Ani ja nezivim,len zopakujem Rachelom spominany PowerPod, ten tiez meria 'len' zrychlenie, naklon a silu vetra (bez tlaku na pedal, kluky,retaz...) a spolu s rychlostou a kadenciou vypočíta po nakalibrovani celkom presne hodnoty (vid dcrainmaker nezávisly test).

Takze ani 'len výpočet' iba z principu nepodcenujem.
04.05.2022 - 22:24:56
00
Ja by som to skúsil inak, trénujú profi bežci s wattmetrom ?
05.05.2022 - 06:10:40
00
lapaloma napísal:
Nemal by som zivit. Ale ja to nechapem. Pri biku riesis a priam adorujes watty a nadmorsku vysku ... a pri behu uz stacia stopky a vlastne ani tempo nie lebo proste ides cely cas na krv :D, ci ako to je?


Momentálne nepretekám ale ked som začal s cyklisticým pretekaním /na hobi úrovni vo svojej kategórii 50 - 60 rokov tak som watty, nejaké zóny neriešil. Mal som nejakú kondíciu z bike výjazdov, stačilo dat váhu zo 75 na 68 kilo, zintenzívniť tréning na maximum s malým objemom 2:50 hod. týždenne v priemere /sobota 30 minút časovka na plno, nedeľa 2:20 hod. časovka tiež na plno na ,,krev,, a stačilo to na dosiahnutie 20 minútového FTP 4,2 W/kg co stačilo mi stačilo na vyhrávanie časoviek v regionálnej cestnej lige, na bedne v celoslovenskej lige MRC a v cestných pretekoch v regionálnej lige na bedne a jedno víťazstvo. V behu by takýto malý týždňový objem na vyhrávanie, bedne nestačil. A co sa týka tréningových výkonových zón v behu stačia stopky ktorými meriaš časy na prebehnutej vzdialenosti - ktoré sú podľa rýchlosti behu rozdelené do bežeckých výkonových zón. Takže stačí stopky no tréning neni na plno ale musí byť vhodne štrukturovaný - kombinovaný intervalový aj so súvislou formou, jedine že máš velký talent prípadne obrovský talent a dokážeš vyhrávať, končiť na bedni z pokluskávania a fartlekov - intervalových tréningov podľa chuti - len tak hala bala. To co som trénoval ja na pretekanie v cestnej cyklistike že len 2 x týždenne ale na ,,krev,, /s dosiahnutím 20 minútového FTP/ bolo v podstate tiež vhodne štrukturované - s maximálnym využitím superkompenzačného efektu /+ minimálnej váhy a vhodného materiálu použitého na pretekanie čo tvoril 6,8 kg aero bicykel s ultra ľahkými stredne vysokými karbonovými ráfkami, na časovky diskové zadné koleso a dalších asi 5 aero vecí - kombinéza, .../ a s minimálnym objemom kvoli podmienkam v príprave - pri väčšom objeme a miere talentu by som ako pracujúci dostatočne nezregeneroval a jazdil by som furt v únave a dosiahnuté FTP by bolo rovnaké.


Naposledy upravil ivan dňa 05.05.2022 - 06:29:37, celkovo upravené 1 krát.

05.05.2022 - 06:13:16
00
🤦‍♂️
05.05.2022 - 06:27:35
00
nepleskaj sa po čele ale chod už tiež vyhrávat preteky :D návod ako na to tu máš :D
05.05.2022 - 06:44:43
01
Pred casom sme sa tu tusim bavili o nejakom norovi, co ako 13-rocny zabehol 10k po 35min. Ze asi z hladiska jeho vyvoja nie je uplne spravne, ze chlapca v takom skorom veku hecuju na vytrvalostne discipliny. Tak tu je iny hardocore. Vie to prosim niekto odomknut? (da sa to ale vypocut ako podcast):
https://dennikn.sk/2841694/sestrocny-chlapec-plakal-no-dokoncil-maraton-lekari-moze-to-ovplyvnit-jeho-rast/
Diskusia aj kritika sa objavili po tom, čo sa osemčlenná rodina Crawfordovcov pochválila na sociálnej sieti tým, že 1. mája spoločne absolvovali Flying Pig Marathon v americkom Cincinnati.
Viac ako 42 kilometrov pritom odbehli aj 6-ročný Rainier a 11-ročná Filia. Najmladší člen rodiny preteky dokončil za 8 hodín a 35 minút a jeho rodičia sa „pochválili”, že ich syn plakal, „fyzicky sa trápil a každé tri minúty si chcel sadnúť“.

