fixska, cakal som, kto sa chyti, ale ze to budes ty, to som si nemyslel :-) Nie, nemyslim trailcentra, myslim bikeparky, t.j. hore lanovkou/vlekom. Ono totiz (skoro) kazdy ma zafixovane, ze unava, resp. fyz. namaha je vykonavana iba smerom hore. Samozrejme, ze zalezi od sposobu jazdenia, ale napr. ja sa zvyknem aj na normalnom biku zadychat/znicit (niekedy viac) smerom dolu. A verte mi, ze pracovat s o 10 kg tazsim bikom je veru pekne citit (a to nehovorim o slapavych usekoch, kde sa ide cez 25 km/h, t.j. bez podpory motora).
05.04.2022 - 11:06:28
00
Týmto oficiálne vyzývam ľubovoľného poslucháča FTVŠ, aby túto tému pojal ako diplomovú prácu... Určite by to bolo zaujímavé... :-D
05.04.2022 - 11:20:42
01
Keby momenalne studujem urcite si to ako diplomovku zoberiem, je to velmi zaujimava tema totizto.
Ja skusim o tom spravit serioznejsi vyskum a video. Uz mam plan, ze spravim 10 jazd na tej istej trase obden na elektre s tym, ze to budem striedat s jazdami na HT, hodim do excelu a porovnam rozne ukazovatele + pocity a z toho a to uz bude ako tak seriozna vzorka.
Ak by sa niekomu chcelo mohol by spravit nieco podobne a uvidime, co nam vyjde z toho. Mozno to niekoho fakt nabudi a spravi o tom nejaku serioznejsiu pracu na skole;o).
Este dodam, ze nie celkom rozumiem preco sa k teme vyjadruju ludia, ktorych to bud nezaujima, alebo su evidentne odporcovia elektriky.
Mna povodne zaujimalo, ci moje subjektivne pocity sa zhoduju s pocitmi inych ludi, ktori jazdia striedavo klasiku aj elektriku.
05.04.2022 - 11:32:19
00
Rozdiel myslim je v tom, ze na EB sa dokazes nicit dlhsie ako bez elektriky. Menej vyuzivas maximalnu silu a tym padom je to menej bolestive. O to dlhsie dokazes bez utrap zatazovat srdcovocievny system. Taktiez regeneracia po silovom treningu s vyuzitim maximalnej sily je vyrazne dlhsia ako po kardiotreningu, preto si po dlhsom jazdeni bez elektriky das na druhy den radsej pauzu a s EB mas chut ist zase, aj ked sa vecer citis uplne na kasu.
A co sa tyka klbov, to snad netreba ani rozoberat, ze vyssim tlakom klby viac trpia, kazdy doktor ti to po prvej operacii kolena vysvetli.
a pre bladerunnera: myslim, ze tu si nepotrebujeme dokazovat, aky je kto borec, radi ti budeme na pretekoch drzat palce.
05.04.2022 - 13:26:20
00
Náhodou, mne sa na ebiku jadzí dole trailom veľmi dobre a jednoducho lebo drží na zemi ako prikovaný a dokonca som meraním zistila, že mám na ňom aj lepšie časy (na trailoch, kde nie sú skoky) :D Treba si na to zvyknúť ale je to podľa mňa ízipízi :D :D Ale teda zopakujem, že ebike nevlastním, len si ich požiačiavam na všakovacích test dňoch a podobne... Podľa mňa je to zas subjektívne a závislé od kondície, sily, skúseností ... Ale čo by som nechcela je trepať sa s ebikom na lanovku v Jasenskej :D
05.04.2022 - 13:41:15
01
Keď som videl na vlastné oči, čo na 28kg Flyone vystrájal na Malorke Pilgrim (aj keď to je iná kategória), tak ebajk rozhodne nie je obmedzením absolútne v ničom... :-D Tento rok by som mal mať zas podobnú príležitosť s Absalonom...


Naposledy upravil Nazgul dňa 05.04.2022 - 13:48:13, celkovo upravené 1 krát.

05.04.2022 - 13:47:13
00
Nejde o obmedzenie ale o to, ako kto vníma námahu vynaloženú počas jazdenia na ňom, čo je opäť evidentne subjektívne :D Aj hore kopcom aj dole kopcom to každý vníma inak.


Naposledy upravil fixska dňa 05.04.2022 - 13:48:52, celkovo upravené 1 krát.

