Ahojte,

doteraz som viac-menej GPS navigaciu zdarne ignoroval, ale cim viac jazdim mimo domacich bike revirov, tym viac prichadzam na to, ze nejaky device s navigaciou, mapovymi podkladmi by sa na bajk zisiel.

Precital som vsetky fora, preluskal kadeco a chcem sa miestnych GPSgurus opytat (hlavne ocenim skusenosti z praxe), ci na bajk zvolit:

1. garmin edge 705

alebo

2. garmin oregon 550(t)

alebo poznate este inu alternativu

Od gps-skrinky by som ocakaval nasledujuce featury:

1. mapove podklady (idealna podpora lesnych ciest, ozzi-ho)
2. podpora google maps?
3. cyklokomputer (virtual partner, treningy)
4. upload dat do PC na analyzu
5. dlha vydrz na baterky (10hod minimum), idealne AA/AAA

Z prezretia kadecoho som viac-menej vydedukoval, ze garmin 705 by mal splnat skoro vsetko, jedine co je otazne je slabe CPU a slaby display na nove verzie map s detailnymi podkladmi (mozno blbost) a problem s vymenou akumulatora (nie je AA/AAA)

U Oregona neviem ako je to s drziakom na bike, predsa len chodim viac-menej po terene ako po ceste...

dakujem za akykolvek prispevok a nech nam snezi co najviac (zatial tu mam 50cm prasanu).

Aloha!
15.10.2009 - 11:16:06
00
Mam oregon 300 aj edge 705;-)

Oregon:
1. mapove podklady - ano, lesne cesty vektor ano mapy z oziho ANO (od novej beta verzie firmware spred tyzdna) ale s limitom
2. podpora google maps - ci tym myslis, stiahnut ich na disk a dat do pristroja - ANO s limitom
3. cyklokomputer - nie; je mozne pridat pulzmeter a zaznamenat pulzy ale ziaden virtual partner ci treniny ci pre trenovanie relevantne udaje, len logger
4. ano, aj pulzmi ale ako logger, teda neporovnatelne s edge
5. baterky vydrzia vysoko nad 10 hodin a su menitelne AA
Drziak sa da kupit a kamarat v alpach s nim presiel stovky km bez problemov

Edge
1. mapove podklady ano, lesne cesty vektor ano, ozi ci bitmapy nie
2. google maps do edge nie, zobrazit tracky v google maps ano
3. cyklokomputer - vyborny, 2 prepinatelne obrazovky, na kazdej az do 8 volne zvolitelnych udajov, ma aj napr. strmost stupania co oregon nema, virtual partner a treningy premakane, signalizacia prahov online...
4. upload ano, vratane analyzy dat aj na useky ci teplove pasma vi vo vztahu k treningom. moznost evidovat osobitne 3 rozne bicykle ( ako 3 bike pouzivam ked som na bezkach)
5. bateria nemenitelna vstavana, vydrz cca 17 hodin, napriklad maraton BA Jasna - bez problemov u viacerych ludi co to tam mali

Oregon je klasicka turisticka GPS s rozsirenym meranim o tepy, pouzitelna samozrejme aj na bike. Po zapnuti a chyteni signalu zaznamenava trasu a uklada data (z pohladu zaznamu udajov)... Edge je vlastne premakany cyklokomp a priamy konkurent polarov serie 7xx a RS800 s premakanejsimi funkciami (virtual partner, navigacia) ale slabsim pribalenym SW. zaznam sa zacina a konci spustenim a zastavenim stopiek a pokial to nepripojis k pc alebo neresetnes tak sa vsetko zaznamenava ako jeden treningovy zaznam, teda dostanes vystup ako doba jazdy, priemerka, tepova priemerka.... a ostatne si zisti sam.

troska reklamy - v podpise mam odkaz na web kde su informacie o vydrzi bateriek turistickych gps a edge, ako aj recenzie a drobne navody... je to moj konicek a tak som si dovolil aj zopar veci napisat.
ak ti zalezi aj na trenovani ber edge, ak chces viac univerzalny pristroj mozes siahat po oregone
15.10.2009 - 17:12:32
00
rasto_t to popísal vyčerpávajúco.

