Pravdu máte obaja. Človek bol vymyslený tak aby buď ležal alebo stal. Sedenie nieje pre človeka prirodzená činnosť. Cyklistiku by som nedoporučil pri sedavom zamestnaní.
Ja som všestranne zameraný. Dva krát týždenne posilka a ročne beham 2000-2500 km. Keď som robil triatlon tak som plával okolo 200 km ročne. To mi trochu chyba.
Kadenciu mám nižšiu aj pri behu. Keď sa na to sústredím tak ju viem mat normálnu ale nieje to pre mna prirodzene.
Ivan a občas chodím aj na preteky či virtuálne alebo maratóny. Aj s váhou nad 90 kg 😎
16.01.2022 - 09:59:55
00
Neviem cim to je ale na trenazeri mi ide prirodzenejsie prave ta vyssia kadencia. Malu obcas davam ako interval pri vysokych wattoch na svaly... :D

Prílohy:

kadencia.jpg
kadencia.jpg 16.49 KiB thumb_up0thumb_down

16.01.2022 - 14:45:52
00
dellax napísal:
Neviem cim to je ale na trenazeri mi ide prirodzenejsie prave ta vyssia kadencia. Malu obcas davam ako interval pri vysokych wattoch na svaly... :D

Ale to na to trenažéri asi jazdis cielene. Nie ako ja čo jazdím reálne trasy.
16.01.2022 - 14:49:43
00
Tak si daj realnu trasu po plusminus rovine a mozes cielene jazdit frekvencie ;)
16.01.2022 - 15:09:52
00
ufff Ivanov vyhonok pobavil to riesit nejdem ale toto mi neda
Hosť napísal:
Cyklistiku by som nedoporučil pri sedavom zamestnaní.

tak si clovek moze vybrat. bud ma odpalene kolena a bedrove klby z behu alebo ho boli spodny chrbat z cyklistiky.

hej odporucit beh 120kg kancelarskemu potkanovi je urcite lepsie ako posadit ho na bicykel...

re kadencia - ak mas ehm ako by som to slusne povedal nahodene odvazne prevody tak samozrejme ze ti vychadza kadencia 60.

vcerajsia Ayacata - P i c o (realna trasa) ktora ma miestami 19% stale vysla na avg 78 kadenciu aj pri avg spodnej z3...

https://www.strava.com/activities/6533895522/overview
17.01.2022 - 11:03:18
02
Tiež som sa pozastavila nad "Cyklistiku by som nedoporučil pri sedavom zamestnaní". Osobne vykonávam skôr sedavé zamestnanie v kancelárii, ktorým som si v minulosti "vykoledovala" až herniu disku v driekovej oblasti s následnou nutnosťou operatívneho odstránenia časti platničky. To však bolo v časoch, kedy som mala ochabnuté svalstvo "core". Okrem cyklistiky som robila len veľmi málo na posilnenie. Dnes pravidelne 2 - 3 krát týždenne cvičím core a posilňujem aj vrch tela ako kompenzáciu k cyklistike. k tomu nejaký beh a sem tam aj plávanie. Musím povedať, že sa pri tamto kompenzačnom programe cítim na bicykli oveľa lepšie ako v mladosti keď som si myslela, že stačí "iba" bicyklovať.
17.01.2022 - 11:21:45
03
Stax napísal:
ufff Ivanov vyhonok pobavil to riesit nejdem ale toto mi neda

tak si clovek moze vybrat. bud ma odpalene kolena a bedrove klby z behu alebo ho boli spodny chrbat z cyklistiky.

hej odporucit beh 120kg kancelarskemu potkanovi je urcite lepsie ako posadit ho na bicykel...

re kadencia - ak mas ehm ako by som to slusne povedal nahodene odvazne prevody tak samozrejme ze ti vychadza kadencia 60.

vcerajsia Ayacata - P i c o (realna trasa) ktora ma miestami 19% stale vysla na avg 78 kadenciu aj pri avg spodnej z3...

https://www.strava.com/activities/6533895522/overview

Pisal som to vseobecne, ked ma niekto 120 kg (mal som tolko poznam to) tak tam je vhodnesia chodza(turistika) ako beh.
Aktivitu co si dal sa neda pozriet The requested activity could not be found
17.01.2022 - 11:25:53
00
Kristina napísal:
Tiež som sa pozastavila nad "Cyklistiku by som nedoporučil pri sedavom zamestnaní". Osobne vykonávam skôr sedavé zamestnanie v kancelárii, ktorým som si v minulosti "vykoledovala" až herniu disku v driekovej oblasti s následnou nutnosťou operatívneho odstránenia časti platničky. To však bolo v časoch, kedy som mala ochabnuté svalstvo "core". Okrem cyklistiky som robila len veľmi málo na posilnenie. Dnes pravidelne 2 - 3 krát týždenne cvičím core a posilňujem aj vrch tela ako kompenzáciu k cyklistike. k tomu nejaký beh a sem tam aj plávanie. Musím povedať, že sa pri tamto kompenzačnom programe cítim na bicykli oveľa lepšie ako v mladosti keď som si myslela, že stačí "iba" bicyklovať.

