petrik napísal:
hlavne ze neni lenivy bicyklovat. ale krabicu rozrezat a dat do kontajnera to uz nie. je to hnus velebnosti. bratislava-raca
foto z racianskej skupiny na FB

ktovie, možno to tam dal schválne s tým, že niekto môže takú krabicu hľadať a zoberie si ju
29.09.2022 - 13:31:21
04
a mozno maju pri tom baraku dohodnuty odvoz vsetkeho co sa polozi mimo a platia si za to firmu z najomneho - ako sme si platili my...
29.09.2022 - 13:35:11
00
petrik napísal:
hlavne ze neni lenivy bicyklovat. ale krabicu rozrezat a dat do kontajnera to uz nie. je to hnus velebnosti. bratislava-raca
foto z racianskej skupiny na FB


a mozno sa mu len nechcelo to predavat a ryzovat na krabici, tak to dal vedla ze komu to helfne to vezme...
mozno by stacilo napisat ze tu a tu je krabica ak by niekomu bodla vezmite ju :)
29.09.2022 - 13:35:15
01
Mne bolo kedysi povedane na akomsi zero-waste seminari, ze vlhky papier nie je mozne recyklovat, a ked niekto da krabicu mimo kontajnera na papier a ta zmokne, mohol ju v praxi rovno dat do komunalu.
A teraz si predstavim zberny dvor u nas v obci, kde vsetci zasadne nechavaju tieto kontajneri otvorene:)
29.09.2022 - 13:43:20
02
Nuž, bývam hneď vedľa papierní v Harmanci a oni prvé, čo s dovezeným recyklátom (a ten sa vozí v baloch na nekrytých návesoch) urobia je, že ho hodia do vody... Tak neviem, problém s mokrým papierom/kartónom je skôr v tom, že exponenciálne narastie jeho váha a zle sa s ním manipuluje... :-)
29.09.2022 - 13:51:09
03
To je mozne, cize dovod, preco by sa taky papier nerecykloval je teda len prakticky dovod, ze ho neodvezu a pracovnici su nainstruovani ho nebrat? Je to totiz tema, ktora ma velmi zaujima (inak by som sa na zero-waste seminar netrepal :D), no napriek tomu (aktivnemu zaujmu) je pre mna narocne sa dostat k podstate mnohych odporucani a procesov okolo.
29.09.2022 - 13:56:10
00
Inak ja niekedy ani nerozoznam usušený papier od takého ktorý nezvlhol ... tož neviem, celé sa mi to akosi nezdá...
29.09.2022 - 14:03:09
00
Rachela napísal:
Mne bolo kedysi povedane na akomsi zero-waste seminari, ze vlhky papier nie je mozne recyklovat

Ano, je to tak, ja mam informaciu , ze najviac cenene su prave take super, neposkodene krabice, co je cloveku aj lut vyhodit :D , prevazne aj tak zbytok spaluju, pretoze maloktory papier sa da seriozne recyklovat . Preto napr. som doteraz nepochopil tie volne stojace plastove nadoby na papier, pretoze do toho skoro vzdy naprsi . Tam kde je to pod strieskou, tak ok. Ale to som len tak mimo temu. A ano, volne stojace krabice od bicyka kazia meno normalnym cyklistom :rofl:

Nazgul: no na toaletny papier asi ano, tam sa da vselico recyklovat :lol:
29.09.2022 - 14:05:10
01
milos21 napísal:
Popravde za mňa radšej takto ako u nás krabice v celku v kontajneri... Mám pocit, že len ja sa s karbicami trápim aby v kontajneri nezaberali zbytočný vzduch alebo do bioodpadu hádžu plastové sáčky a len ja používam rozložiteľné (najviac ma v biodpade dostali plastové nádoby zašpinené nejakým majonézovým šalátom - pre mňa nechápačka). Ale to je už o inom a do inej témy :tmi:


obidva sposoby su iba debilita. ani jedno ani druhe nieje dobre.
tiez som byval pri takych kontajneroch v ktorych som si najskor musel spravit poriadok aby som tam nieco este zmestil.
29.09.2022 - 14:16:34
00
Papier, kartón sa recykluje. Vyrába sa z neho obalový papier. To že navlhne, zmokne nevadí. Prikladám nejaké foto zo závodu na výrobu papiera, buničiny. Tie balíky sú starý papier/kartón.