05.04.2022 - 13:48:03
00
bladerunner napísal:
Ja som tu tému "ako sa dokážem rozbiť" nezaložil, tak nemudruj.
Táto téma je úplná blbosť. Ísť bez podpory nejakého motora je logicky náročnejšie, o tom netreba diskutovať. Ale zase to, ako náročný si spravíš tréning, nezávisí od toho, či ideš s motorom alebo bez motora, peši, na lyžiach,....
Vy sa tu snažíte v tejto téme dokázať, že jazdiť na ebiku je niečo oveľa náročnejšie ako na normálnom bicykli a to nie je pravda.
To ako keby si tvrdil, že výjsť na poschodie po eskalatóre je náročnejšie ako po schodoch.....no nie je, ale teoreticky si môžeš urobiť tréning na eskalatóre, ktorý bude náročnejší ako predchádzajúci po schodoch....
Ak som sa niekoho nejakým vyjadrením dotkol, tak sa ospravedlňujem...nevedel som, že sa do diskusie nemôže napísať aj opačný názor...


...ano ty si túto tému naozaj nezaložil a povedzme si úprimne...ani si do nej ničím zmysluplným neprispel. Mám za sebou dve operácie kolena v jednom roku tak viem dokonale posúdiť +/- ebiku. Keď som mal 20 rokov, 30 rokov, 40 rokov na ebike som ani nepomyslel. Ale keďže sa nechcem obmedzovať ani v dĺžke výjazdov / sú rovnako dlhé / ani v ich náročnosti / sú dokonca náročnejšie / tak ebike vyžmýkam do mrtva. A seba tak isto, len s rozdielom, že večer a na druhý deň normálne fungujem a neskapíňam od vyčerpania.


Naposledy upravil cipo11 dňa 05.04.2022 - 13:50:20, celkovo upravené 1 krát.

05.04.2022 - 13:48:30
03
Fuxo2 už to dost dobře vystihnul a tak to je.

Já to doplním, jak to mám já a jak to s tím souhlasí a také co je třeba srovnávat, aby to mělo aspoň trochu smysl:
- základem je srovnávat stejnou dobu jízdy, tedy nikdy ne najeté kilometry nebo nastoupané metry
- na ebiku obecně šetřím proti klasice svaly a šlachy, ty jsou celkově zatížené určitě o něco méně (a díky tomu můžu zase hodně jezdit, nemám v pořádku patelární šlachu)
- na druhou stranu na ebiku dokážu znatelně více zatěžovat kardiovarskuálrní systém (tedy dokážu odjet stejnou dobu jízdy na vyšším průměru tepovky než u klasiky) a i se tím za stejný čas více unavit (přesně jak zmiňuje Fuxo2 ten den po dojetí být více na kaši než u klasiky)
- přesně jak ale už píše Fuxo2, tak z toho odregeneruji rychleji, protože tam nedochází k těm mikropoškozením ve svalech (jako u silovějšího tréninku) a tím tedy zase další důvod, proč mohu jezdit následně více
- ono to na ebiku (tedy aspoň v mojem případě) samo svádí do častějších krátkodobých intenzit, stejný prudký výjezd jedu kratší dobu, takže si můžu dovolit ho vyjet ve větším tempu, na klasice bych to po tu 2-3x delší dobu výjezdu nezvládnul a také by tam byla ta limitace silového výkonu nohou
- pro mě je tedy ebike vs bike (oboje full) podobné, jak u klasiky jsem měl silnička vs bike (kde na silničce jak se jede rychleji, tak se více jede stylem udržím tempo v každé vlnce, kde to jde, oproti tomu, že u biku bude stejně stoupání delší, tak nemá cenu to napálit na začátku kopce, když to stejně celý kopec nemohu udržet

Jediný problém ebiku pak je určitá ztráta síly v nohou, jak tam právě oproti klasice chybí více využití maximální síly svalů. Oproti tomu obecná fyzička (z pohledu hlavně zadýchání a tepů), tak tam jsem na tom z ebiku velmi dobře (oproti klasice).

Tedy na závody na klasice to ideální trénink určitě nebude. I když jako jen část tréninku by být mohlo. Ale v každém případě tam musí zůstat i dost nájezdu na klasice, protože síla v nohou a silová vytrvalost jinak bude chybět (a dobrý stav kardiovarskuálrního systému to sám o sobě nezachrání).

A ještě jedno doplnění ke kloubům, šlachám, když jsou nějaké problémy. U ebiku je další obrovské jedno plus a tím jsou kratší kliky. To také hodně pomůže. Na klasiku je lze sice také použít (a já po přechodu na 165mm kliky u ebiku pořídil i na klasiku, předtím jsem jezdil 175mm kliky a mám nohy 84,5cm rozkrok), ale tam už to není tak jednoduché, protože může někdy ta páka v některých situacích (třeba v terénu kdy nelze udržovat konstatní rychlost a dohánět to vyšší kadencí) chybět.
05.04.2022 - 13:49:59
03
fixska napísal:
Nejde o obmedzenie ale o to, ako kto vníma námahu vynaloženú počas jazdenia na ňom, čo je opäť evidentne subjektívne :D Aj hore kopcom aj dole kopcom to každý vníma inak.


