jaro1 napísal:
Dovolil som si skopirovat text z jedneho profilu na FB - velmi vystizne a vyzera to tak, ze mnohi zostali mentalne zamrznuti v stredoveku.....

Dejiny sú plné príkladov, kedy kolektívny strach a nedôvera ľudu voči vrchnosti, vyústili do katastrôf kolosálnych rozmerov.
✔️Typickými situáciami, v ktorých ľudia šírili nepodložené informácie, bol práve stres vyvolaný inováciami a pandémiami…

🃏V 14. storočí vypukli naprieč Európou epidémie moru. Za pôvodcov a šíriteľov ochorenia, boli v niektorých oblastiach označení Židia. Niektorí ľudia mali totiž pocit, že Židia umierajú na túto chorobu menej, ako ich kresťanskí susedia, a preto sa začali šíriť zaručené informácie, že Židia predávajú otrávené jedlo a úmyselne sypú jed do riek a studní. Tieto hoaxy viedli následne k nepokojom a k smrti a umučeniu veľkého počtu Židov. A pritom dnes už všetci vieme, že… mor rozširovali blchy, ktoré boli nosičmi baktérií Yersinia pestis.

🃏Ďalšia vlna moru zavítala na britské ostrovy na prelome 16. a 17. storočia. Tentokrát to boli autority, kto bol označený za pôvodcu všetkého zla. Ľud sa búril voči úradníkom, ktorí vyhlásili zákaz vychádzania a snažili sa zásobiť Londýnčanov čistou vodou, v úmysle ochrániť ich pred nákazou. Obyvatelia však mali za to, že ich opatreniami a čistou vodou naopak chcú zniesť zo sveta a takto ich úmyselne likvidujú…

🃏Okolo roku 1830 vypukla v Británii epidémia Cholery. Čuduj sa svete- rozzúrený dav v Liverpoole a okolí obvinil lekárov, že si celú epidémiu vymysleli, aby dostali ľudí do nemocníc a mohli využívať ich telá na lekárske pokusy…
👉… ale nechoďme ďaleko, ani my sa nemáme za čo hanbiť a môžeme hrdo prispieť do svetovej histórie konšpiračných teórií:

🃏Epidémie nerozlišujú, nepoznajú hranice republík, a tak okolo cca okolo roku 1830 potrápila Cholera aj nás. Chýr o epidémii postavil do pozoru aj úradníkov v Habsburskej monarchii. Do oblastí postihnutých nákazou, boli vysielaní choleroví komisári, ktorých úlohou bolo spolu s lekármi a vojskom, riadiť preventívne opatrenia.
❌Zákaz trhov, jarmokov, “vandroviek” a zákaz vychádzania vyvolávali u obyvateľstva obrovskú nevôľu, keďže veľká časť sedliakov, obchodníkov a remeselníkov, stratila možnosť obživy.
❌Nepokoje prinútili vrchnosť urobiť určité ústupky v opatreniach, ktoré PARADOXNE len utvrdili verejnosť v názoroch o absolútnej neopodstatnenosti opatrení, ktoré ponechali 🤦‍♀️
❌Medzi poddanými sa šírili zaručené informácie, že CHOLERA JE LEN VÝMYSEL a ďalší spôsob utláčania ľudu zo strany panstva.
❌Obyvatelia nedôverovali používaným liečebným metodám- podávaná medicína bola vnímaná ako nástroj na vykynoženie ľudu.
❌Objavovali sa aj absurdné správy o tom, že jed podávali kňazi prostredníctvom “prijímania” v kostole a samozrejme… nemohla chýbať ani tutovka spočívajúca v úmyselnom “trovení” bedače sypaním dezinfekcie do studní…

👀Na záver ešte jedna horká paralela so súčastnosťou:

💡Vtedy, tak ako aj teraz, šírenie sprisahaneckých teórií cielene využívali tí, ktorí sami manipulujú verejnou mienkou v záujme dosiahnutia svojich cieľov. Vicišpáni, zemepáni, šľachta, vzbúrenci, ktorí bažili po moci, či po návrate ku korytu.

👉Nerobme si sami, túto horkú dobu, ešte horkejšou...
Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že sa tá fiktívna vízia násilia, likvidácie, obmedzovania a straty slobody, ktorú hlásajú počúvatelia a nadšenci konšpirácií, obráti na násilie reálne.

