bikerhikermirec To je sice hodnotna informacia, ale pre objektivitu by bolo fajin ak by to potvrdil aj nejaky vodic MHD. Ono mnohokrat cyklista nema problem, kym nan niekto netrubi, nestrieka ostrekovacom ci ho nezrazi. Ale to neznamena, ze nikto nema problem s nim. Je to ako ked s SUV vytlacis cyklistu z cesty a ak sa v kanali postavi, povies ziaden problem, slusne sa uhol.

Pohlad je zvacsa na vec nasledovny:
farm8.staticflickr.com
29.06.2022 - 17:21:43
00
ako som pisal, ziaden problem...ak som tam aj niekedy narazil na bus co siel za mnou, tak ma obehol ako vsade inde v meste...a ak ja som na semaforoch dosiel za busom, tak som sa netlacil dopredu, ale zastal za nim...
inak povazujem za blbost snahu niektorych cyklistov sa vopchat na semaforoch vzdy na prve miesto, pokym tam ako prvy nepridem
29.06.2022 - 21:41:53
00
Ani keby tam bolo toto?
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edsunut%C3%A1_stop%C4%8D%C3%A1ra
29.06.2022 - 21:49:27
10
Kenai napísal:
To je zaujimavy postreh.
Podla toho co som nasiel. Signály pre vozidlá verejnej hromadnej dopravy platia, lne pre vozidla verejnej doravy. Je niekde napisane, ze sa to vztahuje na taxi alebo bicykel v danom pruhu ?


a preco by to malo byt napisane ? comu nerozumies na vete "(5) Ak sa premávka vo vyhradenom jazdnom pruhu riadi osobitnými svetelnými signálmi, riadi sa nimi len vodič jazdiaci v tomto jazdnom pruhu." ?
osobitne svetelne signaly platia pre vyhradeny pruh, nie pre konkretny dopravny prostriedok v nom
29.06.2022 - 21:51:09
02
Kenai napísal:
To je zaujimavy postreh.
Podla toho co som nasiel. Signály pre vozidlá verejnej hromadnej dopravy platia, lne pre vozidla verejnej doravy. Je niekde napisane, ze sa to vztahuje na taxi alebo bicykel v danom pruhu ?


Tak este raz lebo vsetci to zrejme prehliadli. Ked stoji na prvom mieste taxi, cyklista, ma alebo nema ist do krizovatky na zaklade signalu pre MHD ?
05.07.2022 - 09:36:00
00
Prečo by mal?
05.07.2022 - 09:37:47
01
tr3mp napísal:
...

Čo sa mi ale stalo aj na bicykli, aj pri jazde autobusom, bolo, že nás blokoval taxikár, ktorý pruh síce môže používať, ale ktorému nebolo jasné, že sa vo vyhradenom jazdnom pruhu má riadiť signálmi pre tento pruh (https://goo.gl/maps/YKB6e6uBFhaTxQzN7) - teda na StreetView nie červenou ale dvoma guľami nad sebou :)
...
05.07.2022 - 09:47:47
00
Zaujímavé... Ako problém vidím, že nie je explicitne jasné, že tie guličky platia pre ten vyhradený pruh, a tiež formulácia "môže byť riadená". WTF je "môže byť" - tak je alebo nie je nimi riadená?

Vyhláška 30/2020, §18.1:
§ 18 Signály pre vozidlá verejnej hromadnej dopravy
(1) Cestná premávka dráhových vozidiel môže byť riadená zvláštnymi signálmi; týmito signálmi môže byť tiež riadená premávka vo vyhradených pruhoch pre verejnú dopravu.
05.07.2022 - 10:04:26
10
Ano, je to napisane znacne nejasne preto sa pytam. Pritom nejde o drobnost, za to sa beru paiere na mieste. Ja by som do tej krizovatky ako cyklista na zaklade signalu pre MHD nesiel. Ani tomu taxikarovi sa nedivym.

Logicky MHD moze mat zvlast svetelne znamenie preto, ze ma za tym zastavku, trasa odbocuje .... Cyklista, ani taxi ale stat na zastavke nebude a tym padom moze vojst do krizovatky v tedy ked nema. Nevravim, ze je to henten pripad, ale uz som take videl.

