scarinko napísal:
A co robia voskujuci ked uz treba dovoskovat retaz ale neni cas sa s tym serinkat lebo musis hned na vyjazd? Pripadne na dovolenke kde jazdis denne a dovoskovat treba uz po par dnoch jazdenia?

Ako odbordelovat tu novu retaz do stavu zw uz na nu davate vosk. Cim? Aky je postup?


Neviem presne kedy nastava situacia ze "treba dovoskovat retaz ale neni cas sa s tym serinkat lebo musis hned na vyjazd" Ked mam cas ist na vyjazd musim mat predsa cas sa starat aj o bike. To je ako by si napisal ako riesia motoristi ked treba ist rychlo na dovolenku autom a nie je cas ist natankovat. Pripadne ked treba ist na vyjazd ale nenam cas kolesa nafukat.
No proste isdes na retazi nenamazanej na 70%. Vzdy lepsie ako 100% namazanej olejom. Ked je vydrz vosku na ceste cca 280km a tyu sa zbadas po 270km ze "musis akutna neplanovane" na vyjazd tak ides. Ak natiahnes interval na 350-360km nic sa nestane. Stale si v pohode akurat ti pojde trocha na nervy vacsi hluk od retaze. Ak musi neplanovane na 200km (6-7hod) vyjazd tak ti zavidim a si casovy multimilionar.
Dovolenka vezmes zo sebou par navoskovanych retazi a len prehodis. Aspon mas rezervu keby nieco exlo. A tiez je prakticke si navoskovat viac retazi naraz vzdy, vela ludi to tak robi pre usporu casu.

Co ale treba povedat, ak ratas cisty cas straveny udrzbpu retaze, voskovanie za tepla nie je niajko zasadne zdlhavejsie, ak vobec. Ale pripustam, ze od momentu idem voskovat do fianalneho produktu z nahrievanim vosku to je casovo narocnejsie.

Do stavu zw to mozes dostat rozne. Zalezi aku chemiu mas doma co chces drzat v policke. Ci chces ryuchly efekt alebo to chdes urobit lacno...

Ja som sa usadil na postupe: Nalejem do pohara so srobovatelnym vickom benzin 95 natural (mam vzdy stary do kosacky niekde v bandaske) utopim tam novu retaz a zavriem pohar. To urobim hned ako retaz prinesiem domov. V tom pohari sedi kym ju nie je treba. Kludne aj tyzdne, ale minimalne cez noc. Potom vyberiem retaz a dam ju do petroleja, pripadne white spirit, co zozenies lahsie (rozpusta niktore maziva lepsie ako bvenzin). Poriadne pretrepat niekolko min alebo nechat opat sediet podla toho ci sa ponahlas. Dalej pouzijem technicky benzin. Pri troche stastia uz technicky benzin ostane cisty po pretrepani a z retaze by sa uz nemalo nic uvolnovat. Vyberiem a prestriekam retaz odmastovacom/cisticom brzd.... To je uz mozno trocha zbytocne, ale benzin nie je dokonale odmastovadlo. Na zaver pre pokoj duse podla toho ako kvalitny mas odmastovac (maliarske su super) mozes este pre istotu pouzit 100% etil alkohol. Ale nemusis. Mne po niektorych odmastovacoch ostavlai skvrny, tak preto pouzivam este lieh. Nechas vyschnut a sup do vosku. Vsetky nalevby pouzivam, kym nie su nepriiehladne. Kazdy je v zvlast pohary. Okrem posledneho. Ten musi byt cisty ked vyberiem retaz. 1L beznzinu, liehu, petroleju a jeden odmastovac ti vydrzi hadam na 50 retazi ak pouzivas nove. Ak ides cistit pouzivanu tak minies tych kvapalin vela. Nestoji to za to, zacal by som novou retazou.

