Vtipkár alebo jazykové okienko? :lol:
Fotka konverzácie kamarátky s mimozemšťanom :tmi: :D
29.06.2022 - 20:58:11
02
Jazykove okienko. Ja som sa z toho poucil o vyzname slova Pizza 😀.
29.06.2022 - 21:34:30
01
A kto nebol v Pizzi oveľa prišiel a aj ten čo bol.
29.06.2022 - 21:42:51
00
Prosim rozsirujte vsade, kde sa da, ze sa nehovori "trebalo", "chapat tomu" a uz vobec nie "rozumiet/chapat sa do niecoho". Siri sa to ako MOR!
Moja uz tak labilna psychika to nezvlada... Pochopim, ked niekto nevie dobre gramatiku alebo sa nevie vyjadrovat a ma slabsiu slovnu zasobu. Ale ked sa niekto vyjadruje ako sedliak a este aj komoli slova, tak automaticky u mna ide o cloveka, ktory straca akukolvek kredibilitu a neverim, ze nieco podstatne naozaj v zivote vie robit dobre. Co by ste si pomysleli o doktorovi, ktory vam ma ist operovat chrbticu a zahlasil by: "No, nerozumiem sa moc do tych novych operacnych harmonogramov, ale uz by ten stavec trebalo poriesit cim skor. Piatok by sme to mohli dat, co?"
02.07.2022 - 18:49:11
02
😁 každý má alergiu na niečo iné, ja na slovo pretek, najmä, ak jo používajú pretekári 🤷
02.07.2022 - 22:08:01
02
Pokiaľ ide o istú kultúru vyjadrovania a úctu k jazyku a jeho pravidlám, dá sa s úvodom Tvojho príspevku absolútne súhlasiť. Ale tvrdiť, že človek, ktorý “komolí slová” a “vyjadruje sa ako sedliak”, stráca akúkoľvek kredibilitu, a neveríš, že by čokoľvek v živote dokázal robiť naozaj dobre, to je také aceovsko-leňochodské. Najmä ak berieme do úvahy, že si pred časom napísal toto :

Hosť napísal:

Michodom ludia pisuci s velkym pismenom oslovenie "Ty, Tvoj, Tebe,..." v neformalnej komunikacii uzkostlivo dbaju na to, aby ich okolie vnimalo lepsie, nez aki naozaj su. Ja takych ludi rovno beriem ako moralnych pokrytcov a zatial som sa este nezmylil.


Používanie veľkých písmen pri osloveniach jednoznačne patrí k dodržiavaniu pravidiel jazyka. Je tu teda badať istú Tvoju dvojtvárnosť. Ak platí Tvoj príspevok vyzývajúci naliehavo na dodržiavanie pravidiel jazyka, ideš sám proti sebe, lebo zároveň odsudzuješ pravidlá o používaní veľkých písmen v oslovení pri komunikácii na fóre. Podľa vlastných predpokladov tak buď strácaš nedodržiavaním pravidiel jazyka akúkoľvek kredibilitu, alebo si morálny pokrytec, ktorý chce, aby ho okolie vnímalo v lepšom než reálnom svetle. Asi oboje😂
02.07.2022 - 22:21:17
08
Pan Daniel6669, este je aj tretia moznost, ze Vy nepoznate pravidla :)
https://jazykovaporadna.sme.sk/q/3041/
https://www.pravopisne.sk/piseme-spravne-vas-alebo-vas-pravidla/
02.07.2022 - 22:31:56
02
Problem je, ze by ma vo sne nenapadlo, ze si niekto naozaj mysli, ze tie oslovacie zamena sa musia pisat s velkym pismenom vsade, aj mimo formalnej korespondencie... O takom cloveku si samozrejme nemyslim, ze to je pokrytecke hovado. Iba, ze je pomyleny 😉.

A k stylu vyjadrovania poviem iba tolko, ze s tym asi uz nic nespravim... Pojdem do pekla no...
02.07.2022 - 23:02:26
00
fixska, nie som si inak celkom isty, na co vlastne narazas 😀. Na to, ze by sa nemalo hovorit "pretek", ale "preteky", aj ked ide o jednotne cislo?
02.07.2022 - 23:05:27
00
Palo TT A tie linky dokazujú čo ?😂 Tie odkazy hovoria, že používanie veľkých písmen je porušením pravidla ? Ide predsa o prejav úcty, a posúdenie situácie, v ktorej sa prejavuje úcta, je individuálne a vždy závisí na pisateľovi. Výrazne menšinové používanie malých písmen (vidno to aj z Tvojich odkazov) sa obmedzuje len na anonymnú komunikáciu, prípadne reklamu ap., a je len odrazom doby. Tradične sa používanie malých písmen v osloveniach nepripúšťalo. Summa summarum, používaním veľkého pismena za žiadnych okolností pravidlá neporušuješ, čo sa nedá povedať o používaní malých písmen za istých okolností.

Pointa bola ale v niečom úplne inom. Tuto kolega lenochod neváha tvrdiť, že ľudia so sedliackym vyjadrovaním a komolením slov strácajú kredibilitu a nevedia nič robiť poriadne, a zároveň tí, ktorí použivajú veľké písmená, sú morálni pokrytci😊. Hlavne prvá časť tvrdenia je veľká paušalizácia.

Pekný zvyšok víkendu.
02.07.2022 - 23:11:12
02
Omfg... A to ani nevies, ze ludi, ktori v meste na dvojprudovke jazdia zbytocne v lavom pruhu, casto celu dobu povedla auta v pravom pruhu, blokujuc vsetkych za sebou, by som poslal na ostrov... HADOV!
A ludia, ktori akoze "programuju" cut and paste stylom su podla mna hulvati, ktori by radsej nikdy ani nemali hrabat na klavesnicu!

Pekny zvysok vikendu!


Naposledy upravil Hosť dňa 02.07.2022 - 23:30:58, celkovo upravené 1 krát.

02.07.2022 - 23:22:55
00
Treba citat s porozumenim. Dokazuju, ze tvoje tvrdenie
Používanie veľkých písmen pri osloveniach jednoznačne patrí k dodržiavaniu pravidiel jazyka.
nie je pravda.
02.07.2022 - 23:26:31
01
A nepatrí ?😊 Toto tvrdenie by nebolo pravdou iba vtedy, ak by pred slovami “veľkých písmen” bolo slovo výhradne/výlučne. Peace😂
02.07.2022 - 23:50:44
00
Hosť napísal:
fixska, nie som si inak celkom isty, na co vlastne narazas 😀. Na to, ze by sa nemalo hovorit "pretek", ale "preteky", aj ked ide o jednotne cislo?

Na čo iné?

Prílohy:

Screenshot_20220703-101559.png
Screenshot_20220703-101559.png 95 KiB thumb_up0thumb_down

03.07.2022 - 10:17:14
01
Hosť napísal:
Problem je, ze by ma vo sne nenapadlo,... Pojdem do pekla no...

... by mi nenapadlo ☝️
03.07.2022 - 10:18:21
010
keyboard_arrow_up