Caute,
Po dlhom zvazovani (HT vs full) som sa rozhodol (na stare kolena :) pre full. Urcite XC (nizsia vaha, preferujem sportovejsiu jazdu). Kedysi som pretekovo (amater) jazdil (to boli moderne 26" kolesa a na HT sa davali ine brutality, niekto si uz ani nepamata).

Vyhliadol som si canyon lux cf 7. Dlho sa nedal objednat a aktualne je uz nedostupny bez vizie kedy, a ci vobec, bude :(. V tejto cene a vybave nezozeniem nic porovnatelne. Kedze lux nie je, alternativou by bol lux trail (trochu tazsi, zbytocne vyssi zdvih, malo ina geometria). Urcite carbon, vybava XT, zdvih mi staci do 120mm, nice to have cabon kolesa.

Otazka: xc maju strmsiu vidlu (cca 69.5°), trail o nieco menej (67,5°) - bike sa stava 'dlhsim', viac 'pohodlnym'. Ako pisem, preferujem sportovejsiu jazdu, mozno sa vratim na preteky/maraton, zdvih max 120mm, nizsiu vahu. Siel by som aj do HT, ale pri mojom veku 43 vraj uz nemam rozmyslat :). Cakat na novy lux (non-trail) alebo zvazovat trail geometriu? Nebude to 'prilis pohodlne'? Mozno je to trend (ludia su pohodlnejsi radsej jazdia dole kopcom), neviem.
14.05.2022 - 16:49:59
00
Uf, lux trail cf7 s 11.7 kg a 120 mm... To je uz pomaly enduro. Limitoval by tvoje vykony a hlavne si vela ludi bude hovorit, ze si spohodlnel a bavi ta jazdit uz len z kopca.

Nejaky Ghost Lector s tymi zahnutymi, mierne odpruzenymi tyckami zadnej stavby bude posobit serioznejsie (vyzera skoro ako plnokrvny HT) a zaroven bude iba trosku pohodlnejsi, no stale nie tak ako celodpruzeny ram pre pohodlnych dolekopcovych jazdicov...
14.05.2022 - 18:31:15
00
Hosť napísal:
Uf, lux trail cf7 s 11.7 kg a 120 mm... To je uz pomaly enduro. Limitoval by tvoje vykony a hlavne si vela ludi bude hovorit, ze si spohodlnel a bavi ta jazdit uz len z kopca.

Nejaky Ghost Lector s tymi zahnutymi, mierne odpruzenymi tyckami zadnej stavby bude posobit serioznejsie (vyzera skoro ako plnokrvny HT) a zaroven bude iba trosku pohodlnejsi, no stale nie tak ako celodpruzeny ram pre pohodlnych dolekopcovych jazdicov...

Nehnevaj sa, ale občas tie tivoje komenty fakt stoja za to :D 120 mm a na taký bike napíšeš že pomaly enduro, no fakt iba pomaly :D A to čo si kto bude hovoriť ho snáď trápiť nemusí,nie? Kupuje si bike pre seba a môže mu byť u prdele čo si o tom kto povie :)
14.05.2022 - 18:37:33
19
S-Works Epic EVO zdvih 120/115mm hlavový uhol 66,5°. To je už viac ako Enduro, či :lol:

Prílohy:

20220514_121110.jpg
20220514_121110.jpg 183.24 KiB thumb_up3thumb_down

20220514_123540.jpg
20220514_123540.jpg 438.02 KiB thumb_up1thumb_down

14.05.2022 - 18:45:00
00
Drtive enďuro 120/100mm ..11.6kg :lol:

Prílohy:

IMG_20220319_153139_9.jpg
IMG_20220319_153139_9.jpg 487.03 KiB thumb_up0thumb_down

14.05.2022 - 18:48:55
02
imro1, s takym "excelentnym" (pre istotu uvodzovky 😊, aby vsetci pochopili) zmyslom pre humor a schopnostami pochopenia sarkazmu by bolo mozno lepsie, leby si nemutil diskusne vody a nezvadzal potom aj ostatnych k pomatenym komentarom 😉.

Samozrejme, ze som si v prvom odstavci len utahoval z autora temy, lebo mi pride chore pytat sa ci lux trail nie je prilis pohodlny na "sportovejsiu jazdu" 43 rocneho cloveka, ktory roky nejazdil (minimalne nie s nejakymi vacsimi ambiciami).
Zaroven pisal aj o tom, ze 120 mm je max a aj nieco o tom, ze dnes pohodlni ludia radi jazdia z kopca. Pre mna teda 120 mm nie je na prave jazdenie z kopca v realnom terene. Tak preto som si robil srandu, ze 120 mm je uz skoro enduro, lebo takym stylom to pisal autor.

