inac k tomu powermetru na behanie od stryd, oplati sa ked nemam v plane si platit mesacne za ich daky dalsi doplnok v appke, ci bez toho sa to neoplati?
22.04.2022 - 11:52:37
00
ostogiske napísal:
inac k tomu powermetru na behanie od stryd, oplati sa ked nemam v plane si platit mesacne za ich daky dalsi doplnok v appke, ci bez toho sa to neoplati?


Ta appka sluzi len na nejake speci power-based treningy. Ak to chces na sledovanie vykonu ako ukazovatela - tak to pripojis klasicky ako hrudny pas, nastavis si na obrazovku hodin co tam chces vidiet a ficis
22.04.2022 - 12:05:53
00
tak si otvor internety a pohladaj (napr. tuto mas rovno dvoch borcov- https://www.tri247.com/triathlon-news/elite/newport-marathon-results-2021), nie je to vobec neobvykle, problem moze byt, ze v ramci pripravy spicka sutazne maratony moc nebeha

priklady (od hobikov az po profikov) som daval na vyvratenie tych tvrdeni, ze tieto 2 pohybove aktivity su navzajom kontraproduktivne, p. ivana sa az pomaly neguju, co jednoducho nie je pravda, napada mi este Michael Woods, vyborny stredo-vysokoskolsky bezec, kt. este aj teraz behava v ramci pripravy, dokonca horske behy, byva tusim v Andore, tak to ma celkom po ruke

a ta hlava patri medzi zakladne piliere treningu a je uplne rovnocenna s rozvojom kondicie, regenraciou a podobne (ci uz na zaciatku, pocas, ale aj na konci kariery), kto tvrdi opak jednoducho nevie o com je moderny trening, uz davno neplati koncept telo=mechanicky stroj.. potvrdzuje to aj vyskum v sportovej medicine, kt. ide aj tymto smerom, samozrejme tak ako sa vie prehnat fyzicky trening, co nerobi potom dobrotu, tak sa to nema prehanat ani s “hlavou”
22.04.2022 - 12:26:27
00
mirec16 napísal:
tak si otvor internety a pohladaj (napr. tuto mas rovno dvoch borcov- https://www.tri247.com/triathlon-news/elite/newport-marathon-results-2021), nie je to vobec neobvykle, problem moze byt, ze v ramci pripravy spicka sutazne maratony moc nebeha

priklady (od hobikov az po profikov) som daval na vyvratenie tych tvrdeni, ze tieto 2 pohybove aktivity su navzajom kontraproduktivne, p. ivana sa az pomaly neguju, co jednoducho nie je pravda, napada mi este Michael Woods, vyborny stredo-vysokoskolsky bezec, kt. este aj teraz behava v ramci pripravy, dokonca horske behy, byva tusim v Andore, tak to ma celkom po ruke

a ta hlava patri medzi zakladne piliere treningu a je uplne rovnocenna s rozvojom kondicie, regenraciou a podobne (ci uz na zaciatku, pocas, ale aj na konci kariery), kto tvrdi opak jednoducho nevie o com je moderny trening, uz davno neplati koncept telo=mechanicky stroj.. potvrdzuje to aj vyskum v sportovej medicine, kt. ide aj tymto smerom, samozrejme tak ako sa vie prehnat fyzicky trening, co nerobi potom dobrotu, tak sa to nema prehanat ani s “hlavou”

Mimo. Ten Adam Bowden bol primarne bezec, stipliar a az potom triatlonista. Btw, nasiel si dvoch triatlonistov, nie kopec a z nich obaja maju ten maratonsky cas o niec nad 2:20. A z toho jeden je bezec. Okrem toho sa bavime, ze bicykel nie je vhodny doplnkovy sport k behu, nie naopak. A bavime sa o behu na svetovej urovni, nie lokalnej. Aj preto je priklad Micheala Woodsa mimo.
ivan ma urcite vzdelanie na tuto temu, konkretne skusenosti s trenovanim bezcov a zaroven aj vysledky. Ako je to u teba?
Ako moze byt hlava rovnocenna s rozvojom kondicie? Mozes vyhrat pretek, drzat sa v sirsej svetovej spicke, ale mentalne a so sebavedomim na tom nemusis byt vobec dobre. Pozname take pripady aj zo Slovenska. Ale opacne to neplati. Mozes mat akekolvek mentalne nastavenie a sebavedomie, ale ked raz nemas natrenovane, mozes ist handry fajcit.
22.04.2022 - 12:37:28
01
ano za 5sek. hladania som nasiel dvoch, strasne malo, viem.. a preco teda nie je bicykel vhodny doplnok k behu?

