iwanpivko, ja som sem pisal v 2018 v den, ked som menil trekking za gravel. Dnes ma gravel najazdenych cca 8000km, takze uz mozem dat referenciu, ako som poriesil jeden "univerzal".
Gravel na rozdiel od CX ti poberie aj sirsie plaste nez 35 mm, bezne do 40-42. Zacinal som s original kolesami asfalt/polnacky/zvaznice v MK, ale aj jedno aj druhe si pytalo trochu ine obutie. Zaobstaral som si 2 sady uplne rovnakych rafikov (zakladne Shimano urcene pre gravel) s rovnakou kazetou, ktore obuju 28-38 mm plaste.
Na jeden par som obul hladke cestne Schwalbe Durano 28 mm a jazdim s nimi cestu, na druhom pare mam Panaracer Gravelking SK 38 mm, uplne v pohode prejdu karpatske zvaznice, s trochou rozvahy aj Cerovku. Skakat sa s tym neda, nemozes robit to, co s odpruzenim, ale zvladne to vela.
Vyhodou takehoto riesenia je, ze mas jeden bicykel + jedny kolesa, ktore vies niekde zavesit - zaberu menej miesta, su skladnejsie, menej pravdepodobne ti ich ukradnu nez druhy bike. A podla toho, kam ides, len vymenis kolesa, co je otazka chvilky. Ak mas rovnake rafiky+kazety+kotuce, nemusis pri prehodeni kolies prenastavovat brzdy.
11.01.2022 - 14:11:00
05
Ja som spokojny uzivatel gravel-a ako jedineho univerzal biku na vyjazdy ktore jazdim. Mame doma aj zenin cross bike, sice mi uplne nesedi velkost ale podstatny rozdiel oproti gravelu je posed. Za mna osobne kto jazdi 2+ hodinove vyjazdy a to je jedno ci 50 alebo 200 km tak gravel/cx/endurance cestak je lepsia volba. Osobne obdivujem kazdeho kto zvlada jazdit na crossovom alebo trekingaci cely den, hoci by si daval prestavky aj kazdu polhodinu. Na kofolku na hradzu fajn aj na BK s tym vyjdes aj sotoliny a polnacky zvlada. No za mna mi uz nevhovuje ten vzpriameny a taky kratsi posed. Tiez som poriesil dilemu podobne ako martinres, gravel a extra sada kolies. Ja som to trosku prehnal a mam 2 extra sady, tak ze staci vymenit a nic nemusim doladovat. A bud mam 28mm slicky na cestu, rychle suche gravel 38 mm na polnacky alebo 40 mm drapaky s mtb kazetou 11-40 do lesa a blata.
15.01.2022 - 10:21:04
02
Maroshito dobre pises s tymi vyjazdmi nad dve hodiny, ani som si doteraz nikdy neuvedomil, ze je to skor o celkovom case vyjazdu. Ale vdaka geometrii je gravel aj rychlejsi nez trekking alebo cross pri rovnakej namahe.
Kazdopadne ma zaujal ten treti par kolies s mtb kazetou :-D Ten asi nemas na totoznych rafikoch, ci? Ak su kolesa/rafiky ine, nemas potom problem trafit kotuce do brzd? Nemusis pri vymene kolies prenastavovat brzdy? Alebo mas rafikove brzdy?
15.01.2022 - 17:51:01
00
Ja mám napríklad XC CTM Rascal a nemám problém na ňom sedieť aj 3 hodiny vkuse. Ale sedieť na ňom 3 hodiny. Je to skôr každého individuálna záležitosť, aký posed mu vyhovuje.
15.01.2022 - 18:27:01
00
martinres veru kazdu sadu kolies mam inu, vsetky maju center lock kotuce a jedine co musim nastavovat je dotiahnut B skurtku na prehadzovacke na doraz ked nahodim tie s 11-40 kazetou.
16.01.2022 - 07:10:38
02
Tak to máš šťastie - mal som už zopár sád kolies a iba raz sa mi stalo, že kazeta bola presne rovnako odsadená a nebolo treba po výmene nastavovať prehadzovačku. Ale zase som nemal kolesá rovnakej značky, ale vždy iné
16.01.2022 - 08:24:04
00
na vsetkych mam shimano kazety, na cestackych mam ultegru cize ta ide na orech bez tej podlozky na zvysnych dvoch mam CS-kove kazety cize s podlozkou a netreba doladovat okrem teda tej B skrutky. A kazdy par kolies je aj inej znacky DT swiss, Fulcrum, Shimano.
16.01.2022 - 08:32:47
00
Bezny treking/cross by som bral na take "vozenie sa", pripadne "idem skusit bicyklovanie". Gravel, ked uz chce niekto aj zamakat a zrychlit, davat trasy nad 50km s mnozstvom asfaltu a neboji sa techniky jazdy, pripadne ma blizko k cestnej cyklistike.
Este by som ako podkategoriu zvazil hybrid s agresivnejsim posedom (Specialized Sirrus, Merida Speeder, Cube SL Road...)
Tiez by som upozornil, ze geometria cyklokrosky moze byt dost agresivna oproti gravelu a dokonca aj oproti endurance cestaku.
20.01.2022 - 11:14:25
01
keyboard_arrow_up