A mimochodom, niekto, kto ma u prdele, co si kto mysli o jeho kupovanom bikeu, si nezaklada temu na fore, kde sa pyta na nazory ostatnych :)
14.05.2022 - 19:18:57
00
zihadlo 5, ze sa nehanbis tu ukazovat taky nesportovy bicykel! Urcite sa na tom len dole kopcom rozvazas, lebo je jasne, ze s takymi zdvihmi a vahou to na poriadne slapanie nie je 😀.
14.05.2022 - 19:23:53
00
opatrny-lenochod ešte že si to vieš pekne všetko zdôvodniť a aj môj zmysel pre humor :) . No tak keď si to myslel sarkasticky, tak to je tvoja vec. Dal si mu fakt hodnotnú radu. Ale neviem čo je na tom sa niečo opýtať? Je tu aj dosť ľudí čo vedia aj normálne poradiť bez sarkastických poznámok. Neviem teda koľko bikov si odjazdil, viem že máš enduro, ale to nie je podsatné. len neviem prečo si myslíš, že sa na takom normálnom fulle s nižším zdvihom nebude dať normálne šlapať? Tie biky a pruženie už ani zďaleka nie sú také hojdačky ako kedysi a aj na takýchto bikoch a dokonca aj na takom Spectrale sa dá dobre šlapať bez nejakého pohupovania. Ale samozrejme to je mimo tému a nechcem tu rozbehnúť nejaké nezmyselnú diskusiu na niekoľko strán. Ideálne ak sa vyjadria priamo majitelia tých bikov. No ak aj chce pretekať a nejde mu teda vylslovene o popredné priečky a chce si to hlavne užiť tak aj trail bude určite dobrý bike a aj na športovejšiu jazdu. Samozrejme v porovnaní s nejakým ľahším HT, alebo aj tým Luxom bude trochu strácať.
A asi každý aj kto si nechá poradiť na čom nič zlé nie je a si aj tak zváži pre a proti a kúpi si bike ktorý sa bude páčiť hlavne jemu, či u geometriou, komponentami, farbou.. bez ohľadu na to čo mu ty alebo ja poradíme.
A čo sa týka mútenia diskusných vôd, tak neviem teda kto znás 2 ich múti viac :) . Ale je to rečnícka otázka aby si pochopil. Nemusíš odpovedať. A vôbec sa s tebou nechcem dohadovať, prípadne si niečo dokaovať. Ale ak chceš, tak si kľudne ešte napíš zas nejaký hodnotý príspevok. No lepšie by bolo ak by si aspoň niekomu normálne poradil, ak to vieš a je to v tvojich silách. Ak nie, lepšie sa niekohedy zdržať. :)
14.05.2022 - 19:52:24
01
Jazdil som HT Specialized epic evo 10,9kg a teraz jazdím lux trail cf 7 12kg s pedálmi. Keď to porovnám dole kopcom som rýchlejší podľa stravy a segmentov, do kopca po asfalte lepšie HT ale keď ideš po nejakých kameňoch z môjho pohladu lepší lux trail a to nehovorím o tom že na lux trail je jazdenie a moc zábavnejšie ak rad jazdis rýchlo dole kopcom. 🙂
14.05.2022 - 20:08:19
02
Nuz, dozvedel som sa vselico, len k teme takmer nic ?‍♂️. Cest vynimkam! (filip36 dik). Pockam si teda na lahsieho fulla s viac sportovymi ambiciami a dovtedy budem driapat asfalt na cestaku tak ako doteraz ?.

opatrny-lenochod: nie kazdy 40+ patri do stareho zeleza. Bikujem cely zivot a to, ze 15 rokov preferujem cestu nic nemeni na veci ze sa chcem vratit do terenu. Sorry, popri inych k zivotu prioritnejsich veciach nemam tolko casu sledovat vyvoj, tak som poziadal o nazor. ?
14.05.2022 - 21:06:06
02
Hosť napísal:
zihadlo 5, ze sa nehanbis tu ukazovat taky nesportovy bicykel! Urcite sa na tom len dole kopcom rozvazas, lebo je jasne, ze s takymi zdvihmi a vahou to na poriadne slapanie nie je 😀.

ho kopcom len lanovkou predsa
14.05.2022 - 21:15:25
01
kolesko napísal:
Nuz, dozvedel som sa vselico, len k teme takmer nic ?‍♂️. Cest vynimkam! (filip36 dik). Pockam si teda na lahsieho fulla s viac sportovymi ambiciami a dovtedy budem driapat asfalt na cestaku tak ako doteraz ?.

opatrny-lenochod: nie kazdy 40+ patri do stareho zeleza. Bikujem cely zivot a to, ze 15 rokov preferujem cestu nic nemeni na veci ze sa chcem vratit do terenu. Sorry, popri inych k zivotu prioritnejsich veciach nemam tolko casu sledovat vyvoj, tak som poziadal o nazor. ?

