Hosť napísal:
Neporovnam tu dvoch ludi. Tep je vzdy ukazovatel kontretneho cloveka.

a preto sem zavesis formu niekoho aby si nam ukazal ako nizko sa treba s pulzami dostat kedze je to individualny ukazovatel. :^)

Hosť napísal:
ale ako tu stax tvrdi ze tep nieje podstatny udaj tak to je kravina. Tep je ovela dolezitejsi udaj ako vykon. Je idikaciou stavu organizmu.

pojmy a dojmy. ja tvrdim ze pulzy samostatne nemaju vypovednu hodnotu. to je rozdiel ;)

pulzove prahy si dokazes KOMPLETNE rozdrbat napriklad kofeinom. na obrazkoch to mas v praxi.

z 2hodinovej aktivitky 1:24:35 Z5 a 35:57 Z4 podla pulzov. Vykonove rozdelenie do zon je ovela racionalnejsie a vedel som ze tak mozem ist a ze to 2 hodiny udrzim.

a nech si usetrime nejaky zbytocny post - ja na rozdiel od ivana mam prahy nastavene dobre :)

ako su pulzy posunute v case a ABSOLUTNE nepouzitelne napriklad pri tabata intervaloch v z7 je len dalsi priklad toho preco sa riadit iba pulzami je zle kedze nemaju ziadnu vykonnostnu vypovednu hodnotu.

priklad ktory ti sem napisal matus s tyzdnom v alpach si niekedy vyskusaj. to bol moj posledny klinec do HR modly par rokov naspat :)

Hosť napísal:
Sesulak ak by si siel jazdu podla vykonu tak narazis na stenu ani neprides domov.

keby si siel podla pulzov 6ty den hore na izoard tak sa ti stane opacny extrem - na pulzovy prah sa nedostanes aj ked ti lepsi (ze matt ) maju izoard pod hodinku...
Hosť napísal:
Ked raz ides prah podla tepu je uplne jedno aky mas prah podla vykonu. Tep neoklames.

opat zle - vid obrazky
Hosť napísal:
Cize ako som pisal cielom je jazdit co najvyssi vykon pri co najnizsom tepe. A konktretne pre mna vytrvalca je to primarny ciel.

cielom je mat co najvyssie prahove vykony - aj AP aj ANP. ake sa na tieto prahove vykony vztahuju pulzove prahy je na konci dna pre dane sportovca jedno kedze su to (prekvapivo) pulzove prahy...

Prílohy:

Stupava_HR.JPG
Stupava_HR.JPG 37.11 KiB thumb_up0thumb_down

Stupava_w.JPG
Stupava_w.JPG 48.08 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil Stax dňa 21.07.2022 - 11:48:45, celkovo upravené 1 krát.