Tymto ale potvrdzujes co som pisal, az ked si to vybalansovala tak je to v poriadku. Vacsina ortodoxnych bajkerov nerobi nic ine.
17.01.2022 - 11:27:13
00
airbilly Netrúfala by som si hodnotiť, že môj prípad potvrdzuje to čo si napísal. Je totiž viac ako pravdepodobné, že herniu by som si sedavým zamestnaním vyrobila aj bez bicyklovania.
17.01.2022 - 11:37:16
02
Dnes na jazde tazke nohy, tak tepy trosku uleteli. Dal som si na rovine trening kadencie(priemer 84) - pripadal som si ako kolibrik.
Hore kopcom potom stupnovanie tempa
https://www.strava.com/activities/6543360876/

Prílohy:

2022-01-18.png
2022-01-18.png 37.18 KiB thumb_up0thumb_down

18.01.2022 - 18:26:10
01
Ahojte, po rokoch som isiel na sportovu preventivnu prehliadku so spiroergometriou s tym, ze mi aj urcia ANP, AEP a zony a mala tam byt zahrnuta aj laktatova krivka. Len teraz z vysledkov som nejak zmateny a ani gugel mi moc nepomohol, kedze v tejto "problematike" nie som doma, som skor pocitovy jazdec... ANP mi vyslo pri SF 143 (to upravila doktorka, ze stroj vyhodil 161, ale neviem co bolo zle), co ma prekvapilo, kedze maximum mam na hranici SF 195. Bezne jazdievam 300+ jazdy, casovo niekedy aj 15 hodin a priemer SF mavam aj okolo 150, cez priemer 160 sa dostavam aj pri 3 hodinovej intenzivnejsej jazde. Moze byt tato hodnota ANP realna? Doktorka mi potom spomenula este druhy ventilacny prah RCP so SF 175. Je teda mozne, ze mozem v pohode bicyklovat 10+ hodin nad ANP?
Potom ma prekvapila informacia, ze sposob vysetrenia laktatovej krivky pomocou krvi je zastarale, je to tak?
Takisto mi bolo povedane, ze maximalna SF zavisi od veku a nemal by som ju prekracovat, cize ja by som nemal ist nad 180, pricom realne maximum mam 195... z tohto som uz uplne mimo... realne ma aj zastavili v teste pri SF 184, nevedel som preco, do lekarskej spravy napisala, ze to bolo moje maximum, ale ja som teda svoje maximum este ani zdaleka necitil... vysvetlene mi to bolo tak, ze som asi tocil mensie otacky a ze to uz nemalo zmysel, ja som sa popravde snazil udrziavat tu hornu hranicu otacok, aby som neprekrocil, tak jasne, ze pri tom odpore, ked som zvolnil, tak to zacinalo kolisat...
Snazim sa s nimi o tom komunikovat, len mam ja sam seba pochopit, teda tie cisla, tak preto sa mozno takto sprosto pytam :-)
Diky
20.01.2022 - 06:59:51
00
Tak tam sa uz radsej nechod testovat nikdy :tmi:
ANP by som si u teba podla tohto textu tipol zhruba na tej hodnote okolo 175bpm.
Btw. prekvapuje ma, ze jazdis vela, casto a aj extremene dlhe jazdy a napriek tomu si az takto vysokotepovy.


Naposledy upravil ennio dňa 20.01.2022 - 07:49:41, celkovo upravené 1 krát.

20.01.2022 - 07:47:31
01
laktat meraje z masky do cez nu dychas a podielu vydychovanych plynov .
20.01.2022 - 07:48:45
00
No, nejdem tu popierat zavery doktorky, zas tolke vedomosti nemam, ale z tych mojich a skusenosti je to blbost. Pokial mas ako vravis max. okolo 195, nechce sa mi verit zeby si mal ANP pri 143, 50 uderov nizsie. Napr. ja mam max. z posledneho testovania (z krvi) 204 a ANP mam 177, cize 30 uderov nizsie. A tocim tam kolko vladzem, mozem aj krv potit. Ako ti mohol stroj vyhodnotit spravne ANP ked si sa ani nedostal ku svojmu maximu? To podla mna vyslo na zaklade toho, ze ta stopli pri 180 a z toho to ten stroj vyhodnotil ze je to tvoje max (a preto mohla povedat ze to nebolo dobre, aj ked tych 161 by zhruba mohlo sediet vzhladom k tomu max 180, a paradoxne aj k 195), ale preco to este ona posunula o tolko nizsie... To bude asi len nejaka ich teoria a metodika testovania. Ale ci spravna :^) A navyse tvoje mnohohodinove jazdy, povedal by som ze mas vybudovanu vybornu vytrvalost, kedy sa zona vytrvalosti rozsiruje a AEP moze kludne siahat az po 30uderov pod maximum a nie naopak, ze ANP mas tak nizko... :?: To mi nejak nesedi. Som zvedavy na dalsie nazory.
20.01.2022 - 07:50:49
01
tiez som bol velmi prekvapeny, ale ked sa tak zamyslam, co mi asi chcela povedat, tak nad ten ANP ked idem, viem to udychat este, ale laktat sa hromadi ludovo povedane, problem potom bude spominany druhy ventilacny prah, kedy uz nad tuto hranicu idem tzv. do kytek... cize do 143 mozem jazdit do nemoty xy hodin, xy dni, 143-175 je ako keby hranica hromadenia laktatu, zajdem na tom xy hodin, ale uz potrebujem regeneraciu, a nad 175 uz teda len kratkodobo do tych 30 min... jedine takto mi to ako tak dava zmysel...
pedal takze laktatovu krivku vedia urcit aj pri spiroergometrii, netreba odoberat krv, dobre to tak chapem? asi pletiem jablka z hruskami, ospravedlnujem sa, to je tak, ked sa na stare kolena zacinam do toho montovat a pochopit sa :-D
20.01.2022 - 08:11:20
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up