Ľahký full sa dá postaviť aj pod 10kg. Je však potrebné mať na to pripravený rozpočet. Môj S-Works Epic Evo čo som postla váži 9,3kg tak ako ho vidíš na foto aj s pedálmi a teleskopkou a wattmetrom. A aj napriek "trailovej" geometrii je to raketa aj do kopca aj z kopca. Má však jednu nevýhodu. Pri neúspechu sa pri ňom už nedá vyhovoriť, že na vine je bicykel. :lol:
14.05.2022 - 21:30:15
00
kolesko Zaciatkom juna je v kalnici bikefest kde je moznost testnut nejake xc fully, co som pozeral tak tam bol epic evo a novy scott spark na 120tkach. Plus niektore kamenne obchody poziciavaju testovacky pripadne robia testing day - skus pohladat. Moderne biky nemozes porovnavat s tymi ktore si pamatas a ktore mali stale 26" kolesa. Odvtedy sa to strasne posunulo. Naviac ak ani nevies ci chces a budes pretekat, predpokladam ako amater, tak nemusis nutne riesit 100mm zdvihy. Myslim ze ti dobre posluzia i tie "trail" verzie xc bikov. Pod tym trailom si ale nepredstavuj to ze je to urcene do trailovych bikeparkov, stale je to xc bike.
Tiez si pamatam ake brutality sme jazdili na 26" xc ht. Lenze to je taka falosna nostalgia, to ze to este nemas s cim porovnat. Teraz rovnake veci jazdim na ovela lacnejsom 29" rigide s mechanickymi brzdami a viac "trailovejsou" geo a to rychlejsie, istejsie, kludne rozbitejsie veci a este si co to i poskocim. Takze moderne biky z rovnakej kategorie toho zvladnu viac ako tie co si pamatas ty. Ked si pozries ake xc sa jazdi na svetakoch teraz a ake si pamatas ty tak mozno pochopis ten trend robit xc biky viac agresivnejsie. Svoj vyznam to ma. A ak chces este trochu agresivnejsie jazdenie, univerzalnejsie a istejsie dole kopcom tak mozes zvolit trail verziu, dokonca si myslim ze napr ten scott rc uz na svetaku jazdil.
Teraz je celkovo problem zohnat niektore biky ci komponenty, takze popozeraj nejake full xc-cka ktore su dostupne a rozhoduj sa skor medzi nimi.
14.05.2022 - 21:37:38
00
Áno to som nespomenul lux trail nie je trail bicykel je to XC s vyššími zdvihmi a ten položenejsi uhol hlavy iba prispieva k lepším vlastnostiam dole kopcom. Keby to tak zhrniem ak chceš čisto pretekať hľadaj full 100/100 ale ak máš rad jazdenie ako hobby občas nejaký pretek tak lux trail je podľa mna super voľba alebo aj nový spark vyzerá super. Zadná stavba je totožná ako na bežnom luxe, je to podľa mna viac bajk na šliapanie ako na nejaké čisto trailove jazdenie. Je to bajk na dlhé výlety s tym že si to dole kopcom celkom užiješ ?
14.05.2022 - 21:45:07
02
kolesko, moj prispevok mal byt o tom, ze lux trail je na xc jazdenie v terene uplne super. Vobec by som sa neobaval. Moderna geometria nie je ani tak o pohodlnosti ako skor o lepsich schopnostiach v terene. A 67,5 stupnovy hlavovy uhol je este dost konzervativny a 120/100 mm zdvihy su prakticky norma pre univerzalnejsie XC (nemam rad ten nazov, ale oznacuju sa aj ako down-country) bicykle a jazdi na nich vela sportovcov (mena neviem) a vobec nie je problem s prenosom sily ani nicim podobnym.
Realne trailove bicykle maju okolo 65 stupnov a 140 mm. Ale dnes uz aj 160+ mm endura zvladnu sliapanie v sedle do kopca bez pohupovania. Jednoducho sa schopnosti bicyklov posunuli.

A ten ghost, co som odporucil, tak som myslel vazne. Ak chces taky tvrdsi XC bike, ale nie uplne tvrdy, tak Lector je taky kompromis, lebo trosku pruzi (predava sa v roznych vybavach, len davam ukazku, co mam na mysli)
https://www.ghost-bikes.sk/produkt/lector-uc-advanced-light-mint-mattbright-blue-gloss/7424

A na vysvetlenie dodam, ze ma proste trochu urazila ta poznamka o tom pohodlnom trendovom jazdeni dole kopcom. Je to len iny druh jazdy a castokrat fyzicky narocnejsi ako jazda po "hladkom" povrchu, kde "stacia" silne nohy a dobra kondicka.
14.05.2022 - 21:47:45
01
keyboard_arrow_up