21.07.2022 - 11:44:15
02
airbillyee No. S tym ze tep je dolezity indikator sa da suhlasit. Ale len v zmysle kontrolneho indikatora-choroba, unava, regeneracia… Praveze velmi lahko ho oklames, stacia faktory ako strava, teplota, kava…
Takze nie, tep nieje ovela dolezitejsi ako vykon, z hladiska vykonu ako takeho, ale prave naopak. Ked ides prah podla “tepu”, tak vykon budes mat v nejakej prvej faze v takych vyskach ze sam sa budes divit, klasicke prepalenie, po chvili sa to nejak normalizuje a zaver sice budes pocitovo drzat stale rovnaky “prah” ale vykon nikde. Kdezto podla vykonu sa v nejakej prvej casti tepom budes postupne priblizovat prahu tepovemu, ale pokial si dostatocne trenovany a spravne nastavil hranicu vykonu tak ho udrzis az do konca v nejakej prislusnej norme a vykon bude konstantny bez toho, aby si narazil na tu stenu.
Pamatam si ako som jazdieval, rozrocil pedale, tep vyhnal na pozadovanu uroven, ci uz sa jednalo o vytrvalost, tempo alebo cokolvek, a presne viem ako ten vykon (popripade priemerka ako kontrolna velicina) klesal a nastupoval faktor unavy. Pretoze trebars prvu hodinu som sice isiel “vytrvalost”, ale vykon mohol byt kludne na prahu a druhu hodinu som sice stale drzal pozadovane tepy, ale vykon sa stracal. A to je to “obchadzanie” treningu. Teraz napr. pri vytrvalostnom treningu sa mi neraz stava ze tepy len zlahka vystupaju do vykonovej vytrvalostnej zony. A to je ten rozdiel…
21.07.2022 - 11:47:57
00
Chudáčiská cyklisti čo ešte donedávna trénovali len podľa tepových zón. Ešte aj v súčasnosti je merač výkonu pomerne netypická vec medzi cyklistami. Navyše mnohé modely majú veľmi podozrivé možnosti kalibrácie resp offsetu. A čumieť do takéhoto výstupu potom a kašľať na prejavy vlastného tela z ktorých tep je základnou hodnotou, ktorá sa dá ľahko merať je veľmi zvláštne. Ale na tomto fóre čítam poslednou dobou čoraz viac zvláštnych poznatkov...vytvárajú sa tu dve skupiny ľudí, ktoré akoby sa venovali rôznym športom..keby som to tu teraz otvoril ako nováčik a chcem tu rady ohľadom tréningu, tak nemám šance zistiť čo z diskutovaných vecí je správne.
21.07.2022 - 12:04:16
00
co vieme na 100% je ze prvych 5 20s all out intervalov s 10s recovery medzi Ti pulzy na all out hodnotu nevybehnu :)
21.07.2022 - 12:48:09
01
Noo ano, v podstate chudaciska, lebo nevyuzivaju svoj potencial a snahu zlepsovat sa (pokial to je priorita) naplno a stracaju drahocenne investovany cas do zlepsovania sa :-) To je prosty fakt. Ano ide to samozrejme aj podla tepu, ide to aj na liberte, favorite, a dokonca aj bez tepovych zon. Len ide o to co chces, ako rychlo, presne, dobre, efektivne atd. to chces...
21.07.2022 - 12:50:54
01
Stax napísal:
co vieme na 100% je ze prvych 5 20s all out intervalov s 10s recovery medzi Ti pulzy na all out hodnotu nevybehnu :)

Myslim ze pri 20s all out intervaloch je uplne jedno ci mas aj merac vykonu.
21.07.2022 - 12:59:37
00
Jaiub napísal:
Pamatam si ako som jazdieval, rozrocil pedale, tep vyhnal na pozadovanu uroven, ci uz sa jednalo o vytrvalost, tempo alebo cokolvek, a presne viem ako ten vykon (popripade priemerka ako kontrolna velicina) klesal a nastupoval faktor unavy. Pretoze trebars prvu hodinu som sice isiel “vytrvalost”, ale vykon mohol byt kludne na prahu a druhu hodinu som sice stale drzal pozadovane tepy, ale vykon sa stracal. A to je to “obchadzanie” treningu. Teraz napr. pri vytrvalostnom treningu sa mi neraz stava ze tepy len zlahka vystupaju do vykonovej vytrvalostnej zony. A to je ten rozdiel…

Teraz o aerobnom treningu, pokial mas dobru zakladnu vytvalost tak by to malo byt tak, ze s pribudajucim casom bude vykon klesat minimalne pri konstatnom tepe.
21.07.2022 - 13:01:07
00
Hosť napísal:
Myslim ze pri 20s all out intervaloch je uplne jedno ci mas aj merac vykonu.


Nesuhlasim. Je dobré vediet výkon na vyhodnotenie efektívnosti takého treningu.
21.07.2022 - 13:13:23
03
Hosť napísal:
Teraz o aerobnom treningu, pokial mas dobru zakladnu vytvalost tak by to malo byt tak, ze s pribudajucim casom bude vykon klesat minimalne pri konstatnom tepe.

