Dobre kukni ešte tie offsety prevodníkov. 3mm offset je štandard boost...neviem aký máš tento rám? Boost, či neboost? Ak máš boost urob to čo doporučuje matko001 v príspevku vyššie. A nemýľ to celkom s Garbaruk offsetmi - oni to majú trochu ináč a majú dynamický offset podľa počtu zubov prevodníku čo je výborná vec, pretože zohľadňujú celé priestorové kríženie reťaze, väčší problém na prevodníkoch Garbaruk sú ale ich extrémne dlhé zuby, čo pri neboostovom ráme a viac ako 32Z prevodníku vie spôsobiť kontakt zubov s rámom.
Shimano môže mať zas trochu iné úskalia, ale Shimano nepoznám a jediné veci čo môžu byť na mojom bajku Shimano sú brzdové hadice a brzdy XTR a XT(na výnimku) a Sainty...ináč má shimano u mňa zákaz.
21.06.2022 - 17:07:52
00
Vynecham celu tu cast o tom, ako som vravel ze je 1x12 na ... to si hadam vsetci dokazete domysliet a ak nie precitajte si odomna starsie prispevky. Namiesto toho skusim pomoct.
Mirec_K Drz sa nasledovneho postupu.
Rozhodni sa:
-aky najvacsi prevodnik chces jazdit. Ak oval rataj s dlhsou stranou, 32z oval je velky cca ako 34z okruhly.
-aky najsirsi plast v zadu ches jazdit

Zmeraj kolko mas teraz retazovu linku.
Zmeraj kolko mas miesta mediz retazou a plastom pri zaradenom najvacsom pastorku
Zmeraj kolko je medzi ramom a prevodnikom (aby si zistil kolko mozes ist s prevodnikom smerom k ose biku)

Vypocitaj ci ked das pozadovany prevodnik tak aby medzi ramom a prevodnikom boli cca 2mm ci ti ostane medzi retazou a plastom aspon 5mm.
Ak ano mas konfiguraciu kotru potrebujes. Teraz uz len musis zistit akou kombinaciou kluk a prevodnika dosiahnes pozadovanu polophu s 2mm medzerou.

Ak ti to aj potom bude robit problemy, mozes uz len ist plakat na pohrebisko 2x systemov. U niektorych ramov to proste vyriesit nejde, lebo nie je dost miesta pre prevodnik a nedokazes sa dostatocne priblizit idealnej retazovej linke 49mm pre boost zadnu stavbu. Drzim palce. :yawn:

PS: Retaz nesmie padat ani pri kruteni v zad. Niekto to sice dokaze tolerovat, ale je to velka vada na MTB biku. Znemoznuje ratcheting. pedal kick, robi problem pri prekonavani prekazok, kedy treba otocit spat, aby sa predyslo zachyteniu klukou,... Na jednu stranu sa riesia naboje s instantnym zaberom a potom by vyrobcovia nedbali, aby sme boli ok s zasliapnutim v pred s polkou retaze spadnutej so zaradeneho pastorku. :fubar:
21.06.2022 - 19:12:39
02
Braňo, ja to mám naopak, ale to je na cesťáku, na MTB som chcel to, čo poznám. Garbaruk má aj fixný offset. Našťastie tam mám miesta dosť, rám má boost zadnú stavbu. A tiež to nejdem meniť hneď, skôr som chcel nejaké odpovede na moje otázky do budúcna.

matko001, celú anamnézu som popísal v prvom príspevku. Žiaľ, na kopu otázok som nedostal úplne odpoveď, teraz mám offset 3 mm, radí to dobre, akurát to jemne cinká na 5-tom pastorku z dola. Predtým tam bol prevodník bez offsetu, takže reťazová linka bola brutálna a to bol zrejme dôvod padania reťaze. Prečo to tak vyskladali, to netuším. Moje otázky skôr smerovali k budúcej zmene tak kompexnejšie.

