cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
ak sa nechovas k fotaku ako zver tak si neposkodis ani objektivy, fotim s SLR 8 rokov a ziaden problem :) kazdy poriadny filter s antirereflexnym povrchom stoji dalsie peniaze a ked si k nemu pridam CPL filter tak zacina optickych sustav pribudat...svetelnosti u objektivov nikdy nie dost :) samozrejme s vynimkou tych ludi co chodia fotit napoludnie pri modrej oblohe, haha
15.02.2009 - 16:23:22
00
alebo s výnimkou tých, čo nie sú leniví nosiť statív
a okrem toho mám buď cpl alebo uv (o možnosti nejakej šialenej cokin zostavy v prvom priblížení nebudeme uvažovať), nie oba naraz
aha a k tomu nepoškodeniu objektívu - ako outdoorový fotograf fotím pomerne často v daždi a veľmi nerád by som videl zakvapkanú čelnú šošovku objektívu - na tom UVčku to až tak nebolí, a ak už zostane poškodená MCčka alebo nejaké škrabance, tak príde na ten rozdiel medzi kúpou nového filtra a nového objektívu
takisto som už párkrát vysklil filter napr. konárom a pod. - keby som sa tým živil, isteže by som mohol povedať "že už sa dávno zaplatil", ale ako amatér som rád, ak v takej situácii objektív prežije
a keď už spomínaš "stratu svetelnosti" na UVčku, tak transmitancia väčšiny UV filtrov leží tesne pod a niekedy aj nad 90% (http://photo.net/equipment/filters/) - to ti expozíciu fakticky nezmení, ani o tú 1/3 EV čo ti je ešte automatika schopná spracovať (samozrejme to hovoríme o FILTROCH a nie čankajškovských hračkách)
a to ešte nehovorím o tom, že v závislosti na použitom skle objektívu a dizajne CCD/CMOS ti môže v high-UV prostredí (hory, more, trópy) UVčko výrazne zvýšiť ostrosť
15.02.2009 - 17:09:41
00
tulenik neboj fotim v mrazoch v blate,pri minusových a aj plusových teplotách nikdy som UV nepotreboval.A ešte mi prosim ta povedaz čo také akčne fotíš že náražaš do konárikov.Potom terba okuliare a nie UV filter :mrgreen: UV ti svetelnosť znižuje a nekupuju sa 100 litrové objektívy aby sa drbala svetelnosť objektivu.Ale ako píšem nech si každý robí ako chce.Len prosim žiadne dlhosiahle elaboráty nemusiš ma poučovať :wink:
16.02.2009 - 07:25:16
00
Áno, treba aj okuliare (ktoré sú aj tak stabilnou súčasťou môjho ja), a treba si aj chrániť ksicht :D posledne som si skoro urobil štvrtú plastiku keď som sa predieral cez krovie. Na takýto job je samozrejme blbosť brať 100 l objektív. Drvivá väčšina ľudí to nerozozná a podľa môjho názoru aj pixel-peepers by mali problém. No a viac neprezradím, lebo "indukovaná kongenialita" je sviňa a nebudem si ruinovať jeden malý sen :)
Ak by pre niečo bol pri x-litrovom objektíve ideový problém s filtrom, tak ho proste nepoužijem. Ale aj tak si myslím, že pokiaľ je výsledný efekt pod 1/3 EV a nevzniknú nijaké parazitné optické javy, ktoré by bolo vidieť, nemám dôvod ho tam radšej nemať :P

"Len prosim žiadne dlhosiahle elaboráty nemusiš ma poučovať" -> na toto je jedna logaritmická rovnica, ktorú si ako Majster fotograf vieš iste nájsť aj sám :D
16.02.2009 - 09:36:32
00
tuleník nie som žiaden majster fotograf a ani ním nikdy nebudem hovorím z praxe a z toho čo mám odskúšane v reále.Ok ak chceš klude použi UV neberiem ti to.Nechápem prečo by mala byť blbosť brať 100l objektív ked ho máš tak ho využivaš ináč by si ho asi nekupoval daný fotograf nie?To znamená že ja budem mať mojho hajzlika s objektími na poličke? :roll: To s tým poučovanám bolo myslené na 1 stranový elaborát bo poslednu dobu u teba neexistuje jasný a výstižný prispevok na par riadkov.Vo vela veciach máš pravdu je super že máš rozhlad ale čoho je vela toho je vela a hlavne keď tam začneč kombinovať drvivej vaščine nič nehovoriace slové a vetné suvetia :-) svetu mier a foteniu zdar
16.02.2009 - 13:08:39
00
no ja vam tiez niaco napisem ako clovek co sa vo foteni vyzna asi tak ako v nepohlavnom oplodnovani vajicok

kupis si objektiv za 10000000000000e - mas daku svetelnost ci co, to je jedno
das nanho uv filter a mas svetelnost horsiu o 10%
kupis si objektiv za 3 koruny a mas svetelnost ktora je oproti tomu drahemu uplne na hoven
das nanho uv filter a mas svetelnost horsiu o 10%
aj tak mas pri tom drahom miliardu krat lepsiu svetelnost

analogia:
kupis si full za 5000e ktory ma 9,3kg
daky ***** ti napise ze nacotitokurvaje ked aj tak to bude mat 10 ked sa to zablati a bude argumentovat tym ze jeho 10kilovy bike za 3000e je rovnako lahky potom, lenze ked sa fakerovi zablati tak ma 10,7