Pokial je hodnota konstantneho tepu nastavena spravne, tak viacmenej ano. Pokial vsak jazdec s dobrou ZV nastavi tep povedzme na hornu hranicu ZV, alebo aj kludne len hornu cast Z2, tak vykon bude daleko vyssi a v neuvedomelosti bude postupne a podvedome klesat nemurne nizsie vykonu na hornej ZV.
21.07.2022 - 13:22:29
01
ennio napísal:
Je to uplne jednoduche. Cim viac % casu treningu stravi v prahovej a nadprahovej intenzite, tym skor a viac si zlepsi FTP. Amater Divald nech si svojich 10-15% strci za klobuk :)


Presne ennio. Princíp zlepšovania FTP, VO2max top profíkov. Kto zvládne viac a bolestivejších tréningov je lepší. Vyvážať sa na bicykli hodiny menej bolestivými podprahovými intenzitami dokáže hockto. Samozrejme že sú potrebné aj 5 a viac hodinové tréningy s väčším podielom podprahových intenzít ale tu je podstatná absolútna hodnota nadprahových hodín ktorá je pri veľkom celkovom objeme vysoká hoci tvorí len 35 % celkového objemu, u mna je to 72 % lebo mám tých posledných 11 dní čo som začal konečne poriadne trénovať /mám dovolenku a dokážem takúto veľkú prahovú a nadprahovú intenzitu zregenerovať aj deň za dňom, ked chodím do roboty musí byť medzi každým takýmto tréningom 3 - 4 dni pauza, ani dva dni po sebe takéto nedám - teraz to bolo 11 dní po sebe, uvidíme čo dnes 12. deň / menší celkový objem - dačo medzi polovicou a tretinou z profi 6 - 8 hodinových tréningov s 35 % prahovými a nadprahovými intenzitami. Tu je tých profi 6 - 8 hodín:

Prílohy:

35 % prah a intenzívnejšie + v nadmorskej výške 2500 m a viac.PNG
35 % prah a intenzívnejšie + v nadmorskej výške 2500 m a viac.PNG 71.32 KiB thumb_up0thumb_down

21.07.2022 - 13:50:21
00
ivan co nam ma akoze povedat ten screenshot?
21.07.2022 - 14:20:41
00
Kristina napísal:
Pozor, ale všetko sa počíta do priemerného výkonu za rok. A ten musí byť každý rok vyšší, aby bol vidieť progres. Na nejaký polarizovaný tréning alebo recovery jazdy nie je miesto. :lol:


Zas si to nepochopila. Vidíš len jedno číslo - 215 W, diesel tréning, ale v ňom sú aj dalšie čísla, aj watty na a nad prahom ktoré najefektívnejšie zlepšujú FTP, VO2max, fitness, ..., v mojom je to 72 % času v tých 2:40 hod. pri 215 wattoch co je ale len priemer väčších a menších hodnôt ako 215, za 11 dní /odkedy mám dovolenku a môžem poriadne trénovať/ stúpol fitness o takmer 30, V02max o 8 % - efektivita bolestivých tréningov

a stax ktorý tomu nerozumie sa zas bude smiať že form -65, ako môže byť forma v pluse pri plnom záprahu 11 dní po sebe - hlavne že podakoval mariotnovi za definíciu pojmu forma - ale aj tak nevie co to je

mariotn - ty vidíš na tom prudkom náraste fitness, VO2max, ... začarovaný kruh ? tiež máš mylnú predstavu o geometrických útvaroch

Prílohy:

Hlavný prínos - prah.PNG
Hlavný prínos - prah.PNG 41.85 KiB thumb_up-1thumb_down

fitness.png
fitness.png 80.27 KiB thumb_up0thumb_down

21.07.2022 - 14:29:44
01
dellax napísal:
ivan co nam ma akoze povedat ten screenshot?


neviem prečo si vykáš ale ten screenshot je pre tých co tomu rozumejú, pre tých co v tom majú guláš je to len obrázok
21.07.2022 - 14:32:02
00
Pán Ivan. Áno každému vyhovuje niečo iné. Kľudne trénuj ďalej hlavne nech ti šport robí radosť.
21.07.2022 - 14:39:24
10
nezmysel - prahové a nadprahové intenzity efektívne zlepšujú FTP, VO2max, fitness, ... u každého rovnako - a to efektívne tým viac čím je ich podiel v celkovom objeme väčší


Naposledy upravil ivan dňa 21.07.2022 - 15:01:03, celkovo upravené 1 krát.

21.07.2022 - 14:58:46
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up