niekto tu spominal,ze PN vypisuje sestricka.Minule som sa ohradil,ze preco mi to nevypisuje sestricka,som dostal pekneho *****,ze to moze vypisat iba lekar,a tak aj bolo.Sestricka to iba prekontrolovala a podala do ruky.

k tym IT, zjavne vidime,ze je problem aj v lekarskom IT sektore s tak slahnutym systemom,ktory tvorili slavni IT ikvaci,ked milos21 a dalsi maju tieto problemy.A viem si zivo predstavit,co sa sracku tam nemocnice nakupili.

Mna by len zaujimalo,kedy boli naposledy spravene hlbkove audity vo vsetkych tychto statnych nemocniciach,ked vsetky okrem 3och tvoria totalne straty. A nie je to 1-2roky dozadu iba


cokupit smutne je,ze stat sme MY. volene demokraciou strany=ludi,ktorych tam chceme. bol niekto,ktor chcel za poslednych 30rokov nieco v zdravotnictve zmenit? Tusim to bola ta ministerka taka sympaticka,ktoru okamzite vyhodili.A to bolo asi tak vsetko. Vsetko to zacalo nezmyselnou retorikou toho ***** Zajaca.Najvacsi paraziti su nezamestnani,ktori dostavaju zdravotnicku starostlivost presne rovnaku ako my,co platime nehorazne vydavky do tej bezodnej diery


Naposledy upravil canopus dňa 27.11.2022 - 08:57:42, celkovo upravené 1 krát.

27.11.2022 - 08:48:30
00
canopus napísal:
som zvedavy,ci 1.1.2024 spustime DRG system na SVK, zase sme na chvoste OECD,ako jedina krajina ho zjavne nepotrebujeme


Len pre úplnosť: DRG sa už na niektorých oddeleniach používa a prax ukazuje, že si to vyžaduje asi ešte viac klikania a ďatlovania do počítača, ako predtým.
Ale najmä: DRG iba administratívna metóda a tá sama o sebe nevyrieši problém. Problém je, že nemocniciam nepreplácajú výkony v plnej miere a je jedno, či sú vykazované v DRG alebo inak.

canopus napísal:
Kazdy jeden,co si mysli,ze zvysenie platov lekarov zvysi aj kvalitu urovne poskytovania sluzieb je riadne naivnucky.

Deklarovaným cieľom požiadavky zvýšenia platov nebolo zvýšenie kvality úrovne poskytovania služieb, ale zvýšenie konkurencieschopnosti systému pri získavaní lekárov. Lekárov je málo a tí najskúsenejší sú už vo vysokom veku, pred dôchokom či dokonca v dôchodkovom veku.
Ak budú mať lekári nižšie platy ako v okolitých krajinách, kde tiež chýbajú lekári a preto ich lákajú aj zo Slovenska aj z tretích krajín (osobitne !nebezpečné" je z tohto pohľadu Česko), tak o 10-20 rokov systém skolabuje, pretože skrátka nebude dosť lekárov.
Naivnučkí sú ľudia, ktorí si myslia, že bežný slovenský lekár bežne nedostáva alebo aspoň nečíta ponuky z Čiech, je ich plno. A k tomu neštátne zariadenia na Slovensku, farmafirmy... a tí, čo vedia jazyk, si nájdu násobne lepšie platenú prácu v Nemecku, Rakúsku či Británii v priebehu dní.

canopus napísal:
Otazka pre fundovanych: tych cca 2000 lekarov nie je nejako malo v tych 13statnych nemocniciach+6 specializovanych statnych nemocniciach? Vieme cislo,kolko pracuje lekarov v tychto zariadeniach dokopy?

