https://cnn.iprima.cz/na-ukrajine-valcit-nechceme-putinovi-elitni-gardiste-zenou-sve-velitele-k-soudu-107346
08.05.2022 - 10:06:24
00
cokupit napísal:
...Mimochodom velmi si nepamatam, kedy naposledy sem prisiel niekto "slavny" na tyzdnovu na "dovolenku". ...

Ja si spomínam ako bol minulý rok na Slovensku Bill Gates, osobne skontrolovať ako prebieha v Handlovej čipovanie obyvateľstva :lol:
08.05.2022 - 10:23:11
05
Hosť napísal:
Len si treba uvedomiť že väčšina ľudí nemôže robiť tie práce s vysokou pridanou hodnotou. A vôbec ktoré sú to? Neviem si predstaviť čo by na SK bolo bez tých hál. Musia sa robiť aj "podradné" práce.

100% súhlasím. Málokto si uvedomuje, že toto priamo súvisí so vzdelávaním a "výstupnou" kvalitou študentov, ktorú produkuje naše školstvo. A toto je oblasť dlhodobo zanedbávaná a podfinancovaná.
08.05.2022 - 10:27:28
02
Napríklad už len taká Čína má veľmi kvalitné vzdelávanie, a predsa je ako krajina stále chápaná ako lacná výrobná krajina. Slovensko ani zďaleka nemá také kvalitné školstvo ako Čína, alebo Taiwan.
08.05.2022 - 10:30:16
02
posledná školská reforma bola pred päťdesiatimi rokmi...a keď sa človek pozrel na predvolebný program väčšiny strán, tak ani zmienka, že by sa niečo v tomto malo meniť
08.05.2022 - 10:43:35
02
Na margo Geissenovcov by som ešte doplnil pár postrehov. Akokoľvek nevkusní, prvoplánoví a primitÍvne materialistickí sa nám môžu zdať títo Geissenovci zdať, dávno (15 rokov) pred začiatkom celej tej trápnej show bol Robert Geiss človek, ktorý vybudoval značku Uncle Sam a v roku 1996, keď mal 32, ju predal. Výška transakcie bola rádovo v desiatkach miliónov. Na “olaského cigána”, ako ho tu hazval náš kolega z Británie, nie zlé, najmä keď ďalšie jeho aktivity, hlavne rekonštrukcie nehnuteľností v dobrých lokalitách a následný house flipping znamenali, že jeho net worth je niekde okolo 100 m. Nikto ti Joe70 po 89 nebránil vycestovať do Turecka a dovážať tie shity na náš trh. A mnohí tak aj robili. Netreba dovoliť, aby nám horkasté spomienky na vlastný život zatienili pohľad na objektívnu realitu.

A ešte malý dodatok, áno show je totálne dno, sám ju nepozerám, ale tá cieľovka, “spodina” nemecky hovoriacich hovoriacich krajín je na tom finančne tak, že pre ňu nepredstavuje žiaden problém vycestovať pár sto kilometrov do v podstate susednej krajiny, a hrať sa tu na veľkých kráľov malých stolov. Áno budú hluční, nevychovaní, porozlievajú, zašpinia, ale minú peniaze. A majitelia slovenských gastro prevádzok sa radšej zmieria s upratovaním svojich krčiem plných jednoduchých nemeckých turistov, než aby sa pozerali na perfektne zažehlené obrusy prázdnych stolov. Netvrdím, že po Geissenovcoch sa sem nahrnú milióny Bavorov, ale pozitíva veľmi pravdepodobne prevýšia náklady, ktoré SR na túto eskapádu vynaložila. Určite efektívnejšie, ako milióny vynaložené prostredníctvom SACR na kampane typu good idea Slovakia.

Veľmi dobre to vystihol cokupit.
08.05.2022 - 10:59:50
021
Ja by som mozno aj suhlasil, no kedy konecne sa prestaneme na Slovensku utesovat, ze "urobit nieco", znamena uspech, lebo je doraz na "urobit" a nie "co"? Doteraz sa nerobilo nic, ale sme fakt tak slabi v marketingu, ze uz akakolvek aktivita nas uspokoji?
Ale mozno len nerozumiem marketingu, ja ocakavam umenie a nakoniec pomer vynalozeneho a ziskaneho eura bude na moje pocudovanie brutalny.
08.05.2022 - 12:26:46
00
Hosť napísal:
Len si treba uvedomiť že väčšina ľudí nemôže robiť tie práce s vysokou pridanou hodnotou. A vôbec ktoré sú to? Neviem si predstaviť čo by na SK bolo bez tých hál. Musia sa robiť aj "podradné" práce.


