tak 2x ideálne nie je, ani polievanie zelenej trávičky = monokultúry pred/pri/za domom, to je vrchol plytvania pri súčasných vonkajších teplotách 35 °C a pod.

ále neboj, aj ten plyn už začína liezť do peňazí... dom sme stavali pred 22 rokmi, vtedy také eko-veci robili len naozaj entuziasti pri peniazoch...

ale pri prestavbe/oprave, ktorá nás asi čo nevidieť asi čaká, nad ohrevom - solárom netreba ani len rozmýšľať, to by malo byť už podľa mňa pri novostavbách aj povinné, prípadne ešte v kombinácii s ohrevom vody v krbe na zimné obdobia, tak isto, ako aj studňa na polievanie, splachovanie a iný úžitok...

fotovoltaika už je na zváženie, nakoľko je to drahá sranda... ak so záložnou baterkou, tak ešte drahšia... lebo ak sa to vezme v domoch s čističkou, príp. s vykurovaním, kde idú permanentne 2 vodné čerpadlá/ dúchadlá to je 100 W / 24 h vkuse celý rok... len ako trvalý odber, všetko ostatné k tomu +...

FV keby spravili nejak rozumne "modulárne" že by človek zainvestoval na začiatku povedzme 3-4 tis. a potom si postupne dokupoval panely, baterky atď. lebo 6-12 litrov do toho buchne málo kto naraz... pokiaľ nebudeme tvrdo donútený (čo asi skôr či neskôr budeme)
17.07.2022 - 14:37:39
01
Keď sme pri fotovoltaike, známa do toho investovala nemalé prachy a tvrdí, že už by do toho nešla, argumentuje pri tom tým, že prebytočnú energiu, ktorú výroba, dáva do siete a platí za to poplatky... Veľmi by ma zaujímalo, ako toto funguje, fotovoltaiku považujem za výbornú vec, avšak, ak pri tomto existuju takéto administratívne zádrhely, potom chápem, že asi to nie je pre každého.
17.07.2022 - 14:44:58
00
Funguje to tak, ze fotovoltaika vyraba energiu len ked svieti slnko, co nema ziadny suvis s tym, kedy ju potrebuje. Takze jednu cast ma poriesenu. Treba este poriesit tu druhu - mat ju vtedy ked ju potrebuje.
Moze si kupit baterky, postavit precerpavacku na povale :) .... , alebo sa pripojit do verejnej siete, kde to niekto vyriesi za nu, ale nebude to zadarmo. Napr. znamy z Nemecka spominal, ze ma fotovoltaiku len ako uzavrety okruh, lebo pripojenie jeho maleho zdroja do verejnej siete sa mu neoplati.
17.07.2022 - 15:10:23
00
Možno časom ku drahým LiFePo batériám ktoré sa dnes požívajú pri FV doplnia aj vodíkové zásobníky tj. slnečná elektrika rozloží H2O a vodíkom budeme v zime kúriť.
17.07.2022 - 15:32:43
00
Danka j*bne. Kúriť vodou. 🤣🤣🤣
Hádam to tu nečíta.
17.07.2022 - 15:37:00
11
no veď to sú tie 2 základné možnosti:

6 000 € máš FV bez baterky, všetko čo vyrobíš posielaš do siete a kupuješ si to naspäť za 40% ceny tuším - tzv. "virtuálna baterka", z ktorej si čerpáš svoju spotrebu...

12 000 € máš FV s baterkou, všetko čo vyrobíš ukladáš do svojej baterky, z ktorej aj čerpáš, čo je navyše ide do siete, alebo zo siete ak treba (lepšie z pohľadu sebestačnosti, ale drahšie a takisto životnosť cyklov baterky, je rôzna od niekoľko stoviek po niekoľko tisíc cyklov, od toho sa aj odvíja jej cena pochopiteľne)

problém je v tom, že to nie je celkom medzi sebou "kompatibilné", iné hodiny, iná elektronika atď. takže je to buď/alebo a aj tá modularita je taká "otázna"

ale ak má niekto predstavu, že si tým bude nabíjať denno-denne elektromobil, tak na to nech zabudne, to by musel mať tie panely asi všade... taký výkon to nemá... ale na potreby domácnosti, ako takej to stačí bohate... toto by chcelo hlavne zjednotiť a zmodularizovať, že začneš v menšom a ak potrebuješ/oplatí sa ti to, tak relatívne ľahko rozšíriš za normálne peniaze, takto je to drahá záležitosť pre bežného spotrebiteľa... i keď pri cene novej nehnutelnosti je to tak 5% z ceny... no uvidíme čo nám EU a budúcnosť prinesie

eCT81 no neviem, či by si chcel mať niekde v baráku tlakovú nádobu s vodíkom...
17.07.2022 - 15:49:35
02
´´Napr. znamy z Nemecka spominal, ze ma fotovoltaiku len ako uzavrety okruh, lebo pripojenie jeho maleho zdroja do verejnej siete sa mu neoplati.´´

No a údajne za tento uzavretý okruh sa platí u nás tiež - a údajne nie málo - formou dane.

Uznávam,že 2x ´´údajne´´ v jednej vete znamená,že viem o tom nič - a to je práve dôvod,prečo tu píšem. Veľmi ma táto téma zaujíma. Pár dní dozadu som mal návštevu z firmy,ktorá sa venuje fotovoltaike na klúč + operujú so štátnym príspevkom 1500 Eur,čo v našom prípade je 10% z ceny. Bavíme sa o 24 panelov + virtuálna batéria + predpríprava na batériu,nakoľko dá sa čakať,že ceny batérií budú klesať. Z ich slov samozrejme je všetko vychytané a bezproblémové. Zaplatíš cca 11 000 Eur,vyrábaš si energiu,aj ked je slnko pod mrakom,zbytok dávaš do svojej virtuálnej baterky,a to čo si vyrobíš si bezodplatne zoberieš v noci naspať. Záruka na strešné panele 20 rokov,žiadna údržba .