Oveľa dôležitejšie než ten pomer je štruktúra výpovedí. Rozhovor s riaditeľkou bystrickej nemocnice:
"Opýtam sa konkrétne. Ak 128 lekárov od 1. decembra odíde, budete vedieť poskytnúť plánované operácie?"
"Nie."
Ono totiž v nemocnici, ktorú ona vedie, dalo výpoveď 128 lekárov najmä z chirurgických odborov a anestéziológie.
A nie je náhoda, že najmä tieto odbory dávajú výpovede. Ide totiž o sofistikované odbory, ktoré si vyžadujú veľké osobné nasadenie a výdrž a chyby majú okamžité fatálne následky. No a súčasný systém vedie k tomu, že tí lekári sú permanetne jednou nohou v base, nevládzu (= vyššie riziko chyby), sú nôtení porušovať zákoník práce, rodiny vidia len úchytkom a na ich práci sa najokatejšie prejavuje nedostatok prístupu lege artis, zapríčineného neschopnosťou štátu manažovať zdravotníctvo a ústiaceho v tých 10-11-tisíc odvrátiteľných úmrtí, ktoré ročne na Slovensku máme.
27.11.2022 - 08:55:47
01
Jaroh fuha, hlavne ze v zahranici,ked som sa ich pytal,tak nikto nehovoril o ziadnom datlovani. zaujimave.Uz chcem vidiet statistiku za najblizsi rok= kolko sa sem navali kvalitnych lekarov= TOTO BY SOM CHCEL TEDA VIDIET. Ale vysledok uz nejako budem vediet aj teraz :sweat:
myslim si,ze to skolabuje este skor ako do 10rokov :tmi:


Naposledy upravil canopus dňa 27.11.2022 - 09:02:15, celkovo upravené 1 krát.

27.11.2022 - 08:58:37
00
canopus napísal:
Mna by len zaujimalo,kedy boli naposledy spravene hlbkove audity vo vsetkych tychto statnych nemocniciach,ked vsetky okrem 3och tvoria totalne straty. A nie je to 1-2roky dozadu iba


Ale veď o tom to je - štát nemá potrebu robiť nejaké "hĺbkové audity". Kapry si predsa rybník nebudú vypúšťať.

Mimochodom, na tvorbe straty štátnych nemocníc majú vplyv nielen neefektívne vedenia nemocníc, ale aj systém ako taký - v štátnych nemocniciach končia komplikovanejšie a komplikované prípady, kde sa o nich síce postarajú, ale nedostanú to v plnej výške preplatené. Teda ak napríklad nejaký úkon na ARO stoji 2.500 €, tak oddelenie dostane iba 1.800 €.
27.11.2022 - 09:00:22
00
canopus napísal:
Jaroh fuha, hlavne ze v zahranici,ked som sa ich pytal,tak nikto nehovoril o ziadnom datlovani. zaujimave.Uz chcem vidiet statistiku za najblizsi rok= kolko sa sem navali kvalitnych lekarov= TOTO BY SOM CHCEL TEDA VIDIET. Ale vysledok uz nejako budem vediet aj teraz :sweat:


Tu nejde o najbližší rok, ale o 10-15 rokov.

DRG v zahraničí je iné ako DRG na Slovensku. Na Slovensku po slovensky.
27.11.2022 - 09:02:14
00
Jaroh mnoho krajin DRG prebralo od tych prvych,co to zaviedlo a cuduj sa svetu,funguje im to paradne.To hodnotenie nemocnic funguje na 110% a preto tie nemocnice aj tak vyzeraju.Predpokladam,ze sme si zobrali nejaky nemecky styl a upravujeme ho na ten svoj.
no nic, bezni ludia tento problem so zdravotnictvom nevyriesime. Tieto zvysenia platov si zaplatime vsetci z nasich dani,odvodov= FICO nakaze zvysit z 14% na 20% do zdravotky,lebo nebudu prachy na tieto platy=to bude prve,co zvysia, zvysia sa ceny liekov,ukonov apod. Uz cakam na to,ze pride,ked budeme platit 10€-50€ aj u obvodakov ako to robime u zubarov. A to si zapamatajte,ze k tom uz coskoro pride
27.11.2022 - 09:05:24
00
mozno budu ludia viaz premyslat nad svojim zdravim. Myslim, ze v Holandsku je system, kde si prve 3 navstevy lekara plati clovek z vlastneho a az tie dalsie idu na poistovnu. Vraj je to preto, aby ludia vedeli, ze zdravotnictvo nie je zadarmo. Cital som to tak 2r dozadu, detaily uz presne neviem.
27.11.2022 - 09:12:52
00
canopus napísal:
Jaroh mnoho krajin DRG prebralo od tych prvych,co to zaviedlo a cuduj sa svetu,funguje im to paradne.To hodnotenie nemocnic funguje na 110% a preto tie nemocnice aj tak vyzeraju.Predpokladam,ze sme si zobrali nejaky nemecky styl a upravujeme ho na ten svoj.


