Používam SHIMANO a MOTOREX oleje.
Trvá to pár sekúnd / minútu.
A funguje to.
+ Častá údržba - jazdím blato / sneh / prach ...
...proste všetko
10sp reťaz cca 3 000-3 500 km ( no veľa pri výdrži reťaze záleží aj od toho či zrovna nemám obdobie, že jazdím na bike-u iba do roboty, vtedy by dala aj dvojnásobok * žiadne kopce )
05.11.2022 - 07:14:37
00
Joe70 napísal:
Kks 250 km, že ty si rybár :-) Alebo problém so sluchom. Reťaz namazaná Squirtom sa ozýva po cca 50 km, po 100 km už kvíli. 200 km je utrpenie.

Moja skúsenosť je ze 200km po zvažniciach VF,MF že uupplne v pohode. Nikdy mi nepiskla, akurát ku koncu pri radeni viac hrkotala.A menil som podľa odometra... Dve retaze sram PC951 kazeta a pevodnik na 5-6 tkm.
Prešiel som na " varenie parafinu".Je to menej pracne,a aj menej nákladné,keď kilo parafinu cca7e a fľaška squirt cca12e na sezónu.
05.11.2022 - 07:23:30
00
Joe70 napísal:
Kks 250 km, že ty si rybár :-) Alebo problém so sluchom. Reťaz namazaná Squirtom sa ozýva po cca 50 km, po 100 km už kvíli. 200 km je utrpenie.


Tvoje životné trable ma nijako netrápia. Ja som len napisal moju skúsenosť.
05.11.2022 - 08:32:15
01
je uplne usmevne ked citam ake postupy a ake zlozite aplikovanie a cistenie pohonu niektori absolvuju s olejmi a sprejmi a ake silne argumenty sa snazia najst na to ze ta cierna retaz nie je vlastne az tak cierna a ze ta brusna pasta bordelu im az tak neznizuje zivotnost….atd.

a stale prevlada nazor ze voskovanie retaze je zlozite a narocne na cas?

voskovanie je oproti tomu vsetkemu casovo asi tak narocne ako vychutnat si dobre ristretto.
samozrejme ako pri dobrej kave treba pouzivat aj kvalitne suroviny.

