Takze ako uz viete, zhanam bike do 1500 EUR.
Rozhodnutie padlo na full, kedze stale jazdim po horach. Ale obcas si vybehnem aj na turu po rovinach a tam uz nestiham za tymi, co maju crossy. Rozmyslam nad MTB s 29" kolesami, ale vobec neviem ako sa taky bike sprava. Mate skusenosti? Existuje full s 29" ??? Dakujem
07.03.2010 - 08:44:56
00
no budeš asi musieť priplatiť...ale 29tky fully samozrejme sú...

www.specialized.com
07.03.2010 - 08:51:46
00
no budeš asi musieť priplatiť...ale 29tky fully samozrejme sú...


Uff...to vypada smiesme to zadne koleso vzhladom k ramu.
07.03.2010 - 08:56:56
00
pri pohľade na to sa mi vybavilo mattovo "ako hrbatá koza" :D
ale vážne: má to síce pomerne dobrú priechodnosť terénom (lepšiu ako 26"), ale vyššiu hmotnosť a svoje schytala aj obratnosť
nič to nemení na tom, že v nie veľmi technickom teréne je to prekvapivo rýchle... citeľne... ale tuleň má problém dosiahnuť na pedále aj na 26", keďže má krátke plutvičky, a tak zostane radšej pri klasike
ďalší problém je menší výber a horšia dostupnosť komponentov špecifických pre 29"
čo tak na ten bike čo máš teraz obuť nejaké 1,5" slicky? ja vozím Michelin XCR Road
07.03.2010 - 09:07:16
00
to tulenik:
dalsi argument by bol, ze mam vysku nejako 188-190 cm a na 26" vypadam ako golem poskladany na kolobezke ;) ale to asi vsetci s vyskou nad 185 :headbang:
07.03.2010 - 09:11:38
00
Tak v tom prípade je 29" celkom na mieste. Ale Polo na Zestym vyzerá celkom OK (proste - veľký Zesty furt nevyzerá ako lešenie) a pritom má 2 metre. Ako ja poznám situáciu, tvoj hlavný problém môže byť zohnať dostatočne veľký rám - na druhej strane pod 190 to ešte nemusí až tak páliť, mám 175 tak nie som v obraze.
07.03.2010 - 09:20:31
00
jazdim 21" a sedi mi perfektne. Len tie kolesa vypadaju male :-)) Ale neviem, mozno o je len moja jesitnost, lebo na pretekoch bolo 190 cm ludi az-az a nijak mi nepripadali neprirodzeni na tych fulloch s 26" kolieskami
07.03.2010 - 09:47:16
00
Pokial ide o tu vysku.. tak to je si myslim pekna sprostost.. meriam 187 a nemam pocit ze by som niekedy na biku vyzeral ako poskladany golem :D a to jazdim na moju vysku mensie ramy! :devil: Vsetko zalezi od geometrie ramu... neni L ako L
07.03.2010 - 09:52:41
00
mam 29" HT a isty cas som zvazoval, ze kupim odpruzeny ram. Tento co mam mi neksor v terene pripadal vacsi ako potrebujem. Alebo je jendoducho geometria stavana viac na odolnejsi trek nez mtb. Meriam 187cm a bike mam vo velkosti 20" teda L. Pri povodnych rajdoch a predstavci nemam sancu pri mojej vyske dostat rajdy nizsie ako sedlo.. Myslim ze geometria je dost podstatna vec a ako napisal TOME neni L ako L.. taktiez niekto ma dlhsie nohy a iny zase trup..atd. Pri 29" full iba cena ramu vychadza(skor zacina) na cenu za aky chces ty kupit cely bike. Neskor som kvoli uplne inym dovodom zvolil sirsie plaste a ako ich jazdim trochu podhustene, je to pre mna dostatocne pohodlne a nad variantou full ani neuvazujem.. Neviem ako je to v okoli BB, ale pri terene aky v lese v zapadnych Karpatoch bezne jazdim nemam pocit ze by som nevyhnutne potreboval full.. Ak mas taky rozpocet ako uvadzas, mozno by stalo za uvahu kupit radsej neaky 29" HT a obut ho trosicku "pohodlnejsie"..
07.03.2010 - 12:17:41
00
Mam 26-ku HT a doteraz mi to nevadilo. Je pravda, ze ked som chytil rozbitejsi usek, tak mi hrkotali aj plomby v zuboch, no prezil som. Lenze ked uz novy bike, tak ma vsetci (hlavne obchodnici) nahovorili, ze full. Ale ako pozeram ceny tam musim ist do HT
Ako si spokojny s 29"? Siel by si naspat do 26?
07.03.2010 - 12:37:56
00
Austin okolie BB je úplne niečo iné ako MK... podstatne väčšie stúpania aj čo do prevýšenia aj dĺžky. V podstate BA-PN po hrebeni (s objazdom Skalnatej, Taricových skál, Vápennej a Zárub) dáš s prstom v nose na HT (no, zjazd z Konských hláv mám radšej na 140/140 a ani Somárik nie je elementárny ak ho neobchádzaš), a hoci aj v MK nájdeme technicky pomerne vražedné úseky, tiež asi nenájdeme zjazd takej "kvality", že by ti nejako výrazne hrozilo zavarenie bŕzd... holt nejakých "pekných pár" km z Krížnej naozaj vyzerá INAK.
07.03.2010 - 18:30:54
00
ja mam 29 full a odjazdil som na nom uz jednu sezonu. ako uz pisali ostatny, zalezi od geometrie, od dostupnych financii, ale najma od toho ako chces ten bike vyuzivat. nejazdil som na ziadnom 29 HT, tak sa to neviem porovnat, ale so svojou volbou som spokojny. je pravda, ze bike je trosku tazsi, ale pri tej vyske aku mame, tiez niesme najlahsi ;)
s obratnostou biku nemam ziadne problemy, prave naopak, bike je dost zivy v pomalych rychlostiach, nakolko mu dali kolmejsi uhol vidlice. v rychlosti sa samozrejme stava bike stabilnejsi.
predtym nez som si ho kupil, som si precital snad vsetky clanky na ktore som natrafil o tychto bikoch (29") a bol som rozhodnuty, ze kvoli svojej vyske (2m) a ucelu mojho jazdenia (dlhe maratony) mi vyhovuje prave 29 full aj napriek tomu, ze s nim trenujem vacsinou v okoli BA, teda v pomerne lahkom terene :)
napr. teraz je vo vele clanok kde porovnavaju 29" HT (pells) a full (garry fisher) ...
07.03.2010 - 19:03:15
00
tulenik : to je fakt, na 140/140 sa hore Konskymi slape lepsie :y: :makeup:
07.03.2010 - 19:14:26
00
Celkom fešák

