vzdialenosť kotúč a okraj matice sa nemení, jediné čo sa môže posunúť je, že oska čo zapadá do vidlice bude presahovať vonkajšie matice inak na obidvoch stranách, to treba urobiť aby to trčalo rovnako
15.06.2022 - 10:15:44
00
Akoze QR ti nejako zatlaci tie matky na tom zavite proti sebe? To sa mi nejako nezda.

mirkovlcek ok, ak to spravne chapem, vola sa nastavuje len tymi matkami ktore su na strane kde nie je kotuc a tie dve kde je kotuc sa zakontruju napevno.

len neviem preco teda povolila zrovna ta strana kotucova a ta druha drzi ako zarezana
btw ten bike ma asi 500km resp ebike :) a drhnu tie konusy ako keby mali 10 tisic
15.06.2022 - 10:15:46
00
Ako napísal mirkovlcek malá vôľa je potrebná, naozaj sa stiahne po upnutí do vidlice. Ja to kontrolujem tak, ža na konce osky dám dve matice (myslím M12) a stiahnem osku rýchloupínakom, ta vôľa sa naozaj zmení.

Ad povolená strana pri kotúči - tiež sa mi to na novom náboji povolilo tam, asi zle dotiahnutý z výroby
15.06.2022 - 10:29:56
01
....tiež mám takú skúsenosť ako tvrdí mirkovlcek
15.06.2022 - 16:31:10
00
No ...... Náboj ktorý by bolo treba zriadiť s vôlou aby bol "akurát" po dotiahnutí rýchloupinaka som zažil na náboji z 90tych rokov naposledy pred 20timi rokmi.
Takže tuto s hore uvedeným nesúhlasím. Práve riešim zadný náboj od shimana a verte, že žiadnu mini vôlu na ňom nebudem vyrábať.
Ak je všetko správne urobené/dostatočne dokontrované a nie je žiadne opotrebenie kónusov či guličkovej dráhy v tele náboja žiadnu vôlu na náboji nedoporučujem nechávať.
Toto je nejaký sadomaso mýtus kutilov.
16.06.2022 - 16:08:00
14
ok, tak mam asi nejake makke naboje, ale ked tam proste necham uplne malu volu a dotiahnem to v rame tak proste ta vola zmizne, na rafiku vobec nic
co som pozeral tak klasicky rychloupinak stlaci konce silou 3000-4000N co tu osku trosku zdeformuje (odhadom tak 0,03-0,04mm)
16.06.2022 - 22:03:22
00
To asi z nabojom nema vela lebo ty fakticky musis zatiahnut proti sebe matky ktore su na zavitovej oske a to si neviem predstavit ako by sa to dalo co len o desatinu mm stlacit. Musel by sa uhnut zavit resp niekolko zavitov naraz a to je blbost. Alebo by si musel deformovat tu osku do mierneho prehybu co si tiez nemyslim.
16.06.2022 - 22:21:28
00
fyzika - pružná(elastická) deformácia telies
16.06.2022 - 22:25:46
01
aj zavit moze mat svoju volu... ked sa dotiahnu gulicky v lozisku su maticky "vytlacane" von ak a stiahne rychloupinak tak maticky sa opru o vnutornu cast zavitov.
To moz ebyt ta vola... kvalitnejsie naboje amaju aj kvalitne zavity a tie tuto volu asi nemaju....
Idem teraz jedne XTR osadzat keramickymi gulickami tak sam som zvedavy ako to bude fungovat...
29.06.2022 - 18:01:51
00
Nemate tip ako dotiahnut konusy na zadnom naboji na viackolecko aby sa nepovolili? Teraz to robim, tak ze rozoberam na lavej strane, potom dotiahnem lavy konus rukou ku kulickam,nasadim konusovy kluc a pritiahnem kontramatku vidlicovym klucom na hrubo, vtedy to drhne a volu doladim tak ze konus povolujem ku tej kontramatke, ale po case to povolí. Mozem doladit malu volu tak ze pritiahnem obe kontramatky, s predtym zakontrovanymi konusami, ku sebe?
15.02.2023 - 22:08:21
00
Jednu stranu máš napevno, druhú skoro na pevno - nastavíš podľa predstáv a tú stranu ktorá je skoro napevno tiež dotiahneš napevno. Vtedy sa ti to už len málinko pohne a ak sa ti to zdá príliš voľné/pevné, tak zase len trochu povolíš kontru, trochu doladíš a zase dotiahneš.

Pointa je, že celý čas je aj "voľná" strana dosť dotiahnutá a na konci to len trochu doťahuješ
16.02.2023 - 00:07:21
00
mirkovlcek napísal:
necham uplne malu volu a dotiahnem to v rame tak proste ta vola zmizne, na rafiku vobec nic

Toto je normálne.

sobi20 musíš sa s tým pohrať...
16.02.2023 - 06:56:54
00
sobi-20 Laboroval by som iba s tou stranou, ktorá sa povoľuje/doťahuje. S tou čo je napevno nemanipulujem. Napr. na predných nábojoch si označujem tú stranu osky ktorú vždy rozoberám. Pri dotiahnutí nechávam malú vôľu. Keď upnem koleso do rámu tak s ním do strany pokývem či sa tá vôľa objaví. Ak nie, vyskúšam ako hladko sa točí, ak hej tak koleso vyberiem, osku znova povolím a kónus o trošku dotiahnem. A takto dookola až kým to nespĺňa moje normy :)
16.02.2023 - 09:12:06
00
Na pravej strane mam aj dlhsi valcek medzi konusom a kontramatkou matkou, a ten ma vacsi priemer ako oska, tak aj to zvykne povolit. Pravu jasne, ze nerozoberam len ked som menil osku tak vo zveraku som to cele zatiahol. Ale ked zatahujem na pravo kontramatku do konusu tak sa pretaca aj cela oska, a treba sa s tym dlho hrat, preto sa pytam ci malu volu mozem odstranit tak ze obe kontramatky mozem zatiahnut ku sebe, alebo iny tip aby to bolo co najpevnejsie, pravu by som dal do zveraku?
16.02.2023 - 10:00:44
00
matko001 Dnes som to rozobral, a konusy ani neboli povolené, ale asi 6 guliciek bolo vydretych, z toho 5 napravo. Tie som vymenil a pri skladani son zistil, ze pri nastavovani vôle, ked dotahujem vlavo konus/kontramatku ku pridrziavanej kontramatke/konusu tak sa pretaca zaroven aj oska, takze nakoniec to este treba zakontrovat, t.j sucasne dotahovat konus aj kontramatku ku sebe?
18.02.2023 - 17:57:13
00
keyboard_arrow_up