ja ale vidim jeden obrovsky rozdiel medzi autom a bicyklom, kym bicykel v zlom stave ohrozuje len a len zivot cloveka co na nom sedi tak auto v zlom stave moze zranit alebo zabit dalsich x ludi...
z tohto zakona mi ale jednoznacne pozitivne vychadza ta povinnost reflexnych prvkov a nemali by byt len za zlej viditelnosti ale stale povinne...
21.02.2009 - 18:18:33
00
čo sa pitchoviny typu zvonec týka, tak riadne zavrešťanie je IMHO účinnejšie, pohotovejšie a menej naruší ovládanie bicykla v kritickej situácii, mám tu pod stolom čosi ako zvonec, ale to nepočuť ani do chodby, zvonec by som pokojne vyhodil
osvetlenia nikdy nie je dosť
čo sa týka "bytia videný", tak by som ho asi nariadil aj pičurám preťahujúcim si šuše na hrádzi, ktoré zásadne jazdia v čiernom, so slúchadlami v lopúchoch, rozmýšľajúc nad tým, komu sa dať s väčším výťažkom prepichnúť a zbadáte ich až krvavé prevesené cez rajdy... raz som si tak v noci išiel z Gabčíkova, spoľahlivo som videl asi 100 m predo mnou kamoša ako mu kmitajú reflexné hovadiny na drese A V TOM SOM JU MAL... z ničoho nič som bol na zemi a na korčuliarke, samozrejme ohlušená mp3 playerom a dôkladne začiernená...
skameneliniak: s tým že cyklista ohrozuje sám seba by som si dovolil polemizovať, faktom ale je, že pri zrážke s chodcom alebo iným cyklistom je ohrozený porovnateľne, zatiaľ čo moto oplechovanec si ťa zmyje z karosérie a pokračuje - z rodnej diery poznám prípady typu čelná zrážka 2 cyklistov, obaja mŕtvi a pod.
21.02.2009 - 18:37:12
00
čo sa pitchoviny typu zvonec týka, tak riadne zavrešťanie je IMHO účinnejšie, pohotovejšie a menej naruší ovládanie bicykla v kritickej situácii, mám tu pod stolom čosi ako zvonec, ale to nepočuť ani do chodby, zvonec by som pokojne vyhodil
osvetlenia nikdy nie je dosť

z rodnej diery poznám prípady typu čelná zrážka 2 cyklistov, obaja mŕtvi a pod.


ak budem mat cestu bikom na zapadne slovensko, tak by sme sa mohli stretnut, mam trosku vacsi zvoncek ako tie smiesne pingatka a poviem ti, ze je to taka dobra tretina zvuku elektricky, co na bike staci, ale to treba pocut na vlastne usi. s kricanim suhlasim, ale ked je vietor a hlavne v mestskych podmienkach. ono sme na mtbikerovi, ked v lese zakricis, tak ta pocut pekne daleko, ale v meste ked mas na cyklochodniku dvoch ludi, ktori sa navzajom prekrikuju kvoli okolitej premavke skus na nich kricat. akoze hovorim za seba, mozno ty jazdis v inom prostredi kde to kricanie fakt staci, ja sosobne este schvalujem take sikovne pistalky okolo krku.

a co sa tyka mcelnych zrazok, malo ludi ne uvedomuje, ze pri celnej zrazke dvoch iducich len 20km/h je to spocitane ako keby si v 40km/h vrazil do chodca. co ak potom ide jeden z nich 40 a druhy napr. 30? smrtelna nehoda je na svete, hlavne ak nie su prilby. neviem ako vy v blave, to som na hradzi nebol, ale v KE je na polovicke hradze do 2,5m sirka cyklochodnika ktory zdielaju prickari, chodci a korculiari (neuvedomujuc si, ze je to primarne cyklochodnik s preferenciou pre cyklistov). vyhybanie sa a hlavne v lete ked je tam vela ludi a vela rychlych nielen cyklistov ale i korculiarov... akakolvek celna zrazka i v nizcich rychlostiach moze mat tragicke nasledky

