Netvrdím že sa nezalesňuje, ale lesy ktoré si pamätám ako biker z minulosti miznú. Detto niekotré trasy už nedám lebo diaľnica, železnica, "vilky" apod. Kto to nevidí v okolí Žiliny tak asi nejazdí príliš dlho. Však sa choďte pozrieť nad tú Bánovú. Miestami som sa tam strácal a to som tam bol x-krát. Ale ako zmizli tie stromy a prešiel tam krížom-krážom asi vojenský konvoj, tak som stratil orientáciu. A oddrbal som šalter, čo sa mi v živote nestalo ;(
06.03.2023 - 08:04:14
00
branomelis napísal:
Všetci čo jazdievate trasy cez vodné dielo smerom na Strečno a Nezbudskú Lúčku, tak si plánujte cesty tak, aby ste sa vyhli prechodu cez cyklolávku medzi Strečnom a Nezbudskou Lúčkou. Onedlho - počítam koncom tohto mesiaca sa lávka bude zatvárať a stane sa staveniskom, takže bude neprejazdná pre peších a cyklistov. Na prejazd bude pravdepodobne k dispozícii len kompa. Takže ak sa dá využívajte cyklolávku pri Mojši. Onedlho by mali byť k tomu informácie v médiách.

A k pokracovaniu trasy smer Janosikovo sa nebodaj schyluje tiez? Lebo sa mi z minulosti mari, ze ta rekonstukcia lavky s tym mala suvisiet. Ci uz sa to oddelilo a bude len lavka?
06.03.2023 - 08:14:51
00
bicycletour napísal:
Práveže lesnatosť na Slovenskú stúpa. To, že sa ťaží v hospodárskych lesoch je snáď normálne.
https://index.sme.sk/c/22573279/slovenske-lesy-tvoria-41-percent-uzemia-a-z-roka-na-rok-rozloha-rastie.html


Ortomapy a satelitné snimky hovoria o niečom inom. Pretože do lesnatosti sa počítaju aj holoruby poprípade nejake náletove dreviny na pozemkoch o ktoré sa nik nestará. To isté ked na hektári vytažíš 30 stromov a 70 tam ostane je to stále les len je tam o 30 stromov menej. Papier znesie všetko.
06.03.2023 - 09:07:03
08
Vidíš to som už aj zabudol, cyklotrasa Jánošíkovo a prepojiť ZA - MT. Tiež som zvedavý či ma branomelis nejaké info.
06.03.2023 - 09:53:50
00
Lávka medzi Strečnom a NL nie je súčasť cyklotrasy na Vrútky. Tieto eurofondové projekty fungujú naozaj veľmi zvláštne a hlavne absolútne neodborne a nekoordinovane. Tento projekt je súčasťou cezhraničnej spolupráce s Moravsko-Slezkým samosprávnym krajom za účelom skvalitnenia dostupnosti kultúrnych pamiatok. Ide o dostupnosť na hrad Strečno a dokázalo sa to vďaka celkovej investícii spojenej s vybudovaním obchvatu Strečna cyklotrasou okolo Váhu. V tom je finančne započítaný aj tento most. Pre mňa je zvláštne len to, že lávka je v havarijnom stave dlhé roky a čaká sa na nejaký nezmyselný eurofond namiesto toho aby sa vyčlenili prostriedky v rámci národného rozpočtu....jednoducho cicať nejaký eurofond na vec, ktorá má byť udržovaná a generálne opravovaná ako samozrejmosť zo štátneho rozpočtu v rámci nejakého plánu opráv.

No a cyklotrasa do Vrútok je aktuálne v štádiu prepracovania , lebo tam bolo kopec nezmyselných pripomienok a tie treba tiež brať do úvahy. Objektu cyklolávky sa potom dotýka ešte problém zrealizovania nájazdovej rampy na tento smer, to sme aktuálne nedoriešili.
06.03.2023 - 12:32:50
04
double napísal:
Ortomapy a satelitné snimky hovoria o niečom inom. Pretože do lesnatosti sa počítaju aj holoruby poprípade nejake náletove dreviny na pozemkoch o ktoré sa nik nestará. To isté ked na hektári vytažíš 30 stromov a 70 tam ostane je to stále les len je tam o 30 stromov menej. Papier znesie všetko.