Prace s vysokou pridanou hodnotou su tie, kde viac makas hlavou, ako rukami - zjednodusene povedane. V Cesku to napriklad vedia, preco nie u nas? Za seba mozem napisat, ze pri hladani prace je pomer ponuk medzi Slovenskom a Ceskom tak 1:50. A to Cesko nie je 50x vacsie.

Krasny priklad je Jaguar / Land Rover. U nas postavili fabriku, ale vyvoj v Madarsku. Fabrika sice zamestnava nejakych 2000-3000 ludi (a niektori su mozno aj Slovaci :-) ) a vyvoj len 100, ale vyvoj na seba "nalepi" dalsie pracovne prilezitosti, lebo ludia s vyssim prijmom si mozu dovolit viac minat. Netvrdim, ze fabriku zrusit, resp. ze bolo naskodu ju postavit, ale ak uz prisla, mal sa za kazdu cenu dotiahnut aj ten vyvoj.

Okrem toho fabriku za "3 mesiace" rozoberies a prestahujes, ludi prepustis. S vyvojom to nie je take jednoduche. Museli by presvedcit vacsinu zamestnancov, aby sa prestahovali s nim. Nie nadarmo je Slovensko najviac ohrozenou krajinou v EU co sa tyka stale sa rozsirujucej automatizacie. Ked sa spoji zla demografia, automatizacia a katastrofalne nastaveny dochodkovy system, tak mierime rychlym krokom do ....
08.05.2022 - 12:27:05
00
Video zelenskeho k 8.5.2022....
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zelenskyj-valka-na-ukrajine-projev-den-vitezstvi.A220508_114731_zahranicni_pitt
08.05.2022 - 12:31:37
01
skorpion napísal:
...Krasny priklad je Jaguar / Land Rover. U nas postavili fabriku, ale vyvoj v Madarsku. Fabrika sice zamestnava nejakych 2000-3000 ludi (a niektori su mozno aj Slovaci :-) ) a vyvoj len 100, ale vyvoj na seba "nalepi" dalsie pracovne prilezitosti, lebo ludia s vyssim prijmom si mozu dovolit viac minat. Netvrdim, ze fabriku zrusit, resp. ze bolo naskodu ju postavit, ale ak uz prisla, mal sa za kazdu cenu dotiahnut aj ten vyvoj.....

Otázkou je, prečo nepostavili ten vývoj u nás. Je IMHO kontraproduktívne postaviť vývoj niekde, kde nevieš zamestnať lokálnych lacnejších ľudí, ale musíš si doviezť aj drahšiu pracovnú silu a zabezpečiť im ubytovanie. To súvisí s tým, čo som napísala. U nás sa stavajú montážne fabriky, lebo je u nás možné zohnať lacnejších, ale stále kvalitných a zodpovedných domácich montážnych pracovníkov. A to je naša výhoda, pretože "lacná pracovná sila" sama o sebe nie je pridaná hodnota pokiaľ produktivita práce a chuť pracovať je na nízkej úrovni. So skúseností môžem povedať, že už roky zamestnávame veľmi lacných montážnikov z Ukrajiny (nie uprchlíkov). Niektorí sú naozaj šikovní, resp. ochotní sa učiť a samostatne pracovať. Takých je väčšina. Ale veľa je takých, ktorí proste samostatne nespravia nič, pretože buď nevedia a/alebo nemajú záujem sa učiť. Takí zvyčajne čoskoro odchádzajú. To potom pre firmu znamená ďalšie náklady na nábor a zaškolenie nových.
08.05.2022 - 13:03:39
01
Dudo Hovoríš mi z duše. Štátny marketing , aj v oblasti turizmu, je vec výrazne politicky podfarbená. A politika, ako všetci vieme, je umenie možného. Ak by sa napr. súčasný cirkus Geissen akokoľvek dotýkal rezortu financií, IM by neváhal a celé to prekazil, “lebo Sulík”. A takto si tu fungujeme desaťročia. Napriek všetkému som nenapraviteľný optimista, pokiaľ ide o Slovensko. Mám to v náture. Rozdiel medzi nami a špičkou civilizovaného sveta je stále v mnohých ohľadoch jasne badateľný, ale oproti stavu spred 30 rokov je výrazne menší.
08.05.2022 - 13:26:48
03
skorpion napísal:
Prace s vysokou pridanou hodnotou su tie, kde viac makas hlavou, ako rukami - zjednodusene povedane. V Cesku to napriklad vedia, preco nie u nas? Za seba mozem napisat, ze pri hladani prace je pomer ponuk medzi Slovenskom a Ceskom tak 1:50. A to Cesko nie je 50x vacsie.