PS: ak som velmi oftopic, tak ma upozornite, ale ked ja na biku chodim fakt vsade. minule som chcel ist len k susedke a ked som si privolaval vytah, tak som sa cudoval preco mam vybraty bike :roll:
21.02.2009 - 19:20:32
00
hoď foto tej lodnej sirény :D
21.02.2009 - 19:57:17
00
hoď foto tej lodnej sirény :D


uz som to tu daval: http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?f=10&t=17738&p=210796#p210796 ale vravim, to treba pocut. ukradol som to mojej babke z jej biku (snad necita mtbikera) a je to taky klasicky cililililing zvuk. ziadne take pinkanie. ale ked to porovnate s tymi beznymi co sa predavaju na liberty a pod. dedinske dnesne biky, tak toto je dobre. a navyse to ma dost svojsky zvuk, takze sa kazdy otaca, nikto ma neignoruje a fakt staci len raz stlacit packu a nechat to vratit sa a robi to neromalny ramus. tie dnesne zvonceky ked potiahnem spruzinku a pustim, tak to spravi jedno ping a koniec... a ked mne treba brzdit to aby som si pingal ako debil s prepacenim :|
21.02.2009 - 20:19:34
00
http://www.youtube.com/watch?v=CdcIr1fdR1A&feature=related
nate... :twisted:
21.02.2009 - 20:54:35
00
no ale toto... takto využiť pumpu by ma nenapadlo :|
21.02.2009 - 21:47:26
00
Čo sa týka zvončeka ten mi do výbavi biku chýba. Ako spomínal "tulenik" je efektnejšie zahučať na okolie. Ale niekedy mám chuť kúpiť si tú trubku v spreji čo používajú fanúšikovia kolektívnych športov, zasunúť ju do držiaku a vytrubovať na to stádo ľudí z čeľade hydiny. Hlavne na úsekoch kde je vyslovene viditeľné čo je chodník a čo cyklochodník a ešte je to navyše označené aj zvyslím a vodorovným značením. Viď úsek petržalského korza alebo popri Inchebe. Chodník tam majú vydláždený ako cestu do Ríma ale nie oni sa musia mrdať po cyklostope. Už som ich tam zopár skoro nabral na rohy ale zapol sa u nich pud sebazáchovy a uskočili.
21.02.2009 - 22:56:07
00
Čo sa týka zvončeka ten mi do výbavi biku chýba. Ako spomínal "tulenik" je efektnejšie zahučať na okolie. Ale niekedy mám chuť kúpiť si tú trubku v spreji čo používajú fanúšikovia kolektívnych športov, zasunúť ju do držiaku a vytrubovať na to stádo ľudí z čeľade hydiny. Hlavne na úsekoch kde je vyslovene viditeľné čo je chodník a čo cyklochodník a ešte je to navyše označené aj zvyslím a vodorovným značením. Viď úsek petržalského korza alebo popri Inchebe. Chodník tam majú vydláždený ako cestu do Ríma ale nie oni sa musia mrdať po cyklostope. Už som ich tam zopár skoro nabral na rohy ale zapol sa u nich pud sebazáchovy a uskočili.


tu v ke jeden borec ma taku trubu na biku, ale bacha, lebo ono to dokaze poskodit aj tvoj sluch, ked s tym pritrubujes pricasto. navyse na bike podla mna vhodne najma do premavky na auta alebo prirusne ulice. ludia so slabsim srdcom by sa mohli zlaknut, ak im zatrubis tesne za chrbtom.

osobne som sa uz tolko nanervoval s ludmi, co chodia po cyklochodnikoch... a poviem ti, po lete stravenom ako vodic cyklorikse a od rana do vecera robit kolecka po starom meste a v kuse zvonit na ludi, tak uz sa nestresujem. ono je to zle pre tvoje zdravie a kricanim a stresovanim sa len zbytocne unavis, ked spomalis a obides tych ludi, alebo spomalis a nezne ich vytlacis z tvojej cesty tak ti to neuskodi. ano, mas pravdu, ale ked ako cyklisti ukazeme ohladuplnost i ked ti ludia na cyklochodnikoch nemaju co hladat, tak sa to mozno vrati... ja rozmyslam aj tak, ze mnohi z tych chodcov potom sadaju za voland a vybijaju si to na za nic nemohucych cyklistov na ceste.

ovela viac ako chodci ma trapia auta iduce daleko cel rychlostny limit najma v ke na pesej zone a najma po cestickach pre cyklistov i ked maju samostatne vyhradeny cca 3m siroky pas pre motorove vozidla, casto i do pretosmeru. najma bezpecnostne sluzby, mestski i ini policajti, diplomatske spz-tky a frajerkovia so znamostami, ktorym nerobi problem i zaparkovat krizom cez cyklochodnik a cyklisti aby to obchadzali cez kolajnice a padali na nich.