Len doplnim, ze sportovy novinar a fotograf a autor bezeckych clankov na Nku je Peter Kovac, zaroven momentalne nas najlepsi bezec na strednych tratiach.
11.05.2022 - 08:55:28
00
vravím, preteky sa v súčasnej pošahanej selfie, instagram, ... dobe zmenili na šou, kde niekedy existovalo že v maratóne, vytrvalostných cestných behoch štartovali deti, snád existujú nejaké pravidlá, kde sú rozhodcovia ?, dodržiavanie pravidiel ? základných vecí
11.05.2022 - 09:07:39
00
ivan napísal:
vravím, preteky sa v súčasnej pošahanej selfie, instagram, ... dobe zmenili na šou, kde niekedy existovalo že v maratóne, vytrvalostných cestných behoch štartovali deti, snád existujú nejaké pravidlá, kde sú rozhodcovia ?, dodržiavanie pravidiel ? základných vecí

Kritike čelí aj organizátor, keďže na štart maratónu sa môžu postaviť len osoby staršie ako 18 rokov. Rodina Crawfordovcov však dostala hneď tri výnimky. Odborníci okrem upozornenia na zdravotné riziká reagujú aj odporúčaním, aby deti športovali v prvom rade na základe vlastnej motivácie, nie z donútenia a pre ambície rodičov.
11.05.2022 - 09:20:47
01
ved hovorím, pošahaná doba, sú tisíce cestných behov a takmer na každom porušuje organizátor základnú zásadu - zásadu primeranosti, nie dospelí súťažia na dlhších vzdialenostiach ako je pre ich nízky vek zdravé

Prílohy:

vytrvalostný beh na 10 kilometrov.jpg
vytrvalostný beh na 10 kilometrov.jpg 57.88 KiB thumb_up0thumb_down

11.05.2022 - 09:56:53
01
Hosť napísal:
Ja by som to skúsil inak, trénujú profi bežci s wattmetrom ?


to sotva, rozhodujúcim ukazovateľom je rýchlosť behu a výkonové zóny sú jednotlivé pásma rýchlosti, tomu sa musí prispôsobiť bežec - postupne sa musí prispôsobiť jeho pulz, laktát, ... pretekovému výkonu, intervalovým tréningom a súvislou formou dosiahnuť rýchlosť pretekového behu a prebehnúť ňou pretekovú vzdialenosť
12.05.2022 - 09:14:03
02
ešte, že existujú aj iné behy ako cestné ... a tam si už ten powermeter predstaviť viem, len by asi musel fungovať inak ako tu píšete
12.05.2022 - 09:15:30
00
samozrejme že na spestrenie hobby behania na ceste, na dráhe /bežeckom ovále/, v lese, ... je takáto hračka dobrá

profi vytrvalostný tréning je o detailoch, rokoch postupného posúvania rýchlosti behu na úrovni anaeróbneho prahu - dlhodobom posúvaní laktátovej ,,bariéry,, do ktorej bežec ,,narazí,, ak beží rýchlejšie ako to načo má natrénované


Naposledy upravil ivan dňa 12.05.2022 - 09:51:21, celkovo upravené 1 krát.

12.05.2022 - 09:18:07
00
ivan napísal:
ved hovorím, pošahaná doba, sú tisíce cestných behov a takmer na každom porušuje organizátor základnú zásadu - zásadu primeranosti, nie dospelí súťažia na dlhších vzdialenostiach ako je pre ich nízky vek zdravé


to ti vadi uz aj 14tka co bezi desiatku? soˇ zvedavy preco… a pri vysvetlovani prosim nezabudni, ze pocet “cudzich” slov nenahradza vedomosti 😉
12.05.2022 - 09:50:44
00
ved to tam máš napísané - nie je to zo zdravotného hľadiska vhodná vzdialenosť na súťaženie v tomto veku kedy sa ľudský organizmus ešte vyvíja, preštuduj si fyziológiu a psychológiu detí školského veku, neviem ale ved to bije do očí - ked vidíš ako sa dieťa neprimerane veľmi a dlho trápi že daco neni v poriadku, ved v tomto veku rastie chodidlo, svaly, šlachy ktoré sa upínajú na kosti, ... pretekanie na takýchto vzdialenostiach, tréning na to je preťažovanie v citlivom období ľudského vývoja, psychika - to isté, je riziko ,,vyhorenia,, a toho že v neskoršom veku kedy je možné dosiahnuť fyzické maximum bude po pretekaní


Naposledy upravil ivan dňa 12.05.2022 - 10:06:55, celkovo upravené 1 krát.

12.05.2022 - 09:59:43
13
ten tvrdý tréning ... ako telocvikár z VŠ by si mal vedieť aký tréning majú napr. lyžiari ... to som zďaleka nemal 14 keď sme cez leto mali brutálnu kondičnú a balančnú prípravu. Keď som potom začal hrať futbal a behali sme (aj keď teda nie tak rýchlo) bežne 5-6 km ako rozcvičku a potom si behal celý zvyšok tréningu

Tak prosím vnímaj rozdiel medzi tým 6 ročným na maratóne a 14 ročnou na 10tke. Ako ťa inak máme brať vážne?
12.05.2022 - 10:04:11
01
keyboard_arrow_up