Inak si myslím,že po odstránení byrokratických prekážok je fotovoltaika + vlastná batéria budúcnosť a to možno veľmi skorá. EU toto bude musieť začať komplexne riešiť,ak nás nechce priviesť do 19steho storočia,už len teda,aby niekoho v bruseli nenapadlo fotovoltaiku zdaniť podľa svitu slnka a tak podobne.
17.07.2022 - 17:23:46
00
himars už aj cez deň.
https://twitter.com/MarkRid89403375/status/1548642519017193472

rusák rozumie len hrubej sile,kazaši tomu rozumejú.
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1548643938889875460?t=4wR8ZySqWrbqnvkQCuRL-g&s=19
17.07.2022 - 18:10:46
01
neviem co to znamena ze neoplati sa mu pripojenie jeho zdroja do siete, a uz vobec neviem preco zrovna svk je take speci ze elektrinu z PV panelov ludia najskorej do "siete natlacia a v tom istom momente si ju aj vycucaju" ked maju aktualnu spotrebu, aby im ju merak zaratal, ale uz som si zvykol ze veci na svk funguju inak, vratane tej fyziky.

A teraz k veci:
skalovatelne riesenia pravdaze existuju, vpodstate kazdy z mne znamych 3 systemov je skalovatelny, 2 z nich su skalovatelne velmi dobre dokonca.
1) seriovo zapojene panely + invertor- vela invertorov ma moznost zapojit aspon 2 vetvy, cize napr. najskorej si napojim juznu stranu, neskor pridam severnu stranu aby som mal viac elektriny vecer/v zime. Pravdaze, treba mat/vybrat invertor s dostatocnou kapacitou, nie kupovat najlacnejsi napr. 1.5kW invertor a na strechu si postupne nasupat 3kWp panelov a potom fnukat....
2) mikroinvertory - netreba vlastne nic riesit, priamo na streche sa napatia z kazdeho/dvojice panelov priamo meni na striedavych 230Vrms. Mozes si pozapajat panelov kooolko len chces v principe
3) optimizery - kazdy panel/dvojica je napojeny na napatovy menic tak aby kazdy panel/dvojica boli zdrojom rovnakeho napatia bez ohladu na ich napr. tienenie a/alebo (drobne) vyrobne kvality. Nasledne sa to cele napoji na invertor, ktory opat musi byt pravdaze spravne nadimenzovany.

ake dane prosim za uzavrety okruh? Pokial mas aktualnu vyrobu x-kW a aktualnu spotrebu y-kW, tak do/zo siete dodas/potrebujes (y-x)kW. Dokonca sa zo siete mozes uplne odpojit.... Prevadzkovatel siete "ani netusi" ze si vyrobil x a nie len (x-y)kW ktore si dodal do siete. V nejakom danovom priznani sa ma uvadzat instalovany vykon a mnozstvo vyrobenej energie? Hej? Poprosim o referenciu, alebo si ozaj odpustit sirenie takychto "overenych sprav" od babky stvrteho kolena, ktora to pocula od zarucene kamarata co sa pohybuje v obore, ale meno nema.

Uz som to inde pisal... v severskych krajinach maju ludia plne strechy panelov a pochvaluju si. Pravdaze, na svk, kde svieti "2-x" tolko je to "neoplatiaca sa vec", tak isto ako tepelne cerpadla, tak isto ako bolo kedysi zateplenie....

K H2 a plynu - neviem ako to je s vydrzou/pripravou aktualnej infrastruktury na zvyseny podiel H2 v systeme. Na druhu stranu, uz aktualne je v zemnom plyne aj H2, takze zliatiny ktore boli pouzivane doteraz uz museli byt odolne voci hydrogen embrittlement. Skepticky som skorej kvoli mnozstvu a sposobu akym je H2 vyrabane, asi tak ako je to s biopalivamy - napad super, prevedenie na sud v Haagu kvoli zlocinom proti ludskosti.
17.07.2022 - 18:25:33
06
Mozno by si to zasluzilo vlastne vlakno, ak uz nahodou nie je, neviem.
17.07.2022 - 19:04:18
011
Boris tým chcel povedať, že už stačilo.
17.07.2022 - 23:21:00
01
no to som zvedavý,ako ich chcú ničiť:

18. júla 2022 10:09
Ruský minister obrany Sergej Šojgu nariadil vojakom prioritne ničiť ukrajinské raketové a delostrelecké zbrane ďalekého dosahu. Urobil to pri inšpekcii ruských vojsk vo východnej oblasti Ukrajiny. Ukrajina nedávno získala americké raketomety a západné húfnice a nasadila ich už do bojov.
Kyjiv oznámil, že raketometnou paľbou zničil už tri desiatky ruských zásobovacích základní a muničných skladov. (bbc, čtk)
18.07.2022 - 10:31:02
00
https://www.rollingstone.com/politics/politics-news/trump-2024-criminal-probes-jan6-1384379/

podobnost s Ficom cisto nahodna :?:
18.07.2022 - 11:17:45
00
Dano5 napísal:
no to som zvedavý,ako ich chcú ničiť

Ako ako... Vysoko presnymi raketami. (v preklade zo šojgu jazyka: protilodnymi raketami zo 60-tych rokov 20. storocia)
18.07.2022 - 12:11:47
00
Nejaká tá kávička:
pbs.twimg.com
18.07.2022 - 13:16:14
06

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up