cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
co to znamena, ze ma dost znacny barel pri 18?
pozeral som aj nad tymi sklami s rozsahom 18-200 ... len este som nevidel ako to foti. Inak by to bolo idealne. Aspon netreba menit objektivy 8) pojdem si popozerat dpreview.com...
23.01.2009 - 06:54:42
00
co to znamena, ze ma dost znacny barel pri 18?
pozeral som aj nad tymi sklami s rozsahom 18-200 ... len este som nevidel ako to foti. Inak by to bolo idealne. Aspon netreba menit objektivy 8) pojdem si popozerat dpreview.com...


Barrel je ista forma perspektivnej chyby, ktora sa vyskytuje hlavne u objektivou s vacsim rozsahom zoomu pri spodnej ohniskovej hranicy, staci si vyfotit mreze a hned vidis ako natom si.

Tu je priklad: www.digitalsecrets.net

Je to do istej miery napravitelna chyba pomocou pocitaca ale nie bezstratovo napravitelna ;)

Inak pri 18-200 skle urcite odporucam Nikon i ked je drahsi, ostatne alternativy u mna nedosiahli zdaleka takej kvality, terazo hovorim o Sigme 18-200 a Tamrone 18-250, ten Tamron ma sice vacsi dosah ale pri 250mm uz je f6.3 co je bieda.
23.01.2009 - 09:29:49
00
Barrel je ista forma perspektivnej chyby, ktora sa vyskytuje hlavne u objektivou s vacsim rozsahom zoomu pri spodnej ohniskovej hranicy, staci si vyfotit mreze a hned vidis ako natom si.

Tu je priklad:

Je to do istej miery napravitelna chyba pomocou pocitaca ale nie bezstratovo napravitelna ;)

Inak pri 18-200 skle urcite odporucam Nikon i ked je drahsi, ostatne alternativy u mna nedosiahli zdaleka takej kvality, terazo hovorim o Sigme 18-200 a Tamrone 18-250, ten Tamron ma sice vacsi dosah ale pri 250mm uz je f6.3 co je bieda.

To je inak prirodzena vlastnost optickych elementov. Každa šošovka pracuje optimalne cca v jednej tretine okolo stredovej osi optickej sustavy. Da sa to čiastočne napraviť sustavou, čo fotoaparaty maju, no nikdy sa to neodstrani uplne.

p.s. sorry, že kecam do optiky ako byvaly zamestnanec Meopty a starsi optik zo ZVS 24 mesiacov.
23.01.2009 - 10:06:06
00
To je inak prirodzena vlastnost optickych elementov. Každa šošovka pracuje optimalne cca v jednej tretine okolo stredovej osi optickej sustavy. Da sa to čiastočne napraviť sustavou, čo fotoaparaty maju, no nikdy sa to neodstrani uplne.

p.s. sorry, že kecam do optiky ako byvaly zamestnanec Meopty a starsi optik zo ZVS 24 mesiacov.


Sak v pohode, kazdy poznatok dobry ;)

Tu ide len o to ze tato vlastnost sa prejavuje najviac prave u ultrazoomov ci uz kompakty alebo objektivy. A kedze tieto najviac lakaju potencionalnych kupcov je dobre nato upozornit aby potom nevalili oci :) Plati zlate pravidlo ze cim vacsi rozsah tym horsia opticka kvalita nejde len o barrel, i ked su aj vynimky ako Nikon 14-24 ktory je ostrejsi nez prime sklo ;)
23.01.2009 - 10:32:05
00
No teraz co sa objavili zoomy až 24x (ak sa nemylim) tak to musi byt katastrofa na vysledky.
Toto je urobene so zoom 10x: http://lh4.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/R8bu2NMhn7I/AAAAAAAACK4/GKR8560oY7g/s640/KIF_0026.JPG
Pohlad z račianskych vinic ponad meoptu na časť sidliska krasňany.
23.01.2009 - 10:57:29
00
A co ti brani? Kupit 55-200 VR to je tiez setak za babku :) Inak odporucil by som 18-200 VR rovno, lebo po chvili ti bude liest striedanie skiel na nervy, uvidis. 18-200 je skvely walk-around lens, ale ma uz dost znacny barrel pri 18mm.


Práve kvôli striedaniu skiel som bral D60 s objektívom Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR... Myslím že rozsah ho predurčuje na univerzálny objektív.
23.01.2009 - 11:03:38
00
Práve kvôli striedaniu skiel som bral D60 s objektívom Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR... Myslím že rozsah ho predurčuje na univerzálny objektív.


Neviem s 18-105 nemam osobne skusenosti, neprijde ti f5.6 pri 105 uz malo?

