Ahojte,
chcem sa opýtať, či je v BA alebo okolí (SC, PK) niekto, kto by mi vedel nahodiť plášť na koleso s insertom Rival.
Mám plášť Schwalbe Wicked Will, koleso Dt Swiss XM1700 a pri pokuse o nahodenie plášťa na koleso (samotný insert už na kolese je) som už dolámal 4 montpáky, aj zásoba všetkých nepublikovateľných slov je už prázdna.
Neviem, či som blbý a robím niečo zle, ale po nahodení cca 90% už neviem pätku viac natiahnuť na ráfik. Obávam sa aby som montpákami nezničil bezdušovú pásku.
Ak s tým má niekto skúsenosti, dajte prosím vedieť, na odmene sa dohodneme ?
16.12.2021 - 08:44:37
00
Taketo klieste by pomohli: https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/ostatne-naradie/force-klieste-pre-nazutie-plasta.html

Ja som s bezdusakmi vzdy bojoval, sice bez insertu, ale vzdy to bol boj a tieto klieste su na to topka.
16.12.2021 - 12:30:33
00
Podelím sa o skúsenosť. Tiež mám Rival, nahadzoval som ho zatiaľ 2x (na to isté koleso, ten istý plášť). Paradoxne prvý krát som bol hotový za 10 minút. Druhý krát po výmene pásky som bojoval vyše hodiny, zlomené 3 páky. Keď som vychladol, na druhý deň sadol za 5 minút. Čo som si z toho vzal (a je to znázornené aj v inštruktážnom videu), pri nahadzovaní plášťa je treba zatláčať vložku od ráfika aby sa spravilo miesto pre plášť. To bol pre mňa rozhodujúce v oboch úspešných nahodeniach.
Skús použiť aj starú overenú klasiku, liehom potrieť pätky plášťa pri nahadzovaní, do doby odparenia sa zníži trenie.
16.12.2021 - 13:58:02
00
Rôzne fintičky typu mydlová voda, montážny gel a pod. sú samozrejme odskúšané, ale bez uspechu... :(
16.12.2021 - 14:04:03
00
Klucom je zrejme to zatlacanie, na co je logicky treba cim viac ruk, toz skusal si to s pomocou ?
16.12.2021 - 14:07:10
00
https://youtu.be/Mf_dEKJS6e4?t=105 Na ich videu je to od 1:45 - 1:52 vidiet.
"pri nahadzovaní plášťa je treba zatláčať vložku od ráfika aby sa spravilo miesto pre plášť. "
16.12.2021 - 14:09:18
01
skúšal som to aj vo dvojici, no asi nemáme toľko sily, tá pätka je tvrdá ako skala... Celkovo pri nahadzovaní Schwalbe plášťov pením. Zlaté Maxxisy...
16.12.2021 - 14:11:26
00
https://www.youtube.com/watch?v=xFDQ0ULo0Os
Princím je vždy rovnaký....kto ho pochopí nemá problém,samozrejme to správne náradie je nutnosť.....holými rukami sa to nedá
16.12.2021 - 17:50:10
00
My sme to dali holými rukami, ale končeky prstov si to pamätali ešte 2 dni. 😬 Pointa je dostať pätku do žliabku ráfika pod insert, vtedy to ide aj na konci, inak nie je šanca. Video je veľká pomoc.
16.12.2021 - 18:35:12
02
Mozes to priniest aj ku mne.
16.12.2021 - 20:58:01
00
Tak nakoniec sa to úspešne podarilo a ani to netrvalo tak dlho ?
Pre všetkých, ktorí sa trápili resp. trápia tak ako aj ja:
- najskôr insert pristupiť a natiahnuť trochu rukami (presne podľa videa priamo od výrobcu)
- natiahnuť insert na ráfik (nezabudnúť na ventil) - toto ide relatívne v pohode, ale určite nie je potrebné použiť montpáky
- vložiť koleso s insertom do plášťa (ak nejde, treba časť insertu zhodiť z kolesa, tak vložiť do plášťa a následne nahodiť insert naspäť - to už môže byť trochu ťažšie, ale dá sa to)
- nahodiť plášť z jednej strany, koľko ide. Nezabudnúť natrieť pätky montážnym gélom (mydlová voda sa mi neosvedčila, nešlo to s ňou oveľa ľahšie. Gel napr. Weldtide bol lepší....)
- keď sa už rukami nedá nahodiť, tak tú časť, ktorá je už nahodená, čo najviac tlačiť k stredu ráfika. V mojom prípade (plášť Schwalbe Wicked Will a koleso DT Swiss XM1700) po tomto natlačení do stredu ráfika (do toho žliabku) bolo jasne vidieť časť bezdušovej pásky.
- následne zaseknúť montpáky (odporúčam Schwalbe) z oboch strán, kde je už nahodený plášť a treťou montpákou pomaly postupne nahadzovať zvyšok. Mne to už išlo celkom ľahko, žiadna veľká sila nebola potrebná, zlomenie montpáky nehrozilo.
- rovnakým postupom nahodiť aj druhú stranu. Mlieko pridať buď cez ventil, alebo ešte počas nahadzovania.