Vyhláška 30/2020, §18.1:
§ 18 Signály pre vozidlá verejnej hromadnej dopravy
(1) Cestná premávka dráhových vozidiel môže byť riadená zvláštnymi signálmi; týmito signálmi môže byť tiež riadená premávka vo vyhradených pruhoch pre verejnú dopravu.

V tomto konkretnom pripade sa nejedna o pruh pre verejnu dopravu, ale o pruh pre verejnu doravu a cyklistov. V takom pripade by tam zrejme nemalo byt to svetelne znamenie instalovane.

WTF je "môže byť"

Chapem to tak, ze moze byt instalovane ale nemusi.

Dokonca ak dobre vidim tak je tam aj V5d - Priestor pre cyklistov
Príloha:
v5d.png
v5d.png 7.21 KiB thumb_up0thumb_down


Ale neviem najst vyznam :tmi:
Nariaduje V5d - Priestor pre cyklistov cyklistovy vyuzit tento priestor a predist stojace auta/autobus ?
05.07.2022 - 10:17:48
00
Kenai napísal:
Tak este raz lebo vsetci to zrejme prehliadli. Ked stoji na prvom mieste taxi, cyklista, ma alebo nema ist do krizovatky na zaklade signalu pre MHD ?

Esteraz, to NIE JE signal pre mhd, ale signal pre dany pruh, a je irelevantne kto v nom stoji ... prestan pisat nezmysly
05.07.2022 - 11:23:06
00
Je to signál pre dráhové vozidlá, nezávisle na tom, v ktorom pruhu sú.
Nie je bohužiaľ nijako jasné, že je to signál pre daný pruh. Logicky to jasné je, ale legislatívne to nie je jednoznačné.
05.07.2022 - 11:25:47
01
Navyše, bežný človek, ktorý nikdy nemal školenie na MHD tak asi nepozná ten semafor, možno ho ani nevníma...
05.07.2022 - 11:28:31
01
Nariaduje V5d - Priestor pre cyklistov cyklistovy vyuzit tento priestor a predist stojace auta/autobus ?
05.07.2022 - 11:46:02
00
Jaroh napísal:
Zaujímavé... Ako problém vidím, že nie je explicitne jasné, že tie guličky platia pre ten vyhradený pruh, a tiež formulácia "môže byť riadená". WTF je "môže byť" - tak je alebo nie je nimi riadená?

Vyhláška 30/2020, §18.1:
§ 18 Signály pre vozidlá verejnej hromadnej dopravy
(1) Cestná premávka dráhových vozidiel môže byť riadená zvláštnymi signálmi; týmito signálmi môže byť tiež riadená premávka vo vyhradených pruhoch pre verejnú dopravu.


Môže byť znamená, že môže. V zmysle, že nemusí, ale môžu tam byť aj bežné pre všetky pruhy. Teda ak tam sú zvláštne svetelné signály, je nimi riadená, ak nie sú, tak je riadená bežnými svetelnými signálmi.

V tomto prípade je riadená premávka vo vyhradných pruhoch zvláštnymi signálmi: https://goo.gl/maps/RjSBT3bn8pCm7qdx8

A v tomto nie je:
https://goo.gl/maps/Dkv4frMysZ7F5PNb8
07.07.2022 - 09:52:21
01
Ano, tiez si myslim ze vyznam toho "moze byt" je v tomto pripade ako pises. Ale to nemeni nic na problemoch s tym spojenych.
1. nikde sa neuvadza ci sa ma tymto signalom riadit aj ine vozidlo v danom pruhu (taxi). Presnejsie hovori sa o riadeni drahovych vozidiel, ktorym taxi rozhoidne nie je.
2. ktoreho pruhu sa signal tyka ak sa tym rozumie ze ide vzdy o pruh pre drahove vozidla, tak je jase, ze bicykel sa nim riadit nesmie
3. je uvedene, ze "týmito signálmi môže byť tiež riadená premávka vo vyhradených pruhoch pre verejnú dopravu." Predmetny pruh na Stefanikovej je zmiesany pruh aj pre cyklistov. Z definicie mi vyplyva, ze prud pre cyklistov specialnym signalom pre drahove vozidla riadeny byt nemoze.
4.Nariaduje V5d - Priestor pre cyklistov cyklistovy vyuzit tento priestor a predist stojace auta/autobus ?
07.07.2022 - 11:05:59
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up