Krasny priklad je Jaguar / Land Rover. U nas postavili fabriku, ale vyvoj v Madarsku. Fabrika sice zamestnava nejakych 2000-3000 ludi (a niektori su mozno aj Slovaci :-) ) a vyvoj len 100, ale vyvoj na seba "nalepi" dalsie pracovne prilezitosti, lebo ludia s vyssim prijmom si mozu dovolit viac minat. Netvrdim, ze fabriku zrusit, resp. ze bolo naskodu ju postavit, ale ak uz prisla, mal sa za kazdu cenu dotiahnut aj ten vyvoj.

Okrem toho fabriku za "3 mesiace" rozoberies a prestahujes, ludi prepustis. S vyvojom to nie je take jednoduche. Museli by presvedcit vacsinu zamestnancov, aby sa prestahovali s nim. Nie nadarmo je Slovensko najviac ohrozenou krajinou v EU co sa tyka stale sa rozsirujucej automatizacie. Ked sa spoji zla demografia, automatizacia a katastrofalne nastaveny dochodkovy system, tak mierime rychlym krokom do ....



dam ti par prikladov. Par rokov dozadu, konkretne pri vystupeni UK z EU, sa hovorilo o BA ako o "horucom" kandidatovi na umiestnenie tusim to bola liekova agentura? No, a skoncilo to na takej prozaickej veci, akoze rovnost prav ludi bez ohladu na vierovyznanie, sexualnu orientaciu, pohlavie a celkovo stav slovenskej spolocnosti - proste ludia by sem neprisli pracovat.

Narodilo sa nam dieta. Kedze zijeme v zahranici, a stale mame len svk obcianstvo, tak potrebujeme vybavit svk rodny list na zaklade miestneho (EU). Ked sme sem prisli 8 rokov dozadu, tak sme mali svk rodne listy vydane len v slovencine, ktore sme davali uradne prekladat, len preto, aby sme zistili ze ten uradny preklad ani nebolo treba, ono asi ani preklad nebolo treba... No a dneska, 8 rokov neskor, zistujeme, ze napriek tomu ze nam vydali "EU-standardny" rodny list drobcovi, s 4-ma jazykmi (miestny, EN, DE, FR) + vysvetlivkami pre ~10 dalsich (ale chyba SK/CZ), tak si ho musime dat uradne prelozit do slovenciny aby nam ho specialna matrika (ktorej jedna z uloh je registracia zivotnych udalosti obcanov zijucich v zahranici) prijala a mohli sme dostat cestovny pas.

Pocul si niekedy o imigracnej policii v bratislave? Ako cudzinec by som uz len kvoli tej jedinej veci na svk siel zit jedine v pripade ze doma je vojna a nikde inde sa nemozem dostat. Urazka dostojnosti kazdeho cloveka co ma aspon stipku sebaucty.
08.05.2022 - 13:59:36
04
Stax napísal:
Matus 60km z viedne je standardny letiskovy presun. Z tohoto by som dramu nerobil.


Bohužiaľ pre cudzincov to nič štandardne nie je a mám to zatiaľ potvrdené od drvivej väčšiny z nich ktorá sa takto musela presúvať po prílete do druhého ( nášho ) štátu. Ja viem že tu za tie roky vznikla taká “urban legend” hlavne asi zo strany neschopných politikov ktorí nemajú ani sajnu o turizme že veď to je v pohode, medzinárodné letisko mame blízko…ale takto to bohužiaľ vo svete nefunguje. Je iné na to pozerať zo strany obyvateľa žijúceho napr na západe Slovenska ( áno, aj pre mna je v pohode sa za 2 hodiny presunúť na letisko VIE ), ale diametrálne iný pohľad na to ma cudzinec ktorý priletí do ineho štátu a ma sa ešte presunúť ku nám…
08.05.2022 - 14:24:29
10
Dano5 napísal:
tá Ruská armáda je fakt babrácka:
Novinky z ostrova Zmií Únij.
Túto noc pri pokuse o pristátie ruských výsadkárov naša armáda zostrelila vrtuľník MI-8.
Vyhlasujeme operačné velenie juhu.
https://www.facebook.com/alexeygoncharenko/videos/538031491007113


ten vrtulník čo zostrelili bol plný wagnerovych xujlov.rusáci sa z ostrova stiahli.
08.05.2022 - 14:25:20
31
No ja si myslím, že na gigant Landrover sa nalepí viac tých vedlajších prac. príležitostí ako gastro, doprava atd. ako na ich vývoj. Je mi jasné, že práca hlavou je lepšia, ale SK vôbec nie je v pozícii že by si mohla v tomto vyberať. Je to presne ako píše Kristína za to môže školstvo. Ale to sa asi tiež tak rýchlo nezmení, keď si pozrieš kolko učiteľov je antivaxerov a možno aj "hnedých" tak velkú nádej na nápravu nevidím.
08.05.2022 - 14:29:00
10

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up