Najprv radsej vela studuj ak ta to zaujima. Inak, ak mozem za laca, tak robi to cez brokera (Lynx). Zalozit si ucet u brokera je podobne ako zalozit si ucet v banke.
laco, poplatky 6€ za kazdu transakciu ti nevadia? Lebo su aj ovela lacnejsie moznosti.

Edit: vlastne ako si napisal, islo o jednorazovu investiciu, tak tam poplatky naozaj netreba riesit.

Ja som zacal v lynxe, ale na prelome rokov som si otvoril ucet aj v xtb, kde je to uz ovela vyhodnejsie.

Ale zatial som celkovo na tom asi takto :lol: :$

Prílohy:

trader.jpg
trader.jpg 65.73 KiB thumb_up1thumb_down

13.08.2022 - 10:40:43
06
ennio napísal:
Najprv radsej vela studuj ak ta to zaujima.


Zaujíma. Je nejaká literatúra, stránka, rýchlokurz geniality ohľadom takého investovania? princípy, nástroje, názvoslovie ...
13.08.2022 - 10:49:26
00
Zo slovenskych zdrojov napr. ako-investovat.sk
Podrobne navody najdes na bluenumbers.sk, peniazesucas.sk, alebo trebars papucovyinvestor.sk
13.08.2022 - 10:55:13
01
Stanos kde si zobral 10-20rokov, ked laco pise o 7-9? A je to kratko najma z pohladu fyzickeho veku. Budr mat 70 a co s tymi peniazmi? Osobne ich planujem minat na vnucata a nie skreckovat na truhlu, preto sa pytam co planuje laco.
13.08.2022 - 11:57:27
00
Napíšem skôr, čo neplánujem. Neplánujem zomrieť v sedemdesiatke.

Nerozoberajte mňa. Nie na to som tú tému založil. Píšte o sebe. Ako investujete vy?

Vráťme sa k otázkam z prvého príspevku tejto témy.

Už tu písať nič nechcem, chcem už iba čítať.
13.08.2022 - 12:29:52
03
cokupit napísal:
Stanos kde si zobral 10-20rokov, ked laco pise o 7-9? A je to kratko najma z pohladu fyzickeho veku. Budr mat 70 a co s tymi peniazmi? Osobne ich planujem minat na vnucata a nie skreckovat na truhlu, preto sa pytam co planuje laco.


Prepac, prehliadol som jeho cas horizont, pocital som so strednou dlzkou zivota ~70 rokov pre muzov na svk --> ak si "zodpovedny" tak planujes na nieco extra a nie len "umriem na 70-te narodeniny s nulou na ucte"
13.08.2022 - 13:50:26
00
Jaroh mas napr investopedia, a napr interactive brokers ponuka aj demo ucet na par mesiacov (snad stale) s ich "plnou" platformou, kde sa mozes ucit robit nakupy/poplatky/etc
13.08.2022 - 13:52:28
01
Dudo napísal:
Ja odporucam investovat do vzdelania a potom do cerveneho Ferrari, s tym je aspon sranda

Nik ma este neposluchol...


To preto že odporúčaš červene Ferrari. Keby si navrhol zelené Porsche 911 RS, tak by som to zvážil :)

No a k investovaniu? Istým spôsobom boli tie hlavné spomenuté. Z nehnuteľností sa mi nezdá až taká hlupost orná pôda. A niečo ako akýsi bonus vyskúšať sa dať niekde napísať na “waiting list” na oceľové hodinky značiek RLX, AP alebo PP…v dnešnej dobe síce dosť nepravdepodobné že sa to podari, ale viem o tom že motyka vie vystreliť.

A hlavne…snažiť sa to všetko rozumne diverzifikovať.
13.08.2022 - 18:57:35
01
To bol len tip, ja to volam "investicny spotrebak", ;) kludne aj hodinky, impresionista na stene, ci veteran, ale aj cesta okolo sveta a pod. Proste nieco, co okrem potencionalneho rastu hodnoty predovsetkym uspokoji urcitu cast mozgu. (pre rypalov - pri cestovani to su skusenosti, inspiracie, ci len ochrana pred potencionalnym vyhorenim).

Ja som uz z investicnych blabolov roznych guru-ov po rokoch presiel k psychologii a behavioralnej ekonomii... :hai:
13.08.2022 - 19:49:34
13
ja mam treti pilier kam mi zamestnavatel posiela 5% platu a ja tam posielam tiez 5%, je to nejaky akciovy fond, ktory sa 10 rokov pred dochodkom zacne preklapat do dividendoveho postupne po 10%
potom mam taku tu srandu co zaokruhluje platby kreditkou, za to sa kupuje tiez nejaky akciovy fond ale to je tak 1000e za rok
a este kupujem SPY akcie cez interactive brokers
13.08.2022 - 20:37:36
02
Kým som bol v SLSP, nakúpil som cez ich IS v aplikácii George dlhopisy s krátkodobým výnosom. Presný fond si nepamätám no kým začala vojna na UA to rástlo 8 - 11%. Hodil som tam 1000€, čo som zarobil na bokovke a po roku som už v červených číslach poklesu vytiahol necelé 2 tisícky. Kúpil som rovno bike od astro.
Ale veľmi som trpol. Ono je to hazard, rovnako ako kasíno...akurát, že tí čo investujú a sú trpezliví, majú výhodu. Ja som mal asi šťastie, no poznám ľudí, čo sa dostali do ?, lebo si prečítali knihy od Kiosakiho, pobrali úvery, kúpili aktíva a zahučali do ťažkých dlžôb.
13.08.2022 - 20:46:25
00
pre dochodcov s kapitalom je celkom zaujimava skupina ETFiek QYLD, RYLD a XYLD, ktore vyplacaju mesacne dividendu okolo 1%
13.08.2022 - 21:16:58
01
ja sa zatial divi akciam a etfkam,ktore distribuuju dividendy vyhybam, lebo sa mi s tym nechce serkat v danovom priznani
13.08.2022 - 21:25:05
01
Existuje nejaká taká profesia, že tomu profesionalovi hodím na krk celú výplatu a on mi bude z toho riešiť všetko? Že on sa mi postará o peniaze?
14.08.2022 - 09:10:27
00
Rád sa toho ujmem :-D :-D

(Laco, sorry za offtopic, nedalo mi :-) ).
14.08.2022 - 09:17:46
01
keyboard_arrow_up