holt, ja keby som sa mal na riksi stresovat vzdy ked je nejaky chodec na cyklochodniku, tak som uz na psychiatrii a so silnymi liekmi na srdce, ludia sa totiz nepoucia, stari su hluchi, mladi maju mp3 stuple v usiach, stredna trieda si mysli, ze ked ma v penazenke ze ma na vsetko. beriem akurat korculiarov a damy na vysokych opatkoch v ktorych je doslova nebezpecne ist po dlazbe na chodniku pre pesich v KE pesej zone :-P
21.02.2009 - 23:12:54
00
johny_zavislak: no to je naozaj na mašlu jazdiť s rikšou po košickej Hlavnej. To by prestalo baviť aj mňa vycinkávať a vybliakavať na hydinu. Tie úseky čo som spomínal nie sú až tak frekventované chodcami ako vaša pešia zóna. Iba ak sa v Inchebe niečo koná. A čo sa týka ohľaduplnosti, ja im tiež nejazdím po chodníkoch kde nemám čo robiť s bikom. Stále sa píše v novinách ako, kde, koľko sa buduje cyklochodníkov respektíve je ich málo atď. Tak sa už môžu v 21. storočí aj ostatný účastníci cestnej premávky "silno uvedomiť" a rešpektovať aj cyklistov. Za cyklochodník nepovažujem široký chodník ktorý nejaká miestna samospráva rozdelí čiarou namaluje piktogramy a hrdo vyhlási o koľko zase predĺžila sieť cyklotrás. To je úplne na smiech. Tieto tzv. cyklotrasy ignorujem a jazdím radšej po ceste.
Čo sa týka tej trúbky v speji (ako sa to vlastne volá?) tak to by som riešil naozaj v úplne najkrajnejšom prípade. Ale tuho rozmýšľam, že by som si ju zobral na plašenie medveďov. Podľa mňa sa tak zľakne, že mu po akcelerácii ostanú len chlpy z kožucha na mieste ako v scénke s Tom a Jerry. :mrgreen:
21.02.2009 - 23:43:42
00
johny_zavislak: no to je naozaj na mašlu ... že mu po akcelerácii ostanú len chlpy z kožucha na mieste ako v scénke s Tom a Jerry. :mrgreen:


čo sa týka trúby, tak z najlepších komerčných riešení: http://www.thefind.com/sports/browse-delta-airzound-bike-horn a ešte k tomu i zopár strán názorov spokojných/nespokojných užívateľov: http://www.volnation.com/store/index.php?Operation=CustomerReviews&ItemId=B000ACAMJC

no ten clovek u nas ma taku DIY, podomacky spravenu a veru trubi dobre... co som posielal odkazy, tak som realne nepocul, takze neviem posudit, ale tie nazory podla mna ak nie su fake, tak by mohli posluzit.

podla zakona myslim, ze nie je stanoveny ziadny limit (ked mozu kamiony, preco nemozu i bicykle?) takze v tomto by som sa citil bezpecne. osobne som od drastických riesení tipu trúba a dohováranie prešiel na flegmatickejšie riešenia pozdravov a úsmevov i keď niekedy tá žlč vzkypí tak či tak...

PS: "čiarové" cyklochodníky milujem, hlavne ak je vyhradená 50m ľavá časť, ďalších 50m pravá a pod. a keď sa zotrie značenie, tak vďaka pekne. Ale beriem to ako dobry začiatok, nejako treba. Teraz čiary a neskôr dáme iný asfalt s rozlišujúcou farbou, ale hlavne stĺpiky proti parkujúcim i pohyblivým autám na cyklochodníkoch.
22.02.2009 - 00:39:35
00
že aké trubky :shock:
to prehluší aj trúbenie vlaku :D
22.02.2009 - 15:35:37
00
Mna by zaujimalo ako to bude ked ma zastavia fizli cez den ked na riaditkach ani na sedlovke nemam svetlo kedze ich nosim v ruksaku

Za neznizenej viditelnosti nic z toho (svetlo a odrazky) mat nemusis. (ani v batohu)

A ktomu zvonceku: podla vyhlasky tam bude text:
"i) jasne znejúcim zvončekom alebo podobným zariadením."

Pod pojem "podobne zariadenie" sa toho zmesti veeeeeeeeeeeeeelmi vela.... napriklad aj zariadenie, ktore sa velmi podoba na jasne znejuci zvoncek ale vobec nie je schopne akykolvek zvuk vydat....
11.03.2009 - 12:05:35
00
Neviete mi povedať prosím, že či sú nejaké zvláštne predpisy pre cyklistov v Rakúsku alebo je to ako u nás??? :$
14.09.2010 - 21:03:16
00
Rakušáci majú na bicykel preukaz o akejsi spôsobilosti.Niečo ako vodičák.
Takže keď idem do Rakúska,tak si beriem aj vodičák ... vraj je to nutné pri kontrole,ale faktom ostáva,že ma zatiaľ nikto nelegitimoval.
Údajne majú aj povinnú prilbu,ale videl som mnoho domácich hore bez.
14.09.2010 - 21:26:47
00
keyboard_arrow_up