Holoruby boli na Slovensku aj pred 30 rokmi. Samozrejme, že štatistikám nemusíš veriť. Len hovoria niečo iné ako si myslí väčšina ľudí. Nezvyšuje sa len plocha lesných pozemkov, ale aj objem drevnej hmoty.
https://www.enviroportal.sk/spravy/detail/10684
06.03.2023 - 14:54:37
00
Podla mna tu cyklotrasu, obec na druhej strane Vahu nechce, vraj cyklisti vyhadzuju odpadky a chatari v Turci sa toho tiez obavaju. Vsak kolko bolo problemov s trasou do Terchovej, toto bude este vacsi boj si myslim.
06.03.2023 - 15:01:49
00
V terchovskej doline cyklotrasu chcú...jediné čo nechcú sa na nej finančne podieľať. Oni tam radi hlavne využívajú koncové výhody z turizmu, napráskať všade penzión a kasírovať, ale budovať verejnú infraštruktúru nie. A potom keď už im to niekto postaví zas z euro peňazí, tak aktuálne sa bijú o nejakých podrbaných 14 tisíc eur. Ale aspoň sa dá dobre trénovať endo pri obchádzaní tých trápnych betónových zábran.....

Na cyklotrase Vrútky sú problémom obyvatelia NL a potom pod NL spadajúci aktivisti z chatovej osady Jánošíkovo. Ich prianiu sa vyhovuje a prerába sa trasa. Ale následne si vymyslia niečo iné zas. Vzhľadom na to ja ako projektant som rád, keď mám s takýmito akciami čo najmenej spoločného. Lávku Strečno riešim len ako miestny element za cenu, ktorá sa rovná prakticky sponzorskému daru. Keby to bolo na mne, tak NL stranu pripojím na most pomocou lanových rebríkov, ktoré sa po zotmení automaticky vyťahujú.
06.03.2023 - 15:37:13
15
Dolina Višnové 2022 vs 2010. V Pravo ano pribudol les ale určite značna čast zmizla. Neorezal som to tak aby bolo vidno len tažbu, jasne že les aj rastie ale tie tvrdenia,že vlastne máme viac dreva a lesov ako pred 12 rokmi mi podla tohoto nevychádzajú. Takto si môžete pozriet akukolvek čast uzemia. Samozrejme už lesy SR hovoria,že omladinu nieje vidiet a podobne len pri tej tažbe ako prebieha posledné roky tak tie nové stromy nestihnú dorásť.
To som mohol ešte Nizke Tatry ukazat. Tam to je najviac vidiet.

Prílohy:

Obrázok2.jpg
Obrázok2.jpg 46.73 KiB thumb_up0thumb_down

Obrázok 1.jpg
Obrázok 1.jpg 54.69 KiB thumb_up0thumb_down

06.03.2023 - 15:55:03
42
dik ze si si dal tu namahu, ja som na presviedcanie panka rezignoval ... trik krat som nieco rozpisal a potom aj zmazal ;-]
06.03.2023 - 16:01:28
00
"Ich prianiu sa vyhovuje a prerába sa trasa. Ale následne si vymyslia niečo iné" oni to tam v podstate nechcu a neviem ako sa tomu da vyhoviet a sucasne tam mat cyklotrasu :-) Som zvedavy ako to poriesia...
06.03.2023 - 16:20:38
00
zabudol som ešte odkaz. Skuste si take Zapadné Tatry alebo Demänovsku dolinu porovnat ako sa zo zmenilo za 10 rokov. https://mapy.tuzvo.sk/hofm/ Dolinu Višnovu so dal v ramci témy. Vela stromov je aj chorých čo na mape nevidiet taktiež nevidiet ani ak sa netaží systémom holorubu.
06.03.2023 - 16:20:45
00
Myslis Demenovsku holinu? Je to na zaplakanie, skoro kazda dolina... a-static.projektn.sk
06.03.2023 - 16:26:31
00
Tu je príklad toho super bezzásahového režimu v Tichej a Kôprovej doline. Kalamita bolu v roku 2004 a ohnísk lykožrútov bolo v roku 2005 minimum. Podľa ekológov malo byť po lykožrútovi do 2 rokov.
Príloha:
mapa3.gif
mapa3.gif 211.43 KiB thumb_up0thumb_down



Namiesto toho lykožrút zničil aj niekoľko storočné limby vo vyšších polohách.
Radšej sa preto spolieham na ľudí, ktorí majú svoje rozhodnutia podložené údajmi a nie ideológiou a dojmami.
Príloha:
Príloha mapa10.jpg už nie je dostupná.

Radšej teda vidím na holinách vysadené odolnejšie druhy, než aby tam bolo pôvodné drevo a množil sa tam podkôrny hmyz a zasiahol väčšie územie.
06.03.2023 - 17:05:05
01
double na tuzvo si pozri mapy z 50-tych rokov. ak by sme to brali tak, tak ano, lesov vela pribudlo a este by sa mohlo vela tazit aby sme sa dostali na stav z 50-tych. ale ja by som to takto vobec neporovnaval. vysadili ich preco? hadam ze hlavne koli drevu. lenze teraz o 70-rokov mame ine potreby a vyznam toho lesa vnimame aj inak ako zdroj materialu. teda poniektori
07.03.2023 - 12:40:51
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up