Super, že to v tom zákone tak pekne popísali. Myslím, že nemusíme okolo toho tu už moc vypisovať a vymeriavať :) Jednoducho má to výnimky a šoféri by mali vždy keď sa dá cyklistu obísť s dostatočným odstupom. V nedeľu sme šli s kamarátom na hory a nás mládenec tesne lízol priamo v dedine asi 100. Neviem či bol nafetovaný, ale urobil to pred očami hliadky :) Policajtka za volantom nás pekne cez druhý pruh obehla viac ako 100, na vrchu kopca majáky a pod kopcom už mládenca na obstarožnom dízlovom passate kasírovali :) Takže osveta už funguje. :)
25.11.2021 - 18:27:38
04
Same pozitivne zmeny. Konecne!

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=5484014444959083&id=214076798619567
25.11.2021 - 21:51:08
03
1) Pri skupinke 6+ cyklistov, koľko ich môže jazdiť po ceste vedľa seba? 2? 3? Alebo na šírku pruhu? Ak to bude na šírku pruhu, a budem predbiehať takúto skupinku, cez protismer, musím dodržať 1,0m resp. 1,5m odstup? Alebo sa to ráta ako druhý pruh a nemusím dodržať 1,0m resp. 1,5m? Má takáto skupinka aj nejaké povinnosti? Napríklad ak by sa za ňou vytvárala kolóna, musí umožniť predbehnutie? V Nemecku to napríklad majú v zákone.
2) Bicyklová cesta. Autá majú obmedzenú rýchlosť na 30km/h. Týka sa to aj cyklistov? Či tí si tam môžu jazdiť, koľko im sily, či sily+elektromotor dovolia? Cyklista tam má prednosť. Má absolútnu prednosť? Teda šofér dáva prednosť zprava, zľava, spredu, zozadu, keď zoskakuje z chodníka na cestu, vyletí z nejakej lesnej cestičky priamo na cestu, keď vyskočí z vrtuľníka? Bude to nadradené štandardným pravidlám na cestách? Bude platiť vodorovné/zvislé značenie (hlavná, vedľajšia cesta, STOP, Daj prednosť v jazde) len pre vozidlá? Aký režim tam platí?
3) ak je zakázané parkovať okrem vyhradených miest na chodníkoch pre vozidlá, vzťahuje sa to aj na bicykel? Ten tiež tvorí prekážku na chodníku. Netýka sa to len bicyklov, ale kolobežiek a podobných záležitostí.
26.11.2021 - 00:43:23
01
Chapem tvoju pointu, ale dotvaras si zakony. Je to tak ako je to napisane v zakone, nic viac nic menej.
Napriklad ked je tam ze skupina 6+ mozu ist dvaja vedla seba....to znamena ze dvaja vedla seba, nie traja ani na celu sirku pruhu. A obiehas ich do 50km/h meter a nad 50km/h 1,5m. Ved to je dane, tam nie je nad cim spekulovat.
Proste ked je v zakone ze nieco ma byt zlte, tak to ma byt zlte a nie oranzove alebo ruzove.
26.11.2021 - 07:09:40
05
Ja chem zelené, dodám modrú farbu k tej žltej :-)
26.11.2021 - 07:24:14
00
Tam píšu: Pri jazde skupiny od 6 cyklistov sa umožňuje jazdiť vedľa seba (nie je písaný počet cyklistov), čo umožňuje bezpečnejšie predchádzanie najmä športových a rekreačných cyklistov. Jazda vo dvojici sa povoľuje aj na poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne. (Doteraz to bolo povolené len na cyklotrasách, pokiaľ to podmienky dovoľovali) Aspoň tak to bolo napísané na Cyklokoalícii (presné znenie neviem nikde nájsť) a platí stále to, že čo zákon nezakazuje, to povoľuje.
26.11.2021 - 07:58:28
01
pre mna je vedla seba dvaja, obvzlast ked sa dalej pise o jazde vo dvojici. ani by ma nenapadlo uvazovat o troch ci zabrati celeho pruhu. ak by to tak mysleli napisu to tam.
este k umozneniu prebehnutia ak sa vytvori kolona za cyklo skupinkou. Vseobecne pravidla cestnej premavky hovoria o ohladuplnej jazde a spravani sa na komunikaciach. Takze ked vidis ze robite kolonu tak ti ma trknut ze to asi nie je moc ohladuplne a na chvilu ta skupinka zastavi. Ako sa hovori, sedliacky rozum je vacsinou to najlespie :)
26.11.2021 - 08:32:22
25
že si ty učiteľ? Lebo toľko trpezlivosti a naozaj zrozumiteľné vyjadrovanie sa len tak nevidí
26.11.2021 - 08:42:32
01
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=503678 pozmeňujúci návrh
26.11.2021 - 10:27:44
01
lapaloma napísal:
že si ty učiteľ? Lebo toľko trpezlivosti a naozaj zrozumiteľné vyjadrovanie sa len tak nevidí