Tak teda ešte raz: "DRG v zahraničí je iné ako DRG na Slovensku. Na Slovensku po slovensky."
DRG si nevymýšajú nemocnice. Metodika a software prišli z ministerstva zdravotníctva (resp. z organizácií v jeho rezorte). Lekári naň nadávajú a vedia, že je to paškvil, ale musia s ním strácať čas, lebo skrátka to majú príkazom.

canopus napísal:
no nic, bezni ludia tento problem so zdravotnictvom nevyriesime. Tieto zvysenia platov si zaplatime vsetci z nasich dani,odvodov= FICO nakaze zvysit z 14% na 20% do zdravotky,lebo nebudu prachy na tieto platy=to bude prve,co zvysia, zvysia sa ceny liekov,ukonov apod. Uz cakam na to,ze pride,ked budeme platit 10€-50€ aj u obvodakov ako to robime u zubarov. A to si zapamatajte,ze k tom uz coskoro pride


Dobré ráno, stará mama.
Ono je to totiž otázkou priorít. Naozaj potrebujeme napríklad tú svätú diaľnicu z Bratislavy do Košíc, alebo radšej tie peniaze dáme na lepšie zdravotníctvo a sociánu starostlivosť? Naozaj je také dobré mať nižšiu DPH pre vleky, štadióny a aquaparky? Nebudú tie peniaze niekde chýbať, napríklad v zdravotníctve a sociálnej starostlivosti? A tak ďalej a tak ďalej. Kvalitné zdravotníctvo je drahé všade vo vyspelom svete, to len my si myslíme, že pri našom HDP na hlavu môžeme mať aj diaľnice aj kvalitné zdravotníctvo.
Vieš, že za R1 PRIBINA platí Slovensko 300-tisíc eur denne po dobu 30 rokov? (A to je hodnota spred inflácie, kto vie, koľko je to dnes).
27.11.2022 - 09:14:38
00
Za mňa DRG asi takto. Najviac ma vytáča to vracane poisťovňou pre také blbosti ako napr - daná diagnóza pre vek je naplatná. Lebo podľa drg dieťa do 12 rokov nemôže mať pankreatitídu ani cholelithiazu (a táto dg nemôže byť ani vo vedľajších dg). Kódovať pre drg znamená aj naučiť sa x nelogických pravidiel. Najhoršie že poisťovňam tie chyby vyhadzuje systém bez toho aby sa niekto nad tým zamyslel. Niekedy kódujem nie také diagnózy aké má reálne dieťa, ale také aby to prešlo poisťovňou…
27.11.2022 - 09:19:15
00
milos21, a je tam nejaký mechanizmus feedbacku? Reportuješ niekde takéto nedostatky a odstraňujú sa? Alebo je to od začiatku také isté a nikto to nerieši?
27.11.2022 - 09:23:11
00
Ramon1
opravujem čo som napísal,
malo byť "mnohí lekári" ..... "by nevedeli"
inak máš samozrejme praudu, veď kto iný by ju mal mať :-)
ale minule ma jeden pobavil, čakal som na vyzdvihnutie zásielky a predo mnou stál človek, mladší ako ja a povedal:
dobrý deň, doktor XY mám tu zásielku, dievčina OK, poprosím PIN a on na to: veď Vám hovorím DOKTOR XY
(pou)smiali sme sa dvaja z troch ( a dr. to nebol)
PEACE
27.11.2022 - 09:27:40
01
canopus napísal:
Otazka pre fundovanych: tych cca 2000 lekarov nie je nejako malo v tych 13statnych nemocniciach+6 specializovanych statnych nemocniciach? Vieme cislo,kolko pracuje lekarov v tychto zariadeniach dokopy?