Ak by mal niekto problém s nahodením, som v SC, rád pomôžem ?
Myslím, že už som chytil ten gríf, ako na to...
16.12.2021 - 21:15:19
01
ahojte, az teraz sme sa dostali k tymto prispevkom. Do buducna nas kludne ktokolvek kontaktujte.

V prvom rade je potrebne volit spravny postup a hlavne nerobit nic nasilu nakolko potom hrozi natrhnutie kordu na plast, lamanie montpak a podobne. Chce to spravny postup a cit.

Ten posledny postup kt. bol opisany je relativne spravny. Rozdiel je vsak v tom ze po prvotnom natiahnuti insertu na rafika ho opat treba zlozit a vlozit insert navolno do plasta. Ak sa pokusame nahodit plast na rafik s natiahnutym insertom tak to prirodzene ide velmi tazko pretoze plast je dimenzovany na urcity obvod, ktory sa natiahnutym insert om na rafiku zvacsi.

Takze zlozime insert, vlozime ho na volno do plasta. Nasledne vlozime rafik, prstami len prehodime patky plasta na obe strany tak aby bol insert aj rafik v strede plasta. Nasledne nahodime vo vnutri plasta rukou insert. Ide to uz ovela lahsie pretoze sa nam roziathol trochu. Ked mame nahodeny insert, uistime sa ci je vsade vycentrovany.

Az teraz nasleduje nahadzovanie patiek plasta. Najdolezitejsia cast celej instalacie je zatlacat patku plasta co najviac na stred zlabu rafika pod insert. Tymto sa nam patka plasta uvolni rovnomerne po celom obvode a nahadzovanie ide vyrazne lahsie. Posledny centimetre nahadzujeme po malych kuskoch montpakou s tym ze si jednu stranu drzime stiahnutu medzi kolenami aby nam neutekala a postupne s citom natahujeme zvysok patky plasta.


Maxxisy nahadzujeme rucne bez pouzitia montpak. Schwalbe idu tazsie, tam uz treba montpaku ale ziadnu velku silu.

Dufam ze som to popisal dostatocne zrozumitlne.

Vlado z Rivalu
11.01.2022 - 22:58:23
02
renovaziar napísal:
https://www.youtube.com/watch?v=xFDQ0ULo0Os
Princíp je vždy rovnaký....kto ho pochopí nemá problém,samozrejme to správne náradie je nutnosť.....holými rukami sa to nedá
12.01.2022 - 07:21:01
00
sorry ale toto video zo sveta motoriek a nahadzovania robustnych plastov na motorku nema absolutne ziadnu spojitost s bicyklovymi plastami. Tie sa musia nahadzovat s citom a nikdy nie s ocelovymi montpakmi. Maxxisy nahadzujem bezne volnymi rukami bez montpaky, chce to spravnu techniku len. Schwalbe si pomozem montpakou ale jemne, ziadne silove zaobchadzanie.
14.01.2022 - 22:37:31
01
Zadávatel sa pýtal.ja som mu odpovedal.Ja problém s nahadzovaním plášťov či už motocyklových alebo bicyklových nemám.Lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť.V dnešnej dobe už človek človeku neporadí,každý si myslí že má rozumu dosť..........no len tie polámané mont páky a nenamontovaný plášť svedčia o opaku
15.01.2022 - 08:52:04
00
keyboard_arrow_up