https://udalosti247.cz/domaci/povinnost-cyklistu-svitit-i-pres-den/
Co si o tom myslite? V Česku rozmyslaju zeby zaviedli povinne svietenie/blikanie bicyklov aj cez den. Ja neviem o ziadnom inom state kde by bicykle museli svietit/blikat aj cez den. Ja mam na bikoch dynamo v naboji tak ja aj teraz svietim na biku stale a neriesim baterky ale davat to svietenie cez den ako povinnost mi pride ako blbosť
28.07.2022 - 17:45:06
00
Nesvietiť za slnečného dňa (veľké kontrasty medzi tieňmi a osvetlenými miestami) na frekventovaných cestách (minimálne 1. a 2. trieda) svetlami s dostatočným výkonom (desiatky až stovky lúmenov) je kktizmus. Momentálne na to už nieje ani technický (svetlá vydržia aspoň blikať aj celý deň), ani ekonomický dôvod (za 10€ sa dá kúpit viac modelov dopredu aj dozadu).
Osobne niesom za to, aby bolo povinné svietiť, ale ak dá vodič pri predbiehaní dole oprotiidúceho neosvetleného cyklistu, tak by sa vina mala deliť aj na cyklistu.
Ak by sa zaviedla povinnosť, mala by byť aj silná represia. Štát by mohol nakúpiť svetlá, pri prvom odchytení neosvetleného cyklistu na frekventovanej ceste pokuta 20€ a dali by mu zadarmo svetlá. Pri druhom chytení pokuta 200€. Tiež ich rozdávať cez obecné úrady dôchodcom zadarmo. Pri silnej medializácii by sme si rýchlo zvykli a zároveň by ubudli cyklisti jazdiaci neosvetlení (alebo s vybitými baterkami v 5lm blikačkách) po tme.
28.07.2022 - 18:53:11
00
Vyborny napad. Tolko bicyklov a kolobeziek co sa ceste stretavam bez svetla... a samozrejme najlepsie v sere, pripadne aj po zotmeni.
28.07.2022 - 19:04:54
01
No autá a motorky musia svietiť. Cyklisti ktorí sú najzraniteľnejší a najprehliadnuteľnejší svietiť nemusia. Dokonca nemusia nosiť ani prilby a môžu nosiť na ušiach slúchadlá. Je to nezmysel, ale je to politicky nepriechodné, aby mali cyklisti rovnaké povinnosti ako ostatní vodiči. Zdvihla by sa vlna odporu, že kde má chudoba zobrať peniaze na prilby, svetlá, odrazky. A denné svetlá aby mali zmysel, musia byť kvalitné tým pádom aj drahé. A tých zadných moc na trhu nie je. Mať lacnú blikačku len aby bola nemá žiadny zmysel.
A pravda tiež je, že cez deň viac ako denné svetlo by pomohlo farebné žiarivé oblečenie. To by sa zdvihla vlna odporu aj tu na mtbikeri. Čierna farba predsa zoštíhľuje a svetlá pridajú 80g na váhe. Apage Satanas. Rôzne cyklokoalície by začali spisovali petície.
28.07.2022 - 23:25:11
01
Je to nielen politicky nepriechodné a logisticky nerealizovateľné, ale aj nelogické. Ak chceme, aby čo najviac ľudí nepoužilo auto, ale išlo inak, v tomto prípade na bicykli, tak im to nemôžeme stále viac a viac komplikovať, v tomto prípade napríklad zase nejakou ďalšou povinnosťou.
29.07.2022 - 07:08:34
06
Joe70 a keby všetci cyklisti aspoň používali rozum... minule idem do strmého kopca ,oproti dole letí mtb-čkár s prilbou na rajdoch...včera na ceste 1.triedy oproti mladá baba na bajku - slúchadlá na ušiach...
29.07.2022 - 08:02:33
00
Je to nelogické, cyklisti nemusia mať prilbu, nemusia mať VO a byť preskúšaný z dopravných predpisov, môžu mať bicykel v dezolátnom stave a nik to nebude riešiť, ale budú musieť svietiť?

PS: ja osobne svietim celodenne (svietim - neblikám), jediná vínimka sú dlhé jazdy, lebo mi svetlo nevydrží svietiť napr. 18 hodín...
29.07.2022 - 09:31:55
00
V rakusku nemusia svietit ani auta takze...
29.07.2022 - 10:59:13
01
...aj trava je tam zelensia, vsakze ? :lol:
29.07.2022 - 11:07:09
00
Tak urcite, voda mokrejsia a vzduch cistejsi 😉
29.07.2022 - 11:08:05
00
Nemusia a je to presne ako u nas s bajkami. Casto nesvieta ani ked by mali. Prsi, stmieva sa a rakusak nesvieti.
29.07.2022 - 11:15:33
00
milujem vsetkych tych cyklistov co mi svietia do ksichtu tak ze nevidim ani len na cestu, ak bude takych viac tak to bude super
29.07.2022 - 11:22:08
03
scarinko napísal:
V rakusku nemusia svietit ani auta takze...

Avsak jednostopove motorove vozidla musia. Neviem, nakolko je to relevantne, ale zaujimave, aky je svet pestry:)
29.07.2022 - 11:29:19
00
scarinko napísal:
V rakusku nemusia svietit ani auta takze...


Jeden z argumentov zrušenia povinnosti svietiť bol, že práve zraniteľnejší účastníci premávky ako cyklisti a chodci ešte viac splývali s prostredím a medzi vysvietenými autami sa "strácali".
Ja osobne zapnem blikačku pri každej jazde na ceste a veľmi to odporúčam každému cyklistovi.
29.07.2022 - 12:00:50
02
ja odporucam kazdemu nosit helmu a podla mna pomoze viac ako blikacka ale aj tak ju ludia vraj nepotrebuju :)
29.07.2022 - 12:01:44
00
keyboard_arrow_up