Ak ches aby to aj nejako vyzeralo ocisti dosledne (zubna kefka) aj kazetu a prevodniky. Nezaskodi to rozobrat a tiez odmastit. Nezmeni to sice funkciu, ale bude ten pohon vyzerat cely cas ako novy a nenachyta sa spatne na retaz bordel z prevodnikov (stare mazivo...) ktore potom kontaminuje vosk.
12.05.2022 - 23:59:40
03
Hmm, ja standardne domazavam par minut pred vyjazdom. Obcas ked si velmi silno spomeniem tak vecer pred vyjazdom. Raz za kvartal, mozno pol roka, neviem nesledujem ked daco servisujem a mam viac casu tak rozoberiem kazetu a vycistim v nejakom chain cleaneri a oblejem vodou z kanvice, pripadne docistim handrou. Inak len utieram handrami ked je retaz spinava do momentu kedy treba zas domazat.
300km dovoskovanie by som musel robit kazdy tyzden asi. Aj ten squirt mam ale len winter edition, nebolo to uplne zle z pohladu cistoty ale ked to ma mat efekt treba to robit dlhsie dopredu co u mna byva problem.
V podstate jedine co mi vadi je ze je ta rrtaz a pohon cernejsi a obcas to nieco zasvini (noha, ponozka, etc)
13.05.2022 - 00:11:51
01
scarinko Na tvojom mieste by som mal kludne 5-6 retazi, voskoval by som raz za 1-2meisace vsetkych 6 na raz. Alebo kludne aj 10 retazi raz za 3 mesiace pri tvojom, beznom servise. Zaberie to mozno o trocha viac casu ako voskovat 1 retaz, ale urcite nie 10x tolko. A zase by si nemusel cistit kazetu a prevodniky, len by si ich preliel teplou (60 stupnov) vodou mimo bike (loziska!) Ak sa z akehokolvek dovodu spamatas, ze mas nenamazanu retaz a musis nutne ist na vyjazd tak len prehodis retaz. Za cias rychlospojok je to, podla mna rychlejsie ako domazavat. Dalsi benefit bude rovnomernejsie opotrebuvavania pohonu, ale to pri voskovani nie je vobec problem tak aj tak. Ak budes tocit 10 retazi tak je predpoklad ze skor vymenis bike / pohon pre moralnu zastaralost ako na opotrebenie. Rataj kludne 6000km na retaz, mozno aj viac pri takej prevadzke. Ja mam na moje lacnej KMC X10 4500km a stale ma nemeretelne opotrebenie. Mierka stale v pozicii nova retaz. Pre porovnanie na 0,5% som dostal predtym taku istu za 1980km. Vtedy som mazal Squirt. Dal som ju dole lebo som chel vyskusat vosk za tepla.
13.05.2022 - 01:06:06
00
Premyslim to ale s tym polievanim vodou to asi velmi nepojde. V byte 😁
13.05.2022 - 08:14:07
00
squirt aj smoove neni uplne vosk je to tzv. slack wax co je odpad/ vedlajsi produkt - preto je to take zuvackovite vo finale, kdezto napr MSW, Silca SSwax...atd su takmer 100% cisty parafin - food grade
13.05.2022 - 10:36:08
10
food grade? cize sa to da papat v pripade hladaku ? :-D
13.05.2022 - 11:52:38
00
scarinko napísal:
Premyslim to ale s tym polievanim vodou to asi velmi nepojde. V byte ?


Aj tak to treba dat dole z biku. Cize v drese vodou z kanvice ak nemas dost teplu, teplu vodu z vodovodu. Kazetu a prevodniky ale cistim tak raz za 1000km inak prelievam hoprucou vodou len retaz. Mozno by to u teba vydrzalo aj toho stvrt roka,
13.05.2022 - 11:59:51
01
normálne fetiš ... adrenalín ... ale rád čítam, detektívka na pokračovanie :) a fandím vám
13.05.2022 - 14:25:34
02
Ja úplne novú reťaz čistim roztokom extra panenského olivového oleja, 100 oktánoveho benzinu a panenského moču v pomere 1:1:1. Ideálne je aplikovať roztok v prvú noc pred splnom a nechať pôsobiť v miske cez noc. Pomôže, ak reťazi púšťame v zmysle Pláničkovej metódy hudobný podmaz, ktorý imituje prostredie v ktorom bude nasadená, čiže v prípade Mtb to môžu byť zvuky lesa a cikád, v prípade cestaku zvuky áut a tak podobne. Následne retaz opláchnem vodou o teplote 89 stupňov a vyfenujem, skratka doprajem jej hyckanie a opateru, nie je zlá ani vírivka, sauna, pripadne aj jemná masáž.

Na takto pripravenú reťaz možme aplikovať vosk. Najviac sa mi osvedčila zmes nedohorenych sviecok z hrobov zbieranych v noci vsechsvatych, bravčovej biobrav masti a kokosového oleja v pomere 3:2:1. Môžme pridať chili, pripadne vegetu.

Varíme na miernom ohni, opäť pri hudobnom podmaze a to vždy v druhu sobotu po splne mesiaca. Následne takto namazanu reťaz ulozim k sebe do postele a milo jemno sa k nej prihováram a hladim ju.

Potom už len domazavam vodou, ktorou som zalial vosk v hrnci, voda má pamäť, takže krásne maže a hlavne nelepí bordel.
13.05.2022 - 22:10:17
343
You made my day :D :handshake:
14.05.2022 - 00:45:00
00
Som tiež za ezotericko homeopatické voskovanie s využitím pamäte vody. Inými slovami keď to už veľmi vrzga ostat a ísť ďalej ;-]
14.05.2022 - 09:59:16
00
Aby som nepisal stale len pozitivne, musim aj nieco skritizovat. A samozrejme najlepsie seba aby som neurazil nejaky chraneny druh, ci uz podla mentalnej, alebo fyzickej dispozicie. Pisal som, ze vosk vyriesi hrdzavenie PC1110. No nevyriesi, spomali, oddiali... mozno. Ale po tom co som odlozil mokry bike po tyzdni som nasiel takuto retaz. Cize je to rovnakozle/dobre ako Finishline dry, ci Squirt. Treba retaz vysusit po umyvani aj ked sa voskuje. :-D

Prílohy:

Komentár súboru: PC1110 voskovana, umyta, odlozena mokra
IMG_20220514_124904.jpg
IMG_20220514_124904.jpg 269.92 KiB thumb_up0thumb_down

14.05.2022 - 15:22:48
00
Ale to neni retaz ***** jasne ze zhrdavie
14.05.2022 - 21:14:59
00
Je normal, že na MTB vydrží olej tak 40-50 km ?po tých km sa začne reťaz pekne ozývať...
15.05.2022 - 17:34:38
00
stanlee: a vodu používaš tvrdú, alebo mäkkú? A ešte pred použitím je ju lepsie posvätiť u miestneho farára (samozrejme až po spovedi) a potom sa nielen reťaz, ale aj celý pohon budú cítiť blažene... :lol: :rofl: :rofl:
15.05.2022 - 18:00:42
00
keyboard_arrow_up