kedysi som nad tym uvazoval no nezobrali ma na vysku :D ale polovicka je :) len ta uz to robi roky a ma "nervy v prdeli" :D
26.11.2021 - 10:36:52
00
No, v Cesku zaviedli tiez odstup pri predchadzani a je mozne, ze z lesnych ciest budu cyklistov vyhanat.
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vysocina-pribyslav-les-cykliste-silnice-predjizdeni-zakaz.A211125_638339_jihlava-zpravy_epsal

Uz som si cital aj dovodovu spravu. Je tam spravidla, ale uvidime, ako to bude realne. Nema cyklista ziadne povinnosti ?

Lebo na 4 metrovej ceste nema nakladne auto ziadnu sancu cyklistu legalne obehnut - ak sa tam neaplikuje to "spravidla". A prisne vzate na 4.5 metrovej je to len o chlp.
Cyklista potrebuje meter (riaditka plus lakte). K tomu meter odstupu. Nakladne auto ma 2.5 metra - to mate spolu 4.5 metra.

Takze akcia moze vyvolat reakciu a predpokladam, ze na niektore trasy budu vlastnici ziadat zakaz vjazdu cyklistov. Rad by som sa mylil. Mozno z toho nic nebude a ustali sa to.

Ale viac ma nastval pausalny zakaz parkovania na chodniku. Mam to aj tu doma - Petrzalka nepovyznacovala dost parkovacich miest, aj ked mohla. Len natrela na modro tie, co boli. Mame chodniky pri ceste, na ktorych sa parkuje bezne a ostava jeden a pol metra. A tvoria mozno 30% z parkovacich miest v okoli. Ale vyznacene nie su.

Sam som bojoval za zachranu parkovisk v okoli aby sa neparkovalo zbesilo a vsade a nestavali sa na tom mieste dalsie budovy. Este v case, ked to tak zle nebolo. Rozumiem aj preco je parkovacia politika. Rovnako rozumiem, ze nie kazdy ma parkovat pod oknami a ak musi prejst 200 metrov z parkoviska, tak nech prejde. Ale ten 1.5 metrovy odstup bol vo vacsine pripadov dostatocny a dalo sa tak existovat. Toto legalne posle tisice ludi v Petrzalke do stretov s policatmi. A to nehovorim o Dlhych dieloch.
26.11.2021 - 10:45:31
02
Tu akosi vidno, že ľudstvo už dosť blbne a nepoužíva zdravý rozum. Na všetko potrebuje zákon a nedokáže veci riešiť tolerovaním toho druhého. Lesná cesta určite je kategorizovaná ináč ako verejná komunikácia a samozrejme každý cyklista so zdravým rozumom, keď počuje a vidí, že ide kamión naložený drevom, ktorý má problém ubrzdiť sám seba, tak mu jednoducho uhne do priekopy. Nehovoriac o tom, že očakávať, že policajti budú chodiť po lesoch hliadkovať a kontrolovať odstup 1-1,5m je nezmysel.
26.11.2021 - 11:11:01
09
What? Ked idem na cestaku po asfaltke v karpatoch tak mam uhnut do priekopy tahacu nalozenemu drevom ktore vyrubali z lesa aby sa niekto nabalil? Kde je v tom zdravy rozum?
26.11.2021 - 11:15:19
00
A tahacu nalozenemu drevom, ktore ludia potrebuju ako stavebny material, aby vyrabali nabytok a pod., takemu uz uhnes?
26.11.2021 - 11:20:19
19
Les je v prvom rade väčšinou hospodárska záležitosť. Od pradávna. Potom domov zvierat. My cyklisti sme tam trochu na návšteve a keď chceme dosiahnuť toleranciu musíme ísť príkladom. Uhnúť na ceste strojom - nech si ťažia, ale zaujímať sa o to, či to potom vysadia opäť. Nedržkovať poľovníkom, keď napomenú ľudí prečo majú na Tajpane naplno vypeckovaný prenosný reprák JBL. Vyčistiť chodník, odpadky. Atď ...myslím, že osvetou by sa dal dosiahnuť stav, aby MTB bolo v lesoch akceptované.
26.11.2021 - 11:26:43
07

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up