http://velosprint.sk/shop/c.224_556_582/gary-fisher-hi-fi-deluxe-29-10.p.12690
07.03.2010 - 19:29:45
00
to: angel1

pokial si mal doteraz 26" HT a nevadilo ti to ako pises tak 29"HT bude iba lepsie, aj ked full z toho nebude. Zalezi od financii. Ak vsak na 29" full nemas tak to pre teba asi nema vyznam riesit.. Otazka 26" alebo 29" je filozoficka a ako sa vravi kolko ludi tolko chuti. Ja som s 29" spokojny. Hlavne na rovinke alebo pri suvislom stupani ked to rozbehnem tam nemusim tolko tlacit do pedalov. Niekto to dost vystizne nazval zotrvacnik.. tiez to ma svoje uskalia. Ak stupanie nieje suvisle ale ma tendenciu neustale zostrmovat alebo z neakych inych dovodov musis castejsie akcelerovat/rozbiehat sa, tak sa narobis viac ako pri 26". Rozbehnute kolesa 29" sa jednoduchsie udrzuju v rotacii ako 26" ale dostat ich do toho stavu je narocnejsie. Akceleracia je rozhodne nizsia ako u 26".

PS: osobne aktualne potrebu fulla ako som ti pisal nemam. Som spokojny s HT, ale aby som bol objektivny este som nepocul o niekom kto by sa neskor vratil z full na HT, takze nieco na tych fulloch bude.. ;)
08.03.2010 - 11:16:06
00
keyboard_arrow_up