negativne nazory na vosky su len preto ze ludia to nevedia spravne aplikovat alebo su setrilkovia a myslia si ze objavia nejaku skratku ako to vymyslia “levneji” a potom to samozrejme nefunguje.
milionom ludi na celom svete od ROAD cez MTB, gravel, tour….cele spekrum pouzitia, vsetkych moznych krajin a poveternostnych podmienok to funguje super, nezavisle testy jasne hovoria to iste - tak je jasne ze tych par ludi robi nieco zle ked im to prave nefunguje.
05.11.2022 - 08:58:59
09
mna zas vzdy pobavi ako tu prezentujes voskovanie ako nieco uplne jednoduche, co "zaberie par sekund" a potom napises uplne alchymisticky postup s odmastovanim retaze v 4 roznych roztokoch, varenim pri presnej teplote, lamanim na custom made nastroji urcenom vylucne na to a neviem cim este vsetkym, pri ktorom si poviem, ze by mi muselo prasit na gebulu :D
05.11.2022 - 09:14:31
19
... miesto tejto alchýmie radšej namažem olejom a pôjdem si na hodinu pojazdiť?
05.11.2022 - 10:13:42
02
DanyH, poprosím si tvoj postup ako a s čím voskuješ, rád sa niečomu naučím. Ak to tu niekde bolo, poprosím číslo strany, prípadne do PMky, vďaka.
05.11.2022 - 10:13:58
00
Za mňa čo jazdím nejaký ten maratóny je voskovanie pomocou squirtu najlepšie. Čistota pohonu je na slušnej úrovni až na tu potrebu neustáleho čistenia a nanášania. Už som si vytvoril systém takže čistý pohon mi zaberá do 3-5min. Prídem domov už mám pripravené kliešte na rýchlospojku mám SRAM čiže si jednoducho zablokujem prehadzovačku reťaz hodím do sklíčka s benzínom zatrasiem pošejkujem sklíčko si položím a ešte nechám benzín pôsobiť. Medzitým si utierkou prejdem prevodník a kladky šup šup 30 sekúnd a reťaz vytiahnem utriem starým tričkom a rovno ju mažem položenu na stole voskom a nechávam tak do ďalšieho výjazdu. Na druhý deň prídem založím reťaz cvaknem tam rýchlospojku a frčím na úplne čistom pohone. Túto rýchlu procedúru opakujem po každých cca 80 - 100km. 120ml squirt mi vydrží tak cca 5 mesiacov. Za sezónu miniem max 180ml čo je asi 18e + 700ml benzínu za cca 4-5e čo je veľmi dobrý pomer cena len tá starostlivosť ale to mi nevadí tých pár minút denne je zanedbateľný kto by namietal že na to nemá čas tak by som mu poradil rýchlejšie bicyklovať a behom pár km má čas nadbehnutý :D
05.11.2022 - 11:35:00
12
Este povedz ze to robis v byte a zasmejem sa 😉
05.11.2022 - 13:20:34
00
Akože umývam reťaz benzínom, ale každých 80km by ma to teda nebavilo a je to aj podľa mňa zbytočne
05.11.2022 - 13:27:47
04
Asi dve sezóny používam Squirt, aplikujem inj. striekačkou s ihlou na každý valček, ideálne nechať dlhšie zaschnúť /napr. deň pred výjazdom aplikovať/, ale nie vždy sa to takto podarí, premazávam cca po 2-3-4 výjazdoch, bez nejakého veľkého čistenia, len suchou handrou pretriem a aplikujem, prípadne starou zubnou kefkou nasucho prebehnem kladky, prevodník a reťaž. Páči sa mi tá čistota pohonu , neporovnateľná oproti olejom. Na MTB točím reťaze cca po 600 km, kedy ju dôkladne vyčistím v benzíne.
Po mokrom výjazde treba utrieť reťaz dosucha, lebo môže chytiť "líšku", ale to aj pri riedkých olejoch /používal som Dynamic Dry Lube/. Nejaké Wet Lube oleje Shimano a podobne jedine na synov bike na ktorom chodil do školy a tam parkoval von, aj v daždi.....
Plánujem skúsiť aj horúci parafín - naraz na 5-6 reťazí a potom točiť v kratších intervaloch....
05.11.2022 - 13:33:52
03
scarinko napísal:
Este povedz ze to robis v byte a zasmejem sa ?

Na bicykel v byte /čo je zvyčajne spojené aj s nosením po schodoch, vo výťahu, a pod..../ by som ani nič iné ako Squirt /alebo podobné/ neuvažoval....vyčistiť reťaz v benzíne raz za dlhší čas , po niekoľkých stovkách kilometrov, nie je problém pred bytovkou, resp. na balkóne....
05.11.2022 - 13:37:20
00
Ako u koho. Nastastie mam vytah, dokonca 2. Ale teda keby som mal kazdych 100km cistit retaz asi by ma svihlo. Aktualne pouzivam squirt na cestak a gravel a olej na mtb lebo ten mam v pivnici a vacisnou nemam cas to dopredu voskovat. Najhorsie je ked vyjdem na vyjazd a za 5km zacne retaz piskat, potom 100km s piskanim je o nervy. Ale ako to zistit dopredu neviem.
05.11.2022 - 13:40:23
00
Určite netreba čistiť reťaz po 100 km....
05.11.2022 - 13:46:10
00
Napr vcera som utieral retaz a bola plna cierneho bordelu a to tam davam len squirt. Kladky zadrbane, retaz zadrbana, takze to nie je take ruzove ako sa tu tvrdi. Ano nie je kazeta az taka cierna ako s olejom ale ten vosk ktory sa vytlaca tam zostava cierny v hrudkach. A to je cestak ktory nejazdi po lese alebo terene.
05.11.2022 - 13:49:28
00
keyboard_arrow_up