Kenai, zhrniem to, momentálne reťazová linka 52 mm, reťaz plášť (ten čo má bajk v osadení, link v prvom dlllhom príspevku, 2,25") 15 mm svetlosť (medzera), osa prevodníka - zadná stavba 5 mm (smerom vzad sa ešte kus nezužuje). Takže buď kľuky neboost M7100 a prevodník bez offsetu (a budem na CL = 52 mm podľa Shimana), alebo kľuky boost M7120 a prevodník s offsetom 3 mm (a zas budem na CL = 52 mm). Otázkou ešte stále ostáva, či sú tie pressfit-y kompatibilné, alebo potrebujem aj stredové od Shimana.
21.06.2022 - 21:36:52
00
Prečo to tak vyskladali? Bud sa ich Praxis potreboval zbaviť a boli lacné alebo sudruzi v Giante niečo dobabrali a platalito takto, iná verzia ma fakt nenapada... Na všetkých Giantoch ktoré som videl osadené Cadetmi bol vždy prevodník s nulovým offsetom reťaz samozrejme vždy hrozne krížena a padala... Na Stanceoch pri použití prevodníka s 3mm offsetom na Cadetoch ostane medzi prevodníkom a stavbou tak 0,5mm medzera. Ono vo všeobecnosti mi príde u Giantov poloha stredu a zadnej stavby nejaká "divná". Na Reigne mam vyskladané všetko tabuľkovo správne a pritom reťaz ide rovno niekde medzi 3 a 4 pastorkom odspodu. Na najľahšom to kríženie kole oči. Prevodník bližšie k rámu už dať nemôžem lebo by som musel vyhodiť voditko.
Na Shimano kľuky budeš potrebovať aj Shimano stred. Praxis používa podobný systém ako je GXP od Sramu pravá je na 24mm a ľavá na 22mm priemer osky.
22.06.2022 - 09:49:47
01
Díky, našťastie mne by tam vošiel hádam aj prevodník s offsetom 6 mm, takže z tohto hľadiska v poriadku. Áno, asi toho mali dosť :) Pozerám, že tam je ešte prvá generácia Cadet-ov, ale, kým sa to dá vyriešiť :)
22.06.2022 - 10:20:06
00
Mirec_K Kludne by som isiel na retazovu linku 49 max 50. Podla toho co pises by to nemal byt problem. Ohladom presfit ti neporadim, nemam s tym skusenost, ani som to zatial nemusel riesit. Vyhybam sa tomu, ako cert krizu. Inak zaujimavy fakt, Shimano pred nastupom boost standardu malo neboost kluky 50mm, po nastupe boost su neboost kluky 52mm. Zaujimave, ze :) Ja by som dal neboost kluky a prevodnik s offsetom 3mm cize 49 retazova linka. Na spodu kazety som este nevidel aby bol problem s radenim alebo padanim retaze cize toho sa neboj a velke pastorky su tipicky najviac namahane radenim v zabere a jazdene v tazkom terene. Tam to musi fungovat perfektne.
22.06.2022 - 11:29:41
00
Ahojte chcem sa iba uistit. Mam GT karakoram 3x9 ( zda sa mi ze alivio zadna prehadzovacka) chcem to prerobit na 1x12. Kupil som deore 6100 zadnu prehadzovacku. Da sa normalne namontovat do tej patky co tam je? Alebo musim vymenit patku ( ak ano aku resp je na to daky adapter). Pouzil som aj okienko hladat nasiel som ze by to malo sadnut ale je to starsi prispevok tak sa pytam ze ci to plati a ake su s tym skusenosti.
24.06.2022 - 12:42:28
00
bude pasovat

do buducna - ludia ked sa pytate taketo otazky dajte rovno link na svoj bike - malokomu sa to chce dohladavat - potom zbytocne cakate na radu. tento tyzden minimalne tretia takato otazka - mam bike ... chcem radu a .... ?
24.06.2022 - 13:11:37
00
Gusto0, pozor, to nie je všespásne, dal som všetky info aj s odkazom na bike a nikde nič 4 dni ? Ale jasne, info sa hodia vopred.
24.06.2022 - 19:51:22
00
ahojte, potreboval by som poradit. na starom biku chcem prejst na jednoprevodnik nakolko teraz jazdim 1x12 a je to pecka. stary bike CTM Caliber 3 2017 ma Shimano SLX M7000 2x11 (36-26/11-40). pohon je uz kompletne zniceny takze musim kupit vsetko nove (retaz, kazetu, prevodniky). napadlo ma, ze to rovno prerobim na jednoprevodnik. len neviem ake komponenty kupit. kluky a zadna prehadzovacka mozu ostat?
30.06.2022 - 20:29:39
00
kup 1xprevodnik(ak si dobre pamatam tak BCD96 asymetricky), M5100 prehadzovacku a M5100 11-51 kazetu, radenie mozes pouzit to co mas
30.06.2022 - 20:39:56
00
Tiez by som radil to deore 5100. Dobra cena , pasuje na hg orech a 11 spd sa menej rozladuje ako 12 spd. Akurat idealne este novu kazetu jemne upravit. Na kazete sa uvolnovali nity na unasaci. Osobne som to fixol ked bola nova a po 2000km ziadny naznak vole.
30.06.2022 - 21:58:54
00
Kazetu jazdim asi rok spolu s 36z pilou a nemam ziadnu volu ani zvuky...nie som 50kg pierko ale ani 100kg mech a nemam ani turisticke tempo po rovine
30.06.2022 - 23:35:02
00
CTM Slayer prerabka na 1x12
Zdravím vás, chcem sa opýtať čo všetko treba pomeniť aby to fungovalo ako má. Samozrejme kazetu, radenie, prehazku, prevodník, retaz... Len neviem aký prevodník bude pasovať na biku by mali byť kluky: Shimano FCM 625, 38/24T a prevodník Shimano FCM8000, Hollowtech, 32T. Alebo bude treba aj kľuky vymeniť a ak áno aké tam bude možné dať. Koľko zubov do predu a aký do zadu. A ešte otázka možno bude stačiť 1x11 či. Nevyznám sa v týchto veciach tak preto sa obraciam na vás. Ďakujem za info
07.07.2022 - 10:41:33
00
Asi vymeniť komplet napr. za https://www.cycology.cz/sada-shimano-deore-1x11-ruzne-varianty-p1442122/?currency=eur&vid=1442121
07.07.2022 - 11:27:07
00
keyboard_arrow_up