milujem ako sa tieto "sportove diskusie" v pripade nedostatku argumentacie zmenia na spochybnovanie ad hominem (malo skusenosti, malo odtrenovane, nizky vek,...), ci sa to niekomu paci, alebo nie, aj v sporte plati, ze bez dat, si len clovek s nazorom
22.04.2022 - 12:57:27
00
mirec16 napísal:
ano za 5sek. hladania som nasiel dvoch, strasne malo, viem.. a preco teda nie je bicykel vhodny doplnok k behu?

milujem ako sa tieto "sportove diskusie" v pripade nedostatku argumentacie zmenia na spochybnovanie ad hominem (malo skusenosti, malo odtrenovane, nizky vek,...), ci sa to niekomu paci, alebo nie, aj v sporte plati, ze bez dat, si len clovek s nazorom

V zasade si nenasiel ziadneho. Ale aj pri tychto dvoch typkoch by som si tipol, ze pocas treningu na maraton uplne odlozili bicykel. Ja som pisal, ze elitni bezci, ktorych followujem, uplne vyradili bicykel z treningu. Vies uviest priklad elitneho svetoveho bezca, ktori v ramci treningu aj bicykluje? Viaceri top cyyklisti naproti tomu si chodia zabehat aj pocas sezony medzi pretekmi. Preco je cyklistika zla pre elitneho bezca? Neviem. Pravdepodobne je to kvoli tomu, ze cyklistika regenarcii po behu prilis neprida vzhladom na zapojenie urcitych svalovych partii.
A argumenty a relavantne priklady chybaju tebe praveze. Rovnako si spochybnil bez akejkolvek preukazanej kvalifikacie, to co tvrdi ivan - s tym, ze su jeho metody udajne prezite.
22.04.2022 - 13:32:47
00
srekac napísal:
..nadviazem na Volodja, ze podobnu situaciu som zazil na atletickych majstrakoch SR. Nestacil som sa cudovat, ze kolko "takmer 10-bojarov" mame na Slovensku. Niektori tam absolvovali behy snad vsetkych dlzok a okorenili si to dialkou, vyskou a ked niekto vypil gumidzus a stal sa zneho hulk, tak si udrel aj gulu ;) Narazam tym na "bezecke konkurencne prostredie" u nas, ktore sa limitne blizi k 0. V kazdom kute mame lokalnych matadorov, ktory rok co rok vyhravaju domace preteky a obcas idu pozriet za hranice, kde sa vynimocne podari vyraznejsi uspech (napr. Peto Frano, ale aj Andrej Paulen beha super, tito dvaja su sympaticki chalani :D ). Cize ak sa na to pozerame z nasho slovenskeho piesocku, tak u nas to staci na vitazstva na roznych povrchoch, prevyseniach a a vzdialenostiach, ale uz len v porovnani s V4, nie to europou, ci celym svetom, sme dost na dne (co sa vytrvalcov tyka)

Ano s tym konkurencnym prostredim je to tak. Inak podobnych viacbojarov je viac aj v inych krajinach na domacich mitingoch. Konieckoncov v sedemboji sutazila tusim aj rekorderka v ostepe Spotakova. Joynerova-Kerseeova vyhravala aj v skoku do dialky aj v sedemboji. Medzi muzmi je svetova spicka v skoku do dialky aj desatboji Damian Warner.
22.04.2022 - 13:41:27
00
Inak, zapletiem sa do toho osobnou otázkou. Prihlásil som sa na BB maratón (4.6) ale v podstate som nič nenabehal a keď tak v lese a potom som mal ešte nejaké zdravotné problémy. Tento týždeň som sa konečne rozbehol, síce pomaly ale konečne sa mi beží dobre, takže na ten maratón zrejme pôjdem (limit 5 a pol hodiny hádam stihnem). Keďže na tréning mám už len pár týždňov mal by som bike úplne vynechať, v zmysle tejto diskusie? A behať za tieto týždne len a len asfalt a rovinu alebo je to nakoniec jedno a môžem behať v lese? Alebo na tejto úrovni (cieľový čas povedzme 4 hodiny) je to všetko úplne jedno?

