Joe70 napísal:
Iba s chabými skúsenosťami s centrovaním mi to logicky vychádza tak, že:
1. Keď máš ploché špice a pri centrovaní si ich fixoval nejakým "držiakom", odpadá logicky problém s tzv. "stresovaním". Koľko otočíš niplom, toľko sa pootočí na špici. Tento problém so "stresovaním" je pri kruhových špicoch, ktoré sa ťažko fixujú proti pootočeniu.
2. Po nafúkaní sa hodnoty napnutia zmenia. Ale zmenia sa proporcionálne. Má to samozrejme logiku. Keď máš v plášti 80 - 100 PSI logicky to pôsobí na ráfik a výplet.
3. Odchýlka 1 mm v axiálnom aj radiálnom smere mi pripadá ako hraničná pri cestnom kolese.
Ale vyliečil som sa z nejakého naháňania mikrometrov. Kúpil som Park Tool Tension Meter, centrovací stojan, iné digitálne merače a dospel som k tomu, že to netreba tak prežívať. Tie hodnoty sa naozaj stále menia. Pokiaľ to pri jazde nie je vidieť alebo cítiť, tak je zbytočné to riešiť podľa mňa.



No, tie špice je treba držať. Mám na to nástroj, aby sa mi nepretáčali, takže aj pre toto som bol z toho rozladenia rozladený ja sám :-D . Uvidím časom, ako sa to bude chovať.

Ono čo sa týka tej odchýlky, tak mám to na zadnom kolese, kde to hádzanie ani len necítim. Dokonca som tam doteraz jazdil jeden plášť, ktorý na dobre vycentrovanom kolese robil poriadne medvediu službu a aj tak to bolo ok.
01.10.2022 - 00:28:32
00
JJ Ja ich samozrejme pridŕžam. Mám na to metódu ale 100% to nefunguje pri kruhových špicoch. Pri plochých je toeasy.
01.10.2022 - 00:44:12
00
To sa snazis len docentrovat tovarensky vyrobene koleso ? Skus este oznacit niple aby si videl ci sa netocia. To je uz asi hovadina ale nejak sa to uvolnovat musi. Co sa tomu stalo? Nemoho dostat taku ranu ze spajdle boli natiahnute za madzu pruznosti a teraz sa same natahuju po troche namahania ? Zazraky sa diat nemozu, ak sa to koleso povoluje tak sa nieco musi proste natahovat alebo krutit. Dafom to nebude tak hlboky raf sa nemoze deformovat. Bud je tam nieco poskodene, alebo takto na dialku fakt neviem. Mam koleso co ma 18 spicov a je vycentrovane na +- 0.3mm a ma natocene cez 20 000km a vek cez 10 rokov. Precentrovavane bolo raz. Poctom spicov to nebude.
01.10.2022 - 02:35:15
00
Dudo napísal:
Viaceri tu spominate zmenu napatia vypletu po nafukani koles. Mozem poprosit to ako lamovi fyzikalne vysvetlit? To sa akoze zmrsti raf a zmensi sa jeho priemer? Alebo posobia parcialne bocne tlaky na raf? Dik

Predpokladám tlak vzduchu na ráf.
Aj plášť má iný vonkajší priemer keď je nafúkaný na 100psi a na 120psi
01.10.2022 - 08:33:55
00
Tak snad roztaznost plasta a rafu je trochu ina. Hlava mi neberie, ze by sa mal karbonovy raf - kruh zmrstit dovnutra posobenim rovnakych sil vo vsetkych smeroch.
01.10.2022 - 09:00:55
02
Zatial vieme, že su to plašťove karbonove kolesa s plochymi špicami... MTB, cestne alebo ake? A vyrobca?
01.10.2022 - 17:48:31
00
Kolesá sú tieto: https://pro-body.sk/no-limited-kolesa-pro-race-50-disc-sl/p2900
01.10.2022 - 17:54:23
00
Tak som to opäť preveril. Koleso Fulcrum Race 3 DB. Centrované pred mesiacom. Odvtedy najazdené cca. 800 km. Napätie som meral s Park Tool TM-1. Axiálnu odchýlku digitálnym odchýlkomerom. Meral som na strane kde je 7 špicov. Zmeral som napätie na nafúkanom kolese, následne axiálnu odchýlku, koleso vypustil, zmeral odchýlky a nakoniec zmeral napätie, aby náhodou nedošlo k nejakým zmenám. Koleso má rôzne nálepky, takže sú tam nejaké nepresnosti, ale je to v tomto prípade irelevantné, keďže som axiálnu odchýlku meral v rovnakom mieste.
Špice majú po nafúkaní naozaj nižšie pnutie. A naozaj mi to príde logické. Mám tam nejaké rozdiely v tabuľke s napätím, ale som to moc neriešil, či ukazuje 22,2 alebo 23.3. Je to zaokrúhlené. Napätie je po nafúknutí nižšie cca o 5%.
A axiálne hádzanie sa tiež zmení. Po prvej jazde keď si to sadlo som to kontroloval a bolo to horšie. Teraz to dopadlo prekvapivo lepšie. Ono tie kolesá dostávajú pri každej jazde riadne rany. Akceptujem väčšie odchýlky. Raz je to horšie, inokedy lepšie. Zatiaľ spoko.
Príloha:
TM1.jpg
TM1.jpg 92.32 KiB thumb_up0thumb_down

