Už mi to dlho behá cez rozum. Tak sa spýtam.
Keď niekto váži tých cca 70 kg tak tlačí menšou silou na pedál ako ten čo váži 90 kg to znamená že by mohol/mal dosiahnuť vyššiu rýchlosť. A jediná nevýhoda ktorú vo väčšej váhe vidím je že treba kupovať pevnejšie komponenty=ťahšie. A keď odpočítame plus kg za pevnejšie materiáli tak by aj tak vyhrala väčšia sila/tlak pôsobiaci na pedál. Som zmetený. :tmi:
16.03.2010 - 22:03:33
00
čo to trepeš?
16.03.2010 - 22:09:57
00
No tak skús dať malému decku otočiť pedálom na najväčšom prevode. A netvrdím že to tak je ale pýtam či to tak je. :!: Ale ako málo stačí na spoznanie všetkého. :lol:
16.03.2010 - 22:13:46
00
vaha ti pomoze akurat tak v jazde zo sedla, po rovine ked sa rozbiehas a ked ide dolu kopcom :lol: . ked sedis tak ti zaberaju nohy, na kopcoch ta vaha brzdi. a odkedy as pevnejsi rovna tazsi?


Naposledy upravil filip_s dňa 16.03.2010 - 22:25:05, celkovo upravené 2 krát.

16.03.2010 - 22:21:48
00
len ta teória má jednu malinku chybičku.. a to že nerátaš s frekvenciou :)
keď točíš 90 otáčok za minútu, na rovnakom prevode, je ti úplne jedno či máš 50kg alebo 90kg, či máš nejaké svaly alebo si kosť a koža.. (ak neberieme odpor vzduchu)
16.03.2010 - 22:23:06
00
cim viac svalovv, tym vacsia spotreba kysliku pre zasobovanie tychto svalov... cize viac svalov=viac skonzumovanej energie (uplne polopatisticky povedane)... :)

len tak namatkovo ma napada Rasmussen... to bol doslova hajzlovy pavuk, a dokazal byt jedneho roka na TdF najlepsim vrcharom...

velke stehna a grca svalov su dobre na spurty (Thor Hushovd, Cavendish...) ale v kopcoch na chudych vrcharov nemaju...
16.03.2010 - 22:35:34
00
to skor moze byt zaujimavejsie vyska..kdo je vysii -dlhe nohy ma lepsiu paku..ale to je tiez len teoria aka je prax... :?:
16.03.2010 - 22:37:12
00
no napr taky Cavendish je dost maly zasran... stal asi 1m odomna na minulorocnom Gire... a pri mojich 188cm vyzeral dost nizko :)
16.03.2010 - 22:39:07
00
ale vysoki a namakani -tazki cyklisti su ani neni..jedine mozno drahari. utiahnut taku hmotnost by malo srdce problem pri vytrvalostnych sportov..ako beh ,bezkovanie,cyklistika cestna xc maratony. tam ti je vysoka hmotnost nahovno. :)
16.03.2010 - 22:47:14
00
A keď odpočítame plus kg za pevnejšie materiáli tak by aj tak vyhrala väčšia sila/tlak pôsobiaci na pedál


mna najviac zaujala tato veta.. plus kg za pevnejsie materiali ? Chces mi povedat ze napr kluky Deore su pevnejsie ako kluky XTR koli tomu ze su tazsie?? :^)
16.03.2010 - 22:53:15
00
Kimlo, no a ako to dopadlo v cieli? Predbehol Ťa? Či zase mal len silné reči? Zasran. Aj mňa dakedy vytáča. Minule v rade na párky sa tak tlačil na mňa... No možno na 40 centimetrov. Nič si z toho nerob.
16.03.2010 - 22:54:57
00
mňa skorej dostalo že: "odpočítame plus..." :sun:
16.03.2010 - 22:55:55
00
wtf ?
fyzika mi nikdy nešla ale už od prvého sadnutia na bike mi bolo jasné že nestačí na pedál nohu položiť ale že treba zapojiť i niektoré tie svaly. Je otázne či je vôbec možné na bežných prevodoch samotným položením nohy na pedál presunúť teleso hmotnosti m=biku + m-jazdca a keby to aj stačilo bolo by treba dostať nohu opäť nahor na čo je treba nejakú tú energiu a čím ťažšia noha tým tým energia vzrastie, samozrejme za predpokladu že je len jeden pedál pri dvoch by to možno chvíľu pracovalo ako kyvadlo či robilo pohyby ktoré majú od kruhového pohybu konštantnou rýchlosťou ďaleko.
A keby to nedajbože všetko fungovalo i bez pričinenia svalstva tak si treba opäť uvedomiť že ťažší jazdec musí pohybovať ťažším telesom.

Takže záleží na svalovej hmote a technike šlapania ... príklad Sagan vs sumo zápasník, kto myslíš že by dosiahol na rovine či dokopca vyššiu rýchlosť ?

Možno ťa skôr zaujímalo či vyššiu rýchlosť dosiahne 70 kg Sagan, 80 kg na svaloch pribratý Sagan alebo 80 kg na tuku pribraný Sagan.

Ešte treba dodať že hmotnosť má výhodu v dolukopcoch.

-> takže k tej váhe za pevnejší materiál (wtf ?) ktorý tam pripočítavaš by si mohol pripočítať aj váhu jazdca miesto čáry máry s materiálom.

-> k tomu malému dieťaťu ti môžem povedať len toľko že nie je schopné dodať potrebnú energiu alebo teda nemá silu na to aby vykonalo prácu ... veď i na také krútenie kľukou mlynčeka na mässo či mak nestačí mať len váhu ale i trochu tej sily, aby si točil klukou plynulo a nie trhane ak vôbec.


ma napadla úloha, kúp si dve vrecká maku a porovnaj čas zomletia prvého vrecka s časom zomletia vrecka druhého, kedy budeš mať na ruke aspoň kilové závažie. Ktorý spôsob bude rýchlejší a ktorý ťa viac unaví? Samozrejme si môžeš zavesiť závažie i na chrbát ale myslím že to sa do výsledku až tak neprenesie.
16.03.2010 - 23:59:05
00
není to o váze, ale hlavně o svalech, pak taky je rozdíl vézt sebou 70 a 100kg
takže debata o ničem, taky záleží kde to chceš srovnávat :-)
ale jinak samozřejmě těžší cyklista s větší svalovou hmotou bude rychlejší - otázka je ovšem jak dlouho :-)
stačí si srovnat cyklisty z různých disciplin a musí ti to být jasné, podívej se na dráhaře sprintery a na silničáře vrchaře - obrovský rozdíl.
17.03.2010 - 07:54:19
00
lo si práve čítam čo a ako som včera v noci napísal, ... na moje ospravedlnenie snáď len toľko že noc predtým som naspal tri hodiny (do postele som sa ukladal ráno o piatej), podstatu sa mi ale vystihnúť podarilo.
17.03.2010 - 08:31:13
00
keyboard_arrow_up