neni to uplne to iste, ale princip je podobny podla mna
(tym som chcel povedat ze ma zmysel kupovat drahe objektivy aj ked na ne nacpes uvfilter)
(ak som to s tymi fotakmi nepochopil tak ma zabite prosim a ja va uz do toho nebudem kecat :wink: )
16.02.2009 - 13:24:01
00
v podstete máš pravdu v tom že sa oplatí zainvestovať ale s filtrom ee nakoľko jednou z najcenejších veci na objektíve je svetelnosť čim svetelnejší tým vyššia suma a nestupa aritmeticky
16.02.2009 - 14:28:42
00
mareček pochopil, ale s tou svetelnosťou to je tak, že objektív s o stupeň lepšou svetelnosťou sústredí na snímač dvojnásobok svetla... objektívy sú stupňované po 1/2 EV, teda to je 1,41x viac svetla... to teda neznamená že zoženieš všetky stupne :) ale proste: na prd objektívy majú tak 1:3,5-4,5 (sú aj horšie svetelnosti, u dlhých ohnísk), také milé zlaté majú tak 1:2-2,8 (1,8 býva občas tiež, to je taká "slightly cheated dvojka") a čo je menej je už moooc dobréééé a moooooc drahéééé
cena má exponenciálnu závislosť :) aj keď po takú asi dvojku je to ešte v poho, ale potom UAAA
vysoké svetelnosti umožňujú pracovať s malou hĺbkou ostrosti (všetko mimo rovinu zaostrenia je mierne až brutálne rozostrené - odlíšenie podstatného a nepodstatného) aj u digi, kde je hĺbka ostrosti zatiaľ stále väčšia ako u klasiky (kompakt toto pre prťavý rozmer snímača neumožňuje skoro vôbec)
no a z môjho pohľadu je filter na objektíve ešte pod úrovňou toho zasratia - príklad:
ak mám objektív 1:3,5 otvorený na plnú dieru a expozícia vychádza 1/250 s tak 1:2,8 bude umožňovať asi 1/350 s, 1:2,4 1/500 s, 1:2 1/700 s, 1:1,4 1/1500 s... s dobrým filtrom bude expozícia o asi 10-15% dlhšia, ale keďže normálne ti riadenie clony umožňuje meniť expozíciu až po 41% (1/2 EV) a riadenie uzávierky po 26 % (1/3 EV) tak si asi sám zodpovieš ako nejakých 10% transmitancie dolu zruinuje svetelnosť... oveľa dôležitejšou z fotografického/výrazového hľadiska je práca s hĺbkou ostrosti a tú ti filter neovplyvňuje. A možno ešte zabráni nejakému prepalu... prečo mi filter neva si už asi zodpovieš sám :)
no a čo sa týka "zmrazenia" pohybu... ak by si mal pri tých 1/250 s pohyb ešte máznutý, tak možno až pri nejakej 1/700-1/1000 by možno pôsobil nepohnutým dojmom... to už závisí od kadečoho, takže pre toto sa do svetelnosti dnes neinvestuje, to už sa oplatí mať väčší/citlivejší čip (alebo pushnúť film)
16.02.2009 - 19:15:32
00
tulenik mam taku ot otazku, ako dlho ti v priemere vydrzi jedna klavesnica? 8) :lol:
16.02.2009 - 19:44:52
00
tulenik, ty si sa rozpisal ako cesky zandar... :mrgreen: o objektivoch sa da mudrovat donekonecna az clovek nebude mat cas fotit o co predsa ide. Myslim ze vycerpavajuca odpoved pre toho kto sa o to hlbsie zaujima sa da najst kdekolvek na webe, napr. aj tu :

http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
16.02.2009 - 19:55:09
00
zombi: M$ Reclusa? DOSŤ dlho!!!
marp: je kopa aj staršej a lepšej literatúry (sa napr. dá baviť o rozlíšení, o tom, či a ako je vôbec využité, etc. ... ale pokiaľ robíš tvorivé foto a nie striktne náučný dokument tak ti stačí aj dierková komora... pokiaľ ju máš zvládnutú a vieš, čo od nej môžeš a čo nesmieš čakať)
a máš pravdu presne v tom, že nemá význam onanovať nad parametrami... pixel peepers a pod. :D moment niečo hľadám... aaaa tu je to:

http://www.kenrockwell.com/tech/7cz.htm

originál: http://www.kenrockwell.com/tech/7.htm
16.02.2009 - 20:14:01
00
tuleník absolútne žvasty :mrgreen: tolko ***** pokope sa len tak nevidí :P
16.02.2009 - 20:57:34
00
ďalší potrefený measurebator? :P
alebo ti ušlo to prvé podčiarknuté slovo, eventjueli... (viď obr.)

Prílohy:

Komentár súboru: http://sk.wikipedia.org/wiki/Satira
Clipboard01.png
Clipboard01.png 3.1 KiB thumb_up0thumb_down

16.02.2009 - 21:02:53
00
heh dierkovu komoru som si spravil zo zenitu stareho len som ju este nevyskusal :)
16.02.2009 - 21:04:58
00
potrafaný možeš byť tak akurát ty s tvojou plutvou :P viem čitať,viem čo je satira neboj preto píšem samé žvasty ktoré nemajú nič spoločné s danou témou
16.02.2009 - 21:09:59
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up