Prílohy:

IMG_20210910_101025.jpg
IMG_20210910_101025.jpg 260.5 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20210910_101022.jpg
IMG_20210910_101022.jpg 222.67 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Finálny produkt z recyklovaného papiera
IMG_20210910_095536.jpg
IMG_20210910_095536.jpg 142.23 KiB thumb_up1thumb_down

29.09.2022 - 14:27:45
08
Však si predstavte, že pri výrobe papiera sa spotrebujú kvanta vody, takže navlhnutie ako také nevadí. Problém môže byť ak takýto papier je na dne kontajnera kde pekne plesnivie a hnije. Ja do bioodpadu dávam aj kuchynske papierove obrúsky a na dno dávam natrhané obaly od vajíčok. Papier je prírodná látka ktorá vo vlhkom a teplom prostredí proste zhnije…
29.09.2022 - 15:38:51
00
Papier už dávno nie je tá prírodná látka čo kedysi...

Do odpadov má ísť to, čo tam spracovateľ podpadov určí. Nevymýšľať blbosti zbytočne.
29.09.2022 - 16:04:11
00
No celkom by ma zaujimalo ake percento z triedeneho odpadu sa naozaj recykluje. Nepamatam si uz zdroj, ale vraj je to smutne malo. Dokonca vraj ekologicka zataz triedeneho zvozu je vraj vacsia, ako uspora jeho tiredenim. Netusim kde je pravda, ale ked vidim u nas, ze niekto napr. hodi papier do modreho v plastovom vreci, ci bezne vidim obalovy plast vyhodeny v krabici v papaiery mam tendrnciu verit, ze to nikto nerecykluje. Najvacsiu radost mam z bublinovych obalok kde je vo vnutri plast a z vonku papier. To sa neda oddelit ani ked sa po....
29.09.2022 - 17:25:03
00
Som nasiel toto https://www.naturpack.sk/blog/triedenie-odpadu-co-patri-do-papiera/ . Dost ma jeduju tie papierove obaly, co su spojene s plastom (uplne zbytocne). Potom to nemoze ist do papiera. Knihy to som nevedel. Asi aby obsah knihy nepokazil surovinu :D
Pisu tam, ze sa kvoli papieru vyrubu iliony stromov, ale obavam sa, ze dnes to neplati. Podstatne viac sa vyrube v ramci "eko" biomasovej produkcie elektriny. Aspon teda u nas :(
29.09.2022 - 17:47:23
02
Pozdravujem pripečeného žiletkára na ceste z bk na peknú cestu,vulgárne vyjadrovanie a arogancia mu zjavne nechýbali,etiketa bajkera a slušné správanie sa zjavne odviali pri honení ega na kom-e.Kdo je vác na ceste "ja pripečeny tzv "Sagan"(prepáč Peťo),novodobý objaviteľ lesa,turista,bajkeri čo prepotili aj trenky aby došlapali aspoň na ČK z peknej cesty,enduraci na kofolu kocmundovy, alebo dav ľudí potulujúcich sa hore dole cestou?Vždy si niektorá skupina bude nárokovať väčšiu časť cesty,alebo celú,ale treba hľadať kompromisy ,aby zbytočne nedochádzalo ku koliznym situáciám zavinených jednou či druhou aj treťou stranou.Tristo v mase ľudí nem dobrý nápad,ale niekto to može vnímať inak.Reakcia mnou oslovených paničiek sa dala očakaváť.Hneď som pridelený k typkovi ,že šak aj ja určite pôjdem tristo z kopca,veď mám bicyglo.Tak to mi už úplne odj...o dekel z hlavy.Tak som sa tu vyplakal,toť vsjo.
02.10.2022 - 22:17:25
00
keyboard_arrow_up