaci aj smerom dolu. Treba tam preto umelo budovat klopky (na tie som uz az alergicky)? Tak je na trase miesto, ktore nedavam, no a co? Nie je hanba potlacit bike. A ked tlacit nechcem, pojdem inou trasou. Ale urcite nebudem kvoli tomu tlacit na to, aby sa ten kopec komplet prerobil a este sa citil dotknuty, ak to ostatni odmietnu.
23.11.2021 - 12:36:32
04
Kenai neurazaj sa. My zase len mame nazor opacny a nechceme na cerovke nic menit. Preto ti tu davame nas pohlad.
Ty mas svoj nazor a my svoj. A rozhodne aj tak milsu a chalani, co sa o cerovku najma staraju.
Vot vsjo.
23.11.2021 - 12:45:02
11
milos21Nie, samozrejme ze nemusi, ale skus sa na to pozriet z pohladu niekoho co ten trail nepozna. Nie zo svojho. Ako mu ho budes promovat ? Cesticka lesom peknym prostredim a dalej co ?
pre zaciatocnika - nie
narocny teren -nie
vhodna na vylet - nie
vhodna na vyblaznenie -nie
vhodna na trening technickeho jazdenia - miestami (asi 3m na 10km)
zjazdna za kazdeho pocasia -nie
pre skusenych jazdcov - mozno na kochanie sa okolim
Dobra na XC chrtenie-asi ano, ak si technicky zdatny

Nemusi v lese upravovat vobec nic, nieco bude zjazdne nieco nie. "Mozes" jazdit freeride a tahat konare z prehadzky, mozes prenast cez malincie, mozes si razit cestu 50cm travou na luke, podliezat a preliezat popadane stromy, mat vlozky v plastoch a 3 nahradne duse na kazde koleso lebo agatove trne na trail predsa patria. To sa vsetk oda. Ale chceme to ?

Asi by tam mala byt nejaka rovnovaha. Ja len vravim, ze ked idem na trail chcem vediet s cim tam mam pocitat. Preto by mal trail mat nejaku myslienku a konzistenciu po svojej dlzke. IMHO. Mozem ta zobrat na trail kde si urcite nezajazdis a ak sa dolu dostanes cely, budes nadavat ako pohan. Potom ti bude jazsne preco je dobre vediet podla kategorizacie do coho ides. A tak vela luidi co zacina vidi CD, ako nieco kam sa pustia a potom musia 5 km trpiet po prvu zvznicu, kde sa im to podari opustit. Pripadne sa tam 3x vysekaju. Lebo cakali nieco ine. IMHO
23.11.2021 - 12:45:14
00
mareno17 napísal:
Ale argument, ze kamaratka prenasa bike, pripadne ze sa niekto boji ist celu CD nie su potvrdenim toho, ze tam nieco treba menit. Ja napriklad vzdy tlacim Konske Hlavy a rovnako asi 99% ludi, co tadial chodi. Kopec ludi tlaci aj smerom dolu. Treba tam preto umelo budovat klopky (na tie som uz az alergicky)? Tak je na trase miesto, ktore nedavam, no a co? Nie je hanba potlacit bike. A ked tlacit nechcem, pojdem inou trasou. Ale urcite nebudem kvoli tomu tlacit na to, aby sa ten kopec komplet prerobil a este sa citil dotknuty, ak to ostatni odmietnu.

Ako som napisal, treba, nie. Da sa, ano. Chceme, to nech posudi niekto kompetentny. Ak vidis v mojom prispevku ze na nieco tlacim, okrem toho ze foobar tvrdi ze sa neda nieco co sa da a ze je rovne nieco co je zvlnene tak mas zjavne problem porozumiet pisanemu textu. Ale pripisem to komplykovanosti mojho vyjadrovania.
23.11.2021 - 12:47:42
00
will napísal:
Kenai neurazaj sa. My zase len mame nazor opacny a nechceme na cerovke nic menit. Preto ti tu davame nas pohlad.
Ty mas svoj nazor a my svoj. A rozhodne aj tak milsu a chalani, co sa o cerovku najma staraju.
Vot vsjo.

