No ale to je otlacene od tych najmensich pastorkov, ktore nie su na spolocnom unasaci a na tych pastorkoch väcsina nejazdi velke tlaky na rozdiel od Teba. :) XT kazeta je na tom velmi dobre co sa tyka rozlozenia tlakov ak si odmyslime najmensie pastorky, ktore väcsina radi az pri rychlosti 25 km/h a vyssie, cize rovina a dolekopec. Ja zas mam problem, ze mne by stacila kazeta s najmensim pastorkom 13, lebo 11 a 12 v podstate vobec nevyuzivam...
29.08.2009 - 10:57:47
00
ano, su to tie najmensie pastorky co nie su ulozene na spolocnom unasaci a tiez asi nebudem jediny co jazdi viac na silu ako frekvenciu takze stat sa to moze i s XT kazetou
29.08.2009 - 12:43:04
00
ale výsledok nieje taký hrozný ako pri SRAM
29.08.2009 - 12:56:19
00
to nastastie nieje
29.08.2009 - 13:23:33
00
ktore väcsina radi az pri rychlosti 25 km/h a vyssie, cize rovina a dolekopec.


toto je ale ťažko všeobecne aplikovatelné tvrdeie. Ak si dupač. iné ani neradíš. :) Takisto, že so stupajucou rychlošťou klesá zaťažene. Predsa pri zrýchlovaní konas určitú prácu s určitým zaťažením(kazety) a to stupa az kym nejdes pozadovanou rychlostou, ktorú ak chces udržiavať navzdory treniu a gravitaci musi volit tazsi prevod a tak vykonávaš síce porovnatlenu silu no s vačším zatažeím kazety vzhladom na polomer postorku.

ak sa mýlim tka ma opravte.
29.08.2009 - 14:05:45
00
Ja som to trochu zjednodusil a kedze som sratchka, tak na mna to zjednodusenie plati kedze spodne tri pastorky skoro vobec nevyuzivam (este tak 14z ano, ale 11 snad nikdy a 12 skoro nikdy). Ale co sa tyka zatazenia, to by musel niekto odmerat a spocitat. Ak si odmyslime nastupy a uvazujeme o rovnomernom toceni klukami, tak na pastorok posobis urcitou silou, ale kedze na väcsom pastorku je polomer a teda paka väcsia, tak aj pri nizsej sile je tlak na orech porovnatelny ako pri vyssej sile na mensom pastorku. Faktom ale je, ze netusim, akou silou posobi bezne bajker na kluky v momente prudkeho vyslapu na najlahsich prevodoch a akou v momente ked ide napr. po rovine rychlostou 35 km/h. Ak by sme rozmyslali o nastupe, tak tam je asi pravdepodobne, ze nastup na rovine na tazkom prevode je silovejsi ako nejaky nastup v stupani na lahkom prevode, ale ked sa to zase spocita v kombinacii s tou pakou, tak kto vie, aky rozdiel v tlaku na orech by z toho vyliezol...
29.08.2009 - 15:13:53
00
na to su tu mythbusters :lol:

veru by ma to aj zaujímalo celkom.
29.08.2009 - 16:06:35
00
... Ak si odmyslime nastupy a uvazujeme o rovnomernom toceni klukami, tak na pastorok posobis urcitou silou, ale kedze na väcsom pastorku je polomer a teda paka väcsia, tak aj pri nizsej sile je tlak na orech porovnatelny ako pri vyssej sile na mensom pastorku. ...


za predpokladu konstantnej rychlosti, totozneho povrchu a rovnakehu sklonu roviny by sa podla mna mal podavat priblizne rovnaky vykon na kazdom prevode, cize sa kona i rovnaka praca, tym padom by i sila na orech bola rovnaka.

pokial som v BA ci na maratone, pouzivam hlavne 12, 14, 16 , zatial co 11, 32 vobec a 28 malokedy, ak ale slapem napr na Chopok tak tam sa i 32 uzivy
Niekde som cital o efektivnom pocte otocenia klukami za sekundu, uz si nespomeniem kolko to bolo, myslim ze 1,5 otacky/s, kedy sa stale pohodlne slape, je mozne dostatocne rychlo zvysit kadenciu a tym i rychlost v nastupoch a zaroven je clovek schopny na danom prevode utiahnut i kopcek aspon pokial nezaradi. Moc ma taketo poznamky typu niekto nieco napise tak to musim tak robit neberu (preto ani neviem presny pomer), ale ked som si na to daval pozor tak som dosiel k zaveru ze tak intuitivne slapem celu dobu
29.08.2009 - 16:56:17
00
aj ja mam tu sram kazetu...zajtra pozriem ako je na tom naboj, hoci je to len low shimano naboj :roll:
29.08.2009 - 21:02:44
00
Oceľový orech prežije výrazne viac, takže by som sa nebál.
29.08.2009 - 21:34:40
00
ale pre istotu pozriem, sak to aj vycistim a namazem, ked to bude dole:)
29.08.2009 - 21:55:59
00
Bohuzel hope robi len dural orechy, a zohnat 8speedovu kazetu s unasacom je zhola nemozne.

Inak co sa tyka toho zatazenia jeden tlaci 1,5ot/s na urcitom prevode a druhy na tom istom kopci tlaci 1,5 otacky na prevode tazsom. Zalezi od sily co ma clovek v nohach a tu vyuziva v celom rozsahu prevodov stejne. Aspon pretekar ked ide maximum a drzi frekvenciu tak to co dava do kluk je stale to iste. Co sa ale meni je ako sa to potom ukazuje dalej na prevodoch. Keby som nebol lenivy pes tak by sa to dalo pekne vypocitat.

44/11- maly rozdiel mezi pakou kluky a retazovej linky, zatazenie zubov prevodnika nasobene len malo + velky pocet zubov a male pretocenie rataze v capoch, male opotrebenie retaze a prevodnika. co je namahane je samotna kluka a dost, vdaka dvom velkym pakam-rovnovaha sil, namahane loziska stredu. zadny pastorok je namahany este menej (redukcia Mk na 1/4) pomerne k druhej krajnej polohe 22/32 ale tym ze je ma maly pocet zubov a velky uhol pretocenia capov retaze tak zuby sa dost opotrebuju aj tak. Makky orech trpi len vdaka tomu ze pastorok je volne ulozeny-mala stycna plocha.
22/32- sila na prevodniku sa nasobi dost vyrazne, tesi sa kluka a stred kedze prevodnik nekontruje tak velkou pakou ako v prvom pripade. Prevodnik s retazou si to ale odserie docista. malo zubov, zahnutie zakrutenie clanku retaze a znasobeny Mk. Zadny pastorek dostava este raz nasobeny Mk a posobi proti kolesu cez orech s vyrazne mensim priemerom, pomer sil je uz znacny a pokud su pastorky jednotlivo vid: NOISE.

Snad som sa nikde nesekol ale v globale vacsi zahul dostava orech na lahsich prevodoch.
29.08.2009 - 22:07:34
00
lenze lahsie prevody su spojene spolu, posledne trii su kazde samostatne.. takze na otlacenie su horsie asi tie tahhsie prevody..
29.08.2009 - 22:14:50
00
tazsie

:D som vcera to tahhsie cital ako lahsie :D


Naposledy upravil a.ndrejko dňa 30.08.2009 - 12:44:27, celkovo upravené 1 krát.

29.08.2009 - 23:01:16
00
ťažšie :-D
30.08.2009 - 11:22:07
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up