bobo ma predbehol ... ale hodím to sem, keď som to už napísal

Pružina má veľké plus v lineárnosti jej chodu. To znamená, že keď pôsobíš na pružinu silou 100N stlačí sa o určitú vzdialenosť (mm), zväčšením sily o ďaľších 100N sa pružina zatlačí o rovnakú vzdialenosť.
Výhoda je pri vhodne zvolenej tvrdosti pružiny hlavne citlivosť a chod vidlice do zdvihu.
Vzduch je progresívnejší ako na začiatku, tak aj na konci zdvihu. Teda o niečo nižšia citlivosť a mešia miera využívania zdvihu. Samozrejme nemusí to vždy platiť. Výhoda vzduchu oproti pružine je jednoduché nastavenie tlaku na potrebnú hodnotu pre každú hmotnosť bikera. Stačí vysokotlaková pumpa na tlmiče/vidlice a nie je problém. Zároveň výhodou je nižšia hmotnosť.

V dnešnej dobe sú už však vzduchové vidlice vývojom dosť ďaleko a približujú sa postupne k pružinovým vidliciam. Preto by som do zdvihu 160mm bral radšej vzduch. U vidlíc s vyšším zdvihom to už záleží od konkrétnej vidlice a od požiadaviek jazdca. Budúci rok sa bude napr. robiť už aj vzduchová Boxxera, čo u 200mm nebolo doteraz zvykom, ide však asi o gramy. Samozrejme voľba pružina vs. vzduch závisí aj od požiadaviek jazdca, niekto ide vyslovene po pružine a naopak.

K tým Marzocchi ... závisí to od kvality vidlice, neprirovnával by som nekvalitnú vzduchovú vidlicu ku kvalitnejšej pružinovej. Vývoj šiel dopredu, Marzocchi, tak to vyzerá, že zaspáva dobu.
16.06.2009 - 15:26:50
00
pri požadovanom zdvihu do 120mm a pri váhe jazdca nad 80kg bude lepšia volba vzduch.
je malá pravdepodobnosť, že by sa trafil na vidlu v ktorej bude pružina na jeho rozsah a nemusel investovať do tvrdšej pružiny.

pružina ... áno. Je citlivejšia ako vzduch a neoceniteľná pre vysokozdvihové vidly, ale aj tie sú na konci chodu blokované vzduchom, prípadne iným hydraulickým systémom.
16.06.2009 - 15:34:36
00
SID je cisto pretekarska vidla ja osobne som ju nejazdil ale co som pocul je dost narocna na castu udrzbu a viac vhodna pre niekoho kto jazdi na pretekoch cize asi ani nebude ktovieako komfortna, ked pretekarom ide hlavne o vahu.

cize ten sid asi nie myslim ze FOXA sa da zohnat uz aj za 500 EUR
16.06.2009 - 16:31:10
00
Takze, ked to mam zhrnut, vzduchom nic nepokazim, SID nemam brat (pre zavodnikov), mam rozmyslat medzi REBA, Fox (padol tu nazor, ze zbytocne pre moj bike, poprosim vysvetlit) alebo nieco z tuning-test.cz. Takze teoreticky by mohla byt vybrata nejaka z nasl.:

REBA SL DISC POPLOCK 2009
Fox 32 Talas R (100-140mm), 2009
REBA RACE 2009

Inak vazne uvazujem o SUNTOUR EPICON RLD (ked to tak vychvalujete ;-) ), cena je viac ako dobra. Skusim tomu Milanovi napisat, ma niekto s nakupom u neho skusenosti?
16.06.2009 - 18:30:01
00
s nakupom tu ma skusenosti dost ludi aj konkretne s epiconom
16.06.2009 - 18:36:40
00
Este upresnim, ze ta povodna, ktoru tam momentalne mam, je Rock Shox Dart J3 (2007) a vraj je pruzinova. Kazdopadne, je horsia ako pevna vidlica.
16.06.2009 - 18:58:36
00
Takze podla vsetkeho mas momentalne zdvih 80mm,takze viac ako 120 by som na ten ram nepchal.Ak jazdis na pohodu,ziadne zavodenie-nahananie gramov,tak ten Epicon na 100-120mm je najlepsia volba.Ak ti ide aj o vahu,tak Axon,obe samozrejme po uprave.
16.06.2009 - 19:24:38
00
Mala oprava lapierre: Boxxera su uz daky nejeden rocik robi aj vzduchova (dh-ckari su gramari).
Pruzina moze byt, ale aj nemusi byt citlivejsia, alebo linearnejsia, vsetko zavisi od konkretneho modelu. U vzduchovky je citlivost znizena dalsim trenim a to je trenie vzduchoveho piestu (pri dobrom prevedeni uz nieje velke) a progresivitu ovlivnuje vela veci, ako je tvar komory, objem komory, kompresia, tlak,... Takze vyrobca ma priestor pre realizaciu. :wink:
16.06.2009 - 20:40:00
00
na tvoj bajk by som si dal SR epicon tunovany milanom. Za usetrene peniazky si kup radsej nieco uzitocne, napriklad peknu blikacku :)
16.06.2009 - 20:57:59
00
Inak vazne uvazujem o SUNTOUR EPICON RLD (ked to tak vychvalujete ;-) ), cena je viac ako dobra. Skusim tomu Milanovi napisat, ma niekto s nakupom u neho skusenosti?


ja som u neho kupil uz druhu vidlu (Epicon RLD '08 a TAD '09)a nemozem sa stazovat. Nakup je bez problemov napises mu co chces, na aku vahu, posles peniaze na ucet a on ti posle vidlicu (momentalne do 2 tyzdnov kedze je stred sezony)
16.06.2009 - 21:35:27
00
V com konkretne spocivaju tie upravy epiconov ?
10.07.2009 - 18:11:38
00
zmena vazelinoveho mazania na olejove, uprava vzduchovej komory, zmena negativky pre udanu vahu, vymedzenie voli, myslim ze aj vymena stierakov, Roman by ti asi vedel napisat viac
11.07.2009 - 09:36:17
00
Ja by som určite nakupoval na tvoj bike Fox za 17000, ktorý tam máš vo výbere. Takú hodnotu už nemá hádam ani tvoj bike...

Bral by som buď epicona, ktorého mám aj ja z tt alebo tú rebu a popripade ju dat upravit...
11.07.2009 - 12:51:16
00
keyboard_arrow_up