ahojte, potreboval by som zopar rad a informacii, nakolko nemam velmi teoreticke znalosti.

1/mam bajk uz rok, ale doteraz som retaz nicim neosetroval, tak som kupil SILIKONOVY
OLEJ v spreji- je to vhodne?
2/na prednu vidlu a odpruzenie v strede, treba na mastenie nieco davat? napr ten silikonovy olej? Som sa pytal v bajk obchode a tam povedali ze by sa nemalo nic davat, iba po dlhsej dobe cele rozobrat a potom namastit vo vnutri..
?
3/je nutne mat kotucovu brzdu, pokial clovek nerobi extremne zjazdy? lebo ja mam iba take obycajne a v pohode mi stacia.. V com je vyhoda tych kotucovych, lebo mi niekto tvrdil ze vyzaduju dost velky servis oproti beznym.

dík!
07.04.2010 - 18:41:12
00
ahojte, potreboval by som zopar rad a informacii, nakolko nemam velmi teoreticke znalosti.

1/mam bajk uz rok, ale doteraz som retaz nicim neosetroval, tak som kupil SILIKONOVY
OLEJ v spreji- je to vhodne?
2/na prednu vidlu a odpruzenie v strede, treba na mastenie nieco davat? napr ten silikonovy olej? Som sa pytal v bajk obchode a tam povedali ze by sa nemalo nic davat, iba po dlhsej dobe cele rozobrat a potom namastit vo vnutri..
?
3/je nutne mat kotucovu brzdu, pokial clovek nerobi extremne zjazdy? lebo ja mam iba take obycajne a v pohode mi stacia.. V com je vyhoda tych kotucovych, lebo mi niekto tvrdil ze vyzaduju dost velky servis oproti beznym.

dík!


1, ked mas obycajny staci aj WD-40
2, pravde podobne mas tesco full (ak nie oprav ma) tam nemusis nic davat aj tak to nema vyznam ked mas obycajny
3, vyplati sa hlavne vo vlhku a tak a to z tym servisom je *****
07.04.2010 - 18:44:46
00
1. blbost
2. (retaz, vidla, tlmic) obcas (raz za cca 100km) ocistit, premazat, zapruzit/potocit a ocistit. Najlepsi motorovy olej alebo olej na sijace stroje. Ostatne ritualy su len obcasne, alebo ked sa daco pose**.
3. Nie. ked staci V-brake tak nie. Ma to naopak mensiu udrzbu a lepsiu ovladatelnost. Ale aj mnohonasobne vyssiu cenu.
07.04.2010 - 18:48:35
00
majki666

je to Kellys beast

cauapistemi

nemam teda pouzit silikonovy olej?
07.04.2010 - 18:51:34
00
nechce sa mi zakladat novu temu a toto s tym aj trocha suvisi :) rozmyslal som nad kupov kotucoviek a ze ci by ste mi nevedeli poradit ci sa daju dat kotuce na naboje na specialized hardrock - http://www.specialized.com/cz/cs/bc/SBCBkModel.jsp?spid=40078&menuItemId=0
07.04.2010 - 18:53:50
00
ten silikonovy ten SILICONE STAR je dobry osobne ho pouzivam len po nastrikani a prepruzeni treba nohy utriet lebo velmi chyta prach potom

a k tomu speslu dat sa da len musis vymenit naboje
07.04.2010 - 18:56:08
00
ahojte, potreboval by som zopar rad a informacii, nakolko nemam velmi teoreticke znalosti.

1/mam bajk uz rok, ale doteraz som retaz nicim neosetroval, tak som kupil SILIKONOVY
OLEJ v spreji- je to vhodne?
Zalezi ci si na biku aj jazdil. retaz mazem pred kazdym vyjazdom a kludne mozes aj silikonovym olejom. Bohate vystacis aj s olejom na retaze, ktory dostat v kazdom shope. WD 40 nieje olej na mazanie klznych casti cohokolvek !!!!
2/na prednu vidlu a odpruzenie v strede, treba na mastenie nieco davat? napr ten silikonovy olej? Som sa pytal v bajk obchode a tam povedali ze by sa nemalo nic davat, iba po dlhsej dobe cele rozobrat a potom namastit vo vnutri..
Prednu vidlu respektive klzaky je vhodne raz za cas nastrieknut silikonovym olejom, nechat zatiest ku guferam, prepruzit a zotriet necistoty. Vidlu sam nerozoberaj ak s tym nemas skusenosti.
3/je nutne mat kotucovu brzdu, pokial clovek nerobi extremne zjazdy? lebo ja mam iba take obycajne a v pohode mi stacia.. V com je vyhoda tych kotucovych, lebo mi niekto tvrdil ze vyzaduju dost velky servis oproti beznym.

Ak ti stacia Večka tak nieje ziadny problem. Kotucovky znesu vyssiu zataz, maju vyssi ucinok aj za mokra a blata. Udrzba kotucoviek je mensia ako udrzba Večkovych brzd.
07.04.2010 - 19:30:13
00
Silikón je lepkavý, vhodný akurát pri čistení klzákov vidly a tlmiča.
Na reťaz mám lepšiu skúsenosť s teflónovým sprejom, kt. po nanesení vyschne a zanechá jemný mazací film. Čiže na reťaz sa zbytočne nechytá prach a bordel.
07.04.2010 - 21:20:24
00
1. zalezi od stylu jazdy. olej na sijacie stroje - riedky, rychlo stecie doslova vyprska,
WD40 - hlavne odstrani necistoty, maze len minimalne,
specialne oleje na retaz - rozne konzistencie hustoty podla stylu jazdy /sucho, blato, zima, leto/,
vosky - pred nanesenim treba dokonale odmastit retaz, nespini sa retaz, trocha hlucna retaz, dazd rychlo zmyje vosk.
Ja pouzivam finishline, premyslam ze pri novozakupenej XT sade vyskusam vosk.

2. silikonovy alebo teflonovy olej, zalezi na specifikacii vyrobcu vidly.

3. Kvalitne Vcka nie su o moc lacnejsie ako kotucky, kotucky su prakticky bezudrzbove, len vymenis platnicky ked treba, ich vymena je jednoduchsia oproti spalkom, nic zlozite.
15.04.2010 - 06:48:29
00
Ja retaz najprv ocistim kefkou a cyklostarom, potom preplachnem v technickom benzine, namazem olejom a nakoniec poriadne utriem. Trva to cca 5 min a retaz je ako nova.
15.04.2010 - 09:37:28
00
keď hovoríš že ti stačia tak načo nové, a netreba až neviem akú údržbu, ja mám a v poho sem tam.
23.04.2010 - 17:22:24
00
samý odborník :x
24.04.2010 - 18:39:35
00
Preletel som to rychlo no LittleFox zabil :rofl:
24.04.2010 - 19:51:49
00
Neviem pani ake jazdite kotuce, ale zeby udrzba bola mensia, neviem, mam pocit ze chalani v okoli furt nieco s nimi riesia, jednemu nieco puka, druhemu drhne kotuc atd. Po vacsinou su to shimano m486 a jedny mechaniky Hayes, ale je fakt, vyzera to dobre. Mam Vecka, nic okrem vzhladu im nemozem vytknut:-)
26.04.2010 - 16:33:49
00
Nebudem zakladať novú tému tak sa sem pridám :D Neviete na SR XRC môžem dať ten silikónovy olej?
27.04.2010 - 16:46:04
00
keyboard_arrow_up