Ja sa neurazam, len som flustrovany z toho, ze nikto sa nezamysli nad tym co pisem, ale kazdy povazuje za potrebne vyvracat napad/navrh. A vobec nikomu to nepride absurdne. :lol:
23.11.2021 - 12:54:48
00
presne pre túto diskusiu a aj iné podobné o iných trailoch stále spomínam ako sa krásne jazdilo koncom 90 rokov ... a dokonca aj keď som sa okolo roku 2005-6 vrátil znovu do lesa s bikom. No a medzi tým 2007 a terajškom to šlo do ...kelu. Áno, je v lese viac ľudí, ale hlavne sa zmenila mentalita, teraz každý chce všetko meniť na svoj obraz a na iných sa kašle ... je mi smutno
23.11.2021 - 13:01:35
05
Z tejto diskusie asi zosediviem. Pridam mozno trocha iny pohlad, kedze som zacal jazdit tento rok. Tiez som sa snazil zo zaciatku nastudovat vsetko dopredu, pozriet trailforks, videa atd. Nakoniec som sa raz vybral ze skusim Cerovku, presiel som ju celu bez ujmy. Sam som rychlo zistil ze to co je na internete sa s realitou neda porovnat a odvtedy jadim viac naslepo, planujem si iba celkome km a vyskove metre podla kondicky. Jediny tazsi usek je vo vrchnej casti, korene a uzky chodnik ako uz bolo spomenute. Ako hovori mareno17, preniest nie je ziadna hanba. Zvysok sa da prejst v pohode, kazdy vlastnym tempom. Hlavne si treba uvedomit ze to je verejny chodnik par km nad Bratislavou pristupny pre siroku verejnost, nie bikepark.

Co sa tyka farby na trailforks, nemusi mat ziadnu vypovednu hodnotu. Treba radsej sadnut na bicykel a jazdit, nez teoretizovat na fore, studovat grafy a farbicky na internete. Po prve, vsimol som si ze farebne oznacenia trailov sa menia podla toho ako to oznacia uzivatelia. Po druhe, ci je trail modry alebo zeleny je tu v MK takmer jedno. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze niekedy moze byt zeleny narocnejsi ako modry trail, zalezi od konkretnych usekov a preferencii jazdca. Jediny vyznam ma v praxi rozdelovat medzi zelenou/modrou a ciernou.
23.11.2021 - 13:02:41
03
ako mizaky píše ... tak napr podľa mňa je modrý tbk2 ťažší ako čierny tbk3
23.11.2021 - 13:04:38
00
pre zaciatocnika - nie -> preco nie? Lepsi trail na ziskanie skusenosti s jazdou v terene v okoli asi nie je. Ides 10km vkuse, nemusis tocit 1-2km trail dokola. Mas tam korene, kamene, uzke cesticky, potok, prudsi vyslap. Praveze je idealny na ucenie techniky pre XC zaciatocnikov.

vhodna na vylet - nie -> preco nie? Cesta lesom, ak nevladzes, oddychnes, par miest prenesies. Nemas tam casovy limit, mozes ist ako dlho chces. Nie kazdy nahana segmenty na Strave.

vhodna na vyblaznenie -nie -> kedze je to obojsmerny trail (co dufam menit nechces), tak s tym bblaznenim opatrne. Ale ked ju idem v tyzdni doobeda, tak sa vyblaznit da.

vhodna na trening technickeho jazdenia - miestami (asi 3m na 10km) -> vazne 3 metre? Ak su pre teba z celej Cerovky tazke 3 metre, tak to naozaj nie je trail pre teba a nechaj ho nam menej technicky zdatnym.

zjazdna za kazdeho pocasia -nie -> ktory trail je vhodny na jazdu za kazdeho pocasia, resp. co si pod tym predstavujes? Ze je tam listie na jesen? Alebo ze korene smykaju, ked je mokro? To je v lese asi normalne...neviem ako to riesit, asi jedine zastresenim celej CD :)
23.11.2021 - 13:09:20
12
Kenai napísal:
pre zaciatocnika - nie
narocny teren -nie
vhodna na vylet - nie
vhodna na vyblaznenie -nie
vhodna na trening technickeho jazdenia - miestami (asi 3m na 10km)
zjazdna za kazdeho pocasia -nie
pre skusenych jazdcov - mozno na kochanie sa okolim
Dobra na XC chrtenie-asi ano, ak si technicky zdatny


moj nazor:

pre zaciatocnika - ano
vhodna na vylet - ano (samozrejme ze ano! kludne aj pre celu rodinku s detmi)
vhodna na vyblaznenie - ano
zjazdna za kazdeho pocasia - ano
23.11.2021 - 13:11:46
17
keyboard_arrow_up