Inak taky priemerny foto amater ma vzdy nejake to wide sklo 10/12-20/24, walkaround, plus nejake to tele 70/80-200/300. Tak ale zase zalezi od toho co fotis poznam ludi co si aj rok vystacili so zakladnym 18-55 sklom. ;)

Ono vacsi problem je tu techniku potom zo sebou vlacit, hlavne ked ides bikovat niekde do extremnejsieho terenu, odhliadnuc od toho ze ta vybava dost vazi, je docela velka (hlavne ked vlecem aj stativ) cize sa snou spatne manevruje. A v neposlednom rade ked s nou spravis salto, no radsej pomlcim to si nechcem ani predstavovat ;)
23.01.2009 - 11:09:08
00
sHTiF ano sorry nemal som v ruke v živote Tamron ani Tokinu ani Sigmu.Vlaste ja ich na mojho Hajzlíka ani nedám :mrgreen: a teraz vážne objektivov mi rukami prebehlo viac ako Durianovej vtákov. Viem o čom pišem a mám s čim porovnávať.Ale uznávam jedno Ni-čo ma nezaujíma hovoril som o objektívoch Canon. škoda že si nebol s nami ked Tamron behal ako splašení ked sa nevedel v aleliéri chytiť aby zaostril bolo to úchvatné a modelka skoro skoloabovala od smiechu a ja tiež.Ale jasne každý nech si kupi čo chce na čo má.Ja pôjdem vždy do canon objektivov origoš ono je to aj o inom a o tom aké konkrétne tech informácie poskytne Canon ,Nikon iným firmám čo vyrábajú objektívy.Celý know how im nedá veď by boli sprostý a nemusia vyrábať potom žiadne objektívi že?Ale ono je to na dlho sa tu takto o tom rozpisovať.A za tým čo som napisal že je shit si stojím. Vivat film :wink:


Naposledy upravil rasto dňa 23.01.2009 - 11:42:14, celkovo upravené 1 krát.

23.01.2009 - 11:30:39
00
sHTiF
Súhlas f5.6 pri 105mm mi príde málo :( ale čo sa dá robiť, vyhovuje mi to viac ako mať 2 sklá (set s 18-55mm a 55-200mm bol asi o 100-120€ drahší). Je to otázka financií ...
Takto to aspoň môžem so sebou zobrať na výjazd ...
23.01.2009 - 11:31:43
00
sHTiF
Súhlas f5.6 pri 105mm mi príde málo :( ale čo sa dá robiť, vyhovuje mi to viac ako mať 2 sklá (set s 18-55mm a 55-200mm bol asi o 100-120€ drahší). Je to otázka financií ...
Takto to aspoň môžem so sebou zobrať na výjazd ...


Tak to je jednoznacne, hlavne na vyjazde menit objektivy komu by sa chcelo, nie kazdy ma cas si rozostavit vybavu a robit XY fotiek ze :) Takze mudra volba, inak co ta vysla ta 105ka, nebolo lepsie ist uz do 18-200?
23.01.2009 - 11:40:09
00
sHTiF ano sorry nemal som v ruke v živote Tamron ani Tokinu ani Sigmu.Vlaste ja ich na mojho Hajzlíka ani nedám :mrgreen: a teraz vážne objektivov mi rukami prebehlo viac ako Durianovej vtákov. Viem o čom pišem a mám s čim porovnávať.Ale uznávam jedno Ni-čo ma nezaujíma hovoril som o objektívoch Canon. škoda že si nebol s nami ked Tamron behal ako splašení ked sa nevedel v aleliéri chytiť aby zaostril bolo to úchvatné a modelka skoro skoloabovala od smiechu a ja tiež.Ale jasne každý nech si kupi čo chce na čo má.Ja pôjdem vždy do canon objektivov origoš ono je to aj o inom a o tom aké konkrétne tech informácie poskytne Canon ,Nikon iným firmám čo vyrábajú objektívy.Celý know how im nedá veď by boli sprostý a nemusia vyrábať potom žiadne objektívi že?Ale ono je to na dlho sa tu takto o tom rozpisovať.A za tým čo som napisal že je shit si tojím. Vivat film :wink:


Tak s tym Tamronom je to ako som vravel, zalezi od kusu, len skoda ze potom clovek zavrhne znacku ako taku ale chapem. Napriklad ja som dost model shootov pofotil konkrente s Tamronom 17-50 a uplne v pohode, dokonca mam aj nejake fotky s Tamronom 28-75 a tiez to uslo. Jedine som zhyckany vnutornym ostrenim u Nikonov a tak ked sa mi Tamron zacne tocit vruke vzdy mi to prijde divne :) Taktiez je otazka ci na takejto urovni fotis DX ci FX, ono najst kvalitny neoriginal (Tokina, Sigma, Tamron) objektiv na FX je nulova sanca, nist, nada... tam ti zostava fakt ist do Nikonu, Canonu atd.

