Ahojte ludkovia,

(vopred sa ospravedlnujem a humbly Vas prosim o strpezlivost so mnou), dal som sa do stavby bajku ale kedze som zelenac, tak s par vecami trochu bojujem. Preto som sa rozhodol postnut par otazok a ziadosti o pomoc.

Skusal som sa dotazovat aj priamo MTBikeru ale zrejme su hyper unimaginably busy, cize som sa este odpovedi nedockal. Viem ze je sezona a ja som si tuto zabavku (alebo skor aktualne utrpenie) vymyslel v tom najlepsom case, ale dufal som ze pomalicky by som aspon poobjednaval nejake tie komponenty a potom to dal do servicu zlozit.

Velkost ramu 16",

Here we go:
Kolesa: velkost 27,5".
Obstaral som naboje Shimano Deore HB-M6010 (predny) a Deore M6000 (zadny) ale neviem ake rafiky k nim.
Rozhodujem sa medzi: DT Swiss M 442 a DT Swiss X 392, (mozno este nejake od kellysu ?) ale neviem na co prihliadat. Kedze to ma byt obyc bajk, s mozno trochu lepsimi komponentami, tak som nechcel na neho davat uplne blato. Jazdit sa bude casual, obyc cesty, obcas daky les. Vaha nad 70kg asi nikdy nebude :D. Cenovo mozno max okolo 50e. Spice netusim vobec :(.

K brzdam:
Celkom sa mi pozdavaju: zo sady: XT M8000, ale netusim ci to treba kupovat ako sadu alebo mozem kupit zvlast packy a k nim strmene z inej sady (dvoj piest vs stvor piest). Resp. vedeli by ste nejake odporucit ?

Prevody:
Uvazujem nad 3x9/10 prevodom, nakolko mam: Alivio FC-M4050 kluky. A rad by som chcel tiche, ako do "roztopeneho masla rezuce" preradovanie :D. Ale bohuzial opat neviem aku sadu zvolit. Uvazujem nad takou co by mala ciselne ukazovatele rychlosti (ale zda sa, ze len nizsie triedy maju take).

To bude dufam ze na zaciatok snad vsetko. Este tak rozmyslam, ci by niekto nevedel, co je to "kaliskovanie" pri rafikoch? Na internete som nic nenasiel.


Za precitanie az sem Vam velmi pekne dakujem.
A za pomoc v podobe odpovedi Vam budem vdacny este viac.
Snad sa toto leto este par krat povozim na novom bajku :D

Dakujem.
13.06.2022 - 11:43:23
00
Ahoj, ku kolesam sa ti sice nevyjadrim, ale ku brzdam a prevodom ano. Vykasli sa na xt brzdy a alivio 3x9/3x10. Napis troska viac k tym brzdam a sade, aky budget a ake mas preferencie.
V prvom rade by bolo super napisat aky bicykel stavias. Aky ram? Co budes jazdit? Na tvoju vahu budu urcite stacit dobre dvojpiesty, shimano deore/mt500 ta ubrzdia az az, nebude to overkill ani cenovo ani vykonovo, k tomu nejake 180mm/160mm f/r kotuce. Strmene a packy mozes kupit samostatne, podla mna to je vsak zbytocnost.
Mas nejake dovody na 3x? Okrem tych kluk? Alivio resp 3x a do masla rezuce radenie nejde dokopy. Urcite zdvihni budget na 1x12 deore, vynikajuca sada, zacina sa to blizit dost blizko tomu maslu ked ti to spravne nasteluju, a rozsah snad uz musi stacit kazdemu.
16.06.2022 - 00:19:37
01
Presne ako je spomenute nadomnou, zajklad celeho bajku je ram. Preto si mal zacat ako prve s touto polozkou, od toho sa odvija vsetko ostatne.
16.06.2022 - 08:33:59
00
Este mozno otazka na zaciatok, preco to vlasne chces vyskladat? Je tam nejaka specialna poziadavka? Naozaj nie je dostupny hotovy bike co by splnal tvoje predstavy?
Lebo vyzera ze sa az tak dobre neorientujes v komponentoch a chces si to dat poskladat do servisu, aby to neskoncilo tak ze komponenty nepojdu spolu, budes muset vymienat, zaplatis za to nakoniec 2x tolko a mozno ani nebudes spokojny.
Biky si skladaju obvykle ludia co uz presne vedia co chcu a casto si to aj poskladaju sami.
Takze ako je vyssie spomenute, naco to ma sluzit a aky mas rozpocet?
16.06.2022 - 09:09:51
02
Ahojte, ano, som viac menej zaciatocnik - zelenac, co sa tyka bikeov. Preto som rozmyslal ze sa skusim spytat par rad tu :)

Long story short:
Par rokov do zadu som kupil bike ale je mi velky, som na nom dost natiahnuty. Tak som sa zacal pozerat po trochu mensich velkostiach. Nasiel som tento Cube co si myslim ze by mohol pasovat viac. Vo velkosti 16": https://archiv.cube.eu/sk/2017/803000. Ale samozrejme ze nikde nebol dostupny. Tak som pozeral po ramoch. Nakoniec sa mi podarilo zohnat jeho ram (velkost 16"). Preto som planoval v podstate vyskladat ten bike s podobnymi komponentami. Ale korona, nedostatok cipov (ktore su v ludoch teraz), komponentov, procesorov, nahradnych dielov, vojna, zaplavy, mordor... Tak som tu a snazim sa to nejako pozliepat. Povodne som do toho nechcel vrazat viac ako 800-900e ale s aktualnom situaciou to asi nebude mozne. A styl jazdy by mal byt taky obyc, tury, cesta, lesy,... nic speci.
A je mi jasne ze bez skusenosti som sa nemal pustat do tejto avantury, ale vymyslel som si to v zlom case kedze pocas sezony nikto nestiha. Planoval som totiz "dialog" so servisakom, ktory by sa mi mohol venovat. Nuz ale to jedine len pocas zimy.

Alebo mozem na to hodit bobek a budem nadalej jazdit "zaba" style na starom biku :D

Tak ci tak, dakujem za kazdu radu.
peace
16.06.2022 - 12:07:43
00
Prepac, ale to sa ti radsej oplati kupit hotovy bicykel za tych 800-900 eur. Hlavne ak si to nevies poskladat sam. Akosi nechapem preco si zatazeny na ten Cube ram z roku 2017.

Pozri napriklad:
https://www.cube.eu/sk/2022/bikes/mountainbike/hardtail/attention/cube-attention-burntorangenblack/
16.06.2022 - 12:21:10
00
je to na tebe, ale toto je naozaj skoda casu a penazi, na to co chces sa v tom rozpocte da zohnat bike ktory bude lepsi ako to co poskladas
este je moznost ten "velky" (ak to nie je samozrejme nejake XL) skusit upravit. da sa dat kratky predstavec, riaditka co su trochu dvihnute, pohrat sa so sedlom, skusit sedlovku bez ofsetu a mozno to bude OK
16.06.2022 - 14:02:01
00
keyboard_arrow_up