Ak by však bol prioritou OziExplorer a oziexplorerovské mapy (nevieme síce ešte, kde Garmin skončí s podporou rastrových máp), potom je tu Magellan MobileMapper 6. Cena je síce trochu vyššia (od 17 000 Kč), ale v cene sú aj turistické shocart mapy pre Česko a Slovensko. A je na tuškové baterky. Je to vlastne outdoorové (IPX7) PDA-čko s WindowsMobile6, takže si tam človek môže nainštalovať hocičo, aj OziExplorerCE s rôznymi mapami (Shocart, VKÚ, lesné cesty, ortofoto z Googlu, ...) bez obmedzenia. Do 16 GB SD karty sa ich zmestí veľa. Fungujú aj obrovské mapy s rozmermi napr. 60000x30000 pixelov. Pri hľadaní nových cestičiek mi už veľakrát pomohol.

Viac sa o Magellan MobileMapper 6 dá dozvedieť napr tu: http://www.gpsforum.sk/index.php/topic,961.0.html

Prílohy:

MagellanMobileMapper.jpg
MagellanMobileMapper.jpg 510.28 KiB thumb_up0thumb_down

16.10.2009 - 10:24:13
00
Ked uvazujes o vyuzitii turistickej GPS na bike(Oregon), tak ti dam este jeden tip a to novucka Dakota. Je o dost mensia ako Oregon, co je hlavne na bike + a ma vymenitelne baterie.

Subjektivny nazor: ak viac zazdis na biku ako chodis po lesoch tak Edge, ak naopak tak naopak ;) Ja mam Edge, pouzivam ho na tury(je ovela lahsi ako oregony) na geocaching a hlavne na bike. Som s nim max.spokojny a za ziadny Oregon, Mapper ci Dakotu by som ho nemenil. Nemas problem bike aj silnejsie pustit do travy, hocikam opriet pripadne ak spadnes Edge a jeho uchytenie to vydrzi.
16.10.2009 - 11:48:23
00
trosku dopresnim garminy este
- k edge standardne pribaluju pulzmeter a je mozne dokupitaj merac kadencie so senzorom snimaca otacok kolesa cim sa daju upresnit udaje ak gps signal ma zhorseny prijem. K edge mozes dokonca dokupit resp. bude spolupracovat aj s power tap ci niektorymi inymi meracmi vykonu ktore su kompatibilne s ANT systemom vysielania ale to je uz ina tema a aj ina cena. Edge sa da nabijat cez microusb port teda v principe z PC, je k tomu pribalena nabijacka na siet a da sa dokupit aj nabijacka do auta. V baleni najdes aj dva drziaky na bike

K oregonu musis toto vsetko dokupovat. teda drziak, pulzmeter. ten ma navyse kompas a podporu bitmap

Inak kvoli velkosti na bike by som tiez odporucal dakotu pre oregonom,ta by mala mat aj trojosy kompas a tiez podporu bitmap. Oregon ma zasa lepsi displej co sa tyka velkosti a aj rozlisenia

Porovnavat s Magellanom si netrufam, tam sa musis obratit na Laca, nikdy som ten pristroj netestoval ani voci garminu ani voci polaru.

ak planujes nejake jazdy mimo miest ktore poznas som spisal postup ako sa da urobit navrh trasy aj ked si tam nikdy nepohyboval http://www.sportreport.sk/sport/index.php?option=com_content&task=view&id=133&Itemid=55
16.10.2009 - 12:26:28
00
1 otazka - kupil som si Garmin Dakotu, zatial sa s nim ucim pracovat. Ako si spustim zaznam trasy , ktoru chcem prejst, aby som si ju potom mohol importnut do PC (zacinam od domu - spustenie nahravania, koncim znovu pri dome - ukoncenie nahravania) Sorry za blbe otazky, ale som v tom zaciatocnik
27.11.2009 - 10:43:01
00
Ked zapnes GPS-ko nezapne sa Ti automaticky aj zaznam trasy?
ked chces vypnut zaznam, je to myslim cesta:
nastavenia> prejdene trasy > tam by mala byt volba vypnuty/zapnuty zaznam trasy.


inac, ked zavolas na to bezplatne telefonne cislo Garmin.sk, tak tam ti odpovedia na vsetky otazky.
27.11.2009 - 20:23:48
00
1 otazka - kupil som si Garmin Dakotu, zatial sa s nim ucim pracovat. Ako si spustim zaznam trasy , ktoru chcem prejst, aby som si ju potom mohol importnut do PC (zacinam od domu - spustenie nahravania, koncim znovu pri dome - ukoncenie nahravania) Sorry za blbe otazky, ale som v tom zaciatocnik

Návod k používaniu Garmin Dakota užívateľská príručka - strana 24:
Nahrávanie trasy:
Nastavenie>Trasy>Zaznam Trasy>Zapnite zaznamenavanie trasy.
01.12.2009 - 10:42:28
00
keyboard_arrow_up