darebak
Žiadny brouk Pytlik, obycajny kkt je to :)
20.07.2022 - 16:17:48
317
Proste niektori ludia jazdia aj na takejto ceste, co je pomaly uzsia ako ten range rover 90kou, alebo 95 ved to je v tolerancii, ved 30krat nic oproti neslo, preco prave dnes
20.07.2022 - 17:35:39
02
Skoda len, ze tam oproti neslo LKT.
20.07.2022 - 17:56:06
09
Koľko tam teda mal ísť? Väčšina sa tvári, že 90tka je veľa. Koľko je teda tá optimálna rýchlosť? 70? 50? 30? Menej?

Inak je vždy zaujímavé, ako médiá informujú o podobných nehodách auto vs chodec/cyklista. Pokiaľ to je niekto na Fabii a podobnom aute, vždy je uvedené motorové vozidlo. Ak je to Audi, BMW, Range Rover a podobne, vždy sú krásne zvýraznené, nech si to ľudia všimnú. Pritom to kľudne môžu byť 20+ ročné kusy čo stoja menej ako 5 ročná Fabia. Chápem, že to predáva, že Šofér Range Roveru zrazil chodca znie lepšie ako Šofér Felicie zrazil chodca. Potom si človek prečíta diskusie pod tým a hneď každý čo má určitú značku auta je sviňa na cestách a hádzaný do jedného vreca. Faktom ale ostáva, že človek si skôr zapamätá, že mu nedalo prednosť červené Ferrari, ako že z posledných 10 razov, čo nedostal prednosť to bola 2x strieborná Fabia, 3x biela Oktavia a 4 šedé Golfy a 1x tmavá Astra.
20.07.2022 - 21:59:14
01
Co to je zas za debilnu otazku. Predsa takou rychlostou aby dokazal bezpecne zastavit ak zbada prekazku 🤔
20.07.2022 - 22:09:30
120
Takže ďalšia alibistická odpoveď. Prekážka sa môže zjaviť pred autom 100m ale aj 20cm. To má akože vystúpiť a tlačiť to auto?
20.07.2022 - 22:18:32
01
uved priklad na to druhe, tych 20cm. Lebo iba kazda piata manzelka vie, co je 20cm!
20.07.2022 - 22:25:27
00
wtf 20cm ? jedine ak flegko svojou obľúbenou rýchlosťou 15km/s
20.07.2022 - 22:25:55
01
iron.hide napísal:
Tu mas nejake blizsie detaily. Ako vidno, velmi uzka cesta a ked tam isiel do zakruty rychlo, tak nemal sancu sa im vyhnut ani ubrzdit. Podla clanku siel 90, brzdna draha bola 40 metrov. A este stastie ze dvaja zaostali, inak by mozno zabil vsetkych styroch.

https://www.cas.sk/clanok/2700077/detaily-poslednej-jazdy-ich-zivota-hasicov-zrazil-znamy-podnikatel-k-nestastiu-vobec-nemuselo-dojst//


Sorry ako, ale toto nejde ako obhajit...jazdit po takejto ceste 90kmh moze iba egoisticky pab.b. Ak tade tak jazdieval castejsie, tak nebola otazka ci sa take nieco stane, ale kedy sa to stane :/
20.07.2022 - 22:40:39
05
Príklad? Vybehnuté dieťa spomedzi áut na cestu na sídlisku. Nebolo to 20cm, ale cca 50cm a šiel som zhruba 20km/h. Zrazený srnec v noci, napriek tomu že som svietil, tak som ho zbadal až v momente, keď sa zrážke zabrániť nedalo. Motorkár predbiehajúci v križovatke na Zákaze predbiehania. Kamión z mojej ľavej strany odbáčal doprava. Kto mal čakať, že pán motorkár si to tade dá tak 200 za hodinu? A ešte bude predbiehať kamión. Minuli sme sa o pár cm . Nedanie prednosti. Podobných zážitkov má určite každý šofér niekoľko.
20.07.2022 - 22:44:04
01
to co je tu za banda *****? optimalna rychlost je taka ze ked pojdes a nevidis do zakruty a zrazu sa v zakrute zjavi rasto zitny s celou svojou rodinou cez celu sirku vozovky tak nez aj ebes plyn ako melisko. ale dupnes na brzdu aby sa nikomu nic nestalo pripadne spomalis.
20.07.2022 - 22:45:10
03
darebak napísal:
Co to je zas za debilnu otazku. Predsa takou rychlostou aby dokazal bezpecne zastavit ak zbada prekazku ?