História je učiteľkou života. História pamätá... A čo my?👀

Len 2 veci su nekonecne - vesmir a ludska hlupost. Ale tym prvym nie som si isty
26.11.2021 - 13:03:49
00
doporučujem si pozriet prekvapivo rozumný rozhovor (1h !) s Lengvarskym:
https://www.youtube.com/watch?v=iZ6Ip-3o_7c&ab_channel=Denn%C3%ADkN
26.11.2021 - 13:41:48
00
Minister zdravotníctva ⬇️

🔓 : https://dennikn.sk/2625224/lengvarsky-lockdown-bude-do-vianoc-som-za-povinne-ockovanie-ale-neviem-si-predstavit-jeho-vynucovanie-video/?cst=a12cb0739b85310e0c7f4394666d50e7f78c8fa3
26.11.2021 - 13:55:30
10
dobre to robi chalan 25.11 https://fici.sme.sk/t/8343/podcast-piatocek
26.11.2021 - 14:13:13
00
Viem, že tu mnohí kritizujú vládu za nekonzistentnosť resp. neskoré prijímanie krokov, ale Lengvarský bol podľa môjho názoru veľmi dobrá (alebo aspoň najlepšia možná) voľba. Ten človek vie, o čom je krízový management v praxi, má triezve názory, jediný problém sa vynára vtedy, keď majú jeho návrhy prejsť bez výrazného pozmeňovania mlynčekom vlády a koalície. Ale za to už on nemôže. Oproti vyplašenému, dezorientovanému a na Matovičovi visiacemu Krajčimu je to prosto iná úroveň krízového riadenia.
26.11.2021 - 14:13:19
016
Proti Lengvarskému nemám nič, hlavne sa nedá rozhodiť tými hlupákmi naokolo - je dobrý diplomat a keby mal od začiatku podporu vlády, tak sme na tom oveľa oveľa lepšie
ale tú nemá doteraz.
26.11.2021 - 14:18:26
01
niečo pre nadšencov:
https://www.weforum.org/agenda/2014/09/nanotechnology-revolution-making/
https://www.weforum.org/agenda/2020/09/coronavirus-nanoscience-tiny-technologies-pandemic-covid19/
26.11.2021 - 14:23:32
10
CykloTRON napísal:
Ty mas nejakeho specialneho co chce velke peniazky? :-D


Nepísal som velké ale zbytočné. Imunolog ti zistí že nemáš málo protilátok a na základe toho sa nedáš zaočkovať ? Šak ti Ramon napiše že nebud dilino. Naco potom pojdeš k imunologovi ? Budeš rovnako mudry pred aj po jeho návšteve.
26.11.2021 - 14:57:53
00
Ani to dlho netrvalo, uvidíme čo je to za “vianočný darcek”…
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-koronavirus-covid-mutace-jar-afrika-zakaz-letu-pandemie.A211126_101223_zahranicni_pmk
26.11.2021 - 15:05:23
00
ivan napísal:
Nepísal som velké ale zbytočné. Imunolog ti zistí že nemáš málo protilátok a na základe toho sa nedáš zaočkovať ? Šak ti Ramon napiše že nebud dilino. Naco potom pojdeš k imunologovi ? Budeš rovnako mudry pred aj po jeho návšteve.

Jaaj takto si to myslel. Podla toho co citam po internetoch tak je zbytocne si merat protilatky po 6 mesiacoch a kto chce booster davku, nech si ju da (ak je teda dovolena aj pre pod 55, co neviem, uz sa v tom stracam).

A ja si chodim k imunologovi pokecat o alergii a egzeme a aby mi predpisal Imunor ale inak hej, pri vsetkej ucte, v mojom pripade su dost useless tito doktori :-D Ale 100E od poistovne za take vysetrenie (10 minutovy pokec) je celkom fajn :-D
26.11.2021 - 15:16:10
00
matt napísal:


no to je teda rychlovka... ale tak nic ine sa neda cakat ked sa moze lozit krizom krazom jak sa komu zachce a jedina ochrana je dobrovolna karantena...

jedine co tu dokaze zabrat je povinna statna karantena pri vstupe komplet pre vsetkych. ak na to nemame gule tak potom uz len pripravovat transparenty s uvitanim...
26.11.2021 - 15:32:48
01
A ta povinna statna karantena pred alebo az po zavedeni povinneho ockovania?
26.11.2021 - 15:38:44
01
co s tym ma ockovanie?
26.11.2021 - 16:19:08
00
Ja len, ze ked uz chces ludom zakazovat pohyb a zatvarat ich do statnych "vaznic", tak by ma zaujimalo, ze ci predtym ci v tvojej hlave alebo akejkolvek riadiacej hlave bude konecne odvaha na omnoho prospesnejsi krok a to povinne ockovanie.
26.11.2021 - 16:21:18
00
byt po mojom tak su zaockovani vsetci uz davno

takze ty si za juhoafricky variant teda? tak to mam chapat? ze nech kludne pride, privitame ho, ved nemame co aj tak na robote. hlavne ze sa bude dat ist na dovolenky hockedy hocijak
26.11.2021 - 16:40:37
00
keyboard_arrow_up