02.10.2022 - 01:19:13
13
Zaujimave. Na stastie som sa s nicim takym este nestretol. To ze je napnutie nizsie po nafukani kolesa je fakt, Preco tomu tak je nejdem rozvadzat, ale kazdy, kto to na cestnych kolesach meral, tam vzdy rozdiel nameral. To, ze to ale rozhadzuje vycentrovanie je podivne. Uz mi napada len ci to neovplyvnuje geometria plastu. Proeste ci "krivy" plast pod tlakom nedokaze mierne "skrivit" raf. Pripadne dusa nemusi mat rovnaku hrubku steny a moze tlacit niekde viac niekde menej. Kazdopadne tie cisla su podla mna v pohode.
02.10.2022 - 01:53:42
00
mne sa tento jav stal na 29" kolese s karbonovym rafikom (Kellys) rafik bol opravovany (prasklina pri spici) a po vycentrovani bolo vsetko ok... po nasadeni a nafukani plasta sa spice dost uvolnili - bolo treba nanovo centrovat, a prasklina sa "stiahla" vic do seba, takze som to radej prelaminoval pri nafukanom kolese. Urcite zalezi aj od samotneho rafika, niektore to mozu robit viac, ine menej...
06.10.2022 - 07:32:58
00
Nie, to nie je uvoľnením špicov. Robia to všetky jazdené "usadené" kolesá. Centrovanie aj napätie špicov sa nafúkaním mení.
Btw, teraz som menil prasknutý špic a centroval koleso na pracovnom ebajku. Lacné ťažké koleso do Ł100 čo mi pred rokom zapletali v servise, lebo sa nedalo kúpiť hotové. Špice sú nejaké DT Swiss, pevné ale asi lacné.
Centrovať to bola lambada. Nebolo treba žiadne šponovanie, pridržiavanie špicov etc. Nič sa nepretáčalo. Neviem prečo to pri lacnom kolese funguje a pri drahých nie.
06.10.2022 - 23:06:57
01
Joe70 napísal:
.... Neviem prečo to pri lacnom kolese funguje a pri drahých nie.

To je dovod preco kolesa nekupujem ale staviam si sam.
Cero AR30 som musel docentrovat hned ako prisli a staci sebemensi naraz z boku a idu znova na stol. Mavic crossmax som musel komplet prepliest, leboo sa krutil podomnou (vyplet nebol krizeny s dotikom), Jedine bezproblemove su skoro 20 rokov stare Shimno WH-R550. Remerix isli na bazar, Axium tiez.
Ked si robim kolesa sam su pevnejsie, lepsie vyvazene, maju vacsiu zivotnost, obvikle aj mensiu hmotnost a polovicnu cenu. A este su aj original, mozem sa pohrat s farebnymi variaciami a vytvorit bud tuhe alebo priuzne koleso podla toho co potrebujem.
07.10.2022 - 00:45:34
00
Pridám sem aktuálny stav mojich kolies. Tak nakoniec som do docentroval aj štvrtýkrát s nafukanym plášťom a už to pri jazde po pezinskych cestach (rozbité) zostalo ako som to spravil. Dotiahol som to na vyššiu tuhosť a už je to dobre. Jedine to teda bola moja chyba, že som to mal nedostatočne napnuté a teda sebemenšia blbosť to rozhodila. Teraz to síce nie je dokonalo vycentrovane, na to už nemám nerva, ale za jazdy to necítim vobec a ide sa s tým super.

Nabudúce už budem vedieť, co s tým teda. Ten ťah a sila napnutia v tom bude najklucovejsia a nebáť sa vyšších hodnôt.
07.10.2022 - 09:59:32
00
daj potom vediet, ako sa to bude chovat, ked vyfuknes koleso ...
07.10.2022 - 13:13:34
00
miso499 napísal:
nebáť sa vyšších hodnôt.


vyššie ako doporučené napnutie od výrobcu ráfu by som nešiel
07.10.2022 - 13:22:28
01
keyboard_arrow_up