Co sa tyka Nikonu, Canonu tak su natom kvalitativne dnes uz rovnako, pravda ze Canon ma vacsi vyber objektivov a niektore kusky ktore by som si dal povedat 50mm f1.2 :) Ale pri dobrej fotke nevidis rozdiel takze to je jedno, ja som s Nikonom zacal nahodou a to preto ze ked som kupoval prvu lacnu zrkadlovku tak prave kvoli bikovaniu a islo mi o durabilitu tela, a povedzme si to otvorene Nikon lowend je natom omnoho lepsie ako Canon lowend co sa tyka stavby tela. A uz som zostal verny znacke ;)
23.01.2009 - 11:48:17
00
povedzme si to otvorene Nikon lowend je natom omnoho lepsie ako Canon lowend co sa tyka stavby tela.


lenze pri d40 ci d60 sa musis obmedzit na pouzivanie AF-S objektivov , takze napr 35/2 alebo 85/1.8, teda svetelne pevne objektivy ostrit nebudu co je z mojho pohladu dost znacna nevyhoda oproti lowend canon telam.
23.01.2009 - 12:12:02
00
Jasne to medzi Nikon a Canon je taká dlhodobá prekáračka :wink: obe značky su špička.
No práveže pruser je v tom že to nebol jedeno objelktív v našej 40 člennej foto komunite ma dosť ludi objektívi o spominaných výrobcov a nie moc spokojnosť.Tu je pruser v tom že z 10 su 4 dobré a ostatné stoja za prd.Ta sigma je ešte v pohode rozumná alternativa ku Canon a Nikon objetvívom ale Tamron a Tokinu by som zo skuseností ludi neodporúčal presne pre ten dovod že nevieš ako to bude ostriť,či budu čočky taka ko maju byť a podobne.Keď proste počujem ten šialený zvuk motorčeka pri zaostrovaní tak nechápem.Určite by som objektív Tamron a Tokinu nekupoval bez dôkladného otestovania v roznych svetelnich podmienkach a podobne.Tak tak ja fotim na kinofilm a tam ako pišeš je iba možnosť originálu.
23.01.2009 - 12:13:32
00
lenze pri d40 ci d60 sa musis obmedzit na pouzivanie AF-S objektivov , takze napr 35/2 alebo 85/1.8, teda svetelne pevne objektivy ostrit nebudu co je z mojho pohladu dost znacna nevyhoda oproti lowend canon telam.


Budes sa divit ale na D40 som uzivil 50 f1.8 a vystacil si s manualnym ostrenim :) Inak mas samozrejme pravdu, otazne je kto si kupi zrkadlovku za 10-15 tisic a potom nato bude chciet silou mocou davat prime skla za X taku cenu. :)

Jasne to medzi Nikon a Canon je taká dlhodobá prekáračka :wink: obe značky su špička.
No práveže pruser je v tom že to nebol jedeno objelktív v našej 40 člennej foto komunite ma dosť ludi objektívi o spominaných výrobcov a nie moc spokojnosť.Tu je pruser v tom že z 10 su 4 dobré a ostatné stoja za prd.Ta sigma je ešte v pohode rozumná alternativa ku Canon a Nikon objetvívom ale Tamron a Tokinu by som zo skuseností ludi neodporúčal presne pre ten dovod že nevieš ako to bude ostriť,či budu čočky taka ko maju byť a podobne.Keď proste počujem ten šialený zvuk motorčeka pri zaostrovaní tak nechápem.Určite by som objektív Tamron a Tokinu nekupoval bez dôkladného otestovania v roznych svetelnich podmienkach a podobne.Tak tak ja fotim na kinofilm a tam ako pišeš je iba možnosť originálu.


Tak to by ma veru nastvalo keby som mal 4z10 dobrych, chapem tu rozhorcenost a zase si musim zaklepat na drevo ze ja som mal stastie :) Tokina tiez, hlavne co sa tyka sirokacov tak su viac nez skvele tie co mam, lepsie ako Nikon 14-24 ci Sigma 10-20. Nejake tie FF/BF problemy boli aj na inych objektivoch nielen Tamron, ale nic co by nevyriesil AF fine tune na profi telach. Ale zas je pravda ze nesiel by som do objektivu s vedomim ze bude mat FF/BF a spoliehal sa uz by default na AF fine tune, len z toho nerobim taku vedu ked je do v rozumnej miere.
23.01.2009 - 12:43:24
00
samozrejme to 4/10 bolo myslené obrazne :wink: a ano suhlasim pokial by to bolo v rozumnej miere je to aceptovatené len hoidl stále je tam ten risk s kupou jedine osobne a po dokladnom vyskušani.Ono samorzejme teraz pišem zamerne o canon objektivoch bo Nikon nemám tiež sa najdu chybičky:Mali sme pripad riešenie problému s rakuskym zatupením (nakoľko Pro laika škoda reči) kde sa relklamoval prave BF a aby som povedal výrazneší ako by sa patrilo na to na 24-70L v tej dobe 80 litrovom objetive.Ale ten pripad sa týkal iba pri sasadeni na 10D s kinofilmovým telom ok.Týpek na to pozrel a povedal mate 3 možnosti:1.Kupite si poriadne telo a nie 10D na tu dobu stal foták pomali to čo ojazdene auto 2.alebo vám nadastavim buď že bude BF v poriadku alebo FF a pojde to tak aj na iných telách alebo vám to nadstatvím tak že bude aj BF aj FF v poriadku ale máte smolu že iba s týmto telom.No a vyber si.Takže pokaziť alebo nie práve najlepšie može byť všetko aj to najdrahšie ale to % je minimálne v špičkovej firme (všeobecne) a na to som sa snažil poukázaž.Nie či sa niečo dobrbe ale kedy to je rozdirel medzi dobrou a zlou firmou.
23.01.2009 - 12:57:05
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up