clxno1 je jedno či je človek trénovaný alebo netrénovaný, ak ide s podporou motora väčšou rýchlosťou ako 25 kmh, baterka sa míňa "nad rámec"

Toto je tvoje prve tvrdenie, ktore nie je nicim podlozene. Bateria sa nad 25km/h nemina nad "ramec" pokial si nemyslel tym ramcom fakt, ze pri vyssich rychlostiach uz nestiha jazdec dodavat energiu a musi to doplnat vo vacsej miere prave motor/bateria.
Ale to je vzhladom na prevod a trenovanost jazdca individualne a co chcem povedat po cely cas, ze spotreba baterie pri 25km/h moze byt kludne rovnaka ako pri 30km/h pri trenovanom jazdcovi.
Ty tvrdis, ze po prekroceni 25km.h nech idem akykolvek prevod a som akokolvek trenovany uz mam proste vyssiu spotrebu.
Ja pracujem ako IT, takze z pohladu iteckara mi nedava programovaciu logiku, co sa zmeni pre riadiacu jednotku motora po prekroceni 25km/h, zeby bola zrazu prinutena odoberat viacej energie. Okrem zvysenie rychlosti sa totizto ziaden zazrak nestane.
A ak nechapes stale skus sa zamysliet preco maju profi cestni cyklisti watmetre a nepozeraju sa akou rychlostou idu. Co myslis preco?
Im nejde o to ako rychlo idu, ale kolko energie na to musia vydat...a rovnako sa na to pozera aj motor a ked mu pomaham viac zere menej z baterky to je jednoduche.
06.01.2022 - 17:01:53
00
flego neviem, či je toto pravda: "...a rovnako sa na to pozera aj motor a ked mu pomaham viac zere menej z baterky to je jednoduche.".
Riadiaca elektronika motora by mala fungovať tak, že čím viac tlačíš na pedále, tým viac pomáha (samozrejme max. 250W). Láme sa to pri tých 25km/h, kedy sa dopomoc znižuje až k nule (niekde pri 27km/h) . No možno sú aj iné algoritmy riadenia dopomoci, ale tento poznám ja.
06.01.2022 - 17:49:53
00
flegko napísal:
Ty tvrdis, ze po prekroceni 25km.h nech idem akykolvek prevod a som akokolvek trenovany uz mam proste vyssiu spotrebu.


bôže môj. písal som to tam predtým, aby si išiel rýchlejšie, potrebuješ vyššiu kadenciu. vyššia kadencia znamená vyššiu podporu od motora, toto naozaj ako IT nechápeš? základ je, že pri 25kmh ti motor vypne, energiu z baterky neodoberá. pri vyššej rýchlosti na odblokovanom bajku odoberá. môžeš to tu prepočítavať cez Watty a prevody a čokoľvek chceš, v reále to čo popisuješ nedosiahneš. končím túto debatu, lebo zbytočne strácam čas.
06.01.2022 - 18:40:45
00
Elektrikari sa hadaju :) Zmatok vnasa najma clxno1 svojim nestandardnym chapanim urovne dopomoci v absolutnych a nie % cislach. Vyrok "Motoru, resp. baterke je jedno, ci ides 25 alebo 35 km/h, pokial dodava tu istu pripomoc." je v zakladnom chapani % urovne dopomoci samozrejme nezmysel - pokial teda nenarazame na horne limity motora (umele alebo realne).
Aj ked ebike nemam, zijem v tom, ze pripomoc sa primarne nastavuje v % (kolo % z tvojej sily resp. vykonu ) ti pridava motor navyse + sekundarne sa da obmedzit horny limit pripomoci. Aj ked co vsetko sa da konfigurovat na jednotlivych typov motorov neviem, ale nemalo by to byt extra odlisne.
Btw. na limit 250W zabudnite :) , Napr. udavany moment 70NM je schopny motor stale dat aj pri beznych cyklo otackach 80rpm, co znamena, ze vykon motora je vtedy 590W.
Tabulkovych 250W sa vraj legislativne splna softverovym obmedzovanim vykonu (otazne je ci naozaj) podla nejakej nemeckej normy, ze priemerny vykon motora za pol hodinu nesmie presiahnut 250W.
Ono inak by si asi tazko mohol dat napr. 80kg biker s vykonom 3W/kg viac ako cca. 100% uroven dopomoci.