aaaa... prepáčte mi, že otravujem takouto neprofesionálnou otázkou
22.04.2022 - 13:46:44
00
mirec16 napísal:
nemam pocit, ze bagatelizujem, osobne si nemyslim, ze sa rozptyluju, jendoducho su na svojich limitoch, a tie ivanove treningove metody su uz viac menej prezite, netvrdim, ze nemaju racionalny zaklad, ale dnes sa trenuje trochu inak a ano patri tam aj mentalny trening, ci sa ti to paci ci nie, hlava je zaklad, co si aj vela profikov zacina uvedomovat

a preco by si neargumentoval triatlonistami?ved prave kopec z nich ti zabehne cisty maraton okolo 2,20, co su uzasne casy, spicka v triatlone beha okolo 2,40 po 180km na bajku, aky lepsie dokaz chces, ze tieto 2 sporty sa negativne neovplyvnuju, ak sa trenuje s rozumom… alebo ti dam 2 priklady z nasho okolia, Ado Paulen, asi naj bezec do vrchu na SK a kedykolvek si da bike trening so super vykonom a par KOM, ci uz cesta alebo mtb, to iste len naopak Imroman, kt. ked beha tak ma vyborne tempa, aj do kopca, takze ano, da sa dokonca aj beh natrenovat “iba” bajkom a naopak, nie na spickovej urovni, ale da

neznizujem vykon Stefka, ale dat Zatopkovi (skvara, klincovky, ziadne “moderne” metody pripravy, regeneracie a podobne,…) iba minutu je take nic moc nemyslis?


ved to nemá hlavu ani pätu co píšeš - že moje, ... metódy použité pred viac ako štvrťstoročím vdaka ktorým boli dosahované výkony ktoré slovenskí bežci teraz nedosiahnu sú prežité ? jedine že ,,prežité,, znamená lepšie - vtedy to logiku má, že teraz sa trénuje trochu inak ? ved to znamená horšie - ked sa dosahujú teraz podstatne horšie výkony - nemyslíš ?

nepíšem že mentálny tréning je zbytočný /hoci aj v súčasnosti ho aj niektorí olympijski víťazi neuznávajú - Ledecká, .../, zbytočné sú najmä kontraproduktíne fyzické aktivity /bicyklovanie, .../ odčerpávajúce z potenciálu bežca

dat Zátopkovi ,,len,, minútu a štvrť na desiatke neni že také nič moc, existuje okrem tréningu niečo také ako rozličná miera talentu - predpokladov jedinca na dosahovanie výkonov, táto miera nie je rovnaká, je talent, veľký talent, megatalent, Zátopek mohol mať väčší talen preto dostal aj napriek horším podmienkam od Štefka ,,len,, minútu a štvrť


Naposledy upravil ivan dňa 22.04.2022 - 14:03:05, celkovo upravené 1 krát.

22.04.2022 - 13:55:07
01
lapaloma za tak kratku dobu uz nic nenatrenujes. Jedine co by som ti radil je "natrenovat" time on feet - pomalymi/volnymi behmi pripravit telo na to, ze bude 3-4 hodiny stale bezat. Na terene nezalezi.. Do maratonu stihnes este zopar long runov.. 90-150 minut suvisleho behu... A potom vlastne maratonsky vikend pride v tomto "cykle" vlastne len dalsi long run.. Len bude dlhsi ako tie, ktore stihnes cize ku koncu to moze byt neprijemny pocit na nohy/chrbat/dychanie, ale mal by si to zvladnut
22.04.2022 - 14:01:32
03
lapaloma mna by najskor zaujimalo aky zdravotny problem si mal . Niekto tu uz raz daval ako sa pripravit na maraton ked si nato spomenies ,za 5minut 12. Mysli ze ivan.


Naposledy upravil rastorb dňa 22.04.2022 - 14:31:25, celkovo upravené 1 krát.

22.04.2022 - 14:26:19
00
No, zrejme covid a následne kríže a nakoniec to cez akosi odišlo cez bedrá, kolená až po členky. Inak sranda je, že všetko mi prešlo potom, čo som cez veľkú noc makal s drevom :)
22.04.2022 - 14:29:49
00
tak po covide si netrufam nikomu radit. Ja sa z neho zbieram pol roka a velmi nenapredujem.
22.04.2022 - 14:33:17
00
..lapaloma no ja som to samozrejme myslel, ze ked su systemy v poriadku. Nie ze sa po covide zadychas pri prechode na zachod a ja ti tu radim long runy 😅
22.04.2022 - 14:45:01
00
Ako som napísal, už to vyzerá dobre, zajtra, ak sa podarí chcem skúsiť opäť tak 2 hodinový beh a uvidíme. Už mám len cca o 10 tepov viac ako som mával ... ale to nevadí, stále je to mimo fyziologického maxima :P
22.04.2022 - 14:53:44
00
keyboard_arrow_up