Ok a ako ma vediet kolko to je ? Trenoval ta niekto na odhad brzdnej drahy pri panickom brzdeni v zakrute na rozbitej ceste v aute v ktorom budes jazdit ? Mna nie a som presvedceny ze ani jeho. 90% vodicov nikdy nedotlacilo brzdovy prdal na zem. 99% vodicov nevie ako davkovat brzdy aby neznizilo ovladatelnost vozidla. 99,9% vodicov nezvlada riadenie auta v krizovej situacii.
V autoskole ti len otrepavaju o hlavu, vidis tu znacku videis onu znacku kolko sa jazdi mimo obce kolko sa jazdi v obci ... A schonost viest vozidlo, na to sa akosi zabuda.

Mimochodm to plati aj o cyklitoch, ktorym vbehne pes alebo dieta do cesty.
21.07.2022 - 00:58:46
00
omg :facepalm:
21.07.2022 - 01:09:01
010
Izzy68 napísal:
uved priklad na to druhe, tych 20cm. Lebo iba kazda piata manzelka vie, co je 20cm!

Mne sa nestalo 20cm ale 3m. Bezpecna rychlost na zastavenie na 3m je kolko ?
Pomocka je tu: http://www.autorubik.sk/clanky/brzdna-draha/
Pre zjednodusenie je to pod 7km/h ak mas velmi ale velmi dobre auto napr BMW M3, AUDI RS3, Porsche (nie suv) a dlasie spotove az supersportove auta, reflex pretekara, suchu cestu, stupanie alebo rovinu, ziadne nerovnosti na ceste, nemusis pritom zatacat, zahriate kvalitne sportove pneumatiky....

A bolo to pubertiak co vybehlo spoza dodavky stojacej na krtajnici na cestu beziac cez 4 prudovku na dlhacoch na zastavku MHD. Obysiel som ho lebo brzdit nebola sanca mal som stastie ze bolo kadial a on dvojnasobne ze som sedel za volantom ja.
Dalsi pripad bolo dieta co vybehlo spoza auta v ktorom sa jeho mamicka este hrabala na cestu na Budatinskej. V oboch pripadoch som isiel ani nie 30km/h aj ked je tam 50km/h a ani v jednom by som nedokazal zastavit vzdy som na stastie dokazal prekazku obist.


Zakon hovori o zastaverni ale je to nonsens. Obist prekazku jev 99%pripadoch bezpecnejsie, ako sa snazit zastavit. Je to rychlejsie a ma to vacsiu sancu na uspech, ak vie vodic kolko brzd kolko volantu kolko plynu aby neskoncil tam kde byt neche. Problem opat je, ze to ta v autoskole nenaucia a ucit sa to, az je to treba pouzit je torocha neskoro.

Pre ludi odtrhnutych od reality si predstavte ze tento predpis o zastavei plati aj na zladovatelej vozovke. Tam sa obcas zastavit neda vobec. To znamena nemas ani sadnut do auta ? Resp ako mas monitorovat grip pocas jazdy. Svoju ralnu brzdnu drahu zistis zvacsa az zacnes brzdit co je uz neskoro. A sucha cesta nie je ziaden rozdiel len rychlosti su vacsie a brzdne drahy kratsie.

Preco su piloti do nekonecna drilovani na simulatoroch na mozne problemove situacie ? To su tak nemozni ,ze to musia cvicit ? Nie, lebo nikto nechce pochovvat obete a sudit pilotov, tak sa snazi nehodam zabranit zvysovanim schopnosti pilotov. To je pristup co potrebujeme aj na ceste.
21.07.2022 - 01:16:47
00
A teraz to preco som sem prisiel:
Ak vezmem v uvahu, ze je tam zakaz vjazdu aky taky, ale je. A ze cyklisti mohli predpokladat ze oproti nic nemoze ist, rovnako ako vodic auta. Je to cle jedna katastrofa a ukazka ludskej stupidity a nekompetentnosti. Je rozdiel ak niekto vedie v zakaze vjazdu bicykel alebo SUV. S bicyklom je vacsi problem sposobit vaznu dopravnu nehodu. Tak isto nekompetentny vodic SUV je podstatne vacsi problem, ako nekompetentny cyklista. (Tym nechem povedat ze niekto z cyklistov v tomto pripade bol nekompetentny alebo sa neicoho dopustil. To sa bohuzial pre objektivitu medii nedozivieme.) Z moralneho hladiska je teda vinnik nestastia jazsny, ale z pohladu legislativy... no som zvedavy. Predsalen cyklista je rovnocenny ucastnik cestnej premavky. Mal by aj niest rovnaku zodpovednost ak ma to tvrdenie a zakon o cestnej premvke niekto brat vazne.
21.07.2022 - 01:53:39
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up