Nie som fundovany, ale za Bratislavu je z 1490 lekarov UNB vo vypovednej lehote 508. Podobne sa hovorilo v mediach o cca tretine lekarov aj inde. Dost na to, aby sa zrusilo vsetko planovane, a hlavne neskor by odisli urcite aj dalsi, kedze ich situacia by sa este zhorsila..
27.11.2022 - 10:12:14
01
LL napísal:
Ramon1
opravujem čo som napísal,
malo byť "mnohí lekári" ..... "by nevedeli"
inak máš samozrejme praudu, veď kto iný by ju mal mať :-)
ale minule ma jeden pobavil, čakal som na vyzdvihnutie zásielky a predo mnou stál človek, mladší ako ja a povedal:
dobrý deň, doktor XY mám tu zásielku, dievčina OK, poprosím PIN a on na to: veď Vám hovorím DOKTOR XY
(pou)smiali sme sa dvaja z troch ( a dr. to nebol)
PEACE


Z ineho pohladu: mohol mat po 24h ci po tych mnoho hodinach nadcasov a/alebo len jednoducho zle pocul (meno namiesto pin)
27.11.2022 - 10:23:19
00
Navyše, veľa z tých lekárov, čo nedali výpoveď zo zamestnania, dali výpoveď zo služieb - teda by nepracovali nad rámec zákonného fondu pracovného času a lekári nad 50 rokov by nemuseli slúžiť vôbec. Takto, navyše fondu pracovného času a dobrovoľne lekármi nad 50 rokov, je zabezpečovaná značná časť služieb (môj odhad je okolo 50%).

Inak, je tu ešte jedna vec, o ktorej sa nevie: lekár zvyčajne nemá službu platenú dobre. V plnej sadzbe sa mu prepláca iba samotný zákrok, aktivita. Ak žiadny zákrok nie je, tak sa prepláca iba "čakanie na prácu", čo je zanedbateľná suma. Neviem, či je to tak vo všetkých štátnych nemocniciach, ale v niektorých určite.
27.11.2022 - 10:31:04
00
Jaroh napísal:
milos21, a je tam nejaký mechanizmus feedbacku? Reportuješ niekde takéto nedostatky a odstraňujú sa? Alebo je to od začiatku také isté a nikto to nerieši?

Ako ftip dobré :) Inak moja povaha nie je revolucionárska, mňa systém už zlomil, tak som sa mu podriadil. Ja som podal len tzv. "tichú výpoveď" a odmietol byť v práci 24/7/365 či riešiť z dobrej vôle všetko bez nároku na NV, niekedy dovolenky, byť v práci zadarmo plnohodnotný pracovný deň namiesto NV (ja som NV nemal ani neviem kedy, a ani si to nemôžem čerpať lebo som furt na ambulancii - pričom to začalo ako moja dobrá vôľa pomoci kolegyni ktorá mi je doteraz bližšia ako rodina a keď ju z nemocnice vystrnadili, tak zrazu všade musím zachraňovať situáciu lebo mám jediný radový lekár aspoň základnú atestáciu, dokonca aj keby som som chcel nadstavbovú tak rozmýšľam ako by som to vlastne stíhal, toto čo doteraz + učenie + cirkulácie). Boli časy keď som sa do služieb tešil, kde som sa veľa z praxe naučil, keď som vyhlasoval, že keď nemám ženu a deti, tak kľudne vezmem každé vianoce. Tie časy sú už preč a neustále v hlave riešim čo ďalej, čo ma doteraz bavilo mám znechutené, vyhorel som a stále sa nevidím v súkromnej ambulantnej sfére lebo to nikdy nebol môj cieľ ani sen. Normálne nechápem ak dokážu niektorí lekári aj u nás v nemocnici fungovať pod ešte vyšším zaťažením...

A o plate to nie je, aj teraz mám na pomery na Orave dosť, ale málokto vidí, čo všetko je za tým, a málokto by to akceptoval, všetci vidia iba to číslo čo mi cinkne na účte...
27.11.2022 - 10:37:41
24

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up