Absolútne subjektívne... Ja napríklad ako viac bežec než cyklista, mám PF na 2 kolesách ohromne vyššie, než na najväčších výbehoch po svojich... Čisté špecifikum...
05.04.2022 - 13:50:09
00
fixska napísal:
Náhodou, mne sa na ebiku jadzí dole trailom veľmi dobre a jednoducho lebo drží na zemi ako prikovaný a dokonca som meraním zistila, že mám na ňom aj lepšie časy (na trailoch, kde nie sú skoky) :D Treba si na to zvyknúť ale je to podľa mňa ízipízi :D :D Ale teda zopakujem, že ebike nevlastním, len si ich požiačiavam na všakovacích test dňoch a podobne... Podľa mňa je to zas subjektívne a závislé od kondície, sily, skúseností ... Ale čo by som nechcela je trepať sa s ebikom na lanovku v Jasenskej :D


Já tedy také nemám žádny problém s vyšší hmotností na éčku v pořádném terénu. Je pár situací, kde je to samozřejmě nevýhoda, ale nic hrozného.
U skoků pokud ke vynese samotný terén, tak to nevadí vůbec. Tam kde se musím od země odrazit sám, tak je to horší, ale reálně nemám téměř žádný rozdíl ve výšce skoku klasika vs ebike (nejsem tedy žádný super skokona, na výšku dokážu maximálně 40cm, tedy u přeskočení překážky si troufnu jen na o něco nižší, když těch 40cm nedá s jistotou vždy).
Na rychlých flow trailech s většími boulemi je potřeba pracovat s těžištěm o něco více (přeci jen těch skoro +10kg je znát na setrvačnosti samotného kola), ale nic, co by se nedalo.
A v některých situacích naopak se mi jezdí s tou vyšší hmotností ebiku lépe.

A pro představu o jakém terénu píšu. Flow traily myslím např. Rubín/Baron na Klínovci a pořádný terén např. Rabenberg trailcenter v Německu.
05.04.2022 - 13:55:54
02
elektro vs klasika zbierka nazorov
05.04.2022 - 19:19:21
02
Ocenil som vyrovnanosť výberu názorov, od hejtov až po chválu... Pobavili ma niektoré názory, ktoré boli aktuálne možno tak pred 5 - 10 rokmi... Ale dorazil ma záver, v ktorom nás autor kompilácie presviedča (samozrejme aj s reklamným bannerom), že namiesto ebajku je lepšie si kúpiť spaľovaciu motorku... Takže asi sa dá predpokladať, odkiaľ vietor fúka... :-)
06.04.2022 - 08:40:19
01
Dlhé zaujímavé čítanie. Po zhliadnutí videí o odblokovaní a nedokonalostiach ebikov to vidím ešte na dlho. Nedokonalosťou sú baterky a kto na to sadne. Subjektívnosti sa nedokáže úplne vzdať ani nezávislý odborník. Vždy sa nájde nejaká výnimka.
06.04.2022 - 12:01:57
00
Naozaj mi to pride usmevne...

Pripomína mi to články o neprirodzenosti velocipédov... a o tom ako ludia maju chodit peso. Presne tak aj ako sa pokladala elektrika za diabolsky vynalez a kazalo sa proti nej. A diskutovalo sa ci rychlost nad 50 - 60 -100km/h je pre cloveka dlhodobo dobra a zdravotne negatíva., alebo ako su počítače zbytočne a v roku 2000 ich bude len par. Bezny clovek predsa nikdy nemoze potrebovat pocitac ( na co aj )!?! Pripadne nicenie strojov na zaciatku priemyselnej revolucie ...

Ja som prve ebiky zaznamenal prave u profi sportovcov a vobec neriesili taketo otazky... proste to umoznovalo to co nie klasicky bike. Idealni trening kondície a rozlozenie zataze, boli to nejake hrozostrasne stredove motory Bosh a trenovali hokejisti. Druhu kategoriu co so prekvapivo zaznamenal boli poloprofesionálny cyklisti ... ( ziadneho profesionala v okoli nemam ), prave na treningove účely... Na mnohych miestach kde som v minulosti robil servis dokonca sportove kluby zakúpili ebiky na taketo účely ... pritom ziadne bicykle predtým nemali max trenazer v posilke.

Treba si uvedomit ze viac menej podobne rozlozenie zataze dovtedy umoznoval max trenazer ( ak teda neberiem teda nejaku pevne navrhnutu trat, kde ale mohlo fukat, teplota, clovek moze byt viac unaveny, vlhkost atd. ), tj. toto davalo vyhodu most byt vonku .. tj. bolo to podstatne realnejsie, ale clovek vedel dlhodobo drzat zataz v rozmedzí ktore potreboval.
06.04.2022 - 18:23:58
00
keyboard_arrow_up