Nie je to moja salka kavy, ale co viem rozdiel trenovanosti si bikeri pomeriavaju vo W/kg , najlepsi borci tusim dosahuju az 6+W/kg, ale neviem ci dlhodobo. Kludne ma opravte/doplnte.

Takze ak mame 2 rovnako tazkych, ale rozne trenovanych cyklistov slapajucich na optimalnych cyklo otackach (cca. 80rpm), ten trenovanejsi s vyssim vykonom bude teda viacej "dupat do pedalov" = ma zaradeny tazsi prevod, ide rychlejsie, prejde viacej.
Ak by mali obaja ebike a nastavenu pripomoc 50% a nenarazame na ziadne obmedzenia vykonu motora, alebo rychlostne, tak samozrejme ten rychlejsi by zaroven aj minul viacej baterky.
06.01.2022 - 19:05:59
11
flegko tak už len presun magnetu na kľuku ;o) https://youtu.be/Fqt_5rpSAN8
06.01.2022 - 19:31:40
00
ak máš pocit, že potrebuješ energiu z baterky aj pri vyššej rýchlosti, celková spotreba baterky za výjazd bude vyššia, než keby si ťahal nad 25kmh sám
07.01.2022 - 01:31:20
01
Fakt debata. Auto ktoré ide po diaľnici rýchlosťou 130km/h má rovnakú spotrebu ako auto idúce rýchlosťou 60km/h? Potrebuje predsa viac energie na dosiahnutie vyššej rýchlosti a rovnako aj na jej udržiavanie. Veď sa nehrajte na fyzikov a matematikov. Trochu sedliackeho rozumu!
07.01.2022 - 13:24:40
03
ja mam e-bike s bafang m500 motorom odblokovanym od predajcu na 45km/h.na rovinke na 1. pripomoci viem ist viac ako 45km/h kde mi uz odpaja motor ,tato rychlost sa da udrzat aj na vyssej pripomoci do kopca,ak niekto chce mat odblokovany bike z hladiska bezpecnosti odporucam 4-piestove brzdy naj s met.platnickami a 203mm kotuce,rozbehnut nie je problem len treba aj zastavit :) co tyka vykonu tak na displeji pri prudkom stupani na max pripomoci mi ukazovalo vise 600w
12.01.2022 - 12:49:37
01
flegko tak už len presun magnetu na kľuku ;o) https://youtu.be/Fqt_5rpSAN8

Toto je moj zachranny plan, kedze som IT najprv skusim sw upravu tak ako to robia v obchodoch a pytaju za to nekrestanske peniaze.
13.01.2022 - 08:16:24
00
25,- Eur sú nekresťanské peniaze? Tak to potom sorry... :-)
13.01.2022 - 09:44:19
01
Nazgul napísal:
25,- Eur sú nekresťanské peniaze? Tak to potom sorry... :-)

tak lebo aj urovne IT su rozne, 5,- Eur/h aj 25,- Eur/h :lol:
13.01.2022 - 12:41:18
02
Nazgul, robíš na sevise e-bicyklov ako je to s výmenou sw ? Ten sw vám ako autorizovanému servisu Bosch poskytne bezplatne alebo za každé stiahnutie zo stránky platíte? Chcem mať v tejto otázke jasno. Potom budem mať ešte nejaké otázky.
13.01.2022 - 22:17:35
00
To je impertinentná otázka. 😉
13.01.2022 - 22:46:35
00
Už som to tu v niektorom vlákne vysvetľoval... Všetky SW updaty sú de facto gratis, avšak človek/firma k nim potrebuje prístupy, ktoré už zadarmo nie sú (myslím, že s novým Smart Systemom to bude omnoho jednoduchšie aj pre bežného užívateľa), a samozrejme zariadenie, ktoré si obyčajný človek len tak nekúpi... Ak máš ďalšie otázky, pokojne cez SS...
14.01.2022 - 09:11:33
00
Nazgul, vy to mozno robite za 25 eur, u nas som sa stretol s inymi cenami medzi 50-100 eurami.
15.01.2022 - 10:20:42
00
keyboard_arrow_up